Kupiti franke: Da ili ne?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
bach

Kupiti franke: Da ili ne?

Post by bach » 29/11/2011 22:04

Puno se ovih dana priča o propasti eura. Šta će biti u skoroj budućnosti niko ne zna, hoće li zajednička valuta opstati ili ne.

Kada grupa domorodaca u Nigeriji raznese komad naftovoda pumpe u mom komšiluku podignu cijeno goriva. Teško mi je povjerovati u uvjeravanja da će pad eura nas nekeko zaobići. Globalizacija koja se prije desetak godina dizala u nebesa, sada nas posipa hladnim znojem i steže kaiševe. Bilo je lijepo dok je trajalo.

Šta ćemo mi statistički brojevi nazvani mali, obični ljudi u ovom haosu u koji tone Evropa. Možda je Evropa to i zaslužila.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nt9cMJAAwPA&feature=related[/youtube]

Ako propadne Euro, treba naći neku alternativu u šta konvertovati ušteđevinu. Kolege sa posla iznose nevjerovatne prijedloge, od brazilskih reala do turske lire. U dolar malo ko više vjeruje. Sjećam se starog komšije koji je imalo gotovo perverzno povjerenje u YU dinar, Antu Markovića i Hajru Balordu, tadašnju guvernerku Narodne banke BiH. Nije čovjek htio uzeti u ruku jednu DM, pričao je kako mu se gadila. Čovjek je umro iza rata i živio je jajo teško. U jednom trenutku sva njegova ušteđevina je propala. Njegovu kuću na početku rata su sravnile granate,a on se sa ženom povlačio od nemila do nedraga, sve do smrti. Njegovi nasljednici su u ruševinama kuće našli čitave vreće YU dinara koje je ovaj fini, ali naivni čovjek čuvao za crne dane.

Situacija sa bolesnim eurom na površinu izbaci mnogo toga zanimljivog. Kolege sa posla, komšije, mrski rođaci koji su donedavno kukali kako je teško preživjeti od prvog do prvog, počinju tražiti odgovor na pitanje šta će uraditi sa svojih 50.000 eura štednje ??????? !!!!!! :dance: :dance: Da ih možda prebace u švicarske franke?

PItanje: Da li u ovom trenutku kupovati švicarske franke, te u njih prebaciti dio novca koju imamo u KM ili eurima? Da li su franci kakav- takav zalog sigurnosti i da nam se ne ponovi situacija da u džepu imamo nešto KM ili eura a da porodici ne možemo kupiti hljeb ili mlijeko?

seshat

Re: Kupiti franke: Da ili ne?

Post by seshat » 29/11/2011 22:23

Ovo pitanje i mene muči već par dana. Nije nekakva velika štednja, ali je moja, pa ne mogu niti pomisliti da propadne.
E sada švicarska centralna banka želi da obuzda rast franka tako da mislim da možemo očekivati njegov pad. U tom slučaju lako može nastati gubitak takvom trgovinom. S druge strane možda ne bi bilo loše kupiti kanadski ili australski dolar ili norvešku krunu, ali hajde ga znaj jer je ova vezana za cijenu nafte (a s naftom nikada ne znaš). Možda je najbolje novac držati u nekakvom miksu valita, malo EUR, malo kruna, malo dolar, čak i franak. A opet slušam da bi se u slučaju propasti euro zone sve države vratile svoje nacionalne valute, pa bismo mi bili vezani za DEM, kao bez velikih gubitaka. Ma sve mi je to složeno i ko zna šta će biti.

Dendrlix
Has thanked: 7 times

Post by Dendrlix » 29/11/2011 22:54

A zlato?

Referent za ONO i DSZ

Post by Referent za ONO i DSZ » 29/11/2011 22:59

nekretnine gospodo....nekretnine.ba :mrgreen:

nuttyyy

Post by nuttyyy » 29/11/2011 23:05

za 50000 EUR kupila bih stan. ne bih se zamarala valutama i bankama...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 29/11/2011 23:14

Tozla :mrgreen: .
Ako ljulje Evropska privreda ljuljnuce i Svicarska onda mozes Franak natakariti na belegiju. Plus, Svica je izvozna privreda, mislis da su i oni presretni sa jakim frankom :mrgreen: .

