Krediti u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Auraaa

#1 Krediti u BiH

Post by Auraaa » 04/05/2012 00:26

Pozdrav svima, naime momak i ja zelimo da kupimo stan, imamo solidna primanja, medjutim nismo prijavljeni na puni iznos i ne radimo u drzavnim firmama. Da li postoji ikakav nacin za dizanje istog i jeste li vi imali iskustva s tim. Svaki savjet je dobro dosao.

Lajavikrelac

#2 Re: Krediti u BiH

Post by Lajavikrelac » 19/07/2012 18:11

Najbrže ti daju ove mikrokreditne organizacije a ujedino i najmanje pitaju za zdravlje :-) dok već kod banaka druga priča: dva žiranta, dve hipoteke, kućna lista, porodično stablo, broj cipela, DNK.....a što se tiče kamata mala je razlika sve je u nijansu slično.

drndalo

#3 Re: Krediti u BiH

Post by drndalo » 19/07/2012 22:27

Unicredit ima ljetnu akciju, 10.000 na 12 mjeseci, nenamjenski, navodno <5% kamate, pod nekim uslovima (yes paket i tako to), bez ziranata...

fallout1

#4 Re: Krediti u BiH

Post by fallout1 » 25/07/2012 19:42

kamata kod mikrokreditnih ide i to 35% (EKS)

Lounge Act

#5 Re: Krediti u BiH

Post by Lounge Act » 07/08/2012 11:14

sto se tice kupovine stana volksbank ima sad akciju do 31.08., muz i ja smo obisli sve banke u nastojanju da dobijemo kredit i uvijek nekako tu zaobilazili, sreca pa on ode skoro i dobio je potrebne papire sta sve treba da izvadimo, a i upisali su ga da je kao taj dan predao zahtjev kako bi nam se racunalo da smo predali u toku te akcije. mi isto kupujemo stan i posto vec imamo nesto ustedjevine treba nam jos 35 000 pa smo namjeravali taj iznos podici na 10 godina, umjesto jednog ziranta kredit cemo osigurati hipotekom nad stanom koji kupujemo, rata bi bila 370 KM, a kamata je 4,9 % i fiksna je, a nakon prikupljanja dokumentacije novac se dobiaj u roku od 24 h. meni to sve jos djeluje nevjerovatno nakon peglanja sa unicredit bankom za koju sam do sad vjerovala da je najpovoljnija, hvala bogu pa nisu jedina banka kod nas

sema911

#6 Re: Krediti u BiH

Post by sema911 » 07/08/2012 11:20

za unicredit i te jes pakete zaobidjite samo vas zarobe uzimaju vam pare na neke usluge koje ne posstoje
pored volksbank imate u intesi neku akciju(zvuci ko krompir na snizenju)
al ako hocete malu kamatu za kredit trazite kredit za adaptiranje stana tada je kamata koliko i za stambene i max mozete uzet 10-20kkm vecinom stambeni krediti imaju kamatnu stopu od 6%

Lounge Act

#7 Re: Krediti u BiH

Post by Lounge Act » 07/08/2012 12:29

mi, koliko smo do sad obisli, jedino u volksbanci je na ovaj kredit do 10 godina kamata 4.9, u unicredit je bila 6,3 cini mi se, a u raiffeisen 7,3, sparkasse sam mislila da je oko 5 po onim povremenim natpisima na banci, ali kad sam otisla kaze 9,nesto, u ostale nisam ja isla vec muz pa se ne sjecam tacno koliko je kod kojih kamata, al sve su bile puno vece u odnosu na unicredit i raiffeisen, voklsbanku smo zaobilazili jer smo mislili da su oni najgori sto se tice kamata, a eto izgleda ispadose najbolji, jos samo da nam uspije da nas sta ne zeznu :zoka:

gol-man

#8 Re: Krediti u BiH

Post by gol-man » 07/08/2012 15:53

Lajavikrelac wrote:Najbrže ti daju ove mikrokreditne organizacije a ujedino i najmanje pitaju za zdravlje :-) dok već kod banaka druga priča: dva žiranta, dve hipoteke, kućna lista, porodično stablo, broj cipela, DNK.....a što se tiče kamata mala je razlika sve je u nijansu slično.
Čega , koga !!!
Živ(a) bio(la) šta reče pa osta živ!!
Kamate slične u bankama i MKO :lol: :lol: . U MKO digneš 10 k KM vratiš 15 .... :x

iceman ze

#9 Re: Krediti u BiH

Post by iceman ze » 08/08/2012 00:45

Prijatelj je digao u MKO kredit sa 38 % EKS, tako da njih slobodno zaobilazis. Moja preporuka, da obavezno trazis kredit sa fiksnom kamatnom stopom, moze se naci.

