Križ iznad Sarajeva kao spomenik srpskim žrtvama u BiH

Locked
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#1 Križ iznad Sarajeva kao spomenik srpskim žrtvama u BiH

Post by alen_zenica »

Na padinama planine Trebević, koja dominira nad Sarajevom, uskoro bi trebao biti podignut veliki križ koji bi podsjećao na Srbe poginule tijekom proteklog rata u Bosni i Hercegovini, najavili su predstavnici udruga iz Republike Srpske koje okupljaju obitelji stradalih i nestalih te bivših zatočenika.

Predsjednica organizacije obitelji poginulih i nestalih iz Istočnog Sarajeva Mirjana Simanić potvrdila je kako ta organizacija stoji iza zamisli o podizanju pravoslavnog križa na mjestu Zlatište, vidljivom iz gotovo svakog djela Sarajeva. "To će biti nešto kao križ u Mostaru, a i normalno je to, drugačije ne može", kazala je Simanić kako je u ponedjeljak citira "Oslobođenje".

Budući betonski križ, koji bi od 2009. godine trebao dominirati nad Sarajevom, bio bi visok 26, a širok 18 metara i po dimenzijama bi bio tek nešto manji od onog na mostarskom brdu Hum. Također bi bio osvijetljen reflektorima i tako vidljiv i u noćnim satima. Izvedba cijelog projekta stajala bi oko 120 tisuća eura.

Promicatelji zamisli o gradnji križa nad Sarajevom drže kako bi on bio odgovarajući spomenik prije svega Srbima koji su stradali tijekom rata na području Sarajeva. Prema dostupnim podacima, tijekom opsade Sarajeva od 1993. do 1995. godine poginulo je više pd 11 tisuća njegovih građana, no u udrugama iz RS drže kako ti podaci nisu točni te da ne obuhvaćaju na tisuće Srba koji su također stradali. Kako bi se ti navodi provjerili, utemeljeno je i posebno parlamentarno povjerenstvo no ono do danas nije završilo rad.

Gradnji križa iznad Sarajeva za sada se javno usprotivila jedino izvanparlamentarna Narodna bošnjačka stranka (NBS).

U priopćenju te stranke, objavljenom u ponedjeljak, navodi se kako bi gradnja križa na Zlatištu, gdje je bilo jedno od zapovjednih mjesta vojske koja je opsjedala grad predstavljala uvredu za sve žrtve opsade.

"Spomenik u obliku križa od 26 metara smatramo izrazom provokacije, a ne stvarne sućuti i spomena na srpske žrtve", stiče NBS.

Predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić također drži kako bi gradnja križa iznad Sarajeva mogla biti shvaćena kao provokacija no ustvrdio je kako se ni drugi ne ponašaju bolje. Naveo je primjer memorijalnog centra u Potočarima kod Srebrenice kazavši kako se tamo viju "ratne zastave Armije BiH".

Dukić tvrdi da je problem u tome što u BiH nema zakona koji bi uredio ovo područje pa svatko gradi što mu padne na pamet.

Budući križ, ako bude podignut, iako namijenjen prije svega pogledima Sarajlija, među kojima je sada gotovo 90 posto Bošnjaka, biti će podignut na teritoriju općine Istočno Novo Sarajevo, nad kojom vlasti glavnog grada BiH nemaju nikakvog utjecaja pa tu gradnju zakonskim putem ne mogu ni osporiti. ....................................
"vecernji list"
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2

Post by uvjek dobar gost »

........... neće na dobro........
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3

Post by vjesticanametli »

ma treba napravit onu stvar visoku 3487634673489674594395674 metara :x :x :x sve budala do budale :x za sta spomenik :x za dobro gadanje djece u Sarajevu :x :x :x :x :x ima li kraja glupostima
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#4

Post by Umjetnik a »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x

znači rat nije završen :x :x :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5

Post by mIRCerka »

kriz :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa valjda bi trebao biti krst :D

A to ce izgraditi malo sutra :D jos nije zetva sve pobrala, ne bi me cudilo da neko zoljom spici u trebevic :D

kakve budalastine
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#6 Re: Križ iznad Sarajeva kao spomenik srpskim žrtvama u BiH

Post by pita »

alen_zenica wrote:Na padinama planine Trebević, koja dominira nad Sarajevom, uskoro bi trebao biti podignut veliki križ koji bi podsjećao na Srbe poginule tijekom proteklog rata u Bosni i Hercegovini, najavili su predstavnici udruga iz Republike Srpske koje okupljaju obitelji stradalih i nestalih te bivših zatočenika.