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Been thanked: 2 times

Post by corolla02 » 29/11/2011 23:35

ja mislim da Amerika gura Evropu u rat; eto zivi bili pa vidjeli 8-)

bach

Post by bach » 29/11/2011 23:49

corolla02 wrote:ja mislim da Amerika gura Evropu u rat; eto zivi bili pa vidjeli 8-)

Ova ti ima smisla. I nakon WWI i WW2 Amerika je izašla višestruko jača. Evropljani su tokom ratova kupovali američke tenkove, avione, brodove i bombe, te uzimali kredite da obnove ono što su USA bombe porušile.. Americi hitno treba motor za ekonomiju, nešto što će pokrenuti njihovu proizvodnji i donijeti im cash.

Ko je evropskim vladama skupo posudio novac i za jedno i za drugo, tokom i nakon dva rata?

Pa švicarski bankari.

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 29/11/2011 23:49

nuttyyy wrote:za 50000 EUR kupila bih stan. ne bih se zamarala valutama i bankama...

a sta je sa mojih $50.000 :?:

corolla02

Post by corolla02 » 29/11/2011 23:55

bach wrote:
corolla02 wrote:ja mislim da Amerika gura Evropu u rat; eto zivi bili pa vidjeli 8-)

Ova ti ima smisla. I nakon WWI i WW2 Amerika je izašla višestruko jača. Evropljani su tokom ratova kupovali američke tenkove, avione, brodove i bombe, te uzimali kredite da obnove ono što su USA bombe porušile.. Americi hitno treba motor za ekonomiju, nešto što će pokrenuti njihovu proizvodnji i donijeti im cash.

Ko je evropskim vladama skupo posudio novac i za jedno i za drugo, tokom i nakon dva rata?

Pa švicarski bankari.

Amerika je spremna za rat al ne moze sama, treba joj saveznik! Kako ces dobiti saveznika, izgladni ga pa ga dobro najedi!? Ali ne direktno vec indirektno, tj. kad saveznik ogladni spremi ga tamo na tudju teritoriju da trazi/isce/bori se, sad ta teritorije gdje ce biti........ima ih vise.....

a Svicarska, licno mislim da ce ideja Svicarske da izgori u negdje narednom dobuu...

bach

Post by bach » 30/11/2011 00:01

corolla02 wrote:
bach wrote:

Pa švicarski bankari.

Amerika je spremna za rat al ne moze sama, treba joj saveznik! Kako ces dobiti saveznika, izgladni ga pa ga dobro najedi!? Ali ne direktno vec indirektno, tj. kad saveznik ogladni spremi ga tamo na tudju teritoriju da trazi/isce/bori se, sad ta teritorije gdje ce biti........ima ih vise.....

a Svicarska, licno mislim da ce ideja Svicarske da izgori u negdje narednom dobuu...

Da ne skrećemo sa teme PLZ, hoću reći da Švica nije ratovala od 18 vijeka. Neokrznuta je prošla je sve moguće revolucije koje su potresale Evropu, uvijek posuđujući novac zainteresiranim stranama.

HM 2011

Post by HM 2011 » 30/11/2011 00:09

O švicarskim francima ne razmišlja pokretač ove teme nego čitava Europa....

Međutim, od pada Eura NEMA NIŠTA !

Europska Unija može provesti reforme na temu zaduživnja i rezanja troškova....

Troškovi uvozne robe široke potrošnje će skočiti unutar EUro zone....

Euro može biti samo zamjenjen jednom jedinstvenom svjetskom monetom, odnosno kombinacijom EURO - DOLAR i ništa više, a da bi do toga došlo treba jaka motivacija.....

U svakom slučaju ko želi mjenjati EUro u RUblje ili Huane neka uradi to, ko želi kupovati 24 karatno zlato neka uradi to.....

