Krediti...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
int21

Krediti...

Post by int21 » 05/10/2010 15:34

Procitavsi dosta komentara vezanih za kredite na raznim diskusijama, nekako dodjoh do zakljucka da raja ne zeli da dize kredite. Ok, posto i sam imam kredit i to poveci (ali ne zalim) znam kakve su kamate i to. Ono sto mene interesuje, kako neko ko radi, i ima platu 1000 KM (mislim da je to nekakav prosjek recimo u sa) moze da sebi organizuje zivot, kupi stan ili sta ti ja znam vec sta, a da ne uzme kredit. Ako ti starci ne ulete sa 100K KMova ili si neki krimos onda je shvatljivo. Ali nisam bas siguran da je veci postotok ljudi toliko sretan da im starci kupuju stanove.

Vase misljenje?

citizen1

Re: Krediti...

Post by citizen1 » 13/10/2010 12:08

ako ikako mozes nemoj dizati kredit uredu par hiljada ali veci nebih ti preporucio.to tije najveci dusman sto postoji.znam da je tesko nesto ostvariti bez kredita ali bolje je malo oskudjevati u nekim stvarima nego se zavaljivat u kredu.ljepo je dizati i trositi ali kad treba vracati ima da osjedis.kakva je situacija u svjetu a narocito u bih vezano za poslove ja je nebih dizao sracunaj sve izdatke vezano za zivot npr struja ,voda ,telefon i tako dalje i dodaj ratu kredita i svoju prehranu naravno neostajeti nista, jos ceti zafaliti ,i gdje si onda-NIGDJE.moj je savjet a iz licnoh iskustva da se nedize kredit.sretno pozzz

atko

Post by atko » 29/06/2011 21:36

Kad je vec reanimirana tema da piriuptam postavljaca jel jos uvijek happy sto ima poveci kredit ili se misljenje malo promjenilo ?

Ono sto mene interesuje, kako neko ko radi, i ima platu 1000 KM (mislim da je to nekakav prosjek recimo u sa) moze da sebi organizuje zivot, kupi stan ili sta ti ja znam vec sta, a da ne uzme kredit.

Neko ko zaradjuje 1000 KM uz malo pameti, matematike, organizacije i iskljucenih emocija moze doci do krova nad glavom na pametniji nacin nego kreditiranjem.

atko

Post by atko » 29/06/2011 21:43

Poison Ivy wrote:Da ne otvaram novu temu, treba mi informacija o lombardnim kreditima.

Iskustva, savjeti, pozitivne i negativne strane? :roll:

up :D

motorola01

Post by motorola01 » 29/06/2011 21:46

atko wrote:Kad je vec reanimirana tema da piriuptam postavljaca jel jos uvijek happy sto ima poveci kredit ili se misljenje malo promjenilo ?

Ono sto mene interesuje, kako neko ko radi, i ima platu 1000 KM (mislim da je to nekakav prosjek recimo u sa) moze da sebi organizuje zivot, kupi stan ili sta ti ja znam vec sta, a da ne uzme kredit.

Neko ko zaradjuje 1000 KM uz malo pameti, matematike, organizacije i iskljucenih emocija moze doci do krova nad glavom na pametniji nacin nego kreditiranjem.

A to je :D

atko

Post by atko » 29/06/2011 21:51

A sto se tice lombardnog kredita

pozitivno je to sto se ne moras peglati za zirante
negativno je to sto nemas zirante pa moras ti vracati kredit :D

U sustini das u zalog nesto, lovu, policu osiguranja, dionice i sl ... i vidis kakvi su ponudjeni uslovi i procjenis rizik to jest hoces li moci izvrsavat obaveze i to je to ... ako slabo procjenis ode zalog koji je svakako nize procjenjen od realnog da bi se osiguro o naj ko daje kredit

atko

Post by atko » 29/06/2011 22:02

Poison Ivy wrote:A da ja dignem kredit, pa da mi budeš žirant? :zoka: :mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lista 4 najtrazenije osobe na balkanu odavno je prepolovljena posto su radovan i ratko vec nadjeni :D :lol:

crnaguja

Post by crnaguja » 29/06/2011 22:03

Apsolutno kredit, samo tako se nesto moze postici....ja iz vlastitog iskustva. Nije mi zao ni feninga kamate koju dadoh bankama jer sad kad pogledam imam mnogo toga postignutog. Stediti je nemoguce, za takvo nesto treba godine. Npr. za stan stediti - a gdje zivjeti do kupovine stana !? Mozda, ako nisi u braku i moze sa roditeljima ali u drugom slucaju tesko....

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 29/06/2011 22:04

atko wrote:Kad je vec reanimirana tema da piriuptam postavljaca jel jos uvijek happy sto ima poveci kredit ili se misljenje malo promjenilo ?

kako?

atko

Post by atko » 29/06/2011 22:15

detroit-mercy wrote:

kako?

