Kuca koja ne postoji u papirima - podjela.

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Kuca koja ne postoji u papirima - podjela.

Post by Zviz » 30/10/2015 12:33

Vako posto imam imovine na pasija preskala izgleda imam i problema jos vise :D Pa ako moze neki savjet za razmisljanje ali da vrijedi cemu bio bi superiska zahvalan :D

Radi se o sljedecem. Dobio sam udjel u od 1/4 :D pa sam mimo moje volje bio tuzen i sad imam 1/8 hajd nebitno nisam se ni bunio. Tuzitelj poslje presude da mu pripada vise od 1/4 nije ni dan danas sproveo tako, pa tako da i dan danas pise da ja imam tu 1/4.

Nesto drugo: na tom imanju ima i kuca od cca. 180m2 ali koja ne postoji nu u jednom vazecem papiru tj. od bilo kojeg organa koji se bavim zemljistima i kucama znaci nema je ni u onim A.B.C. listovima sta je cije itd.

Posto vecina sluvlanskika :D je u BiH i gombaju se verbalno ali niko nista da ucini, ja sam htjeo da pokrenem sudsku podjelu - ali sad se pitam cega? :D Ipak mislio sam da bi kuca mogla zavrsiti na nekoj prodaji pod cekicom ili kako se strucno vec kaze ali vako ako kuca nije legalizovana sta sad?

Jel ja imam 1/8 samo u zemlji a u kucu niko od nas nista nema jer je taj opbjekat pravno gledano ne postoji ili kako?

Sve u svemu sta uciniti?

spreca

Re: Kuca koja ne postoji u papirima - podjela.

Post by spreca » 30/10/2015 12:39

pa kucu zapalite :lol: :lol: .............pa valjda i nju dijelite kao i zemlju......jedino prije djelidbe je treba uknjiziti/legalizovati

HAVANA

Post by HAVANA » 30/10/2015 12:40

Imacete vi problem i oko zemlje a kamoli oko kuce.Morate se i za zemlju dogovoriti,cega,sta,gdje? U sredini,sa lijeve strane,desne...gdje je tvoje a gdje njihovo? Koji dio ,osmina,ili cetvrtina...?

Zviz

Post by Zviz » 30/10/2015 13:07

bilo je suvlasnistvo svak po 1/4

onda jedan tuzio nas ostale i dobio 5/8 a mi po 1/8

ali on tu presudu nije sproveo u djelo

pa i dalje u z.k. pise 1/4

i na toj zemlji "lebdi" objekat od 180 - 200m2 koji nije legalizovan i nigdje upisan

i ja mislio pokrenuti sudsku podjelu ali sad pitam jel samo ce djeliti zemlju, jer objekat nije legalizovan ili ce i objekat? i jel takav objekat moze biti predmet javne prodaje?

I jos nesto, od dana pokretanja ostavinske rasprave tj. prije nekih 6 godina kad smo svi dobili 1/4 dio tu zivi jedna osoba sa udjelom. To je ista osoba koja je i tuzila kasnje da dobije 5/8 ali ta ista odoba od tog dana kada smo je svi dobili po 1/4 je udomila strano lice (osobu) na jednom od spratova. :D

Ja sam tu bio onaj koji se nije upustao u to - sto cak vise mozda sam se i pokajo sto sam ikad i prihvatio taj udio. A osvi sto se kace cije je sta nece da pokrenu sudsku podjelu. Pa sam razmiljo bil je pokreno samo zato da ne ostavljam rep iza sebe.
Last edited by Zviz on 30/10/2015 13:54, edited 1 time in total.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 30/10/2015 13:52

Ma kad vec imas toliko imovine, daj kod notara izjavu da se odrices toga i skini problem s vrata.

Zviz

Post by Zviz » 30/10/2015 13:55

_BataZiv_0809 wrote:Ma kad vec imas toliko imovine, daj kod notara izjavu da se odrices toga i skini problem s vrata.

