kredit vs. leasing

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

deda_jr

kredit vs. leasing

Post by deda_jr » 25/07/2012 13:23

zdravo ljudi..
interesuju me vasa iskustva kod kupovine novog/polovnog auta sa ova dva sistema otplate.. koji su plusevi a koji minusi kod jednog i kod drugog.. ukoliko bi covjek kupovao auto, koju opciju odabrati...

drndalo

Re: kredit vs. leasing

Post by drndalo » 25/07/2012 13:37

Opciju sa sto vise para, a sto manje posudbe...

Lizing je dobar jer kao firma mozes troskove prikazati u knjigama... Zavisno od odabrane strane i "paketa" moze biti velika razlika u mjesecnim ratama... Provjeris sve stavke, dakle ucesce u cijeni, vezane troskove, mjesecnu ratu x broj mjeseci, pa jos i da li kod Lizinga imas otkupnu vrijednost (to je nedavno RZBL poceo reklamirati)... Pa odlucis sta ti je bolje... I da, nemaju ni jedni ni drugi bas previse prometa, pa se s nekima mozes i cjenkati, ako te procijene kao sigurnu musteriju koju zele...

Maystor

Post by Maystor » 25/07/2012 14:10

Za fizička lica, glavna prednost lizinga je fleksibilnost i razne mogućnosti prilikom otplate, a najveća mana ta što auto dok je pod lizingom mora biti kasko osigurano (što nekima i nije mana). Naravno, najbolje je ne zaduživati se previše, ako je moguće.

hostapler

Post by hostapler » 25/07/2012 14:17

Koliko sam upoznat za Leasing treba imati ucesce od 30%,ali mozda grijesim.
Znaci uzimas auto od npr 30 000,dajes svojih 10 000 i na leasing uzimas 20 000 i kada fino ne mozes da placas ljudi dođu i uzmu svoje a ono para sto si do tada dao ode u vjetar.
Po meni je bolje uzeti kredit od 20 000 koji se moze dobiti bez ziranata ako si zaposlen u Drzavnoj firmi i lagano otplacujes svoje i niko ne moze pokucati i reci daj to ovamo.
Ja sam uvijek za kredit.

eeddiinn

Post by eeddiinn » 25/07/2012 14:26

Naravno da može pokucati i reći daj to ovamo samo na malo drugačiji način. Jer da bi dobio kredit moraš potpisati mjenicu, a kada potpišeš mjenicu odgovaraš svom svojom pokretnom i nepokretnom imovinom tako da ti je plaćati svakako. Ukoliko se ovdje radi o fizičkom licu onda je jedina suština da je leasing dosta nepovljniji tj. skuplji.

Optimist

Post by Optimist » 25/07/2012 14:43

Po meni najveca mana lizinga je sto auto za vrijeme njegovog trajanja nije registrovano na tebe vec na lizing kucu, sto u praksi znaci da ga ne mozes prodati jer nije tvoje vlasnistvo. Tek po uplati posljednje rate mozes da prevedes auto na sebe. Dok, npr ako si ga uzeo na kredit, auto je odmah registrovano na tvoje ime i mozes s njim raspolagati kako zelis.

eeddiinn

Post by eeddiinn » 25/07/2012 14:45

Ovo je tačno ali ne znači da ga ne možeš prodati. Možeš leasing i prije otplatiti kao i kredit i prodati auto. Samo nemožeš prodati auto a da leasing ostane da odplaćuješ jer je u suštini auto obezbjeđenje za povrat leasinga.

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 25/07/2012 15:16

Tu je to negdje, sto se tice cijene koja na kraju izadje...

Prednosti leasinga: Relativno brza procedura obrade (auto se dobije za nekoliko dana), ne traze stroge uvjete kao za kredit.

Mane leasinga: Auto nije u tvom vlasnistvu dok ne otplatis, kasko se mora imati svih 5 godina koliko traje leasnig (sto nije losa opcija u sustini, ne za*ebavas se sa 500- 1000 KM na razlicite zastite).

Prednosti kredita: Auto je u tvom vlasnistvu, mozes ga prodati ako zagusti i sl.uglavnom, mozes raspolagati kao sa svojom imovinom.