Predsjednica organizacije obitelji poginulih i nestalih iz Istočnog Sarajeva Mirjana Simanić potvrdila je kako ta organizacija stoji iza zamisli o podizanju pravoslavnog križa na mjestu Zlatište, vidljivom iz gotovo svakog djela Sarajeva. "To će biti nešto kao križ u Mostaru, a i normalno je to, drugačije ne može", kazala je Simanić kako je u ponedjeljak citira "Oslobođenje".

Budući betonski križ, koji bi od 2009. godine trebao dominirati nad Sarajevom, bio bi visok 26, a širok 18 metara i po dimenzijama bi bio tek nešto manji od onog na mostarskom brdu Hum. Također bi bio osvijetljen reflektorima i tako vidljiv i u noćnim satima. Izvedba cijelog projekta stajala bi oko 120 tisuća eura.

Promicatelji zamisli o gradnji križa nad Sarajevom drže kako bi on bio odgovarajući spomenik prije svega Srbima koji su stradali tijekom rata na području Sarajeva. Prema dostupnim podacima, tijekom opsade Sarajeva od 1993. do 1995. godine poginulo je više pd 11 tisuća njegovih građana, no u udrugama iz RS drže kako ti podaci nisu točni te da ne obuhvaćaju na tisuće Srba koji su također stradali. Kako bi se ti navodi provjerili, utemeljeno je i posebno parlamentarno povjerenstvo no ono do danas nije završilo rad.

Gradnji križa iznad Sarajeva za sada se javno usprotivila jedino izvanparlamentarna Narodna bošnjačka stranka (NBS).

U priopćenju te stranke, objavljenom u ponedjeljak, navodi se kako bi gradnja križa na Zlatištu, gdje je bilo jedno od zapovjednih mjesta vojske koja je opsjedala grad predstavljala uvredu za sve žrtve opsade.

"Spomenik u obliku križa od 26 metara smatramo izrazom provokacije, a ne stvarne sućuti i spomena na srpske žrtve", stiče NBS.

Predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić također drži kako bi gradnja križa iznad Sarajeva mogla biti shvaćena kao provokacija no ustvrdio je kako se ni drugi ne ponašaju bolje. Naveo je primjer memorijalnog centra u Potočarima kod Srebrenice kazavši kako se tamo viju "ratne zastave Armije BiH".

Dukić tvrdi da je problem u tome što u BiH nema zakona koji bi uredio ovo područje pa svatko gradi što mu padne na pamet.

Budući križ, ako bude podignut, iako namijenjen prije svega pogledima Sarajlija, među kojima je sada gotovo 90 posto Bošnjaka, biti će podignut na teritoriju općine Istočno Novo Sarajevo, nad kojom vlasti glavnog grada BiH nemaju nikakvog utjecaja pa tu gradnju zakonskim putem ne mogu ni osporiti. ....................................
"vecernji list"
Neka kriza...s vremenom ce i mile da visi na njemu kao pacenik srpskog naroda :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#7

Post by uvjek dobar gost »

sad mi pade na pamet, sjeća li se iko onog pokušaja da se napravi sarajevski zid... ???
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8

Post by vjesticanametli »

nece mirci niko zoljom narod je merhametli. nek grade krst ionako nema ko da kaze dosta vise zajebavanja. bice mirni protesti :x kad narod bude gladan nek glode knjigu vjeronauke i taj krst :x :x :x :x :x sada ce klingon tihic i silajdzic reci pa to je dobro :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

vjesticanametli wrote:nece mirci niko zoljom narod je merhametli. nek grade krst ionako nema ko da kaze dosta vise zajebavanja. bice mirni protesti :x kad narod bude gladan nek glode knjigu vjeronauke i taj krst :x :x :x :x :x sada ce klingon tihic i silajdzic reci pa to je dobro :x
narod nije vise merhametli...
i dokle god se mi glodjemo oko ovakvih nebuloza, skrecemo sa pravih problema...

kao kad te ufati neko iz starije raje, mrda stopalom i kaze VIDI NOGE VIDI NOGE i spuca ti shamar...

