Krediti u Švicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

obuzdan

#51 Re: Krediti u Švicarcima

Post by obuzdan » 28/01/2015 08:10

notsure wrote:http://www.klix.ba/biznis/finansije/svi ... /150120098

Kad su dizali kredite, svjesno su se kockali, jer su kamate bile 2-3x manje od običnih kredita.
Sad kad su prokockali svoj rizik, neko ih treba spašavati? Sutra će se buniti korisnici kladionica jer nisu dobro prognozirali kako će igrati Galatasaray i Bešiktaš. :-)
Niko ih nije natjerao da dižu takve kredite, imali su izbor: KM sa 12% ili CHF sa 4% kamate. Oni izabrali ovo drugo. Dobrovoljno.
Da je kojim slučajem franak pao, kao što je rastao, bismo li onda trebali pomagati bankama što su na gubitku?

Centralna banka lijepo kaže: http://cbbh.ba/?id=765#2
Krediti u stranoj valuti su krediti ugovoreni u valuti koja se razlikuje od domaće valute. Indeksirani krediti ili krediti s deviznom klauzulom su krediti kod kojih su ukupan dug i rate izraženi u stranoj valuti (tj. švicarski franak, američki dolar, itd.) i praktično su u pogledu otplate jednaki kreditima u stranoj valuti. Svaka rata se konvertuje u domaću valutu po deviznom kursu na taj dan. Zajmoprimci trebaju biti svjesni da ovi krediti imaju devizni rizik. Ako zajmoprimac uzme kredit od 10.000 švicarskih franaka, banka će dati protivvrijednost u KM koji odgovara 10.000 švicarskih franaka s deviznim kursom na taj dan. Rate za otplatu će biti izražene u švicarskim francima (recimo 200 franaka) i onda će biti konvertovane u KM po deviznom kursu na taj dan. Svaka promjena deviznog kursa između domaće valute i valute ugovora ima direktan uticaj na otplatu.

Krediti s deviznom klauzulom mogu izgledati vrlo privlačni zbog niskih kamatnih stopa u trenutku ugovaranja. Takvi krediti nisu uvijek jeftiniji i povoljniji za zajmoprimce, jer mogu postojati vrlo naglašene i nepredvidive varijacije deviznog kursa. Trenutna kriza je dovela mnoge zajmoprimce u Centralnoj Evropi (naročito u Mađarskoj) u problem zbog ozbiljnog povećanja otplata, jer su strane valute narasle u odnosu na domaću valutu. Neki zajmoprimci u našoj zemlji su takođe iskusili probleme u otplati kredita koji su indeksirani u švicarskim francima zbog izrazitog rasta franka.

Najbolja opcija za zajmoprimce jeste da se zadužuju u istoj valuti kao što je njihov prihod. Ako zajmoprimci žele (ili su prisiljeni) da se zadužuju u stranoj valuti, oni trebaju biti svjesni da će iznos za otplatu u značajnoj mjeri zavisiti od deviznog kursa i referentnih kamatnih stopa.

Gdje su kamate bile povoljnije, akda i na koje kredite? Ja sam imao kredit u francima. Ne stambeni ali, ali suma nije bila zanemariva. To je bilo 2008. I znalo mi se jos tada desavati da npr imam dug od 20.000, upaltim ratu 500KM i sljedeci mjesec dodjem da upaltim novu radu kada mi akzu mi sada dug iznosi preko 20k. Kamat izmedju banaka je mozda bila manja pa je to i razlog sto su iskljucivo banke profitirale a ne korisnici.

Dakle nije tacno da su kamate bile povoljnije. Doduse moguce da su stambeni bili povoljniji (to ne mogu tvrditi)...

Osnovni problem u svemu tome, to je bar moje iskustvo, je to da banka obvezniku ne naglasi i pojasni sta zapravo znaci kada se kredit veze za ovu ili onu valutu. Ljudi dobiju pare u KM a kada pocnu otplacivati, zapravo shvate sta to znaci CHF...