Mane kredita: Komplikovana kreditna procedura, koja jos i dosta kosta, tesko je dobiti kredit bez ziranata za iznose iznad 15-20 hiljada.
Tvoje auto tvoj je rizik, da li ces uzeti kasko, stavljati zastite i sl, ali nije jednostavno spavati bez kaska a ispred zgrade nov auto.

U sustini slicno je to sve, samo zavisi sta ti vise odgovara, u odnosu na kreditnu sposobnost i sl.

deda_jr

Post by deda_jr » 25/07/2012 15:46

milojicabrzi wrote:Tu je to negdje, sto se tice cijene koja na kraju izadje...

U sustini slicno je to sve, samo zavisi sta ti vise odgovara, u odnosu na kreditnu sposobnost i sl.

ali ukoliko se svodi na isto, a pogotovo kada je ukupna cijena u pianju, zasto bi se neko uopste i odlucio na leasing? razumijem da procedura za kredit jeste nesto komplikovanija, ali nije toliko komplikovana da bih pristao da auto bude u vlasnistvu leasing kuce sljedecih pet godina..
upravo zato sam i postavio ovo pitanje na pocetku, jer mi nije jasan citav taj princip..

drndalo

Post by drndalo » 25/07/2012 16:21

Pa lizing je u principu prije svega izmisljen za firme, pa tek nakon toga za fizicka lica...

emko1234

Post by emko1234 » 25/07/2012 16:21

deda_jr wrote:

ali ukoliko se svodi na isto, a pogotovo kada je ukupna cijena u pianju, zasto bi se neko uopste i odlucio na leasing? razumijem da procedura za kredit jeste nesto komplikovanija, ali nije toliko komplikovana da bih pristao da auto bude u vlasnistvu leasing kuce sljedecih pet godina..
upravo zato sam i postavio ovo pitanje na pocetku, jer mi nije jasan citav taj princip..

ja koliko znam, da uzmes auto na leasing, dovoljno je da imas ucesce i licnu kartu. nema ziranata, nema zajebancije. ne moras cak bit ni u radnom odnosu.
pa meni je leasing najbolja varijanta za firme. staro auto das sto je nekih 30 % cijene novog, otplacujes novo, nakon 4-5 godina istu stvar uradis i stalno tako.

shalla

Post by shalla » 25/07/2012 16:24

deda_jr wrote:

Ne kontam zašto je toliki problem to što je auto u vlasništvu leasinga?
Jel samo zbog preprodaje ili? Ako je zbog preprodaje, dogovoriš cijenu sa kupcem, isplatiš leasing i dobiješ za 3 dana papire o vlasništvu. Ja kad sam kupovao prošlo auto (polovno), isplatili smo liku cifru potrebnu da zatvori leasing + još nešto malo. On se kotarisao leasinga, mi dobili auto, svi sretni :mrgreen: Na kraju krajeva, kad malo spadne dug prema leasingu, podigneš kredit i otplatiš tim kreditom leasing ;-)
Ja radim u banci i mogu ti reći da je lakše dobiti kredit u leasing kući nego u banci, pogotovo malo veće iznose (kakvi su uostalom potrebni kod kupovine novog auta).

A i ovo što neko govori da je mana leasinga kasko, pa zar nije svakome ko kupuje auto od 25+ hiljada KM u cilju da mu auto bude full kasko?

gaius

Post by gaius » 25/07/2012 16:31

najveći problem sa lizingom jeste to što je riječ o klasičnom zakupu vozila sve do plaćanja posljednje rate.. i desi se 5 rata prije kraja ne možeš platiti ratu.. lizing otkaže ugovor i ti praznih ruku ostaješ a njima ide auto..

lizing je preciznije nazivati "pušing".. auto kredit je daleko bolja opcija.. ko nije kreditno sposoban to mu je valjda najbolji pokazatelj da mu auto i ne treba.. a najbolje je uštedjeti pa kupiti onoliko koliko možeš iskeširati.. lizing je nastao kao ispomoć industrijskoj proizvodnji (u bilo koje vrijeme otkažeš lizing i uzmeš novu liniju opreme) a ovo u šta se sve to pretvorilo je strašno.. kad vidim reklamu za lizing nekretnine meni se smrači pred očima..

respo

Post by respo » 25/07/2012 16:32

shalla
prve dvije godine mozda i jeste u cilju kasko
trecu vec ne znam posebno ako ni te dvije godine nisi imao nikakvih potrazivanja od osiguranja u vezi kasko police

thEnd

Post by thEnd » 25/07/2012 16:35

emko1234 wrote:
deda_jr wrote:

ja koliko znam, da uzmes auto na leasing, dovoljno je da imas ucesce i licnu kartu. nema ziranata, nema zajebancije. ne moras cak bit ni u radnom odnosu.
pa meni je leasing najbolja varijanta za firme. staro auto das sto je nekih 30 % cijene novog, otplacujes novo, nakon 4-5 godina istu stvar uradis i stalno tako.

