Krada mobitela

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Kurt_Kombajn

Krada mobitela

Post by Kurt_Kombajn » 24/05/2007 11:15

Pronadoh interesantan savjet policije (ne nase, dakako), pa rekoh da podijelim, mozda kome ne daj boze zatreba...

Savjet za sve vlasnike mobilnih telefona

Funkcija koja je nesto nize objasnjena se po svemu sudeci nalazi na svim mobitelima i nejasno je zasto je proizvodjaci odnosno prodavaci mobitela drze tajnom. Bas kao i automobili, svaki mobitel ima svoj jedinstveni serijski broj. Mozete ga saznati utipkavanjem slijedece kombinacije: *#06# . Zabiljezite i sacuvajte ovaj broj. U slucaju krade mobitela, proizvodjac odnosno prodavac je u stanju da isti totalno blokira, cak i ako lopov ubaci drugi SIM-karticu - mobitel je sasvim neupotrebljiv. Istina, to vam nece vratiti vase vlasnistvo natrag, ali cete barem dobiti zadovoljstinu da ni lopovu nece biti ni od kakve koristi.

Kada bi svi vlasnici mobitela slijedili ova uputstva, krada telefona bi vrlo uskoro izgubila svaku svrhu.

HiBreeD

Post by HiBreeD » 24/05/2007 11:21

bratee, svaka cast na ovoj informaciji....

mojoj drugarici prosle godine, narkoman se usetao u kancelariju i ukrao mobitel i novcanik s dokumentima, policija je mobitel pronasla nakon nekoliko mjeseci tako sto su pomocu telecom operatera locirali lokaciju gdje se nalazi...ne znam jesu li koristili taj serijski broj mobitela o kojem pricas ili je neki drugi metod bio u pitanju ili su mozda, a to ce garant biti, htjeli da se pohvale kako imaju sofiticiranu i naprednu tehnologiju :lol: :lol: ...joj djece mi :lol:

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Re: Krada mobitela

Post by mIRCerka » 24/05/2007 11:26

Kurt_Kombajn wrote:Pronadoh interesantan savjet policije (ne nase, dakako), pa rekoh da podijelim, mozda kome ne daj boze zatreba...

Funkcija koja je nesto nize objasnjena se po svemu sudeci nalazi na svim mobitelima i nejasno je zasto je proizvodjaci odnosno prodavaci mobitela drze tajnom. Bas kao i automobili, svaki mobitel ima svoj jedinstveni serijski broj. Mozete ga saznati utipkavanjem slijedece kombinacije: *#06# . Zabiljezite i sacuvajte ovaj broj. U slucaju krade mobitela, proizvodjac odnosno prodavac je u stanju da isti totalno blokira, cak i ako lopov ubaci drugi SIM-karticu - mobitel je sasvim neupotrebljiv. Istina, to vam nece vratiti vase vlasnistvo natrag, ali cete barem dobiti zadovoljstinu da ni lopovu nece biti ni od kakve koristi.

Kada bi svi vlasnici mobitela slijedili ova uputstva, krada telefona bi vrlo uskoro izgubila svaku svrhu.

to vazi u slucaju da si mob kupio u radnji, bhtelcomu itd...
ja sam imala cak stelu u bhtelecomu da mi uprate preko IMEI broja gdje je telefon i koja je kartica, tj koji broj je u mom aparatu, samo im je trebao nalog od policije...da bi policijaci rekli " eh kad mi to tako svima, dnevno se ukrade 100njak telefona bla bla bla truc"...
znaci, to vazi samo za one koji su telefone uzeli u telekomima...

Sarafcina

Post by Sarafcina » 24/05/2007 11:26

Kurt_Kombajn wrote:Pronadoh interesantan savjet policije (ne nase, dakako), pa rekoh da podijelim, mozda kome ne daj boze zatreba...

lazi i obmane :)

ako mogu blokirati broj prema IMEIu (to je broj o kojem govorimo) znaci da ga moraju imati u sistemu.
ako su ga imali u sistemu, a potom se desi kradja, valjda nije problem napraviti neku bazu (history) i da ti onda dodjes samo sa svojim brojem telefona i kazes koji je tip telefona bio. Koliko ja znam to sve vec postoji ;).

A zasto je nekome potrebno smisljati "uputstva" u smislu "ne bi bilo kradja... da se vi ponasate" .... da ne bi nista radio ;).

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 24/05/2007 11:27

eh da, vazi i za MobilMEdiju i radnje koje pri prodaji telefona IMEI kod upisu na racun...
inace si pushiona jer cime ces dokazati da je 123654789987564 IMEI kod BAS TVOJG telefona?