SSemir

#52 Re: Krediti u Švicarcima

Post by SSemir » 28/01/2015 08:13

eh, ovo je opis pametnjakovica koji su dizali kredit u chf-u. i ovaki su sad najglasniji u trazenju pomoci od drzave, mozda da im drzava isplati kredit, sta li..

http://www.index.hr/vijesti/clanak/jeda ... 97664.aspx

obuzdan

#53 Re: Krediti u Švicarcima

Post by obuzdan » 28/01/2015 08:43

notsure wrote:http://www.klix.ba/biznis/finansije/svi ... /150120098

Kad su dizali kredite, svjesno su se kockali, jer su kamate bile 2-3x manje od običnih kredita.
Sad kad su prokockali svoj rizik, neko ih treba spašavati? Sutra će se buniti korisnici kladionica jer nisu dobro prognozirali kako će igrati Galatasaray i Bešiktaš. :-)
Niko ih nije natjerao da dižu takve kredite, imali su izbor: KM sa 12% ili CHF sa 4% kamate. Oni izabrali ovo drugo. Dobrovoljno.
Da je kojim slučajem franak pao, kao što je rastao, bismo li onda trebali pomagati bankama što su na gubitku?

Centralna banka lijepo kaže: http://cbbh.ba/?id=765#2
Krediti u stranoj valuti su krediti ugovoreni u valuti koja se razlikuje od domaće valute. Indeksirani krediti ili krediti s deviznom klauzulom su krediti kod kojih su ukupan dug i rate izraženi u stranoj valuti (tj. švicarski franak, američki dolar, itd.) i praktično su u pogledu otplate jednaki kreditima u stranoj valuti. Svaka rata se konvertuje u domaću valutu po deviznom kursu na taj dan. Zajmoprimci trebaju biti svjesni da ovi krediti imaju devizni rizik. Ako zajmoprimac uzme kredit od 10.000 švicarskih franaka, banka će dati protivvrijednost u KM koji odgovara 10.000 švicarskih franaka s deviznim kursom na taj dan. Rate za otplatu će biti izražene u švicarskim francima (recimo 200 franaka) i onda će biti konvertovane u KM po deviznom kursu na taj dan. Svaka promjena deviznog kursa između domaće valute i valute ugovora ima direktan uticaj na otplatu.

Krediti s deviznom klauzulom mogu izgledati vrlo privlačni zbog niskih kamatnih stopa u trenutku ugovaranja. Takvi krediti nisu uvijek jeftiniji i povoljniji za zajmoprimce, jer mogu postojati vrlo naglašene i nepredvidive varijacije deviznog kursa. Trenutna kriza je dovela mnoge zajmoprimce u Centralnoj Evropi (naročito u Mađarskoj) u problem zbog ozbiljnog povećanja otplata, jer su strane valute narasle u odnosu na domaću valutu. Neki zajmoprimci u našoj zemlji su takođe iskusili probleme u otplati kredita koji su indeksirani u švicarskim francima zbog izrazitog rasta franka.

Najbolja opcija za zajmoprimce jeste da se zadužuju u istoj valuti kao što je njihov prihod. Ako zajmoprimci žele (ili su prisiljeni) da se zadužuju u stranoj valuti, oni trebaju biti svjesni da će iznos za otplatu u značajnoj mjeri zavisiti od deviznog kursa i referentnih kamatnih stopa.

Gdje su kamate bile povoljnije, akda i na koje kredite? Ja sam imao kredit u francima. Ne stambeni ali, ali suma nije bila zanemariva. To je bilo 2008. I znalo mi se jos tada desavati da npr imam dug od 20.000, upaltim ratu 500KM i sljedeci mjesec dodjem da upaltim novu radu kada mi akzu mi sada dug iznosi preko 20k. Kamat izmedju banaka je mozda bila manja pa je to i razlog sto su iskljucivo banke profitirale a ne korisnici.

