Krpelj

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

laik1981
Posts: 13130
Joined: 05/12/2012 13:04

#76 Re: Krpelj

Post by laik1981 »

@splinter To onako na prvu jako slicno ms-u.

Desava li se tu neka progresija kada je intezitet siptoma u pitanju dugorocno gledajuci?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2814
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#77 Re: Krpelj

Post by ovo_malo_duse »

splinter wrote: 21/11/2023 14:13
ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 13:25
laik1981 wrote: 21/11/2023 13:11 Zar se pojavljuju lezije od toga?

I gdje je te copio krpelj?
Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.

Da te utješim, nećeš se nikad izliječiti :-D
Nauči se živjeti s tim. Bit će dobrh perioda, kao i onih manje dobrih, nažalost.
Ujeo te krpelj zaražen sa Borrelia Garinii koja izaziva neuroboreliozu. Probaj uraditi još i EMNG pa da vidiš kolika je šteta do sada.
Antibiotik će uraditi svoje, ali je to mač s dvije oštrice, kako djeluje na ove spirohete, oštećuje ih ili ubija, one automatski ispuštaju toxin koji oštećujue mijelinsku ovojnicu nerva i izaziva demijelinizirajuću polineuropatiju.
Ako nisi uočio patognomoničan (tipičan) simptom, tzv Erythema migrans ( crveni krug ) na mjestu uboda, a 65 % ljudi ga ne uoči, nemoj se zamarati time kada i gdje se desio ujed, jer može proći godina ili godina i po do pojave simptoma na perifernom ili 2 godine do promjena na CNS sistemu.
Da li si primao u terapiji Triax intravenetno ?
Sve u svemu jedna od napodmuklijih bolesti koje si mogao zakačiti i to obično ljudi pokupe na glup način. Umrijeti nećeš, osim ako nisi peh da bakterije direktno uđu u srčano tkivo, ali će ti život biti drastično promijenjen. Mogući su problemi i sa srcem, brzo umaranje, pojačano znojenje, počet ćeš zaboravljat, učestale migrene i loša koncentracija, dok je lokomotorni sistem već svakako najebao. Smanji slatko, ugljene hidrate, tjesteninu i izlaganje suncu. Nemoj pretjerivati sa fizičkom aktivnosti. Koliko se sjećam bolovao si i Covid, a ove dvije bolesti u kombinaciji su jako loš tandem, bez obzira na vremenski okvir.
Na kraju, puno sreće u ovoj borbi i da na kraju istraješ te saniraš to sve koliko je moguće.
E jesi me utjesio....Al haj kako kazu deverao je Mujo i gore, pa ce i Splintra koji je neko bi rekao jutros ustao na lijevu nogu.
Nemam nikakve promjene na Srcanom tkivu i nikakvu drugu promjenu ni na plucima ( radili mi CT sa kontrastom), osim ove jedne lezije na C4-C5. Radili su mi ovo sa electrodama i sa Iglama i nema stete niakve na perifernom... Potvrda na Borelliu je dosla na kraju bila jel su dva nalaza krvi bila "Incolusiv" i morali su radit LP za konacnu potvrdu a i ovjdje su brojke odmah iznad dozvoljenih ne znam 0-12 kod mne 15 ili tako nesto.Ne razumijem se u nalaze ali tako i neki generalni upalni nalaz iz LP je uredan nakon Stereoine terapije.
I nije Borrelia Garinii nego Burgdoferei nesto ova Garini i Azfellei su negativne...

Iako sam nadrljo opet izgleda da sam prosao hefting al et Bit ce mi kako mi bude... To sa znojenjem si u pravu al to sam vec imao, vherovatno noseci ovo nisam ni znao..Glavusa mi je cista tako da neznam zasto bih zaboravljao..Uglavnom bit ce kako bude...Kako bude Bozije odredjenje, bit ce..Moje je da se prilagodim..
Kad sam prezivio rat i ranjavanja, Operacije, echinococcus velicine jabuke na plucima (dok sam bio dijete) i svasta nesta usput Pa i corona predeverat ce se i ovo. Da Sam prihvatao prognoze ko tvoju, davno bi se roknuo ..Al znas kako kazu ne ebe lijep nego uporan...
Last edited by ovo_malo_duse on 21/11/2023 15:22, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7511
Joined: 08/10/2011 12:28

#78 Re: Krpelj

Post by splinter »

ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 14:38
splinter wrote: 21/11/2023 14:13
ovo_malo_duse wrote: 21/11/2023 13:25