Novac je svjedno isprintan na papiru....

corolla02

Post by corolla02 » 30/11/2011 00:09

bach wrote:

Da ne skrećemo sa teme PLZ, hoću reći da Švica nije ratovala od 18 vijeka. Neokrznuta je prošla je sve moguće revolucije koje su potresale Evropu, uvijek posuđujući novac zainteresiranim stranama.

upravo zbog tog ce da izgori ko sibica, jer nece biti mjesta da se sakrijes, tj. sta bi se dogodilo kad bi svi najurili u CH, evidentno krah systema, ko imaju vojsku, broj, i sl.

a na temu ekonomske krize, duza kriza to bolje po Ameriku ali ne svu, nego samo vladajucu klasu, tj. bogatune u vlastodrsce; ova kriza je eldorado samo za njihh...

bach

Post by bach » 30/11/2011 00:12

corolla02 wrote:
bach wrote:

upravo zbog tog ce da izgori ko sibica, jer nece biti mjesta da se sakrijes, tj. sta bi se dogodilo kad bi svi najurili u CH, evidentno krah systema, ko imaju vojsku, broj, i sl.

a na temu ekonomske krize, duza kriza to bolje po Ameriku ali ne svu, nego samo vladajucu klasu, tj. bogatune u vlastodrsce; ova kriza je eldorado samo za njihh...

Potpisujem.

corolla02

Post by corolla02 » 30/11/2011 00:14

bach wrote:
corolla02 wrote:
bach wrote:

Potpisujem.

ma bitno je da je mojih $50K na pravoj strani :wink:

SSemir

Post by SSemir » 30/11/2011 00:19

Dendrlix wrote:A zlato?

u normalnom svijetu da, ali u bih ne. ovdje nemas pravog trzista zlata, nemas banke koje se bave time. jedino se moze kupovati zlato u obliku nausnica, lancica i sl. a u tom slucaju placas dodatnu vrijednost samog proizvod, tako da dobijes manje zlata nego sto bi trebao...razumijes sta zelim reci?! ubi nas ova drzava u svakom pogledu..

ni meni franak ne zvuci kao dobra opcija, jos pogotovo sto je sada prilicno skup u odnosu na euro, tako da se moze ocekivati pad njegove vrijednosti...nekako mi norveska djeluje najstabilnija...

Walter76

Post by Walter76 » 30/11/2011 00:27

Kupi ti pasa ovo i miran si za sva vremena, svih sranja i propasti svijeta! :D
Image

talić

Post by talić » 30/11/2011 08:40

broj milijardera i milionera u svijetu raste ne zato što kupuju zlato i CHF nego zato što kupuju dionice, kompanije. Nikad ne radi ono što većina radi jer su to gubitnici. U posljednje tri godine su "Gubitnici" prodavali dionice za djelić od cijene po kojoj su plaćali, a ko ih je kupovao ? Kupovali su ih milioneri i milijarderi. Zlato su uglavnom kupovale centralne banke pojedinih država i opet oni isti "Gubitnici". Švicarski franak je prije recesije vrijedio 1,20 KM a sada je 1,60 pa ako neko misli da je to povoljno, Bujrum ! Da imam kakvih ludih para sve bi uložio u dionice. BH telekom dionica 18 KM a dividenda 1,73 što je prinos od skoro 10 %. Kud ćeš bolje. :-)

Black swan

Post by Black swan » 30/11/2011 11:45

samo se vi zajebavajte s paranojom i širenjem straha

njemačka sad može kupiti čitavu europu (osim francuske i britanije)
njnemačka ne može propasti
samo njemačku treba slijediti

future millionaire

Post by future millionaire » 30/11/2011 12:28

talić wrote:broj milijardera i milionera u svijetu raste ne zato što kupuju zlato i CHF nego zato što kupuju dionice, kompanije. Nikad ne radi ono što većina radi jer su to gubitnici. U posljednje tri godine su "Gubitnici" prodavali dionice za djelić od cijene po kojoj su plaćali, a ko ih je kupovao ? Kupovali su ih milioneri i milijarderi. Zlato su uglavnom kupovale centralne banke pojedinih država i opet oni isti "Gubitnici". Švicarski franak je prije recesije vrijedio 1,20 KM a sada je 1,60 pa ako neko misli da je to povoljno, Bujrum ! Da imam kakvih ludih para sve bi uložio u dionice. BH telekom dionica 18 KM a dividenda 1,73 što je prinos od skoro 10 %. Kud ćeš bolje. :-)

bas tako, sad kad se na forumu prica o ovome treba ulaziti u dionice jer sad zmireci da izaberes sta kupiti nemozes fulati. BSNLR danas 7,81 KM, a raja ga kupovala kupovala po 20-30 KM kao "podcjenjenu dionicu".
E onda kad na ovom forumu pocnu rasprave i teme koju dionicu kupiti treba izlaziti iz dionica u kes