Dakle nije tacno da su kamate bile povoljnije. Doduse moguce da su stambeni bili povoljniji (to ne mogu tvrditi)...

Osnovni problem u svemu tome, to je bar moje iskustvo, je to da banka obvezniku ne naglasi i pojasni sta zapravo znaci kada se kredit veze za ovu ili onu valutu. Ljudi dobiju pare u KM a kada pocnu otplacivati, zapravo shvate sta to znaci CHF...

obuzdan

#54 Re: Krediti u Švicarcima

Post by obuzdan » 28/01/2015 08:49

Sodom1 wrote:Aj dobro ovo ok relacija franak ,km ali nije mi nikako jasno sta kad kako a koliko se dize ta kamata jer ona nije nikad ista i kakva ce biti za 10 g ili 15g ne zna se uglavnom bice veca. :? :?
Jel oni to proizvoljno lupaju da ti se usi zacrvene ili sta vec.
U ovom gore clanku iz j.lista pise u zadnih 6g kamata je povecavana 3 puta. Kako zasto zbog cega to mi je nejasno?
Vrlo jednostavno, vec su ti neki odgovorili. Ti vracas kredit u CHF tj protivvrijednost u KM. Digao si 100.000KM koje su vezane za valutnu klauzulu CHF. To Znaci da si digao, tada, ca 85.000 CHF.

Tvoja rata je, prema kamatnoj stopi koju si dogovorio, ista, i recimo da iznosi 360KM odnosno 300CHF. To znaci da vracas ratu koja je recimo 300CHF mjesecno i koju ti uplacujes u KM. Dakle prvo sto kada odes da upaltis ratu oni ti fino kazu, OK:

300CHF ti je 360KM. To je bilo kad asi uzeo kredit.

Recimo da danas otplacujes istu ratu, tj ista je kamatna stopa, ti moras prvo kupiti tih 300CHF. To danas znaci da ces za tih 300CHF da upaltis finih 540KM.

Sad skontaj koliko ti se na mjesecnom nivou povecala rata, pogotov ako uzmes da su vecina kredita na bar 10+ godina.

notsure

#55 Re: Krediti u Švicarcima

Post by notsure » 03/02/2015 06:41

obuzdan wrote:Gdje su kamate bile povoljnije, akda i na koje kredite? Ja sam imao kredit u francima. Ne stambeni ali, ali suma nije bila zanemariva. To je bilo 2008. I znalo mi se jos tada desavati da npr imam dug od 20.000, upaltim ratu 500KM i sljedeci mjesec dodjem da upaltim novu radu kada mi akzu mi sada dug iznosi preko 20k. Kamat izmedju banaka je mozda bila manja pa je to i razlog sto su iskljucivo banke profitirale a ne korisnici.

Ako kamate nisu bile povoljnije, koji te đavo tjerao da kredit vežeš za CHF?
Ili si naivan, ili se praviš naivan, ali mi nije normalno da digneš kredit a da nemaš pojma pod kojim uslovima.

SSemir

#56 Re: Krediti u Švicarcima

Post by SSemir » 03/02/2015 07:52

notsure wrote:
obuzdan wrote:Gdje su kamate bile povoljnije, akda i na koje kredite? Ja sam imao kredit u francima. Ne stambeni ali, ali suma nije bila zanemariva. To je bilo 2008. I znalo mi se jos tada desavati da npr imam dug od 20.000, upaltim ratu 500KM i sljedeci mjesec dodjem da upaltim novu radu kada mi akzu mi sada dug iznosi preko 20k. Kamat izmedju banaka je mozda bila manja pa je to i razlog sto su iskljucivo banke profitirale a ne korisnici.