Prvo da ja postavim kontra pitanje... recimo ti imas platu 1000 KM i zivis u SA ... do koliko bi mogla da opteretis takvu platu kreditom?

nera18

Post by nera18 » 30/06/2011 20:45

do trecine maksimalno :) i osjetila bi to jako jer 1000 nije nista danas :)

motorola01

Post by motorola01 » 30/06/2011 20:59

nera18 wrote:do trecine maksimalno :) i osjetila bi to jako jer 1000 nije nista danas :)

A sa trecinom moze jedino garazu kupiti :( ,a ne stan...

goibos

Post by goibos » 02/08/2011 08:46

da ne otvaram novu temu...

Da li su još nekome povećali rate kredita pod izgovorom kretanja EURIBOR-a ?
Da li je legalno povećanje rate, bez obzira šta potpisali u ugovoru? (znam da su banke bile kažnjene prošle godine zbog povećanja rata)

haj neko pomoć !

Rimad

Post by Rimad » 02/08/2011 11:47

goibos wrote:da ne otvaram novu temu...

Da li je legalno povećanje rate, bez obzira šta potpisali u ugovoru? (znam da su banke bile kažnjene prošle godine zbog povećanja rata)

haj neko pomoć !

U posljednjih mjesec dana kod mene nije bilo promjena. Kada ti se to dogodilo?

Zaboravio sam tačno šta piše, ali koliko se sjećam, naglasili su pod kojim uslovima će mijenjati kamatu.

Nisam pravnik, ali logično mi je da ako ti je u ugovoru navedeno pod kojim uslovima mogu mijenjati ratu kredita, da se moraju toga držati. Jedinom ako nema neki član zakona koji govori da se npr. EURIBOR ne mora posebno naglašavati ili ako imaš stavku koja kaže nešto tipa "...pod uslovima regulisanim pravilima Banke...".

Pogledaću ugovor, pa ako nađem nešto korisno, opet ću odgovoriti.

Mislim da je najbolje da pitaš u Banci na osnovu čega su ti povećali ratu kredita, ako već nije navedeno u ugovoru.

Hendrix

Post by Hendrix » 02/08/2011 12:56

Ma mogu ljudi pričati šta hoće ali normalan neki posao ko ima i platu tu negdje, nema šanse da nešto uštedi u realnom roku da kupi neke veće stvari u životu. Ok neki kućanski aparati, i slično do par hiljada ali nešto skuplje ne može ba.

Navrh mi je glave kad vidim mlade ljude kako su se ''snašli'' bez kredita za stanove i auta, ma nemojte pričat, 99% pogurali roditelji, prodali neko naslijeđe ili posudili od rodbine. A ostali lažu da nisu u kreditu, ko valjda je više cool kad raja misli da si pun love pa kupiš stan bez kredita.

Može se štediti 15 godina ali šta do tada raditi? Jeste da platiš kamatu kredita ali jbga to je cijena sredstava koje imaš odmah na računu.

Realno je da su nam plate i mogućnosti takve da za bilo šta veće moraš ići u kredit, e sada kvaka je u uzimanju kredita koje realno možeš otplatiti, raja se dosta zaleti pa uzme velike rate i onda nastaju belaji.

atko

Post by atko » 02/08/2011 13:30

stedis 3-4 godine ... onda imas ucesce i uzmes kredit na 2-3 godine (sto je podnosljivo) i kupis neki stan od 40-ak kvadrata ... bracni par sa prosjecnim platama to moze izvesti uz samodisciplinu ...

... e problem je sto svi hoce sve i to odmah ... stan od 80 kvadrata sa plazmom, spavacom, kuhinjom i kozni namjestaj u dnevnom ... limuzina ispred ... pa se zavale u kredit od 140 000 na 25 godina ... ludacki potez na kvadrat :-)

Vise volim zivjeti u malom sobicku i rahat zaspat na oronulom kaucu bez duznickog robstva ...

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Post by madner » 02/08/2011 13:35

Krediti su nastali kako bi ljudi mogli sebi priustiti stvari bez da cekaju i stede 20 godina.

Neka pocetna cifra je oko 100 000 KM. Bracni par izmedju sebe ima sigurno 2000 KM. Ako moze ustediti 1000 KM, to je 6 godina da dodje do 60 000.

atko

Post by atko » 02/08/2011 13:49

madner wrote:Krediti su nastali kako bi ljudi mogli sebi priustiti stvari bez da cekaju i stede 20 godina.

Neka pocetna cifra je oko 100 000 KM. Bracni par izmedju sebe ima sigurno 2000 KM. Ako moze ustediti 1000 KM, to je 6 godina da dodje do 60 000.

nemozes nekom magijom dobit ono sto nemozes platit imas koliko imas ... mozes ustediti ili uzeti na kredit odmah sad i propisati krv da to platis ...

a sto se tice stednje ... ne isplati se vise od 3 godine jer inflacija je prisutna takodje ... ali kad imas ustedjevine imas ucesce ... ostatk stana moze biti hipoteka a drugi supruznik suduznik i miran si ... uzmes jos kredit na 3 godine sto se onda isplati jer onda kiriju preusmjeris u kredit i amortizujes kamatu ...

madner

Post by madner » 02/08/2011 13:51

Slazem se da je kljuc smanjiti broj godina koji se odplacuje.

