Kremiranje za 68KM!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
stochar

Kremiranje za 68KM!

Post by stochar » 03/07/2008 07:41

01-07-2008 02:00
Kremiranje u BiH moguće od oktobra!

Do početka oktobra ove godine građani Bosne i Hercegovine imat će mogućnost da tijela svojih umrlih članova porodice ili prijatelja kremiraju na gradskom groblju u Visokom. Dosada je to bilo moguće jedino u zagrebu i Beogradu , nama najbližim gradovima. Naime, kako «San» saznaje, Javno komunalno preduzeće «Gradska groblja» d.o.o. Visoko u fazi je nabavke prve peći u BiH za kremiranje umrlih koja će biti smještena u Komemorativnom centru, koji se gradi. Prema riječima Asmira Hodžića direktora ovog preduzeća, radi se o najsavremenijoj ekološkoj američkoj peći koja će koštati 123.000 KM i u kojoj će se pored kremiranja umrlih vršiti i spaljivanje ekshumiranih ostataka pogrebne opreme i biološkog otpada. Kada peć bude puštena u funkciju, kremiranje umrlog će kako ističe koštati 68 KM.

- Komemoreativni centar bi trebao biti gotov za dva mjeseca, tako da ćemo baš tada nabaviti i peć kako bi je već početkom oktobra mogli pustiti u rad. I cijene će biti pristupačne, s obzirom da se u regionu kreću oko 200 KM. Komemorativni centar će pored toga imati kapelu, komemorativnu dvoranu, salu za obdukciju, DNK laboratroriju i sve prateće prostorije- naglasio je Hodžić navodeći da ima interesovanja za kremiranje, te da će, kada peć počne sa radom, to interesovanje još više porasti.

E.Asotić

Sarajevsko preduzeće «Pokop» kako ističe njen direktor Nuko Grebović nema potrebe da nabavlja ovakvu peć, s obzirom da će ova u Visokom biti dostupna svima.

-Krematorij u Visokom može pokriti potrebe cijele BiH i zato nemamo potrebe da i mi nabavljamo ovakvu peć. Ona je sasvim dovoljna- kazao je za «San» Grebović.

strong69

Re: Kremiranje za 68KM!

Post by strong69 » 03/07/2008 07:45

"Deda spalio Djenku... Ostali dugmici..."
Mene licno zanima da li i kako u hriscanstvu i islamu gledaju na kremiranje? Do ovoga ce jednog dana morati doci jer mjesta za ukope sve je manje, prostora nemaju dovoljno ni zivi.

Black swan

Post by Black swan » 03/07/2008 09:16

ja ću izabrati jeftiniju varijantu za sebe

lolita_xx

Post by lolita_xx » 03/07/2008 09:29

pa nije ni ovo skupo

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 03/07/2008 09:37

lolita_xx wrote:pa nije ni ovo skupo

ovo je dzabe kad se uporedi sa cijenom dzanze ili sahrane

Luke Perry

Post by Luke Perry » 03/07/2008 09:38

komi wrote:ja ću izabrati jeftiniju varijantu za sebe

samospaljivanje :shock: :D

Skyfox

Post by Skyfox » 03/07/2008 09:49

Iako nije u vjerskom duhu nekako sam oduvijek to planirao. Prospu ti pepeo negdje po planini, moru... i ne beres brigu, nema te...

amrica

Post by amrica » 03/07/2008 09:51

Bosanac sa dna kace wrote:
lolita_xx wrote:pa nije ni ovo skupo

ovo je dzabe kad se uporedi sa cijenom dzanze ili sahrane

Tesko ce se vjerski sluzbenici pomiriti sa ovim. Ne samo sto uzimaju pare za troskove prije i poslije sahrane, nego i prodaja grobnih mjesta, odrzavanje groblja.... Tu je lova velika.

Luke Perry

Post by Luke Perry » 03/07/2008 09:52

Skyfox wrote:Iako nije u vjerskom duhu nekako sam oduvijek to planirao. Prospu ti pepeo negdje po planini, moru... i ne beres brigu, nema te...

a i znas da ti nece neka budala oskrnaviti grob, a kako kod nas uvijek nekih ratova...

zaphodia

Post by zaphodia » 03/07/2008 09:53

Odlično, sad mogu i kod kuće umrijet', a ne u Zagrebu ili Beogradu!

Hodidjed

Post by Hodidjed » 03/07/2008 09:56

strong69 wrote:"Deda spalio Djenku... Ostali dugmici..."
Mene licno zanima da li i kako u hriscanstvu i islamu gledaju na kremiranje? Do ovoga ce jednog dana morati doci jer mjesta za ukope sve je manje, prostora nemaju dovoljno ni zivi.