Ili si naivan, ili se praviš naivan, ali mi nije normalno da digneš kredit a da nemaš pojma pod kojim uslovima.
natjerali ga, dva bildera stala kraj njeg, pistolj u potiljak, nazvali na telefon djecu njegovu i stavili na interfon da placu, i rekli ili kredit u svicarcima ili tvoja sloboda!
to je to, nema sanse da je kredit uzeo zbog povoljnijih kamata, ma kakvi, bio je i skuplji nego u eurima..

obuzdan

#57 Re: Krediti u Švicarcima

Post by obuzdan » 03/02/2015 08:00

Vas dvojica ispred mene, mozete li napisati po kojoj kamatnoj stopi ste vi uzeli kredite, nebitno na visinu kredita, a ja cu napiasti svoj - ako ste uopce ikada i uzeli kredit pod navedenim uslovima u navedenoj banci. Molim Vas napisite i kolike su kamatne stope bile u drugim bankama(bar priblizno).

Pored toga, sjednite fino kuci, uzmite nekoga neka vam procita moj post, malo pojasni i razmislite. Posebno su bitne sljedece dvije recenice, izvucene iz teksta...
Gdje su kamate bile povoljnije, akda i na koje kredite? Ja sam imao kredit u francima. Ne stambeni ali, ali suma nije bila zanemariva.
Doduse moguce da su stambeni bili povoljniji (to ne mogu tvrditi)...

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#58 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Chmoljo » 03/02/2015 08:51

pomalo me ovo sve podsjeća na onu ekipu iz butmirske baze, gdje su dobijali pare na ruke i gdje su trebali sami sebi uplaćivati doprinose.

naravno, pravili su se pametni, lova za doprinose otišla u desete stvari i onda transparenti pred Vladom FBiH: Prevareni smo!

ne znam, banke su zelenaši, to je činjenica i sa te strane nikad ne bih mogao braniti banku protiv običnog čovjeka. ali i naša država sa ovolikim doprinosima je zelenaš, pa svi plaćamo doprinose. još smo sretni ako je redovno...

ne bih volio da se ovo rješava preko leđa poreskih obveznika. ako će država oguliti banke, podržavam. ako će tuđi zajeb plaćati budžetom... onda me zaboli za korisnike ovakvih kredita.

The BEN10

#59 Re: Krediti u Švicarcima

Post by The BEN10 » 03/02/2015 08:56

Chmoljo wrote:pomalo me ovo sve podsjeća na onu ekipu iz butmirske baze, gdje su dobijali pare na ruke i gdje su trebali sami sebi uplaćivati doprinose.

naravno, pravili su se pametni, lova za doprinose otišla u desete stvari i onda transparenti pred Vladom FBiH: Prevareni smo!

ne znam, banke su zelenaši, to je činjenica i sa te strane nikad ne bih mogao braniti banku protiv običnog čovjeka. ali i naša država sa ovolikim doprinosima je zelenaš, pa svi plaćamo doprinose. još smo sretni ako je redovno...

ne bih volio da se ovo rješava preko leđa poreskih obveznika. ako će država oguliti banke, podržavam. ako će tuđi zajeb plaćati budžetom... onda me zaboli za korisnike ovakvih kredita.
Aferim!

dustaban

#60 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dustaban » 03/02/2015 09:02

The BEN10 wrote:
Chmoljo wrote:pomalo me ovo sve podsjeća na onu ekipu iz butmirske baze, gdje su dobijali pare na ruke i gdje su trebali sami sebi uplaćivati doprinose.

Aferim!
Rekao bih i ja aferim da nije jednog ali...

Ali zaboga radi se necemu nalik nekoj katastrofi. Nesto slicno klizistu recimo.
I bas ovih dana gledamo kako se zbrinjavaju oni kojima su kuce unistene iako su ih BESPRAVNO gradili.

I korisnici ovih kredita su svjesno izgradili nesto na "klizavim kreditima". Sad su dozivjeli katastrofu.
Hocemo li im kao drzava pomoci? Ne moramo, kao sto ne moramo ni ovima sa klizista.

