Kredit za D.o.o.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Kalajdzija

Kredit za D.o.o.

Post by Kalajdzija » 09/04/2011 12:07

Pozdrav svima,

za sirenje djelatnosti jedne D.o.o. firme u Sarajevu vlasnik razmatra mogucnost kreditiranja. Pitanje je sad kakve uslove nude banke i kakve sigurnosti traze. Eventualno postoje i podsticajni (citaj: povoljni) krediti. Da li ste bili u pregovorima za ciljem uzimanja kredita i kakva imate iskustva sa bankama? Mozda mozete preporuciti banku sa iskustvom u poslovnom sektoru. hvala unaprijed.

Miki123

Re: Kredit za D.o.o.

Post by Miki123 » 09/04/2011 12:58

Svaka će ti tražiti hipoteku. Zavisno od djelatnosti, pokušaj u razvojnoj ili bor banci. oni svako malo daju kredite sa povoljnijim rokom otplate, grace periodom i prilično nižom kamatnom stopom u odnosu na komercijalne banke. Sad vjerovatno traže i partijske knjižice, sad SDA-SDP ne bih znao reći :D

HAVANA
Been thanked: 1 time

Re: Kredit za D.o.o.

Post by HAVANA » 10/04/2011 09:07

Kalajdzija wrote:Pozdrav svima,

za sirenje djelatnosti jedne D.o.o. firme u Sarajevu vlasnik razmatra mogucnost kreditiranja. Pitanje je sad kakve uslove nude banke i kakve sigurnosti traze. Eventualno postoje i podsticajni (citaj: povoljni) krediti. Da li ste bili u pregovorima za ciljem uzimanja kredita i kakva imate iskustva sa bankama? Mozda mozete preporuciti banku sa iskustvom u poslovnom sektoru. hvala unaprijed.

Momentalno sam u fazi :evil: d.o.o.
Obilato koristim blagodeti 3 banke i piju mi krv redovno...vec godinama. :roll: Al,bez njih se ne moze...
Super je njima to sto ti zelis da prosiris djelatnost ali bi oni najvise voljeli kada bi ti mogao servisirati dug iz tekuceg poslovanja...Kada im objasnim da sirim djelatnost,da ulazem da bi povecao promet i vrijednost firme,da sam klijent vec godinama sa odlicnom keditnom istorijom bez ijedne mrlje,da cu zaposliti jos 6 ljudi,da cu zavrsiti objekat koji vrijedi 4 puta vise od trazenog iznosa,da je objekat 70% vec zavrsen ,da sam pozitivan,da mi je bilans stanja i uspjeha dobar,da imam kompletan biznis plan...sve joj to fino predocim...ona to pregleda i kaze da je super,da je firma ok,kreditna istorija ok,objekat divan,plan dobar...elem...sve je super jos samo da je godisnji bilans stanja i uspjeha(sadasnji),ostvarena dobit... tako dobar da moze pokriti tekuce troskove :shock: Na moje pitanje smatra li ona da je to normalno da imam stabilnu i pozitivnu firmu,solidan kapital u firmi,objekat 70% zavrsen vlastitim kapitalom,plan o prosirenju djelatnosti...da imaju sve moguce stvari za osiguranje tog kredita...hipoteku,mjenice,garancije...(a u sebi mislim,kad bih vec sad imao toliku dobit, koji ces mi ti kurac :? :D )
gospodja kaze mora pitati sefa(ko biva sef zajeban,austrijanac).Uredno sam joj se zahvalio i prebacio svo poslovanje na drugu banku...U drugoj malo meksi i moze se zavrsiti ali na moje insistiranje za sto kracim rokom otplate kredita ide standardno prica ...bolje vam je ici sa manjom ratom...blablabla...a manja rata znaci i vise godina...a vise godina znaci jako puno kamate... :-) Na kraju skontam da mi je isplatnije prodati svoj stan i zavrsiti ono sto sam naumio...te da mogu kupiti isti takav stan za manji iznos nego sto je kamata...8% mi dali ponudu :-) i siri se u bosni... :evil: Necu...nek stoji...Dovoljna je ludost u ovoj ludoj zemlji otvoriti d.o.o a kamoli jos nesto vece pokusati bez veza i vezica,stranackih talova...Cekati bolja vramena,valjda ce nekada i doci nekome iz guzice u glavu da ih mi hranimo...svima redom...pocev od banke,do svih ostalih koji otezavaju svaki moguci pokusaj za necim vecim i boljim...
Uglavnom,sve ti se svodi na bilans stanja i uspjeha,dobit,papire,hipoteku...Zavisi koliki ti kredit treba i sta im mozes ponuditi kao garanciju...Ja kao pravno lice najvise koristim revolving kredite i nekako su mi se oni najbolje pokazali u mom nacinu poslovanja.Ja kao fizicko lice koristim dugorocne kredite i iz dosadasnjeg iskustva sve preko 10 godina je skupo i veliki teret.Uz naravno, zlatno pravilo...kredit koristiti iskljucivo u stvaranje nove vrijednosti ili povecanja prometa a nikako u pokrivanje troskova tekuceg poslovanja ili nekih hirova,kurcenja itd...
Kako god...sretno.
A ove podsticajne...sta je to :shock: Slabo koga znam da je to dobio mimo stranackih talova...a podstaknuli su mudo marjanovo :evil:

Post Reply