Kupovina Kindle-a preko Amazona?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Barcafan

Kupovina Kindle-a preko Amazona?

Post by Barcafan » 11/02/2011 10:52

Pozdrav, je li iko od vas kupovao Kindle preko Amazona?
Naručio sam Kindle i platio poštarinu DHL-ovu od nekih 20-tak dolara.

Međutim, zove me sad neko iz DHL-a i kazu kako je potrebno da se to sve carini kod njih i jos da im platim 30 KM neke njihove dodatne troskove i ispada da sad moram ukupno dati jos stotinjak maraka za taj Kindl.

Kažu da ima opcija da se bira i neki drugi špediter za carinjenje kojeg mogu odabrati. Zna li neko više o ovome ovo mi totalno glupo sve zvuči. Ranije sam naručivao preko interneta i nisam nikad naišao na ovakvu proceduru. Posebno me nervira sto moram njima da placam neke dodatne troskove, ovo nigdje nije bilo navedeno u narudzbi, placena je postarina uredno. :x :x

Ako neko zna više o ovome nek objasni...

DepraUbiVepra
Location: Previše smo voljeli zvijezde, da bismo se bojali noći!

Re: Kupovina Kindle-a preko Amazona?

Post by DepraUbiVepra » 11/02/2011 11:03

Barcafan wrote:Pozdrav, je li iko od vas kupovao Kindle preko Amazona?
Naručio sam Kindle i platio poštarinu DHL-ovu od nekih 20-tak dolara.

Međutim, zove me sad neko iz DHL-a i kazu kako je potrebno da se to sve carini kod njih i jos da im platim 30 KM neke njihove dodatne troskove i ispada da sad moram ukupno dati jos stotinjak maraka za taj Kindl.

Kažu da ima opcija da se bira i neki drugi špediter za carinjenje kojeg mogu odabrati. Zna li neko više o ovome ovo mi totalno glupo sve zvuči. Ranije sam naručivao preko interneta i nisam nikad naišao na ovakvu proceduru. Posebno me nervira sto moram njima da placam neke dodatne troskove, ovo nigdje nije bilo navedeno u narudzbi, placena je postarina uredno. :x :x

Ako neko zna više o ovome nek objasni...

Naručio, platio Kindle i poštarinu (20$)...

Onda sam dobio slijedeći mail (tracking je pokazivao da je moj Kindle već skoro sedam dana u Sarajevu, a transport je trajao samo dva dana)...

Postovani,

Obavjestavamo Vas da Vam je putem UPS-a na sarajevski aerodrom za Vas pristigla posiljka.

Kako bi mogli pristupiti carinjenju Vase posiljke potrebno je da na ovaj e mail posaljete sljedece:

Skenirana kopija Vase licne karte
Potvrda o narudzbi ili uplati robe
Potpisano ovlastenje da Intereuropa RTC (Ovlašteni zastupnik za UPS u BiH) moze izvrsiti carinjenje ove posiljke I da prihvacate sve carinske troskove koji se pojave u procesu carinjenja.

Za sva dodatna pitanja, stojimo Vam na raspolaganju.

Srdacan pozdrav,

Intereuropa RTC d.d.
Ovlasteni zastupnik za UPS u BiH

Nakon što sam poslao mail sa traženim glupostima, sutra mi je isporučen Kindle. Platio sam 61 KM carinskih troškova...

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Post by drndalo » 11/02/2011 11:05

Nemoj mi reci da nisi znao da se na tehnicku robu >neke vrijednosti placa carina ?

Aparat putuje, ima sa sobom carinsku deklaraciju na kojoj pise vrijednost posiljke, Carina na osnovu te vrijednosti, koja je veca od neocarinjivog minimuma naplati carinu, vjerovatno se na to mora platiti i PDV, a DHL tu jos naplati papirologiju koja je potrebna za carinu, tj. to je ono sto spediteri rade umjesto tebe, i naplate...

Porez na budale jeste, ali ako ga nisi izbjegao, mozes samo da ga platis... :cry:

Barcafan

Post by Barcafan » 11/02/2011 11:11

drndalo wrote:Nemoj mi reci da nisi znao da se na tehnicku robu >neke vrijednosti placa carina ?

Aparat putuje, ima sa sobom carinsku deklaraciju na kojoj pise vrijednost posiljke, Carina na osnovu te vrijednosti, koja je veca od neocarinjivog minimuma naplati carinu, vjerovatno se na to mora platiti i PDV, a DHL tu jos naplati papirologiju koja je potrebna za carinu, tj. to je ono sto spediteri rade umjesto tebe, i naplate...

Porez na budale jeste, ali ako ga nisi izbjegao, mozes samo da ga platis... :cry:

Znao sam za carinjenje ali ne na ovaj način, ali ovi dodatni troskovi od DHL-a, koji me najvise nerviraju nigje nisu pomenuti. Evo ovaj kaze da ga je sve izaslo dodatno jos 60 KM, kako sam uspio da shvatim radi se o UPS-u, mene ce izaci 100 KM dodatnih troskova znaci da DHL "guli" debelo tu.

drndalo

Post by drndalo » 11/02/2011 11:21

Pa zvrcni par drugih speditera i vidi koliko bi te tamo kostalo...? Napisao si da su ti iz DHL rekli da moze neko drugi cariniti...

swirl

Post by swirl » 11/02/2011 11:23

Vi koji ste kupili Kindle, da li se to isplati kupovati, i kako kupujete knjige za Kindle?

Barcafan

Post by Barcafan » 11/02/2011 11:27

drndalo wrote:Pa zvrcni par drugih speditera i vidi koliko bi te tamo kostalo...? Napisao si da su ti iz DHL rekli da moze neko drugi cariniti...

Pa to sam i planirao ali kako da nadjem listu tih špeditera... tj kako da stupim u kontakt sa njima

drndalo

Post by drndalo » 11/02/2011 11:46

Intereuropa (UPS)
In-time (TNT)
A2B (FedEx)

Schenker
Intersped

Telefonski imenik BH Telecom-a imas na Internetu

skept1k

Post by skept1k » 14/03/2011 10:20

Informacije iz prve ruke: dva uredjaja Kindle narucena 10.03.11 poslijepodne, cijena sa shipingom 304 dolara (sa kartice je skinuto 430 KM), uredjaji dostavljeni 14.03.11 ujutro. Carinu i porez nije niko trazio da platim. Paket je došao preko DHL-a na kućnu adresu.

PS
Inace zivim u Sarajevu :D

Post Reply