Sta mislis zasto u Indiji nema grobalja?
Zato sto sve kremiraju i prospu u rijeku.

Sta mislis zasto nema po Bosni starih nekropola prije pojave stecaka?
Zato sto su sve kremirali. Ovaj obicaj se jos dugo zadrzao, sve do dolaska Turaka.

Protiv kremiranja nemam nista protiv.

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 03/07/2008 09:58

dokakaše hoĐŽama i popoFima :lol: :lol: nema viseeeeeeeee koverte pa moli i uci, pa kafana, pa haj ovo pa haj ono a i to odrzavanje baj baj :D

Hodidjed

Post by Hodidjed » 03/07/2008 10:03

vjesticanametli wrote:dokakaše hoĐŽama i popoFima :lol: :lol: nema viseeeeeeeee koverte pa moli i uci, pa kafana, pa haj ovo pa haj ono a i to odrzavanje baj baj :D

Dobro bi bilo kad bi bilo, ali mi se cini da ce Hodze uvest' da "oni moraju pritisnut' prekidac" da te sprze i to ti naplatiti od familije 500 KM sto su spremili za przenje i 50 hodzama sto su te sprzile.

4000 KM me kostala dzenaza moje majke. Kako, ne znam ni sam............
Uglavnom, izmislice oni svasta nesta da bi i kremiranje kostalo 4000 KM.

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 03/07/2008 10:05

upravu si :roll: nazalost kakav je narod i bice tako

ĐŽenaze su neviĐŽena pljaĆka :x

lolita_xx

Post by lolita_xx » 03/07/2008 10:07

Hodidjed wrote:
vjesticanametli wrote:dokakaše hoĐŽama i popoFima :lol: :lol: nema viseeeeeeeee koverte pa moli i uci, pa kafana, pa haj ovo pa haj ono a i to odrzavanje baj baj :D

Dobro bi bilo kad bi bilo, ali mi se cini da ce Hodze uvest' da "oni moraju pritisnut' prekidac" da te sprze i to ti naplatiti od familije 500 KM sto su spremili za przenje i 50 hodzama sto su te sprzile.

4000 KM me kostala dzenaza moje majke. Kako, ne znam ni sam............
Uglavnom, izmislice oni svasta nesta da bi i kremiranje kostalo 4000 KM.

:lol: :lol: :lol:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 03/07/2008 10:11

posting.php?mode=quote&f=6&p=1599085
Najskuplje za muslimane
Najskuplji posljednji ispraćaj u Tuzli plaćaju muslimani. Cijena najobičnije Dženaze je oko 1.800 maraka, ali, zavisno od pogrebne opreme, može biti i znatno skuplja. Pod okriljem Islamske zajednice Tuzla je Revda, profitno preduzeće koje organizira Dženaze. Njeni članovi plaćaju članarinu i imaju prividne finansijske olakšice u organizaciji Dženaza. „Domaćinstva do četiri člana godišnje plaćaju 60 KM, a za svakog narednog člana još šest maraka. Nakon pet godina članstva, u slučaju smrti nekog od člana, cjelokupne troškove Dženaze snosi Revda“, kaže nam direktor Sabahudin Imamović.

Tuzla je jedan od rijetkih gradova ne samo u našoj zemlji koji nema javno gradsko groblje. Naime, tuzlanska groblja (mezarja) su u vlasništvu vjerskih zajednica. One određuju način pokopa (Dženaza) i presudno utiču na cijene, koje su, s obzirom na standard, prilično paprene. Većina grobalja je uglavnom popunjena. Zbog mnogih razloga gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović vodi aktivnosti na formiranju javnog gradskog groblja u Drežniku, naselju iza Kreke, a jedan od motiva za formiranje javnog gradskog groblja je i obaranje cijena pogrebnih usluga.

Najskuplje za muslimane

Najskuplji posljednji ispraćaj u Tuzli plaćaju muslimani. Cijena najobičnije Dženaze je oko 1.800 maraka, ali, zavisno od pogrebne opreme, može biti i znatno skuplja. Pod okriljem Islamske zajednice Tuzla je Revda, profitno preduzeće koje organizira Dženaze. Njeni članovi plaćaju članarinu i imaju prividne finansijske olakšice u organizaciji Dženaza. „Domaćinstva do četiri člana godišnje plaćaju 60 KM, a za svakog narednog člana još šest maraka. Nakon pet godina članstva, u slučaju smrti nekog od člana, cjelokupne troškove Dženaze snosi Revda“, kaže nam direktor Sabahudin Imamović.

