KRZAMAK epidemija u Sarajevu!!!

Sve o zdravlju...
Post Reply
neutral

KRZAMAK epidemija u Sarajevu!!!

Post by neutral » 26/02/2007 01:22

Ne znam da li je meni promakla informacija na forumu o epidemiji koja nam se desila ali...
Maloprije citam o tome i nije mi bas svejedno...

Zbog 46 bolesnih Roma od veoma zarazne virusne bolesti ospica (morbilli, krzamak, male boginje) u mjesec i pol dana od početka ove godine u Sarajevskoj je županiji proglašena epidemija. U siječnju su registrirana 34 slučaja, a dosad u veljači 12, i to svih dobnih skupina. Zbog izrazite zaraznosti, epidemija se proglašava nakon tek jednog do dva slučaja.Mobilno je stanje u cijeloj Federaciji BiH, doznali smo od epidemiologa. Pretpostavlja se kako su Romi iz BiH prouzročili epidemiju i u Novom Sadu, u susjednoj Srbiji, koja je proglašena 15. siječnja, a 29. je siječnja rečeno kako vlada u romskim naseljima, u kojima se razboljelo sedam osoba.Zbog velikih romskih migracija iz jednoga u drugi dio države i preko granica nije isključena mogućnost ni širenja epidemije.Zbog nedostatka Mo-Pa-Ru cjepiva, protiv ospica, zaušnjaka i rubeole, jer u FBiH odnedavna ima problema s dobavljačem, te necijepljenosti mnoštva djece, iz Ministarstva zdravstva FBiH dan je naputak županijskim službama za žurno osiguravanje cjepiva samo protiv ospica. Trenutačno se cijepe Romi, a Ministarstvo zdravstva SŽ-a osiguralo je nabavu 3000 doza cjepiva protiv te bolesti. Jučer su i u Mostaru cijepljena romska djeca.
Upale mozga
Neuropedijatar dr. Smail Zupčević s Pedijatrijske klinike KCU u Sarajevu potvrđuje nam kako je na tom odjelu već oko dva tjedna hospitaliziran desetogodišnji Rom zbog sumnje na posebnu upalu mozga.
- Sumnjamo na encefalitis, i to kao kasnu reakciju na preboljene ospice. Dijete je najprije ležalo u bolnicama u Novoj Biloj i Travniku, a inače je iz Viteza. Tu je zaraznu bolest prebolio još kao jednogodišnjak, a riječ je o situiranoj romskoj obitelji. Nažalost, od upale mozga kao posljedice ospica nema izlječenja i umire se i za četiri, pet mjeseci - kazao je za Večernji list dr. Zupčević.Federalni ministar zdravstva dr. Vjekoslav Mandić potvrdio je kako se po županijama trebaju odmah osigurati sredstva za cjepivo.
Žurna nabava cjepiva
- Odmah se raspisuje i cjelovit natječaj za nabavu Mo-Pa-Ru cjepiva. Dodatno je iz federalnog proračuna zatraženo 1,5 maraka. Nadamo se kako će se iz Fonda uspjeti preraspodjeliti dodatni novac i nabaviti dovoljne količine cjepiva - kazao je Mandić. U FBiH obvezno je cijepljenje djece dvaput - od 12 mjeseci i šest, sedam godia.(Večernji list)

http://www.kliker.info/index.php?id=2745

van Basten
Has thanked: 6 times

Post by van Basten » 26/02/2007 15:41

Uh... kad se sjetim krzamka... ja sam ga prebolovao u 18 godini, jedva sam živ ostao, al fakat... u životu nisam bio bolesniji... moj brat pokupio od mene al njemu je to prošlo u mnogo blažem obliku pošto je on tada imao 12 godina
Dječije bolesti i jeste najbolje prebolovati što malđi, ako se već mora nekad (ima ih dosta koje se vakcinacijom mogu staviti pod kontrolu, al šta ako iz ko zna kojih razloga dijete nije podobno za vakcinu).

neutral

Post by neutral » 26/02/2007 15:50

djeca mnogo lakse prebole to od odraslih...
zato sam jako zabrinuta .... sta je s nama koji odavno nismo djeca a nismo bolovali krzamak...
zasto se o ovoj epidemiji tako malo govori???

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 26/02/2007 17:24

Zato sto je mnogi smatraju prljavom bolesti i stide se ljudi priznati da su to imali, kao da je u pitanju suga...

ja sam je fasovala sa 5 godina, i to u bolnici, na kraju me izbacili iz bolnice nakon 5 promasenih dijagnoza (ja imala djeciji sum na srcu a postavljali mi neke oprecne dijagnoze, nisu kontali sta mi je)...i povrh 5 lijevih terapija fasujem krzamak...
:(

sabanss

Post by sabanss » 26/02/2007 18:01

Krzamak je jako opasan ako se ne prepozna i nepravilno lijeci. Pogotovo ako se lijeci antibioticima.

neutral

Post by neutral » 26/02/2007 23:46

sa 46 broj oboljelih se popeo na 60 :-?

felichi

Post by felichi » 26/02/2007 23:50

veliko hvala ciganima iz srbije i ostatka balkana, ne zaboravite im dati novac kada vas traže

Post Reply