Krv u stolici!

Sve o zdravlju...
bwin

#1 Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 13:23

Imam 22 godine i prije dva mjeseca sam primjetio krv u stolici, crvene boje. Citao sam dosta o tome i ima razlike u crvenoj i tamnoj boji krvi, prvi slucaj moze ukazivati na rak debelog crijeva i jako sam zabrinut.
Zadnji mjesec dana nisam primjetio krv a onda juce je bila dosta obilna. Da li je moguce da sa 22 godine najebem do te mjere, inace hranim se zdravo i bavim se sportom? Nekako nemam zelju ici po uputnicu na kolonskopiju, em me stid em nebi da mi guraju nesto u straznjicu a problem ne postoji. Sta moze biti u pitanju? Da li je jos neko imao slican problem a da je na kraju bilo sve ok sto se tice zdravlja??

janje_
Been thanked: 2 times

#2 Re: Krv u stolici!

Post by janje_ » 14/04/2015 13:30

da li puno sjedis?

crvena krv u stolici, odnosno krv trag na toalet papiru moze biti i znak hemoroida, sto je u poredjenju sa rakom debelog crijeva ko dobitak na lotu..

nemoj da te bude stid bilo kakvog pregleda.

bwin

#3 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 13:40

janje_ wrote:da li puno sjedis?

crvena krv u stolici, odnosno krv trag na toalet papiru moze biti i znak hemoroida, sto je u poredjenju sa rakom debelog crijeva ko dobitak na lotu..

nemoj da te bude stid bilo kakvog pregleda.
Ne sjedim nista vise od prosjecnog covjeka. I da su hemoroidi otkud meni u 22 godini takvo nesto. I ako jesu hemoroidi zar nebih onda trebao imati krv u stolici svaki put, a eto nisam je imao puni mjesec dana.

otherside
Been thanked: 3 times

#4 Re: Krv u stolici!

Post by otherside » 14/04/2015 13:49

je li ti fakat lakse da se crnjacis po forumu i cekas jos 2 mjeseca ili da zavrsis s pregledom kod ljekara i saznas sta je?
bwt, i mala djeca mogu imati hemoroide tako da premlad nisi nikako :D
btw 2, nazalost rijetke su bolesti koji su rezervisane iskljucivo za stariju populaciju... :arrow: doktoru.

bwin

#5 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:15

otherside wrote:je li ti fakat lakse da se crnjacis po forumu i cekas jos 2 mjeseca ili da zavrsis s pregledom kod ljekara i saznas sta je?
btw 2, nazalost rijetke su bolesti koji su rezervisane iskljucivo za stariju populaciju... :arrow: doktoru.
Zadnja mi je opcija u glavi da mi gura cijev sa kamerom u dupe, ne zelim to, sve mi je jasno da se igram sa zdravljem, zato trazim ima li jos neko da je slicno stanje imao kao ja da vidim njegovo iskustvo.
Eto i sto se tice hemoroida, pitam se zar ne treba krv u stolici biti stalno prisutna. Bas me zivo interesuje naredna stolica kako ce izgledati

moa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 25 times

#6 Re: Krv u stolici!

Post by moa » 14/04/2015 14:20

Eh vidio i prezivio. Ako je povremeno znaci da imas polip kojeg hrana, zacini, sokovi i bilo sta drugo moze nagristi i da ti onda prokrvari. Drugo ako se bavis sportom zbog naprezanja moguce je povecan pritisak krvi i da je i to razlog popustanja polipa. Druga stvar su hemeroidi, isto sto prije otidji jer ako su mali moguce ih je sanirati antibioticima. Uglavnom preporuka je da odes kod doktora da te pregleda. Prvo pitanje je da li je redovna stolica ako jeste i ako nemas napuhivanja crijeva onda je sve to ok. Ja uradio, nasli mi polip i sve je sad ok stim da cekam da me zovnu na operaciju.

Sonac

#7 Re: Krv u stolici!

Post by Sonac » 14/04/2015 14:22

Ako ti je baš tvrda stolica može biti da te podere pri izlasku ali vjerujem da bi skontao da je to u pitanju

bwin

#8 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:24

Sonac wrote:Ako ti je baš tvrda stolica može biti da te podere pri izlasku ali vjerujem da bi skontao da je to u pitanju
Sad zadnji put osjetio sam kao malu bol ako mogu tako nazvati, jednostavno nije glatko izaslo iz mene i kad sam trebao pustiti vodu vidim puna solja krvi, a ranije kad sam imao krv u stolici nisam osjetio tu bol.