naravno da ovakvo nesto ne treba dozvolit, pogotovo jer je ona knjiga o stradalih 200.000 srba u sarajevu dokazana kao laz, ali ne treba sad energiju preusmjeriti na to...
Krushko2
Posts: 58
Joined: 04/02/2008 19:36

#10

Post by Krushko2 »

ovo bi mogola da bude jedna sjajna sjajna turisticka atrakcija. samo bolje bi bilo da je kriz preko 50 metara a ne samo 26 to bi bila jos veca atrakcija!
User avatar
Taras Buljba
Posts: 148
Joined: 09/02/2008 12:59

#11

Post by Taras Buljba »

Ma da , organizujmo mi derneke svake subote pred katedralom ...


Dok nam o glavi rade
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#12

Post by atko »

JA predlazem da im odgovorimo jedim polumjesecom ciji bi jedan krak bio na humu a drugi na igmanu a u sredini bi bio poduprt zvijezdom :lol: :lol: :lol:

Zivio glupi narod. Nije dzaba receno, vjerske institucije su staka za losu politicku vlast ;)

muka mi je od ovog glupog balkana vise :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#13

Post by mIRCerka »

Taras Buljba wrote:Ma da , organizujmo mi derneke svake subote pred katedralom ...


Dok nam o glavi rade
Sjeti se samo price o preimenovanju aerodroma, dok se komplet javnost glodlala oko toga, ode EPetrol za marku...
ovo ti je isto...
pokusaj provokacije za otcjepljenje ...

A izgradice, ko sto vjestica rece, veliki K.
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#14

Post by pita »

atko wrote:JA predlazem da im odgovorimo jedim polumjesecom ciji bi jedan krak bio na humu a drugi na igmanu a u sredini bi bio poduprt zvijezdom :lol: :lol: :lol:

Zivio glupi narod. Nije dzaba receno, vjerske institucije su staka za losu politicku vlast ;)

muka mi je od ovog glupog balkana vise :x
Na balkanu bar nije dosadno...znas kako je tek dosadno svicarcimam svabama, nizozemcima, fincima...ne zanju ko jim je predsjednik, imaji visoke place, voze dobra auta, putuju po svijetu i nemaju srba i sandzaklija u tom procentu :D
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#15

Post by ahmed&nedzad »

mIRCerka wrote:kriz :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa valjda bi trebao biti krst :D

A to ce izgraditi malo sutra :D jos nije zetva sve pobrala, ne bi me cudilo da neko zoljom spici u trebevic :D

kakve budalastine
Upravo to bi oni i željeli da se desi. Međutim, ako do ovoga i dođe, treba samo napraviti ispred tog krsta na području Federacije nešto što će ga zakloniti od pogleda iz Sarajeva, a da to nipošto ne bude neko vjersko obilježje.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16

Post by mIRCerka »

ahmed&nedzad wrote:
mIRCerka wrote:kriz :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa valjda bi trebao biti krst :D

A to ce izgraditi malo sutra :D jos nije zetva sve pobrala, ne bi me cudilo da neko zoljom spici u trebevic :D

kakve budalastine
Upravo to bi oni i željeli da se desi. Međutim, ako do ovoga i dođe, treba samo napraviti ispred tog krsta na području Federacije nešto što će ga zakloniti od pogleda iz Sarajeva, a da to nipošto ne bude neko vjersko obilježje.
Recimo jednu 30 metara precnika sarajevsku ruzu. Nije vjersko. Ionako lokalnim vlastima smetaju ruze, taman gore nece smetat.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#17

Post by uvjek dobar gost »

mIRCerka wrote:
ahmed&nedzad wrote:
mIRCerka wrote:kriz :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa valjda bi trebao biti krst :D

A to ce izgraditi malo sutra :D jos nije zetva sve pobrala, ne bi me cudilo da neko zoljom spici u trebevic :D

kakve budalastine
Upravo to bi oni i željeli da se desi. Međutim, ako do ovoga i dođe, treba samo napraviti ispred tog krsta na području Federacije nešto što će ga zakloniti od pogleda iz Sarajeva, a da to nipošto ne bude neko vjersko obilježje.
Recimo jednu 30 metara precnika sarajevsku ruzu. Nije vjersko. Ionako lokalnim vlastima smetaju ruze, taman gore nece smetat.
Ja se javljam da budem jedan od konstruktora pomenute ruže....
bl4ever
Posts: 104
Joined: 27/02/2007 10:13