Ali ja bih im pomogao i jednima i drugima i svakom koga zadesi ovakva nesreca.

The BEN10

#61 Re: Krediti u Švicarcima

Post by The BEN10 » 03/02/2015 09:05

dustaban wrote:Rekao bih i ja aferim da nije jednog ali...

I bas ovih dana gledamo kako se zbrinjavaju oni kojima su kuce unistene iako su ih BESPRAVNO gradili.

I korisnici ovih kredita su svjesno izgradili nesto na "klizavim kreditima". Sad su dozivjeli katastrofu.
Hocemo li im kao drzava pomoci? Ne moramo, kao sto ne moramo ni ovima sa klizista.

Ja im ne bih pomogao iz budžeta (dakle, SVOJIM NOVCIMA) iz prostog razloga što ima hiljadu prečih rupa da se pomogne. Dakle, podržavam opciju da država udari po njušci zelenaše, ali zašto bih ja nečiju pohlepu/neumjerenost/neproračunatost plaćao iz svog džepa? :-)

dustaban

#62 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dustaban » 03/02/2015 09:23

The BEN10 wrote:
dustaban wrote:Rekao bih i ja aferim da nije jednog ali...
Ja im ne bih pomogao iz budžeta (dakle, SVOJIM NOVCIMA) iz prostog razloga što ima hiljadu prečih rupa da se pomogne. Dakle, podržavam opciju da država udari po njušci zelenaše, ali zašto bih ja nečiju pohlepu/neumjerenost/neproračunatost plaćao iz svog džepa? :-)
Ma daj bogati pusti suplje. Ja SVOJIM-BUDZETSKIM novcima, htio ne htio, finansiram i piramidu i dzamije i ministarske kurve... i sad trebam na ovome da budem principijelan!

ofo-ono

#63 Re: Krediti u Švicarcima

Post by ofo-ono » 03/02/2015 09:29

SSemir wrote:
notsure wrote:

natjerali ga, dva bildera stala kraj njeg, pistolj u potiljak, nazvali na telefon djecu njegovu i stavili na interfon da placu, i rekli ili kredit u svicarcima ili tvoja sloboda!
to je to, nema sanse da je kredit uzeo zbog povoljnijih kamata, ma kakvi, bio je i skuplji nego u eurima..
Momčino, saberi se! Niko nije dizao te kredite jer ima viška para kući, ili mu je dosadno kući pa hajd daj kakve obaveze pa makar razmišljanje da uplatiš mjesečno ratu. Sve ti ljudi su dizali kredite jer im je došlo "mak na konac".

Ima istine da trebaš proučiti šta potpisuješ, ali kao što rekoh, ljudima je bilo vjerovatno stalo da se dočepaju para. Trebamo ih sad javno osuđivati? A možda neko nije imao kruha kući pa jedino u tome vidio riješenje? Najlakše je biti general poslije bitke pa suditi o nečemu.

Ne znam jesi li ikad bio u situaciji da ti je kredit u toj mjeri potreban, ali vjerovatno ne razumiješ neke stvari. Što se uostalom vidi iz tvog posta.

To ti je isto kao da osuđuješ nekoga ko je napravio kuću negdje, pa istu tu kuću sad klizište odnjelo. Koji kurac je mogao znati?!

Ne traži niko da te kredite vraća država, da se finansira iz budžeta, ili ko zna kakvih sredstava. Ja sam samo za to da država stane iza svojih građana, da ih zaštiti kao što svaka normalna država uradi. Eto ti primjera Hrvatske, a kamoli kakva jača zapadna zemlja. Država je jedino moćna da riješi probleme, odnosno da postavlja ultimatume tim bankama. Kao što rekoh, ne treba država preuzeti nečije obaveze, već treba naći riješenje da se građanima pomogne.