victom

#10 Re: Krediti u BiH

Post by victom » 08/08/2012 00:56

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:55, edited 1 time in total.

motorola01

#11 Re: Krediti u BiH

Post by motorola01 » 10/08/2012 23:30

enisa wrote:mi, koliko smo do sad obisli, jedino u volksbanci je na ovaj kredit do 10 godina kamata 4.9, u unicredit je bila 6,3 cini mi se, a u raiffeisen 7,3, sparkasse sam mislila da je oko 5 po onim povremenim natpisima na banci, ali kad sam otisla kaze 9,nesto, u ostale nisam ja isla vec muz pa se ne sjecam tacno koliko je kod kojih kamata, al sve su bile puno vece u odnosu na unicredit i raiffeisen, voklsbanku smo zaobilazili jer smo mislili da su oni najgori sto se tice kamata, a eto izgleda ispadose najbolji, jos samo da nam uspije da nas sta ne zeznu :zoka:
Draga Enisa :D da nisi slucajno zaboravila na jednu bitnu stvar, a to je da je taj kredit u volks banci 4,9 + sestomjesecni euribor :-)

Znaci draga :D nije 4,9 posto nego dosta vise ukoliko se da izvines sta po.ebe u Evropi...

Lounge Act

#12 Re: Krediti u BiH

Post by Lounge Act » 11/08/2012 11:46

motorola01 wrote:
enisa wrote:mi, koliko smo do sad obisli, jedino u volksbanci je na ovaj kredit do 10 godina kamata 4.9, u unicredit je bila 6,3 cini mi se, a u raiffeisen 7,3, sparkasse sam mislila da je oko 5 po onim povremenim natpisima na banci, ali kad sam otisla kaze 9,nesto, u ostale nisam ja isla vec muz pa se ne sjecam tacno koliko je kod kojih kamata, al sve su bile puno vece u odnosu na unicredit i raiffeisen, voklsbanku smo zaobilazili jer smo mislili da su oni najgori sto se tice kamata, a eto izgleda ispadose najbolji, jos samo da nam uspije da nas sta ne zeznu :zoka:
Draga Enisa :D da nisi slucajno zaboravila na jednu bitnu stvar, a to je da je taj kredit u volks banci 4,9 + sestomjesecni euribor :-)

Znaci draga :D nije 4,9 posto nego dosta vise ukoliko se da izvines sta po.ebe u Evropi...
de objasni, nista ja tu ne kontam :lol: ja sam cula samo ono 4,9 i da je fiksna kamatna stopa, mora mene nesto zeznit, nema sanse da sve ide potaman, koji sam ja baksuz :|

alphonse kauders

#13 Re: Krediti u BiH

Post by alphonse kauders » 11/08/2012 11:54

Lounge Act wrote:
motorola01 wrote:

de objasni, nista ja tu ne kontam :lol: ja sam cula samo ono 4,9 i da je fiksna kamatna stopa, mora mene nesto zeznit, nema sanse da sve ide potaman, koji sam ja baksuz :|
Nije ni to loše trenutno, 6m euribor je 0,63% (LINK), ali može biti gadno ako počne vremenom rasti.

Dakle, kamatna stopa bi ti trenutno bila 4,9+ 0,63 = 5,53%, ali bi se ista usklađivala svakih 6 mjeseci za 6m Euribor, pa ako bi isti rastao, tako bi i tvoja kamata rasla.

Lounge Act

#14 Re: Krediti u BiH

Post by Lounge Act » 11/08/2012 12:13

alphonse kauders wrote:
Nije ni to loše trenutno, 6m euribor je 0,63% (LINK), ali može biti gadno ako počne vremenom rasti.