A jel to moguce, jer ce me pitati pa u ime koga se odricem odnosno nije vise ni odricanje vec darovanje a sad ko ce od njih prihvatiti to a mora jos i porez da plati na darovanj... bar je tako u Jugi bilo. Pa zato pitam jel moguce darovati u ime nikoga ili navesti tamo necijeg psa? Odreci se ne mogu jer sam davno greskom reko prihavtam se ovog, da oprastis govana. Bar mi tako zvuci da je logicno.

nightvision

Post by nightvision » 30/10/2015 14:11

Ima tu cinimise osim pravnih i drugih nejasnoca. Zasto je taj jedan trazio, a i dobio, vlasnistvo nad vecim dijelom nasljedstva? Da li je imao (pravnog ili nekog drugog) osnova za to? Ko je napravio taj objekat? Da li je neko od nasljednika ucestvovao u gradnji ili ulagao vlastita sredstva u odrzavanje, funkcionalnost i ispravnost objekta? Iako to vjerovatno ne vrijedi puno bez jasno definiranog ugovora sa prijasnjim vlasnikom ako je neko od nasljednika ulagao u to vlastita sredstva ili ako se na neki nacin brinuo o vlasniku dok je ovaj bio ziv vjerovatno bi trebalo, bio bi red, da mu se na neki nacin vrati ulozeni novac i trud.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 30/10/2015 14:50

Ako ste ljudi dogovorićete se. Ako niste ljudi, pravac kod advokata. :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 30/10/2015 15:13

Objekat kao takav ne moze biti predmet civilne prodaje. Sud moze uvaziti objekat u postupku razvrgnuca, ali to ce samo uciniti ako geodet utvrdi da je moguce racionalno podjeliti objekat na sve clanove zajednice.

Za legalizaciju postojeceg objekta trebate izvesti arhitekta na teren da napravi elaborat o objektu, koji ce sluziti u daljnjem postupku legalizacije. To bi trebali prvo uciniti, a potom potegnuti pitanje razvrgnuca zajednice.

Ako nema ambicije o pokretanju legalizacije objekta, savjetujem...
Napravite nagodbu sa jedom ili vise od preostalih clanova zajednice. Nagodba moze biti novcana ili darovna.

zijancer

Post by zijancer » 30/10/2015 22:07

cija je ustvari kuca, ko je pravio?, svi pomalo? jel i to zapetljano?

Zviz

Post by Zviz » 31/10/2015 01:25

Koje veze sad ima ko je zido kucu. Osoba koja je ulozila sve pare u izgradnju kuce nije vise ziva. Od ostalih dvoje je fizicki pipomoglo i to je to.

nightvision

Post by nightvision » 31/10/2015 10:07

Eto nema nikakve. Nije cudno da imate "situaciju" jer ocigledno se ne postujete i ne uvazavate medjusobno.

KB9

Post by KB9 » 31/10/2015 10:25

osta ti bez kuce haveru

colt

Post by colt » 31/10/2015 10:50

Mi smo takav narod. Sve ostavljamo za kasnije (što se tiče imovine), a onda kad dođe trenutak podjele, problemi su ogromni. Nasljednici se godina slažu i uvažavaju, a onda kad je imovina u pitanju su najveći neprijatelji.Da je to u startu riješeno dok je bilo na jednog i da je taj riješio odmah na početku i podijelio po njegovom vlastitom sudu a onda i legalizovao za njegova života. . . .Ehh da je babi muda bila bi djed . ... . Mislim svi mi imamo ili smo imali neke ovakve imovine koja se vuče i ne miče smjesta . . .sličnu situaciju sam i ja imao. Velika površina zemlje sa nekom vikendicom koja nije uslovna za stanovati. Zemlju smo podijelili na jednake dijelove i podijeljene parcele smo stavili na papirić, označili nekim brojevima i umotali. Svi nasjednici su birali umotani papirić, pa šta je ko dobio (sistem lutrije). Neko je dobio samo zemlju,neko zemlju sa vikendicom a neko malo strmiju zemlju. Pojedinci koji su imali neke želje za posebnom lokacijom su se mijenjali sa ostalim članovima i to je to. Niko se nije mogao ljutiti. Tako legalizovali i ćao đaci . .. .

Zviz

Post by Zviz » 31/10/2015 12:58

nightvision wrote:Eto nema nikakve. Nije cudno da imate "situaciju" jer ocigledno se ne postujete i ne uvazavate medjusobno.

Pogresno si razumio, ja tu nista ne trazim druge tri strane su ponajvise zakacene. Jer su sve te tri strane u BiH pa se imali prilike cesce se susresti.

Post Reply