SarajVox

Post by SarajVox » 30/11/2011 12:58

Panika je velika i vijesti o padu eura permanente.
licno se radujem tome jer mi poklonila cinjenica mnogo profita na eur/usd obkladama.

Citao sam zadnjih dana toliko o tim tri solucijama kad bi euro pao da mi je vise mozak prazan 8)

Dok je njemacke ekonomije i volje za opstankom eura, euro nema kud nego da postoji kao i dosad.
Naravno da se moraju rijesenja naci. Upravo nocas su i odlucili trostruki, mozda cak i petorostruki (Hebel) omoguciti sto ce investitore ponovo raspolozit za ulaganje.

SNB Svic. nac. banka je odlucila svom mogucom silom da brani min. kurs od 1.2 eur/ chf. To ce i drzati sigurno. Najgore sto bi mojoj domovini moglo da se dogodi je da SNB ne drzi rijec ili se pokaze nemocna. U svici se vrti oko povjerenja, ne samo ovdje, ali pogotovu ovdje.
Investicija u SFr. moze donjeti malu rast sa aktualnih 1.2280 na 1.20. Ispod tog kursa CHF necete dozivjeti sta god se dogodi sa Eurom. Ukoliko se dogodi ono sto mi svi sebi nemozemo predstavit, da se euro ukine. onda je svaka druga valuta bila bolja (ova ja prepametna poslovica). Ko gubi ima pravo da se ljuti!

Dali je zlato sigurno?
Druga prirodna blaga?
Neznam.

Sta je sigurno, to je da investicija u nekretnine u BiH nisu isplatne. Citao sam da bi sa 50 milja neko kupio nekretninu u ovom trenutku. taj ima sansu da izgubi 10 ili vise % na vrijednost pa bujrum.

Dionice i Index njemacke su vjerovatno sigurne ali isto samo na duze staze. gledajuci na narednih recimo 6 mjeseci nema sigurnosti. Sve je moguce cak ovo sve sto ja gore tvrdim sigurnim :idea:

Ne investiraj u CHF! to vam je moj savjet.

Rudiment

Post by Rudiment » 04/12/2011 21:40

Druze ne znam sta bih ti rekao franak je siguran međutim mnogi vjeruju samo u zlato. Ja nebih zlato. Zlato je trenutno veliki balon na finansijskim trzistima koji mora puci. Mnogi ce izgubiti mnogo. Ovo vrijeme je idealno za špekulante- brza lova na uštrb nas malih.

ExNihilo
Has thanked: 1 time

Post by ExNihilo » 04/12/2011 21:49

Lud i ponosan wrote:Jedini pravi odgovor je diverzifikacija... Jaja smjestiti u vise korpi i ne pouzdati se niti u jednu valutu. ;)

koja teži negativnoj korelaciji. :D

Ovo je najracionalniji odgovor na ovoj temi.

udrch

Post by udrch » 04/12/2011 23:29

Samo zlato, sve ostalo je veliki rizik..

♥ Julianna ♥

Post by ♥ Julianna ♥ » 05/12/2011 11:28

Suludo se pouzdati u bilo koju valutu danas. Ja bih uvijek ušteđevinu investirala u nekretninu priej nego u bilo šta drugo. Pametnom kupovnom nekretnine se ne može biti na gubitku. Jedino što stručnjaci koliko sam pročitala, upozoravaju da je nekretnina sporovozna investicija koja se ne može tako brzo unovčiti.Ali kome ne treba investicija za instant cash, mislim da je nekretnina pravi izbor.

Post Reply