Da kad upadne u Nervni sistem uzrokuje upalne lezije na mozgu i u kicmi. Vrlo rijetko na kicmi, al eto ja sam bio te srece, glava cista...
Kod mene je ova klasicna upalna lezija, na C4-C5 sa desne strane u mozdini, pricepila mi kontrolu desne ruke, koza stomaka desna noga utrnuta do koljena i malo stopalo, nakon streoida se povukla utrnutost iz noge, jos je ostala utrnutost koze na stomaku i kazem ti odjednom zavisi kako sjedim, lezim ili se okrenem izgubim kontrolu nad desnom rukom odjednom samo visi. I sve je to jos uvjek dobro mogao sam zavrsit sa pelenom bez kontrole za wc i posto je dijafragma u tom dijelu da imam problema sa disanjem, sad fala Bogu toga nije bilo sad samo monitoring i nakon nekih 6 mjeseci cu znati jel ovo ostalo premanento ili nije...

Gdje me copio , to i jest najveca tuga pojma nemam, ni kad, ni gdje, nikakvih simptoma nisam imao. Znam samo da je od nekad od Maja 22 do et recimo Augsta 23.
Oba ljeta sam isao u planinu na imanje, oko kuce u basti , veze nemam.

Da te utješim, nećeš se nikad izliječiti :-D
Nauči se živjeti s tim. Bit će dobrh perioda, kao i onih manje dobrih, nažalost.
Ujeo te krpelj zaražen sa Borrelia Garinii koja izaziva neuroboreliozu. Probaj uraditi još i EMNG pa da vidiš kolika je šteta do sada.
Antibiotik će uraditi svoje, ali je to mač s dvije oštrice, kako djeluje na ove spirohete, oštećuje ih ili ubija, one automatski ispuštaju toxin koji oštećujue mijelinsku ovojnicu nerva i izaziva demijelinizirajuću polineuropatiju.
Ako nisi uočio patognomoničan (tipičan) simptom, tzv Erythema migrans ( crveni krug ) na mjestu uboda, a 65 % ljudi ga ne uoči, nemoj se zamarati time kada i gdje se desio ujed, jer može proći godina ili godina i po do pojave simptoma na perifernom ili 2 godine do promjena na CNS sistemu.
Da li si primao u terapiji Triax intravenetno ?
Sve u svemu jedna od napodmuklijih bolesti koje si mogao zakačiti i to obično ljudi pokupe na glup način. Umrijeti nećeš, osim ako nisi peh da bakterije direktno uđu u srčano tkivo, ali će ti život biti drastično promijenjen. Mogući su problemi i sa srcem, brzo umaranje, pojačano znojenje, počet ćeš zaboravljat, učestale migrene i loša koncentracija, dok je lokomotorni sistem već svakako najebao. Smanji slatko, ugljene hidrate, tjesteninu i izlaganje suncu. Nemoj pretjerivati sa fizičkom aktivnosti. Koliko se sjećam bolovao si i Covid, a ove dvije bolesti u kombinaciji su jako loš tandem, bez obzira na vremenski okvir.
Na kraju, puno sreće u ovoj borbi i da na kraju istraješ te saniraš to sve koliko je moguće.
E jesi me utjesio....Al haj kako kazu deverao je Mujo i gore, pa ce i Splintra koji bi rekao jutros ustao na lijevu nogu.
Nemam nikakve promjene na Srcanom tkivu i nikakvu drugu promjenu osim ove jedne lezije na C4-C5. Radili su mi ovo sa electrodama i sa Iglama i nema stete niakve na perifernom... Potvrda na Borelliu je dosla na kraju bila jel su dva nalaza krvi bila "Incolusiv" i morali su radit LP za konacnu potvrdu a i ovjdje su brojke odmah iznad dozvoljenih ne znam 0-12 kod mne 15 ili tako nesto.Ne razumijem se u nalaze ali tako i neki generalni upalni nalaz iz LP je uredan nakon Stereoine terapije.
I nije Borrelia Garinii nego Burgdoferei nesto ova Garini i Azfellei su negativne...