Za umrle muslimane koji nisu bili članovi Revde, a potomci ih žele sahraniti po vjerskom običaju, prvo se mora uplatiti pristupna taksa od 350 KM. Toliko košta i grobno mjesto na mezarju Bukovčić, dok je na ostalim 250 KM. Kopanje mezara je 115 KM. Najobičniji pogrebni materijal košta dodatnih 350 maraka. Cijenu još uvećava vjerska priprema umrlog, sam čin Dženaze i posmrtne molitve – učenje tevhida, jasina i slično. Organizacija sahrana kod druge dvije konfesije je malo jeftinija. Katolici, recimo, imaju groblje na Boriću, a isto ime već 125 godina nosi pokopno društvo. Djelatnost društva je neprofitna. „Nama su iz crkve naložili da ovo ne radimo radi profita, već da pomognemo narodu. Kod nas je članarina
četiri marke mjesečno. Nakon 30 godina ne plaćaju članarinu, ali ostaju članovi sa svim beneficijama“, kaže nam Rudolf Jankač, uposlenik u Boriću.

Vjerski obredi

Borić članovima besplatno daje sanduk sa jastukom i drveni križ. Ukoliko imaju obiteljske grobnice, usluge i takse za sahranu su najmanje 440 KM, plus vjerski obred, koji košta 80 maraka. Luksuzni je opremanje umrlog dodatno se plaća. Ukoliko nema grobnice, usluge i oprema koštaju 520 maraka, plus vjerski obred. Nečlanove Borića, koje ukopaju na katoličkom groblju, a nemaju grobnicu, sahrana – bez pogrebne opreme i vjerskog obreda - minimalno košta 940 maraka. Najskuplje stavke su zemljište 240, državanje groblja 250 i taksa 300 maraka. U pogrebnoj opremi najjeftiniji sanduk košta 340 maraka, potom opremanje istog, oprema za umrlog, te križ i vjerski obred, što na kraju košta dodatnih 500-600 KM. Znači, najjeftiniji ispraćaj košta oko 1.500 KM. Za umrle na Boriću ne naplaćuju se posebne takse zapostavljanje križeva i spomenika.

Na pravoslavnom groblju Trnovac ostoje parcele za vjerske i ateističke sahrane. Ateistička je već popunjena, a vjerska parcela ima još mjesta. Pod okriljem SPC u Tuzli nema pogrebnog društva. „Na našem groblju grobno mjesto se plaća 300 maraka, zakup i taksa su još 150 KM. To je ukupno 450 maraka. Ukoliko se pokojniku diže spomenik, tzv. ozida košta još 150 maraka. Za vjerski obred na sahrani nema cijene pa daje koliko ko može i koliko cijeni svoju crkvu“, rekao nam je sveštenik SPC u Tuzli Milan Topić.

Kada se sve sabere i oduzme, i ove sahrane nisu jeftinije od 1.500 KM. To je cijena za najskromniji posljednji ispraćaj. Većina građana u tim trenucima ne obraća pažnju na monopolističko ponašanje pogrebnika i plaća sve što se od njih traži. Za to mnogi građani tvrde da sahrane, sa izmišljenim i propisanim vjerskim obredima, koštaju nekoliko hiljada maraka. Istini za volju, najsiromašniji mogu koristiti usluge Komemorativnog centra, čije su pogrebne usluge oko 700 KM, ali bez vjerskog obreda.

Oponašanje države

Bilo kako bilo, sahrane i sve što je uz njih vezano u Tuzli su monopol vjerskih zajednica i organizacija. O kakvom se unosnom poslu radi može ilustrovati i podatak da dunum zemljišta na grobljima bez infrastrukture ima cijenu od 150.000 do 175.000 maraka. Za žive Tuzlake, dunum zemljišta sa kompletnom komunalnom infrastrukturom u Tuzli košta samo oko 50.000 maraka. Apsurd je i to da su građevinske dozvole za nadgrobne spomenike po kvadratnom metru znatno skuplje nego za porodične kuće.

Zapravo, tuzlanski pogrebnici se ponašaju poput države. Naime, opremanje i posljednji ispraćaj mrtvog čovjeka za državu je i posljednja prilika da naplati PDV za sve usluge i materijale za sahranu, što ona, naravno, uredno čini. Tako kod nas i mrtve duše pune buDžet, od kojeg dobro živi samo nebrojena administracija. Vjerske zajednice i organizacije i u tome oponašaju državu, jer je i kod njih administrativni aparat sve brojniji. Zato ni ne čudi da se, kako je izračunao jedan Tuzlak, svaka riječmolitve na sahrani plaća marku. Kao i to što ogromna većina Tuzlaka, koja čitav život proživi na kredit, bez kredita ne može platiti iole pristojan posljednji ispraćaj svojih najmilijih.