Nije tacno da se ne mora biti u radnom odnosu. Ovo je moguce samo ukoliko primatelj leasinga moze dokazati na neki drugi nacin svoja mjesecna primanja ( iznamjljivanja nekretnine i sl). Ucesce takodje ne mora biti 30 %. To opet zavsiti da li na vozilu ima pdv ili ne. Minimum je da se plati iznos pdv-a i troskovi obrade. Ziranti se u principu ne traze jer je sam leasing objekat na neki nacin zirant za sebe. Uglavnom, kod leasinga je dosta manje peglanja i za nijansu je skuplji od kredita, sto opet zavisi od slucaja do slucaja.

thEnd

Post by thEnd » 25/07/2012 16:40

gaius wrote:najveći problem sa lizingom jeste to što je riječ o klasičnom zakupu vozila sve do plaćanja posljednje rate.. i desi se 5 rata prije kraja ne možeš platiti ratu.. lizing otkaže ugovor i ti praznih ruku ostaješ a njima ide auto..

lizing je preciznije nazivati "pušing".. auto kredit je daleko bolja opcija.. ko nije kreditno sposoban to mu je valjda najbolji pokazatelj da mu auto i ne treba.. a najbolje je uštedjeti pa kupiti onoliko koliko možeš iskeširati.. lizing je nastao kao ispomoć industrijskoj proizvodnji (u bilo koje vrijeme otkažeš lizing i uzmeš novu liniju opreme) a ovo u šta se sve to pretvorilo je strašno.. kad vidim reklamu za lizing nekretnine meni se smrači pred očima..

Znaci, ovo uopste ne stoji. Ako Vam je ostalo 5 rata do kraja, valjda ste dovoljno pametni da nadjete kupca za vozilo po trzisnoj cijeni koja je vjerovatno veca od tih 5 rata. Na kraju, ako vi ne nadjete kupca, leasing kuca prodaje vozilo po trzisnoj cijeni, a nikako po cijeni ostatka duga, i naravno razliku novca vraca primatelju leasinga.

emko1234

Post by emko1234 » 25/07/2012 16:41

pogledaj reklamu za unicredit leasing.
30% ucesca i licna karta i auto je vase.
moze danas sve, uostalom, sto ti ne bi dali? auto kosta 30 000. ti im das odmag trecinu cijene i dalje auto kosta toliko, to otplacujes koliko mozes.
oni ne mogu bit u minusu nikako. oni su samo u minusu kad oduzmu auto pa ga ne prodaju neko odredjeno vrijeme, nego im trune negdje na parkingu.

thEnd

Post by thEnd » 25/07/2012 16:43

emko1234 wrote:pogledaj reklamu za unicredit leasing.
30% ucesca i licna karta i auto je vase.
moze danas sve, uostalom, sto ti ne bi dali? auto kosta 30 000. ti im das odmag trecinu cijene i dalje auto kosta toliko, to otplacujes koliko mozes.
oni ne mogu bit u minusu nikako. oni su samo u minusu kad oduzmu auto pa ga ne prodaju neko odredjeno vrijeme, nego im trune negdje na parkingu.