Dakle, kamatna stopa bi ti trenutno bila 4,9+ 0,63 = 5,53%, ali bi se ista usklađivala svakih 6 mjeseci za 6m Euribor, pa ako bi isti rastao, tako bi i tvoja kamata rasla.
aha, hajd dobro je sad, nije puno, nadam se da ce ostati bar priblizno ovako, i s tim euriborom ispade da je opet manja kamata nego u istalim bankama :)

motorola01

#15 Re: Krediti u BiH

Post by motorola01 » 11/08/2012 12:13

Lounge Act wrote:
motorola01 wrote:

Hajde nisi jedina... Mislim da je ova kamatna stopa vezana za euribor, ali nisam 100% siguran. Razmisli malo i pogledaj stvari malo realnije. Mislim da je trenutno najniza kamatna stopa u nasim bankama za stambene kredite u Intesi(6,2 posto i to na akciji do 31.08), pa onda ide BOR banka sa 6,95%. I sad kako da bude u bilo kojoj banci ispod 5 %, je li tako :) ? Ali ja cu saznati u narednih par dana to za Volks banku i ovdje napisem sta je u pitanju, jer koliko se sjecam oni slicnu kamatnu stopu nude samo + sestomjesecni euribor i nikako vise(ljudi se osigurali na svojih 4,nesto i onda jest fiksna kamatna stopa ali samo njima :D (koja je to mafija), dok je tebi varijabilna cijelim periodom otplate).

Gore ti je Alfonse napisao koliki je trenutni sestomjesecni euribor, a ja cu ti jos samo iznijeti jednu situaciju iz nedavne prakse rasta i pada euribora. Prije zadnje krize u svijetu, euribor je bio kao sto je i sada, od 0,6-0,9 posto i kad je nastupila ona kriza 2008. tada je euribor skocio na skoro 5 posto, sto dalje znaci da ne daj Boze opet bude kakve krize u narednih 10-15 godina(jer je stambeni kredit), tebi ce kamata ici do 10 posto i obnavljat ce se iznos rate svakih 6 mjeseci tako da ti rata kredita moze ici cak i do 50 posto gore, nego sto ti bude ova prva rata.
Ukoliko se stvarno ispostavi da je ta akcija u Volks banci 4,nesto+euribor, onda ti je bolje podici kredit u Intesi ili BOR banci..

Lounge Act

#16 Re: Krediti u BiH

Post by Lounge Act » 11/08/2012 12:33

hajd kad stignes raspitaj se za to pa javi, tu bor banku nemam nigdje u blizini, a intesa je u susjednom mjestu tako da smo obilazili samo ove lokalne
nama je inace problematicno sto sam ja vec godinama na ugovoru na odredjeno, a muz mi ima niska primanja, u svakoj banci u kojoj smo pokusali nismo mogli nista ostvariti. neki pomak smo bili napravili u unicredit banci, kredit je trebao biti na meni zbog visine primanja, osiguran hipotekom i muzem kao suduznikom, ali su onda trazili jos jednog suduznika, iznerviralo me sve to, trazim 30 000, kredit osiguravam hipotekom na stan koji vrijedi duplo i trebaju mi jos 2 suduznika. svekar mi je trebao biti drugi suduznik, ali posto je on imao na sebi kredit koji bi morao otplatiti odustali smo od te ideje do proljeca. kako smo dobili priliku da kupimo stan za male pare od clana porodice, sad smo opet pokrenuli tu proceduru i jedino nam je ova banka rekla da mozemo podici tih 30 000 na muzevo ime (u unicredit npr on bi mogao podici najvise 14 500 KM). ja bih trebala biti suduznik jer bismo kredit na 10 godina, a samo s njegovom platom bi mogao ici na minimalno 12 cini mi se i odmah ide i druga kamatna stopa. najvise me brine hoce li mi htjeti potpisati administrativnu zabranu kao suduzniku kad sva ova papirologija bude zavrsena, sad cekamo i da obnovim ugovor jer mi ovaj za par dana istice pa kako su mu u banci rekli zbog toga bi mogli biti odbijeni iako se po papirima vidi da sam u jednoj ustanovi od 2005. godine

mirza.sinanovic

#17 Re: Krediti u BiH

Post by mirza.sinanovic » 08/04/2014 13:33

dali je tema umrla?