Takodje je puno bolje placat kredit nego rentu, bar meni.

atko

Post by atko » 02/08/2011 14:00

madner wrote:Slazem se da je kljuc smanjiti broj godina koji se odplacuje.

Takodje je puno bolje placat kredit nego rentu, bar meni.

Upravo, broj godina je kljuc
samo ako smanjis broj godina kamata je manja od rente ... znaci ako kombinujes malo stednje malo kredita na manji broj godina matematicki je najisplativije ... naravno gdje matematika vodi glavnu rijec emocije i zelje moraju biti off :D

Kod nas se nazalost stvari postavljaju naizvrat ... treba mi stan od 70 kvadrata to kosta 90 000 ja mogu izdvojiti ratu od 700 KM i tako dodjemo do potrebnog broja deceniaj kredita :( :D tragikomicno

argeta i hljeb

Post by argeta i hljeb » 02/08/2011 14:03

Dijelim misljenje da je veoma tesko nesto pstici,kupiti stan,auto i sl. a da ne podignes kredit.
Upravo sam u jednoj nedoumici za kredit DA ili NE.
Iako iznos koji mi je potreban nije nesto prevelik, nije mi jednostavno odluciti.
Na platu od 900 KM, koliko se mogu mjesecno zavaliti?Koliku da uzmem mjesecnu ratu?Je li neko imao slicna iskustva?

motorola01

Post by motorola01 » 02/08/2011 14:06

argeta i hljeb wrote:Dijelim misljenje da je veoma tesko nesto pstici,kupiti stan,auto i sl. a da ne podignes kredit.
Upravo sam u jednoj nedoumici za kredit DA ili NE.
Iako iznos koji mi je potreban nije nesto prevelik, nije mi jednostavno odluciti.
Na platu od 900 KM, koliko se mogu mjesecno zavaliti?Koliku da uzmem mjesecnu ratu?Je li neko imao slicna iskustva?

Uzmes onoliku koliku mozes vratiti i to je kljuc svega :D .Nema tu puno pametovanja.Znas vrlo dobro koliko ti treba mjesecno da zivis,a sve ostalo moze u ratu,je li?!I rijesen problem :D

A za atka i madnera:ne znam gdje vi zivite i koliko zaradjujete,ali pricati da neko u ovoj drzavi kupi stan na kredit od tri godine :-) ..ipak ste malo vise pretjerali :run:

madner

Post by madner » 02/08/2011 14:08

Pa ima nas i sa nadjprosjecnom platom. Jos ako je i druga polovina iznad prosjeka i zna kuhat moze se svasta.

Ali nisi shvatio atka, stedis godinama i onda odplacujes kratkorocni kredit.

goibos

Post by goibos » 02/08/2011 14:09

Rimad wrote:
goibos wrote:da ne otvaram novu temu...

haj neko pomoć !

U posljednjih mjesec dana kod mene nije bilo promjena. Kada ti se to dogodilo?

Zaboravio sam tačno šta piše, ali koliko se sjećam, naglasili su pod kojim uslovima će mijenjati kamatu.

Nisam pravnik, ali logično mi je da ako ti je u ugovoru navedeno pod kojim uslovima mogu mijenjati ratu kredita, da se moraju toga držati. Jedinom ako nema neki član zakona koji govori da se npr. EURIBOR ne mora posebno naglašavati ili ako imaš stavku koja kaže nešto tipa "...pod uslovima regulisanim pravilima Banke...".

Pogledaću ugovor, pa ako nađem nešto korisno, opet ću odgovoriti.

Mislim da je najbolje da pitaš u Banci na osnovu čega su ti povećali ratu kredita, ako već nije navedeno u ugovoru.

u ugovoru se navodi modifikacija stope u skladu sa kretanjem tržišta kapitala, a po tom EURIBOR tromjesečnom.
Haj nek se neki ekonomista uključi da mi objasni šta to moj kredit ima sa EURIBOR rate-om, osim što su ovi to uvalili u ugovor

otherside

Post by otherside » 02/08/2011 14:12

atko wrote:Vise volim zivjeti u malom sobicku i rahat zaspat na oronulom kaucu bez duznickog robstva ...

neki ljudi imaju vece ambicije u zivotu od jednog sobicka. ja trenutno imam povelik kredit u banci za stan od 80 kvadrata. muz i ja cemo to debelo vratiti ali ne zelim da zivot provedem u 40 kvadrata, pogotovo sada kada smo dobili i dijete.
tvoj savjet za skroman zivot bez dugovanja je ok. meni je to neprihvatljivo.
naravno, ovdje ne govorimo o zivotu na granici egzistencije radi veceg stambenog prostora.

Post Reply