#18

Post by bl4ever »

Umjetnik a wrote::x :x :x :x :x :x :x :x :x

znači rat nije završen :x :x :x
da, da... a sto ne "skinete" mostarski ako ste tako mudati ...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19

Post by mIRCerka »

uvjek dobar gost wrote:
mIRCerka wrote:
ahmed&nedzad wrote: Upravo to bi oni i željeli da se desi. Međutim, ako do ovoga i dođe, treba samo napraviti ispred tog krsta na području Federacije nešto što će ga zakloniti od pogleda iz Sarajeva, a da to nipošto ne bude neko vjersko obilježje.
Recimo jednu 30 metara precnika sarajevsku ruzu. Nije vjersko. Ionako lokalnim vlastima smetaju ruze, taman gore nece smetat.
Ja se javljam da budem jedan od konstruktora pomenute ruže....
:thumbup: :bih:


bl4ever, kriz iznad mostara je bio dignut vec, a mi zelimo da sprijecimo da se ovo digne.
Zasto ne naprave normalno spomen obiljezje na Kazanima koje se vodi kao stratiste, nego hoce krst na planini...Nek prvo poprave ceste na trebevicu pa nek onda razmisljaju o gradnji necega ovakvog.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#20

Post by uvjek dobar gost »

bl4ever wrote:
Umjetnik a wrote::x :x :x :x :x :x :x :x :x

znači rat nije završen :x :x :x
da, da... a sto ne "skinete" mostarski ako ste tako mudati ...
To trebaju raja iz Mostara da urade....
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#21

Post by Bea_Trix »

lijepa moja zoljicaaa, zoljicaaa, zoljicaaa .... :D

:smajlikojizvizduceigerilskiseceri:
User avatar
alen_zenica
Posts: 428
Joined: 23/01/2008 17:33
Location: zenica
Contact:

#22

Post by alen_zenica »

Prokleti Balkan!!!!!!!!!!!
Ja mislim da mi mi trebali od zapadnih zemalja tražiti da nam dopuste da se bez ograničenja počnemo iseljavati u tzv treće zemlje .
Tako bi riješili veliki problem ,a šta je njima nekih milion dva stanovnika .
Ma ništa.....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#23

Post by Alfons Kauders »

ahmed&nedzad wrote:
mIRCerka wrote:kriz :lol: :lol: :lol: :lol:

Pa valjda bi trebao biti krst :D

A to ce izgraditi malo sutra :D jos nije zetva sve pobrala, ne bi me cudilo da neko zoljom spici u trebevic :D

kakve budalastine
Upravo to bi oni i željeli da se desi. Međutim, ako do ovoga i dođe, treba samo napraviti ispred tog krsta na području Federacije nešto što će ga zakloniti od pogleda iz Sarajeva, a da to nipošto ne bude neko vjersko obilježje.

ja predlazem da mi ispred njihovog krsta izgradimo duplo veci krst u cast svim sarajevskim srbima koji su ostali u gradu, branili ga i poginuli od granata i metaka s brda...
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#24

Post by pita »

alen_zenica wrote:Prokleti Balkan!!!!!!!!!!!
Ja mislim da mi mi trebali od zapadnih zemalja tražiti da nam dopuste da se bez ograničenja počnemo iseljavati u tzv treće zemlje .
Tako bi riješili veliki problem ,a šta je njima nekih milion dva stanovnika .
Ma ništa.....
hhehehe....to bi mozda rijesilo problem...u BiH ne bi bilo muslimana....a ne znam ko me bi onda postavljali krizeve....mozda turcima ako budu dolazili da skijaju u sarajevo :x :x :x :x :x :x
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25

Post by vjesticanametli »

alen_zenica wrote:Prokleti Balkan!!!!!!!!!!!
Ja mislim da mi mi trebali od zapadnih zemalja tražiti da nam dopuste da se bez ograničenja počnemo iseljavati u tzv treće zemlje .
Tako bi riješili veliki problem ,a šta je njima nekih milion dva stanovnika .
Ma ništa.....
uz obrazlozenje da smo ugorozeni od strane podivljalih nacionalista :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Locked