Black swan

#9 Re: Krv u stolici!

Post by Black swan » 14/04/2015 14:27

ako si mladji od 50 vjerovatnoća da je novotvorina je manja od 1%
ako si stariji od 50 krv u stolici je novotvorina dok se ne dokaže suprotno

vjerojatno nije ništa nego samo hemeroidi
ako ti imaju roditelji to je nasljedno ili ako mnogo jedes suho ili ako mnogo sjediš...

izbjegavaj kikiriki i bilo sta sto samo prođe kroz tebe a ima oštre krajeve
izbjegavaj crveno meso
alkohol
jake začine
mnogo šetnje

ApexTwiner

#10 Re: Krv u stolici!

Post by ApexTwiner » 14/04/2015 14:33

bwin wrote:Imam 22 godine i prije dva mjeseca sam primjetio krv u stolici, crvene boje. Citao sam dosta o tome i ima razlike u crvenoj i tamnoj boji krvi, prvi slucaj moze ukazivati na rak debelog crijeva i jako sam zabrinut.
Zadnji mjesec dana nisam primjetio krv a onda juce je bila dosta obilna. Da li je moguce da sa 22 godine najebem do te mjere, inace hranim se zdravo i bavim se sportom? Nekako nemam zelju ici po uputnicu na kolonskopiju, em me stid em nebi da mi guraju nesto u straznjicu a problem ne postoji. Sta moze biti u pitanju? Da li je jos neko imao slican problem a da je na kraju bilo sve ok sto se tice zdravlja??
Imao sam ja i na kraju je bilo sve ok. Ali, nažalost, kolonoskopija je jedini način da se sa sigurnošću utvrdi. Ja sam je radio prije 7,8 godina(tad sam imao 24) i fakat je odvratna, ali jebiga, bolje se strpit par minuta nego da se stalno maltretiraš i stvaraš sebi stres razmišljajući o tome. Još sam čuo da sad rade i pod anestezijom. Otiđi, stisni zube i smiri brige.

Altsa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

#11 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 14:35

bwin wrote:
otherside wrote:je li ti fakat lakse da se crnjacis po forumu i cekas jos 2 mjeseca ili da zavrsis s pregledom kod ljekara i saznas sta je?
Zadnja mi je opcija u glavi da mi gura cijev sa kamerom u dupe, ne zelim to, sve mi je jasno da se igram sa zdravljem, zato trazim ima li jos neko da je slicno stanje imao kao ja da vidim njegovo iskustvo.
Eto i sto se tice hemoroida, pitam se zar ne treba krv u stolici biti stalno prisutna. Bas me zivo interesuje naredna stolica kako ce izgledati
prvo, hemeroidi nisu vezani samo za starije osobe vec se pojavljuju i kod mladih. ukoliko ti je krv jarko crvene boje kao kad se porezes onda su upitanju najvjerovatnije hemeroidi ili neka ruptura koja nastaje prilikom defekacije. Uzrok tome je sigurno tvrda stolica ukoliko je imas. E sad ako je ta krv tamne nijanse skoro crne onda sigurno nisu hemeroidi u pitanju vec bi moglo da bude nesto ozbiljnije. to znaci da imas negdje krvarenje i da ta krv stoji u crijevima i s vremenom dobije tu tamnu nijansu. ovo je sve lajicka prica i moja ti je preporuka da odes ljekaru jer je najveca glupost da ne ides zbog stida. kolonoskopija jeste neprijatna i pomalo bolna ali to nije nista u odnosu na to sta se moze desit ako se ne uradi a ima se neko oboljenje. danas se u sarajevu radi i pod totalnom anestezijom sto je zaista toliko komforno da ukoliko covjek ima para (300 KM) ne treba uopste razmisljati. probudis se i gotova kolonoskopija. gore je ciscenje.
Last edited by Altsa on 14/04/2015 14:39, edited 2 times in total.

bwin

#12 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:35

Black swan wrote:ako si mladji od 50 vjerovatnoća da je novotvorina je manja od 1%
ako si stariji od 50 krv u stolici je novotvorina dok se ne dokaže suprotno

vjerojatno nije ništa nego samo hemeroidi
ako ti imaju roditelji to je nasljedno ili ako mnogo jedes suho ili ako mnogo sjediš...