Bilo kako bilo, biraj riječi i razmisli malo o svemu. Impulsivno reaguješ. :)

ultima_palabra

#64 Re: Krediti u Švicarcima

Post by ultima_palabra » 03/02/2015 09:32

Onaj ko nema kruha kući, ne može ni dobiti kredit.

Chmoljo

#65 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Chmoljo » 03/02/2015 09:34

dustaban wrote:
Ma daj bogati pusti suplje. Ja SVOJIM-BUDZETSKIM novcima, htio ne htio, finansiram i piramidu i dzamije i ministarske kurve... i sad trebam na ovome da budem principijelan!
ruku na srce, ja sam i za rušenje bespravne gradnje, pa ako vlasnici prijete samozapaljenjem, neka to i urade. samo se slažem da je problem i u onima koji predstavljaju tu državu i njene organe. pa tako imamo nekadašnjeg komesara koji se htio samospaliti jer je dobio deložaciju, jel :oops:

i ta ista država plaća štošta što se ni meni ne dopada. doslovno rasipa novac na s*anja.

ali to što to tražim da država ne troši pare na ove stvari, zar moram napomenuti da se ne slažem sa tim rasipanjem novca?

ok, neka država pomogne tim ljudima čije kuće srušene. ali sa kućama uslovnim za život, a ne trospratnicama. a onda neka pomogne i "švicarcima". neka prodaju te velike stanove koje su kupovali za stotine hiljada maraka ili druge nekretnine koje su pazarili tim kreditom. kupe manje, razliku daju banci, a ostatak država.

fair enough?

dustaban

#66 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dustaban » 03/02/2015 09:43

Pa ja ocem se ovdje prica nego o takvoj vrsti pomoci. Ko da se zauzimam za oslobadjanje otplate kredita. Taman posla, ali brate kad slusam ljude kako otplacuju kredit deset godina i jos uvijek su na pocetku... to mi je stvarno tragedija kao da neko pravi kucu deset godina pa mu je poplava odnese.

The BEN10

#67 Re: Krediti u Švicarcima

Post by The BEN10 » 03/02/2015 09:43

Kao što rekoh, hiljade je drugih prioriteta nad ovim "nesretnicima". Da mogu zabraniti scenario u kome će neko novac koji sam dao u budžet usmjeriti u svrhu da se pomogne "švicarcima" uradio bih to.
Nek država prelama preko leđa banaka, koje ionako EKSTRA PROFITIRAJU (u zadnjih nekoliko godina banke su u Hr npr poslovale u plusu od nekoliko milijardi € - eto kako prokleti zelenaši žive. I još bi im trebalo pomoći da budu bogatiji sa naših leđa - how yes no!!!).

Chmoljo

#68 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Chmoljo » 03/02/2015 10:00

dustaban wrote:Pa ja ocem se ovdje prica nego o takvoj vrsti pomoci. Ko da se zauzimam za oslobadjanje otplate kredita. Taman posla, ali brate kad slusam ljude kako otplacuju kredit deset godina i jos uvijek su na pocetku... to mi je stvarno tragedija kao da neko pravi kucu deset godina pa mu je poplava odnese.
tragedija ili ne, dok se ne budu ljudi opametili ovakve stvari će se dešavati. zato sam za rušenje bespravno napravljenih kuća. i puštanja švicaraca da se nose sa posljedicama svojih odluka.

jedan od razloga zašto se razvio sadaka mentalitet je taj što kada se napravi zajeb vlastitom KATASTROFALNOM procjenom, onda se gleda u državu, plače u medijima i nariče nad kletom sudbom. a uglavnom se ne radi o ljudima koji su živjeli na ulici, nego su htjeli koji kvadrat više. i švicarci i ti na klizištu. to je ta logika gdje je slađe napraviti veću kuću na problematičnom terenu, nego napraviti manju, ali po PS-u.