Bit ce mi kako mi bude... To sa znojenjem si u pravu al to sam vec imao, vherovatno noseci ovo nisam ni znao..Glavusa mi je cista tako da neznam zasto bih zaboravljao..Uglavnom bit ce kako bude...Kako bude Bozije, bit ce..Moje je da se prilagodim..
Kad sam prezivio ranjavanja, Operacije, Ehinochocu velicine jabuke na plucima (dok sam bio dijete) i svasta nesta usput predeverat ce se i ovo...Znas kako kazu ne ebe lijep nego uporan...
Ma obično uvijek stave da je Borrelia Burgdorferi Sensu stricto u pitanju.
Ne razumijem šta su ti radili? Uzimali cerebrospinalni likvor iz kičme intratekalno il šta? Jesu li radili ​Western Blot analizu krvnog uzorka na specifične proteine ?
Jesi ovdje u Sa?
Ma nisam ustao na lijevu nogu, samo pratim ljude koji već nekoliko godina imaju te probleme i kako ide njihov napredak. A također znam šta sam i sam proživo i gdje sam danas a gdje sam bi prije 3 i po godine.
Najbolje se prirpemiti na najgore pa sve što bude bolje od toga je odlično :D
A vjerujem da je izdržao Mujo i gore :thumbup:


@laik1981
Blaže je od MS-a, ali može biti okidač za MS ali i druge autoimune bolesti. Mislim neki simptomi su dosta slični ali ovo je ipak infektivna bolest, a ne autoimuna. Ovisno o soju i mjestu ujeda napada više organa i vrlo vjerovatno ostaje za cijeli život prisutna u organizmu.
Način kretanja spiroheta (izraz za takav oblik baktrija) u organizmu je savršeno prilagođen tako da ih je nemoguće eliminisati potpuno, npr mijenjajuj protein svoje opne tako da ih leukociti ne mogu prepoznati li se u organizmu kriju u tkivima u koje ne mogu dospjeti antibiotici. Mogu se umiriti neko vrijeme i ponovo aktvivirati pod određeim uslovima.
Što je najgore ako si peh, imunitet koji se stvori traje nekoliko godina, ali ako je neki drugi soj u pitanju ne pomaže, pa se sve može ponoviti poslije nekoliko godina ili decenija ako opet dođeš i kontakt sa zaraženim krpeljom.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2814
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#79 Re: Krpelj

Post by ovo_malo_duse »

Nisam u Sa, trenutno sam poslom u jednom istocno europskoj drzavi. Sreca ili ne ne znam, iako na izgled nisu daleko odmakli od nas, tretman i sve sto su poduzeli da naprave dijagnozu je za 10-je.
Da radili su tu analizu krvi i onda nakon ne jasnih rezultata uzeli kicmenu tecnost. I radili su sve 3 specificna testa i pise fino Boreallia burgodeferi i sad ne znam naki razni kodovi ViSEBg recimo 13 referentni ( 0-12) ViseBB i OSap Bg i p39 i nema. Pojma 5 listova nalaz
Nisu samo to potvrdjivali nego testirali na svasta nesta, lupus i jos naku kamaru autoimmunih bolesti, Sve naka antitjela i protenski markeri je doslo negativno.Ovo mi je bila drugsa LP u mjesec dana. A krvne testove su radili na million stvari nakih vaskulitisa, sarcoidosis i ne znam sta jos sve negativno. Cak su mi reiki da ne moram piti Aspirin Cardio 75 mg koji su mi dali da pijem preventivno dok ne dodju rezultati.
Radili su mi 3 Magnetne u mjeseca dana. Obicnu kad me strefilo, nakon toga za 4 dana sa kontrastom 1,5T masina. Nakon sto su stereodi djelivali ponovili glavu i cervical i torokal na 3T masini sa kontrastom. Guava cista a na kicmi ova lezija Ne prima kontrast, i minimalna ovo Demyl-blabla to su zakljucili sa prvom Lumbar i ovom 3 MRI. Et. Ultrazvuk bubrega prostate i mokracnih djeliva sve cisto. Ct pluca sa kontrastom, EKG i ultrazvuk srca.
Sad vidjecemo stavili su me na Antibiotik i Jos pored toga pijem naka 2 lijeka, ujutro i navece vise su vitamini jedan za regeneraciju nerva i drugs nesto iz telece krvi sto je Luis Armstrong uzimao kad je pobjedzivao u Biciklizmu pokazalo se da pomaze puno.

Jos jednom stvar su pokazali testovi kad sam imao coronu AST i ALT mi bili iatastrofa jedan 78 a drugi 113. Sad su oba u normal a AST 18 a AlT 38. I holesterl mi je bio 350 a sad spam u normalu tako da ipak mislim da nije sve tako crno kako je Mobil biti. Sto mi ova doktorica rece da das nekom nalaze bez MRI i ove borellie rekao bi ti nazdraviji si covjek scone genracije . Et
Post Reply