izbjegavaj kikiriki i bilo sta sto samo prođe kroz tebe a ima oštre krajeve
izbjegavaj crveno meso
alkohol
jake začine
mnogo šetnje
Ima mama hemoroide ali dobila ih poslije mog rodjenja zbog komplikacija nekih.
Inace ja imam i seboreju koju ima samo 2% ljudi tako da nebi se iznenadio da sam i u ovom slucaju jedan od ovih 1% :)
Nadam se i molim Boga da si upravu u ovom slucaju. hvala :thumbup: :kiss:

bwin

#13 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:38

moa wrote: Druga stvar su hemeroidi, isto sto prije otidji jer ako su mali moguce ih je sanirati antibioticima. Uglavnom preporuka je da odes kod doktora da te pregleda. Prvo pitanje je da li je redovna stolica ako jeste i ako nemas napuhivanja crijeva onda je sve to ok. Ja uradio, nasli mi polip i sve je sad ok stim da cekam da me zovnu na operaciju.
Imam redovnu stolicu a sad napuhivanje crijeva ne znam, kako prepoznati da li imam to?
Kako izgleda pregled hemoroida, u sustini nagnem se i on ceprka po mojoj pozadini? ajmeee majko

bwin

#14 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:39

ApexTwiner wrote:
bwin wrote:Imam 22 godine i prije dva mjeseca sam primjetio krv u stolici, crvene boje. Citao sam dosta o tome i ima razlike u crvenoj i tamnoj boji krvi, prvi slucaj moze ukazivati na rak debelog crijeva i jako sam zabrinut.
Imao sam ja i na kraju je bilo sve ok. Ali, nažalost, kolonoskopija je jedini način da se sa sigurnošću utvrdi. Ja sam je radio prije 7,8 godina(tad sam imao 24) i fakat je odvratna, ali jebiga, bolje se strpit par minuta nego da se stalno maltretiraš i stvaraš sebi stres razmišljajući o tome. Još sam čuo da sad rade i pod anestezijom. Otiđi, stisni zube i smiri brige.
Je li ti bila tamna krv ili crvena? I je li ti na kraju utvrdjeno zbog cega si imao krv u stolici?

Altsa

#15 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 14:40

bwin wrote:
moa wrote: Druga stvar su hemeroidi, isto sto prije otidji jer ako su mali moguce ih je sanirati antibioticima. Uglavnom preporuka je da odes kod doktora da te pregleda. Prvo pitanje je da li je redovna stolica ako jeste i ako nemas napuhivanja crijeva onda je sve to ok. Ja uradio, nasli mi polip i sve je sad ok stim da cekam da me zovnu na operaciju.
Imam redovnu stolicu a sad napuhivanje crijeva ne znam, kako prepoznati da li imam to?
Kako izgleda pregled hemoroida, u sustini nagnem se i on ceprka po mojoj pozadini? ajmeee majko
doktor se toliko shupaka nagledao u zivotu da jedan manje ili vise njemu ne znaci nista a tebi moze spasiti zivot. pa mozes i sam skontati da li ih imas ili nemas (vanjske) dok za unutrasnje moras malo i sam proceprkati. :D
Last edited by Altsa on 14/04/2015 14:41, edited 1 time in total.

bwin

#16 Re: Krv u stolici!

Post by bwin » 14/04/2015 14:41

Altsa wrote:
bwin wrote:
doktor se toliko shupaka nagledao u zivotu da jedan manje ili vise njemu ne znaci nista a tebi moze spasiti zivot.
Njemu ne ali meni znaci, hajd i nekako vizuelno da me pregleda izdrzat cu ali kolonoskopija. :run:

Altsa

#17 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 14:42

ma jel te to stid da se naguzis ? ne odgovori nam jel ti krv tamno ili svijetlo crvena.

Black swan

#18 Re: Krv u stolici!

Post by Black swan » 14/04/2015 14:44

ako je tamna krv onda je vjerojatno iz želudca...

ako je "živa krv" ko kad se porežeš ili što bi se reklo kao da je neko zaklo životinju onda su sigurno hemići pukli i to se razletilo s "prdežom" prilikom kaka

medjutim ima jedna caka... gdje je krv na "stolici".... ako krvavi trag stoji na početku stolice ili kraju ili na sredini... onda je puko hemić i stolica otpuhala krv... treba se zabrinuti ako je krv uz duužinu stolice.. znači nešto u crijevima konstantno pušta krv... to je taj strah od novotvorine
ne moraš ići na kolonoskopiju... možeš pogledati markere za novotvorine... ima i onih magnetnih rezonanci samo su skupe 300 ako hoćeš odmah

moze se i stolica odnijeti na pregled za te ćelije kako to ide ne znam

mada je kolonoskopija 100% tačna

probaj malu tekicu otvoriti i pisati kad ti se to pojavljuje s opisima svega i prati jel učestalo ili sve manje i manje

Altsa

#19 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 14:46

bwin wrote:
u sustini to nije klasicna operacija. nema nikakve razlike izmedu kolonoskopije i odstranjivanja polipa i bezbolna je. tako da nemoj da brines i da cekas vec to odmah uklanjaj.