čak mogu da razumijem ljude koji otaljavaju sa vađenjem svih dozvola, ali nikad i nikako one koji svjesno stavljaju sigurnost svoje porodice i sebe zbog veće kuće.

tako i švicarci.

uvijek sam za to da društvo, odnosno država pomogne u najvećoj mogućoj mjeri ljudima koji su zapali u neprilike: smrt izdržavaoca, teška bolest, prirodne nesreće (klizište to nije)... to je tragedija.

ali ove stvari... zašto se onda ja osjećam kao budala, jer ne tražim da društvo ispravlja moje glupe procjene?

The BEN10

#69 Re: Krediti u Švicarcima

Post by The BEN10 » 03/02/2015 11:29

Chmoljo wrote:uvijek sam za to da društvo, odnosno država pomogne u najvećoj mogućoj mjeri ljudima koji su zapali u neprilike: smrt izdržavaoca, teška bolest, prirodne nesreće (klizište to nije)... to je tragedija.

ali ove stvari... zašto se onda ja osjećam kao budala, jer ne tražim da društvo ispravlja moje glupe procjene?
Tačno tako.

bingov buraz

#70 Re: Krediti u Švicarcima

Post by bingov buraz » 03/02/2015 11:36

Nije imo kruha kuci pa digao kredit u svicarcima :zzzz:
neki dan gledam na tv ovaj jedan nehljeb place nema drva,smrznuce se djeca ovo ono,mater mu jebem zivi 200 metara od sume da je svlacio ljetos svaki treci dan po naramak imao bi da se ogrije a popio Jelena ljetos sleper pred zadrugom
i ljudi se opet sazale na djecu i daju a klosar zna i to koristi

Nek drzava ganja banke reprograme sta ja znam,nek im pomaze svakako osim finansijski.

moke_31

#71 Re: Krediti u Švicarcima

Post by moke_31 » 03/02/2015 11:39

Zanimljiva je činjenica, kada je u pitanju poslovanje banaka, da su se one toliko zaštitile i svoj poslovni rizik svele gotovo na 0.

Nude kredite u švicarcima a recimo neće da prezmu 50% odgovornosti za nestabilnost kursa švicarca i sl., kao što recimo druge firme u svojim branšama preuzimaju određeni dio rizika u poslovanju, već sve to svale na krajnjeg korisnika i njihove poslovne odluke nikad ne mogu biti pogrešne :-) :-) :-)

Ja ne znam da li je ista situacija i u drugim državama, tj. da su banke oslobođene i najmanjeg rizika u poslovanju, ali kod nas su banke zaštićenije od medvjeda. Zaštite se hipotekama, žirantima, zaštite hipoteku osiguranjem preko leđa klijenta i još sve na to ne žele da preuzmu ni dio rizika vezan za valutu kojom finansiraju kredite :-) :-) :-)

I to onda zovu ekonomskim poduhvatom i sl., a u stvari radi se o najplastičnijem obliku LIHVARENJA

The BEN10

#72 Re: Krediti u Švicarcima

Post by The BEN10 » 03/02/2015 11:56

moke_31 wrote:Zanimljiva je činjenica, kada je u pitanju poslovanje banaka, da su se one toliko zaštitile i svoj poslovni rizik svele gotovo na 0.

Nude kredite u švicarcima a recimo neće da prezmu 50% odgovornosti za nestabilnost kursa švicarca i sl., kao što recimo druge firme u svojim branšama preuzimaju određeni dio rizika u poslovanju, već sve to svale na krajnjeg korisnika i njihove poslovne odluke nikad ne mogu biti pogrešne :-) :-) :-)

Ja ne znam da li je ista situacija i u drugim državama, tj. da su banke oslobođene i najmanjeg rizika u poslovanju, ali kod nas su banke zaštićenije od medvjeda. Zaštite se hipotekama, žirantima, zaštite hipoteku osiguranjem preko leđa klijenta i još sve na to ne žele da preuzmu ni dio rizika vezan za valutu kojom finansiraju kredite :-) :-) :-)

