Kupatilo - sve o tome

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Mirzareli
Posts: 1038
Joined: 18/03/2013 20:34

#1 Kupatilo - sve o tome

Post by Mirzareli »

Zna li neko zašto odvod iz WC šolje stalno smrdi.WC se redovno održava i zgrada je novije gradnje.Kako riješiti pomenuti problem? :?
mali_balon
Posts: 11465
Joined: 12/09/2012 09:57

#2 Re: Kupatilo - Problem

Post by mali_balon »

Mirzareli wrote: 16/10/2023 19:16 Zna li neko zašto odvod iz WC šolje stalno smrdi.WC se redovno održava i zgrada je novije gradnje.Kako riješiti pomenuti problem? :?
Nemas samo ti taj problem 80% zgrada ima taj problem, pogotovu kada je vlazno ili kisovito vrijeme.....mozes pozvati, ko vam odrzava zgradu da pogleda da slucajno knalizaciona cijev na krovu nije necim zatvorena
User avatar
vjeshalica
Posts: 17417
Joined: 31/03/2019 14:56

#3 Re: Kupatilo - Problem

Post by vjeshalica »

Vjerovatno smrdi odvod halenizacije ispred zgrade. Kod nas kad je jednom VIK cistio to, cijela ulica je smrdila a u kuci se nije moglo boraviti,ko da si istovario komplet halu na sred sobe. Pozovite VIK da ocisti odvode ispred zgrade...
User avatar
muha_sa
Posts: 128786
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Kupatilo - Problem

Post by muha_sa »

vjeshalica wrote: 16/10/2023 20:04 Vjerovatno smrdi odvod halenizacije ispred zgrade. Kod nas kad je jednom VIK cistio to, cijela ulica je smrdila a u kuci se nije moglo boraviti,ko da si istovario komplet halu na sred sobe. Pozovite VIK da ocisti odvode ispred zgrade...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Što na forumu kažu--oplakah :lol: al fakat me suze zališe
User avatar
Mirzareli
Posts: 1038
Joined: 18/03/2013 20:34

#5 Re: Kupatilo - Problem

Post by Mirzareli »

vjeshalica wrote: 16/10/2023 20:04 Vjerovatno smrdi odvod halenizacije ispred zgrade. Kod nas kad je jednom VIK cistio to, cijela ulica je smrdila a u kuci se nije moglo boraviti,ko da si istovario komplet halu na sred sobe. Pozovite VIK da ocisti odvode ispred zgrade...
Ma kontam da nije do mog odvoda,već odavno mi vodokotlic ne radi kako treba kad se istovrim 3x moram pustit vodu.Ali dosad nisam imao problem,to se javilo zadnjih 10-15 dana i prije je teže vuklo teret u nepovrat ,ali nije nikad ovako smrdilo iz šolje. Bas takav smrad kad dignem dasku od wc šolje ko da se neko istovario ,a nije pustio vodu. :-)
mali_balon
Posts: 11465
Joined: 12/09/2012 09:57

#6 Re: Kupatilo - Problem

Post by mali_balon »

pa vodovodna i kanalizaciona infrastruktura nam od Boga pitaj od kojih vemena......a izgradilo se....jbga...nama dolazio vik sa vomom ocistili sredili ali dzaba opet kada je vlazno i hoce kisa, smrdi hala....ja imam i prozor u kupatilu ali dzaba, pa otvorimo i vrata pa eto ko malo manje smrdi....
User avatar
Mirzareli
Posts: 1038
Joined: 18/03/2013 20:34

#7 Re: Kupatilo - Problem

Post by Mirzareli »

mali_balon wrote: 16/10/2023 20:41 pa vodovodna i kanalizaciona infrastruktura nam od Boga pitaj od kojih vemena......a izgradilo se....jbga...nama dolazio vik sa vomom ocistili sredili ali dzaba opet kada je vlazno i hoce kisa, smrdi hala....ja imam i prozor u kupatilu ali dzaba, pa otvorimo i vrata pa eto ko malo manje smrdi....
Sta znam ja uselio u novu zgradu nema ni dvije godine, tako da su i cijevi u zgradi i do zgrade sigurno nove.Sad postoji možda fušeraj u izgradnji i postavljanju instalacija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25185
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Kupatilo - Problem

Post by Haris.ba »

Ja sam to primjetio isto prije 15ak dana. Sada proslo.
mali_balon
Posts: 11465
Joined: 12/09/2012 09:57

#9 Re: Kupatilo - Problem

Post by mali_balon »