Prijatelju, reklama je jedno, a relanost je drugo. Agencija za bankarstvo je propisala minimum uslova po kojima se leasing moze odobriti. A jedan od njih je dokaz o primanjima.

respo

Post by respo » 25/07/2012 16:56

emko na reklami vidis i onu poznatu kupite skodu fabiu vec od 15000 KM
a kad odes tamo ona te izadje minimalno 2-3 milje vise

drndalo

Post by drndalo » 25/07/2012 17:02

Pa dobro, to sa "vec od", i Lakino "Imas L.K., a nemas auto, Ćuj to ?" smo valjda vec naucili...

emko1234

Post by emko1234 » 25/07/2012 17:04

sve ja to znam al vi pricate ko da mi zivimo u uredjenoj drzavi.
kako onda pravdas cinjenicu da je po zakonskoj regulativi da se napravi konkurs za upraznjeno radno mjesto u drzvanoj firmi, i regularno izadje, a covjek na tom mjestu radi vec 5 mjeseci.
mislim razumijem sta pricate. al to je tako u uredjenoj drzavi. znate li da smo drzava koja ima u postotku najvise oduzetih auta, zbog neplacenog leasinga u regionu?
ocigledno se ne postuju ni zakoni ni regulative. inace ne bi mogao drugacije da skontam kako neko moze uzet bmw x6 5.0 koji kosta 200 000+ km, dat trecinu love za njega i onda da mu bude oduzet kroz godinu dana?

drndalo

Post by drndalo » 25/07/2012 17:11

Odakle ti tak podatak o oduzetim autima ? U apsolutnim ili relativnim brojevima ? Ja tvrdim napamet da tako nesto nije moguce ! Zasto ? Zato sto sve skupa imamo prodanih 1000-2000 komada na lizing godisnje, a placevi lizing kuca rijetko imaju vise od 30 komada na stanju, i to je bas rijetkost, kao kad je Hypo lizing otvorio plac u Rajlovcu, pa sve svoje odjednom dovukao tamo... Sad ih nema ni toliko, ostali isto imaju obicno 5-15 kom. u prosjeku u ponudi...

Samom kolicinom plasiranih u HR naprimjer, ja tvrdim da ih je tamo puno vise vracenih, nego kod nas...

Entropio

Post by Entropio » 25/07/2012 17:20

.

emko1234

Post by emko1234 » 25/07/2012 18:09

drndalo wrote:Odakle ti tak podatak o oduzetim autima ? U apsolutnim ili relativnim brojevima ? Ja tvrdim napamet da tako nesto nije moguce ! Zasto ? Zato sto sve skupa imamo prodanih 1000-2000 komada na lizing godisnje, a placevi lizing kuca rijetko imaju vise od 30 komada na stanju, i to je bas rijetkost, kao kad je Hypo lizing otvorio plac u Rajlovcu, pa sve svoje odjednom dovukao tamo... Sad ih nema ni toliko, ostali isto imaju obicno 5-15 kom. u prosjeku u ponudi...

Samom kolicinom plasiranih u HR naprimjer, ja tvrdim da ih je tamo puno vise vracenih, nego kod nas...

firma mi uzima auta preko RBLZ-a. referent koji radi s nama haman 10 godina mi je pricao ovu pricu prije par mjeseci.
nase trziste proguta 10 000-15 000 auta godisnje?
od te cifre 80% je leasing il kredit.
Volksbank lizing ima sad preko 200 oduzetih auta u sarajevu. raspitaj se drndalo.

drndalo

Post by drndalo » 25/07/2012 18:43

Znam gdje im je parking, a u zgradi gdje radim im je centrala, VB Lizing nema trenutno 200 oduzetih auta u BiH, potrazi ih na web-u sta imaju u BiH, pa recimo uduplaj, jer su npr. neazurni... I daleko je to od tog broja... Imali su onih Corsi brendiranih u Smoki 30-40 komada prije par mjeseci, sad ih je ostalo cca. 8...

15.000 auta ovo trziste nikada nije progutalo. Cak ni sa lakim dostavnjacima prikljucenim putnickim autima, tako da je putnicka prodaja realno oko 8.000-9.000 auta godisnje sada u krizi, jer je sigurno spala ispod 10.000... I tvrdim da nije istina da je 80% auta kupljeno na lizing/pushing/kredit... Malo ti to previse lupas ofrlje...

Evo sad i pogledah sta imaju na lageru, 17 kom:

http://www.vblstore.com/?link=market

RZB Lizing, 5 kom:

http://www.rlbh.ba/auta/auta/izbor_rez.asp?tip=Putnicko

Unicredit Lizing, 9 kom:

http://www.unicreditleasing.ba/opencms/ ... rs/?page=2

Asa Leasing, 11 kom sa teretnjacima:

http://asa-aleasing.ba/rabljena-vozila.php
Last edited by drndalo on 25/07/2012 20:19, edited 1 time in total.

Post Reply