Vehid Jahić

Oslobođenje, Pogledi 25.11.2007.

accent

Post by accent » 03/07/2008 10:19

nemojte mrijet i nema troskova :lol: :lol:

sffovac

Post by sffovac » 03/07/2008 10:23

evo ti nesto na tu temu i tematiku, ali mi ne idemo za svijetom, mi vazda idemo unazad :D

"Australski znanstvenik profesor Roger Short sa Sveučilišta u Melbourneu izjavio je kako kremiranje pokojnika pridonosi globalnom zatopljenju te je pozvao na okončanje te stare tradicije.

Ljudi bi umjesto kremiranja trebali izabrati pokapanje u kartonskim kutijama ispod drveta, poručio je profesor Short i pojasnio: "Raspadnuto tijelo pružilo bi drvetu hranjive tvari, a drvo bi zatim desetljećima pretvaralo ugljični dioksid u kisik."

Osim toga, kremiranje je ponižavajuće, smatra Short, jer se čovjek na kraju pretvori u veliki mjehur ugljičnog dioksida.

Prema njegovim riječima, kremacija prosječnog muškarca u Australiji, tijekom koje se tijelo zagrijava na 850 stupnjeva Celzija 90 minuta, proizvodi više od 50 kilograma ugljičnog dioksida"

medda

Post by medda » 03/07/2008 10:24

Dok isprobaju novu tehnologiju bice k`o u Maratoncima pecenja :)

Skyfox

Post by Skyfox » 03/07/2008 10:25

Luke Perry wrote:
Skyfox wrote:Iako nije u vjerskom duhu nekako sam oduvijek to planirao. Prospu ti pepeo negdje po planini, moru... i ne beres brigu, nema te...

a i znas da ti nece neka budala oskrnaviti grob, a kako kod nas uvijek nekih ratova...

a neces ni porodicu peglad procedurom, te poslije odrzavanjem i obilascima...

Meshtar

Post by Meshtar » 03/07/2008 10:28

hehehehe

Strpljen - spaljen :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 03/07/2008 10:38

sffovac wrote:

evo ti nesto na tu temu i tematiku, ali mi ne idemo za svijetom, mi vazda idemo unazad :D

"Australski znanstvenik profesor Roger Short sa Sveučilišta u Melbourneu izjavio je kako kremiranje pokojnika pridonosi globalnom zatopljenju te je pozvao na okončanje te stare tradicije.

Ljudi bi umjesto kremiranja trebali izabrati pokapanje u kartonskim kutijama ispod drveta, poručio je profesor Short i pojasnio: "Raspadnuto tijelo pružilo bi drvetu hranjive tvari, a drvo bi zatim desetljećima pretvaralo ugljični dioksid u kisik."

Osim toga, kremiranje je ponižavajuće, smatra Short, jer se čovjek na kraju pretvori u veliki mjehur ugljičnog dioksida.

Prema njegovim riječima, kremacija prosječnog muškarca u Australiji, tijekom koje se tijelo zagrijava na 850 stupnjeva Celzija 90 minuta, proizvodi više od 50 kilograma ugljičnog dioksida"

mislim da je sasvim ok onako kako to rade Zhidovi i muslimani, u tri obicna carsafa, koji se odvezu kad se polozi preminula osoba u grob, i stave se odozgo ''jantahte'' i to je to, sav vonj koji nastaje prilikom rasapdanja tijela upije zemlja koja se naspe po tim ''jantahtama'' ili ti poprecnim dasakama i to je to.....
eh sad su ovi izmislili mermene nisane, pa ogradicu oko mezara, pa ovo, te ono ..... :oops:
Last edited by Bosanac sa dna kace on 03/07/2008 10:41, edited 1 time in total.

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 03/07/2008 10:40

pa vlakovo je dokaz koji je to biznis covjece stoji sve gotovo s nisanima samo mejt fali i ukresu gore od do i eto ga :x

ima i ograda i plasticno cvijece.......ma fuj
Last edited by vjesticanametli on 03/07/2008 10:50, edited 1 time in total.

barby02

Post by barby02 » 03/07/2008 10:49

A prevoz? Valja dogegat do Visokog pa tamo izdanut! ? Eeeeeee, skuplja pita nego tepsija (zvana krematorij :-) )

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 03/07/2008 10:51

barby02 wrote:A prevoz? Valja dogegat do Visokog pa tamo izdanut! ? Eeeeeee, skuplja pita nego tepsija (zvana krematorij :-) )

sigruno je jeftinije platit kartu ili da te tvoja porodica odvuce, nego sto ovi uzme da te odvuku na Vlakovo ili Bare

Post Reply