Mirzareli wrote: 16/10/2023 20:46
mali_balon wrote: 16/10/2023 20:41 pa vodovodna i kanalizaciona infrastruktura nam od Boga pitaj od kojih vemena......a izgradilo se....jbga...nama dolazio vik sa vomom ocistili sredili ali dzaba opet kada je vlazno i hoce kisa, smrdi hala....ja imam i prozor u kupatilu ali dzaba, pa otvorimo i vrata pa eto ko malo manje smrdi....
Sta znam ja uselio u novu zgradu nema ni dvije godine, tako da su i cijevi u zgradi i do zgrade sigurno nove.Sad postoji možda fušeraj u izgradnji i postavljanju instalacija.
Dzaba sto je kod tebe sve novo kad glavne cijevi nisu niti je rijeseno preciscavanje otpadnih voda .....
kuli1961
Posts: 2474
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Kupatilo - Problem

Post by kuli1961 »

Mozda lupetam, ali da pokusam pomoci:
Mala je vjerovatnoca da se smrad osjeti iz wc skoljke, jer u sifonu skoljke uvijek stoji izvjesna kolicina vode. A ona upravo sluzi kao filtar, da sprijeci taj smrad kanalizacione cijevi.
Cini mi se da treba vidjeti kakvo je stanje sa top sifonom, tj onim sifonom/slivnikom koji se nalazi na podu kupatila. U njega se ulivaju odvodne cijevi kade/tus kabine i umivaonika, eventualno i bidea, i potom iz njega ide cijev u glavnu, kanalizacionu. I u njemu bi trebalo da postoji izvjestan nivo vode, sa istom funkcijom filtra, kao i voda u WC skoljci.
Ispitaj da li se smrad osjeti u tom sifonu, pa ako da- nalij vode i vidi kako se ponasa. Trebalo bi da smrad ili trenutno potpuno nestane ili da se bitno smanji. Za taj slucaj, zaista ne znam kako dalje, mozda da o svom trosku zovnes strucnjake da makar detektuju izvor problema.
U svakom slucaju, treba poci od lakse verzije- ispitati gore na krovu/tavanu da li je kanalizaciona cijev ventilisana, tj ima li svoju zasebnu ventilacionu cijev. Ako ima, provjeriti da li je zacepljena.
Ako nema te ventilacione cijevi, neophodno je konsultovati stručnjake -sta i kako. U tom slucaju, a obzirom da je zgrada stara 2 godine, imas pravo na otklanjanje nedostataka, mislim da je garantni rok za te stvari 3 godine, nisam 100% siguran. Znam da to "ganjanje" moze uzeti kilu zivaca, ali sta je tu je.
User avatar
corolla02
Posts: 10407
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#11 Re: Kupatilo - Problem

Post by corolla02 »

Stavi miris na solju, pa polako otkrivaj mic po mic...
mali_balon
Posts: 11465
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Kupatilo - Problem

Post by mali_balon »

Znaci renovirao kupatilo sve novo, sifoni rade svoj poso i opet smrdi....zovnem Oki reko jel sve ok sa ventilacionom cijevi od kanalizacije na krovu kazu jeste, prociscavali vomom glavnu cijev iz zgrade do kolektora na ulici.....zavlacili kamere u stanovima po cijevima i sve cisto prohodno....kod mene na 5om je super kako je u prizemlju i podrumu....preopterecena mreza na to dodas slabo ili nikakvo preventivno ciscenje i odrzavanje i dobijs smrad....
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1124
Joined: 23/02/2020 14:50

#13 Re: Kupatilo - Problem

Post by ANamelessGhoul »

Koliko bi kostalo 10ak kvadrata plocice da uzmem i majstor za to ?
User avatar
Truba
Posts: 82332
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Kupatilo - Problem

Post by Truba »

nalij vode je često jedino rješenje
dakle osuši se voda u koljenu i lagano smrad izlazi


mada ove nove čibulje što prave u banjama dole slivnici to je sve LOŠE napravljeno
znam imam jedan koji moram svako malo čistiti nakupi se svega i voda ne odlazi a odozdo se vraća smrad

i što je najgore čuje se u banji kad neko pušta vodu u wc

plasične cijevi nema vode u koljenima da prekine zvuk i dolazak smrada
laik1981
Posts: 13125
Joined: 05/12/2012 13:04

#15 Re: Kupatilo - Problem

Post by laik1981 »

ANamelessGhoul wrote: 17/10/2023 09:39 Koliko bi kostalo 10ak kvadrata plocice da uzmem i majstor za to ?
Plocice koliko para toliko muzike. Majstori 20-25KM po kvadratu.
User avatar
Filter
Posts: 8100
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#16 Re: Kupatilo - Problem

Post by Filter »

tipujem na ovo sto je napisao kuli. ako je podni sifon spojen po drugacijem sistemu, sad to zovu novi sistem, eto belaja. voda iz kade ne prolazi kroz njega, nego je spojen na T sa linjom kada--vertikala. kad se osusi prolazi smrad iz kanalizacije. elem, lako je provjeriti.
User avatar
Truba
Posts: 82332
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Kupatilo - Problem

Post by Truba »