Planiram pozajmit neke pare da zavrsim kucu, a ni jedan jedini uslov za kredit u banci ne ispunjavam.
radim vani, primanja su solidna ali nemam tekuci racun u bih...
kuci dolazim rijetko, a to kad dodjem nebih da trosim vrijeme na hodanje po mko gdje ce me pokusat ubijedit da je 70% kamate izuzetno dobra prilika za mene :-)

ima li neko iz prve ruke da preporuci da ne hodam previse....

dakle nekih 10k km na nekih 2ili 3 god?

drndalo

#18 Re: Krediti u BiH

Post by drndalo » 08/04/2014 23:27

Bogami tesko ako nemas nista od papira o poslu i racuna ovdje... Imas li nekog "mladjeg" penzionera u kuci, da on uzme na svoje ime, a da ti to vracas ?

mirza.sinanovic

#19 Re: Krediti u BiH

Post by mirza.sinanovic » 08/04/2014 23:36

drndalo wrote:Bogami tesko ako nemas nista od papira o poslu i racuna ovdje... Imas li nekog "mladjeg" penzionera u kuci, da on uzme na svoje ime, a da ti to vracas ?
imam, ali je vec zauzet :D

i velis nista bez posla ovdje :-? imam ja devizni racun u bih, ali rekose mi da je to isto koda i nemam :D

insomnia78

#20 Re: Krediti u BiH

Post by insomnia78 » 08/04/2014 23:41

Pa sto ne uzmes kredit vani jbg ti?

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk

drndalo

#21 Re: Krediti u BiH

Post by drndalo » 08/04/2014 23:47

mirza.sinanovic wrote:
drndalo wrote:Bogami tesko ako nemas nista od papira o poslu i racuna ovdje... Imas li nekog "mladjeg" penzionera u kuci, da on uzme na svoje ime, a da ti to vracas ?
imam, ali je vec zauzet :D

i velis nista bez posla ovdje :-? imam ja devizni racun u bih, ali rekose mi da je to isto koda i nemam :D
Tu je bitnije da imas racun na koji redovno lijeze lova, i da oni to vide... Pa je to obicno tekuci racun. Devizni ako imas, i ako na njemu imas cca. 5000 EUR stednje, mozes uzeti lombardni kredit gdje ce ova lova biti garant kreditu od 10.000 KM, a placas razliku kamate izmedju kredita i orocene stednje. Opet sumnjam da imas tu lovu na racunu, jer da imas, onda vjerovatno ne bi trazio kredit... :lol:

Black swan

#22 Re: Krediti u BiH

Post by Black swan » 09/04/2014 10:55

imam jedno glupo pitanje

ako imaš obaveze prema jednoj banci u kojoj primaš platu ( rate kupovine na rate, :D obaveze neke)
što biva sa time ako firma odluči promijeniti banku

mislim kako da to ostavim po automatizmu da ne moram nositi svaki naznačeni datum određenu sumu
i je li moguće

karanana

#23 Re: Krediti u BiH

Post by karanana » 09/04/2014 10:58

trajni nalog. u toj novoj banci napravis trajni nalog da ti se svaki mjesec s tog novog racuna prebacuje na staru banku odredjena fiksna suma. ne znam moze li ta suma biti varijalbilna ako ti to treba.

Black swan

#24 Re: Krediti u BiH

Post by Black swan » 09/04/2014 11:07

ok taj dio smo riješili
a šta je s pogodnostima koje sam imao :D sviđa mi se intesa inspire kartica...

ima li šanse da se čitava plata prebacuje na račun intese :D kao da se ništa nije dogodilo
a tu je i famozni limit doduše nisam u limitu ali fino je znati da imaš rezervu :D
dok u novoj banci vjerovatno treba proći 3-6 mjeseci da vide jel redovna plata

drndalo

#25 Re: Krediti u BiH

Post by drndalo » 09/04/2014 12:02

Pa ako te firma ne tjera u novu banku, ostani u staroj ?

Post Reply