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 24/05/2007 11:39

Sarafcina wrote:lazi i obmane :)

ako mogu blokirati broj prema IMEIu (to je broj o kojem govorimo) znaci da ga moraju imati u sistemu.
ako su ga imali u sistemu, a potom se desi kradja, valjda nije problem napraviti neku bazu (history) i da ti onda dodjes samo sa svojim brojem telefona i kazes koji je tip telefona bio. Koliko ja znam to sve vec postoji ;).

A zasto je nekome potrebno smisljati "uputstva" u smislu "ne bi bilo kradja... da se vi ponasate" .... da ne bi nista radio ;).

ne razumijem se bogzna u telefoniju, ovo sam prenio kako sam procit'o.

a mislim da broj telefona - onaj koji biras kad hoces pricat s nekim - nema veze sa serijskim brojem sprave (hardvera). ako odes u legalizovanu i ovlastenu trgovinu, kupis telefon, prodavac ode u magacin i zagrabi s kamare jedan primjerak, proda ti ga, nece otvarati kutiju, upaliti telefon i prvjeriti taj broj. a vlasnik mreze ne upisuje svaki put da je dana tog i tog u toliko i toliko sati u toj i toj filijali hasu husic odatle i odatle kupio mobitel te i te firme koja nosi serijski broj taj i taj i da je pritom dobio broj telefona taj i taj...

na stranu to da postoje zemlje u kojima policija ne smije da te pretrese na ulici, a kamoli da vrslja po podacima i serijskim brojevima bez dozvole firme...

sinus

Post by sinus » 24/05/2007 11:54

Prdavac ne mora da pali telefon da bi vidio IMEI broj, jer svaki IMEI piše na mobitelu kada izvadite bateriju mobitela to možete i vidjeti. Tako svaki normalan diler mobitelima će zapisati taj broj ako ništa onda radi garancije koju ti je dao na mobitel....

Mada to kod nas baš nešto i ne pije vode......Obiju ti automobil pa policija ništa, a da izdaju kojekakve naloge radi mobitela to je za njih naučna fantastika....

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 24/05/2007 12:02

HiBreeD wrote:bratee, svaka cast na ovoj informaciji....

mojoj drugarici prosle godine, narkoman se usetao u kancelariju i ukrao mobitel i novcanik s dokumentima, policija je mobitel pronasla nakon nekoliko mjeseci tako sto su pomocu telecom operatera locirali lokaciju gdje se nalazi...ne znam jesu li koristili taj serijski broj mobitela o kojem pricas ili je neki drugi metod bio u pitanju ili su mozda, a to ce garant biti, htjeli da se pohvale kako imaju sofiticiranu i naprednu tehnologiju :lol: :lol: ...joj djece mi :lol:

Tačno je da se telefon može locirati, ali to je malo tehnološki zahtjevnije. koliko se sjećam, to se zove triangulacija, odnosno određuje se tačka na kojo se aparat nalazi u odnosu na tri predajnika.

Ono što je vrlo jednostavno je da se taj serijski broj zapamti a telekom operater može tačno utvrditi koji broj koristi taj mobilni aparat. I onda ga treba nekako namamiti :D

shin

Post by shin » 24/05/2007 12:07

Flashas firmware i Jovo na novo.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 24/05/2007 12:20

shin wrote:Flashas firmware i Jovo na novo.

a ti si taj... ? :D :P

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 24/05/2007 12:20

Nije vezano za kradju ali jedan savjet za mobitel....

Kad vam je baterija pri kraju imate opciju da iz mobitela izvucete jos malo snage tipkanjem *3370#. To ce povecati bateriju za nekih 50% a ta rezervna snaga ce se nadopuniti iduci put kada budete punili telefon.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 24/05/2007 12:35

karanana wrote:Nije vezano za kradju ali jedan savjet za mobitel....

Kad vam je baterija pri kraju imate opciju da iz mobitela izvucete jos malo snage tipkanjem *3370#. To ce povecati bateriju za nekih 50% a ta rezervna snaga ce se nadopuniti iduci put kada budete punili telefon.

jesi probo?

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 24/05/2007 12:40

Sarafcina wrote:
karanana wrote:Nije vezano za kradju ali jedan savjet za mobitel....

jesi probo?

jesam prije i radilo je. Evo sad probavam i pise mi "result unknown".

Fiore

e

Post by Fiore » 25/05/2007 13:19

Kupis orginal u Telekomu i dobijes sve na papiru i kutiji mobitela :D

Post Reply