Filter wrote: 17/10/2023 10:17 tipujem na ovo sto je napisao kuli. ako je podni sifon spojen po drugacijem sistemu, sad to zovu novi sistem, eto belaja. voda iz kade ne prolazi kroz njega, nego je spojen na T sa linjom kada--vertikala. kad se osusi prolazi smrad iz kanalizacije. elem, lako je provjeriti.
to je to upravo kod mene haha dobro sročeno da dalje znam objasniti

posebno je tesko kada iz npr hladnog vremena bude odjednom vruce npr 18 stepeni
pa bude neki cudan pritisak
Bobi
Forum administrator
Posts: 32424
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18 Re: Kupatilo - Problem

Post by Bobi »

Sifoni moraju biti puni vode da mirisi ne bi dolazili :D, zato su i napravljeni. Mirisi ne idu kroz vodu. Provjeri sve moguce sifone u toj prostoriji.
User avatar
Filter
Posts: 8100
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#19 Re: Kupatilo - Problem

Post by Filter »

Truba wrote: 17/10/2023 10:21
Filter wrote: 17/10/2023 10:17 tipujem na ovo sto je napisao kuli. ako je podni sifon spojen po drugacijem sistemu, sad to zovu novi sistem, eto belaja. voda iz kade ne prolazi kroz njega, nego je spojen na T sa linjom kada--vertikala. kad se osusi prolazi smrad iz kanalizacije. elem, lako je provjeriti.
to je to upravo kod mene haha dobro sročeno da dalje znam objasniti

posebno je tesko kada iz npr hladnog vremena bude odjednom vruce npr 18 stepeni
pa bude neki cudan pritisak
da, definitvno atmosferski pritisak igra neku ulogu. jbga, do sljedeceg renoviranja loncicanje
Bobi
Forum administrator
Posts: 32424
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#20 Re: Kupatilo - Problem

Post by Bobi »

Stavi sifon ispod kade. Ne mogu vjerovat da majstori to nisu uradili.
User avatar
Truba
Posts: 82332
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Kupatilo - Problem

Post by Truba »

može biti da je cijev od masine za ves samo ubacena u odvod
to se meni dogodilo bilo jer je masina bila na mjestu gdje je bio lavabo oni samo umetnuli cijev u siru cijev
semsasuljakovic
Posts: 2029
Joined: 02/08/2015 21:30

#22 Re: Kupatilo - Problem

Post by semsasuljakovic »

Kod mene u kući, na prizemlju, isto tako smrdi.. I to iz odvoda od tuš kabine/lavaboa. Sifon postoji, ali i dalje smrdi.

Da li je rješenje čišćenje svih cijevi - ne znam.
moimoi
Posts: 4947
Joined: 01/07/2006 12:59

#23 Re: Kupatilo - Problem

Post by moimoi »

semsasuljakovic wrote: 17/10/2023 10:48 Kod mene u kući, na prizemlju, isto tako smrdi.. I to iz odvoda od tuš kabine/lavaboa. Sifon postoji, ali i dalje smrdi.

Da li je rješenje čišćenje svih cijevi - ne znam.
Samo jednom mjesecno vecu kolicinu sodebikarbone i ocata pa nakon par min zalijes vrelom vodom (najbolje prokljucalom).. trebalo bi eliminisati smrad.
semsasuljakovic
Posts: 2029
Joined: 02/08/2015 21:30

#24 Re: Kupatilo - Problem

Post by semsasuljakovic »

moimoi wrote: 17/10/2023 13:35
semsasuljakovic wrote: 17/10/2023 10:48 Kod mene u kući, na prizemlju, isto tako smrdi.. I to iz odvoda od tuš kabine/lavaboa. Sifon postoji, ali i dalje smrdi.

Da li je rješenje čišćenje svih cijevi - ne znam.
Samo jednom mjesecno vecu kolicinu sodebikarbone i ocata pa nakon par min zalijes vrelom vodom (najbolje prokljucalom).. trebalo bi eliminisati smrad.
Koliko veću i u kojem omjeru?
moimoi
Posts: 4947
Joined: 01/07/2006 12:59

#25 Re: Kupatilo - Problem

Post by moimoi »

semsasuljakovic wrote: 17/10/2023 13:39
moimoi wrote: 17/10/2023 13:35

Samo jednom mjesecno vecu kolicinu sodebikarbone i ocata pa nakon par min zalijes vrelom vodom (najbolje prokljucalom).. trebalo bi eliminisati smrad.
Koliko veću i u kojem omjeru?
Imas za kupiti kesu sode bikarbone od 0,5 kg Ja to odokativnom metodom radim tj uspem otprilike pola kese. Fino da se napuni odvod.. nakon toga pola flase najjeftinijeg ocata (onaj bijeli) da se fino reakcija desi. Ostavis par 4-5 min i zalijes sa 1l prokuhale vode.

Mozes sve odvode tako.
Post Reply