ApexTwiner

#20 Re: Krv u stolici!

Post by ApexTwiner » 14/04/2015 14:48

bwin wrote:
ApexTwiner wrote:
Je li ti bila tamna krv ili crvena? I je li ti na kraju utvrdjeno zbog cega si imao krv u stolici?
Bila je tamna, a to nije dobro. Svijetla krv ukazuje na puknuti hemeroid, neku ranicu i sl. Na kraju je ispalo da je bilo nešto tipa nake bubuljice, koja se stvorila zbog uklještenja nekih kostiju, i na kraju pukla.

Kako god, idi na kolonoskopiju što prije. Što neko reće, može ti spasiti život.

Black swan

#21 Re: Krv u stolici!

Post by Black swan » 14/04/2015 14:49

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/65/stolica.htm

ljudi ba kaki polipi
to je nemoguće okom primijetiti osim ako baš ne zagledaš svaki dan

Altsa

#22 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 14:51

Black swan wrote:http://www.zzjzpgz.hr/nzl/65/stolica.htm

ljudi ba kaki polipi
ne kontam. pa normalno da ne mozes skuziti polip bez kolonoskopije.

jesam1

#23 Re: Krv u stolici!

Post by jesam1 » 14/04/2015 14:56

Preporucujem da probas ne jesti pecivo i zitarice (tj. sve sa glutenom) odredjeno vrijeme - Pa da vidis rezultat. Jedan od najcescih simptoma osjetljivosti na gluten je oštećenja probavnog trakta (intestinalne propusnosti) koja kadovodi do autoimunih bolesti, kao što su na primjer dijabetes tipa 1, lupus, hashimoto, psorijaza i mnoge druge.

Problem kod osjetljivosti na gluten je ta sto osobe sa osjetljivoscu vrlo cesto vode zdrav zivot i "ispravno" se hrane.
Poglegaj na google-u gluten + osjetljivost ili autoimuna bolest
moderna medicina sve vise prepoznaje gluten kao uzrocnik mnogih zdravstvenih problema.

Altsa

#24 Re: Krv u stolici!

Post by Altsa » 14/04/2015 15:00

jesam1 wrote:Preporucujem da probas ne jesti pecivo i zitarice (tj. sve sa glutenom) odredjeno vrijeme - Pa da vidis rezultat. Jedan od najcescih simptoma osjetljivosti na gluten je oštećenja probavnog trakta (intestinalne propusnosti) koja kadovodi do autoimunih bolesti, kao što su na primjer dijabetes tipa 1, lupus, hashimoto, psorijaza i mnoge druge.

Problem kod osjetljivosti na gluten je ta sto osobe sa osjetljivoscu vrlo cesto vode zdrav zivot i "ispravno" se hrane.
Poglegaj na google-u gluten + osjetljivost ili autoimuna bolest
moderna medicina sve vise prepoznaje gluten kao uzrocnik mnogih zdravstvenih problema.
to nece nista pomoci ukoliko nesto ima na debelom crijevu. samo ce da gubi vrijeme. DOKTOR :run:

Black swan

#25 Re: Krv u stolici!

Post by Black swan » 14/04/2015 15:02

Altsa wrote:
Black swan wrote:http://www.zzjzpgz.hr/nzl/65/stolica.htm

ljudi ba kaki polipi
ne kontam. pa normalno da ne mozes skuziti polip bez kolonoskopije.
hocu reci da nije moguće otkriti krv iz polipa i da je ovo vjerojatno hemeroid
ili baš uznapredovala novotvorina

krv iz polipa se ne može lako uočiti

postavljaču teme nek proba malo opipati anus i vidjeti ima li kakvih kvržica kao grašak veličine i isptati jesu li vanjski ili unutarnji
noge na jastuk iznad tijela kad ležiš
dole se prati mlakom i hladnom vodom
poslije stolice uvijek tušem hladnim nije dovoljno rukom sapirati i vlažnim maramicama
uredoviti stolicu

Post Reply