I to onda zovu ekonomskim poduhvatom i sl., a u stvari radi se o najplastičnijem obliku LIHVARENJA
Ovo o čemu pišeš, a ne bih sad da svodim temu na raspravu o vjeri, je upravo GLAVNI RAZLOG radi čega je zelenaštvo zabranjeno, te se navodi da je najblaži vid kamate kao blud sa vlastitom majkom.
Suština je ta da se onemogućavanjem kruženja novca društvo upropaštava, a da bogati postaju još bogatiji jer NEMA RIZIKA u "poslovanju", tako da je profit lihvarima zagarantovan, ma šta da se dogodi. I onda još dođu bilmezi i kažu - tako je to u redu, sistem mora na taj način funkcionisati, hajdemo mi rješavati posljedice, tj. sirotinju koja je ostala nakon bezobzirne pljačke. Mislim stvarno...

HomeSweetHome

#73 Re: Krediti u Švicarcima

Post by HomeSweetHome » 03/02/2015 12:16

Ne daj Boze nikome ovo sto ovi ljudi prezivljavaju.

Radi se o dovodjenju u zabludu, bar prema onome sto sam ja gledala na tv. Ljudima nije objasnjeno sta zapravo znaci kredit sa valutnom klauzulom.
I radi se o tome da se valutne klauzule ugovaraju kad se banka zaduzuje na trzistu u toj valuti, a to s ovim bankama u BiH i RH nije slucaj, koliko ja znam. Dakle, situacija je sljedeca: banka je znala sta ta valutna klauzula znaci, predvidjeli su da ce biti rasta i iskoristili su sansu da ostvare ekstraprofit. Da je doslo do klizanja u kontra smijeru, ja sam sigurna da bi se banka dosjetila da podigne kamatne stope da bi zastitila svoje dupe.

Jer, evo, uzmimo ovako: krediti s valutnom klauzulom u Eurima imaju kamatnu stopu Euribor + x%, recimo da je to 3%. Euribor je nekad 2008. godine 4,8, danas je Euribor 0,18. To znaci da je banka u 2008. tebi odredila kamatnu stopu u procentu od 7,8% a danas ti bi ta kamatna stopa trebala da iznosi 3,18%. Euribor zadnjih par godina konstantno pada, a ja ne znam da je banka ikome zivom smanjila kamatnu stopu zbog pada euribora (osim ako se ne radi o nekome ko je zaista upucen u ove stvari i jahao je banku svaki dan dok nisu popustili). Ja vala ne znam za takav slucaj.

Banke su finansijski mafijasi, lihvari i kamatari, zelenasi, kako god hocete, i ne postoji opcija u kojoj ce banka biti donja. Zato sam uvijek na strani covjeka, pa cak i ako je imao zelju da stan od 50 m2 zamijeni onim od 70 m2, sram ga bilo!

Pitala bih ja sve nas koji smo kao bili pametni pa uzeli kredite u Eurima sta bismo rekli da se ukine currency board...

Chmoljo

#74 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Chmoljo » 03/02/2015 12:46

HomeSweetHome wrote: Banke su finansijski mafijasi, lihvari i kamatari, zelenasi, kako god hocete, i ne postoji opcija u kojoj ce banka biti donja. Zato sam uvijek na strani covjeka, pa cak i ako je imao zelju da stan od 50 m2 zamijeni onim od 70 m2, sram ga bilo!
sram ga bilo, tačno tako.

zadužiš se preko stotinu hiljada, a nisi siguran kako taj kredit šljaka.

Drinski

#75 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Drinski » 03/02/2015 12:50

Ma znam cmoljo, ali makroekonomski ne bi trebalo biti drzavi svjedno da li su joj građani zaduzeni (ili bolesni, recimo) ili nisu.
Osim toga, smisao valutne kaluzule jeste zastita od velikih potresa na trzsitu, a kakve je potrese imao bankarski sektor? Nikakve. Obicno spekulativno djelovanje.

Post Reply