Krađa torbe u ugostiteljskom objektu - molim za pomoc

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

dulekrele

Re: Krađa torbe u ugostiteljskom objektu - molim za pomoc

Post by dulekrele » 10/10/2016 11:00

holowey wrote:
dulekrele wrote:To moze samo na ovom forumu da tipa jos osuduju sto su mu ukrali torbu. Ko biva on je kriv. :-)
osudjuju ga jer je zaboravio torbu, neko drugi je nasao, a onda optuzio drugog da je ukrao tu torbu... kao sa ramena mu skinuo, iz ruke oteo... nije ukradena torba nego nadjena... to je fakt, a osjecaj da ti je nesto ukradeno ne mijenja taj fakt... fakt je i da nadjena torba nije vracena vlasniku, ali kako je nadjena na javnom mjestu to ne moze biti tretirano kao kradja, posebno ne kao teska kradja...
:napoleon:
E svasta. Da je ta osoba koja je po tebi nasla torbu postena a ne lopov ona bi je odnijela konobaru i zavrsena prica. Ali hebi ga covjek je kriv jer je ostavio a ovaj sto je "nasao" nije lopov vec sretnik koji nije imao obraza da je vrati.

holowey

Post by holowey » 10/10/2016 11:18

dulekrele wrote:
holowey wrote:
dulekrele wrote:To moze samo na ovom forumu da tipa jos osuduju sto su mu ukrali torbu. Ko biva on je kriv. :-)
osudjuju ga jer je zaboravio torbu, neko drugi je nasao, a onda optuzio drugog da je ukrao tu torbu... kao sa ramena mu skinuo, iz ruke oteo... nije ukradena torba nego nadjena... to je fakt, a osjecaj da ti je nesto ukradeno ne mijenja taj fakt... fakt je i da nadjena torba nije vracena vlasniku, ali kako je nadjena na javnom mjestu to ne moze biti tretirano kao kradja, posebno ne kao teska kradja...
:napoleon:
E svasta. Da je ta osoba koja je po tebi nasla torbu postena a ne lopov ona bi je odnijela konobaru i zavrsena prica. Ali hebi ga covjek je kriv jer je ostavio a ovaj sto je "nasao" nije lopov vec sretnik koji nije imao obraza da je vrati.
to sto je (ne)posteni pronalazac uradio nije moralno ali je legalno... nadjes torbu sa xy para, predas je u policiju, tebi zakonski pripada 10%, mozes to prihvatiti ili biti moralna majka tereza pa reci, sve vracam... ali ne predas je, nego potrosis lovu, niko te ne moze teretiti jer je nisi ukrao nego nasao...

Thorgerson

Post by Thorgerson » 10/10/2016 16:01

holowey wrote:to sto je (ne)posteni pronalazac uradio nije moralno ali je legalno... nadjes torbu sa xy para, predas je u policiju, tebi zakonski pripada 10%, mozes to prihvatiti ili biti moralna majka tereza pa reci, sve vracam... ali ne predas je, nego potrosis lovu, niko te ne moze teretiti jer je nisi ukrao nego nasao...
Jarane sta tebi nije jasno?

Zar nije napisao lik da se ovo djelo u mup-u tretira kao kradja?

A ti opet po svom. :-)

Znaci ja stojim na aerodromu, ostavim putnicku torbu na 10 sekundi odem sta ja znam da vdim kad mi je let, ti naidjes a vidi torbe, sama stoji, uzmes torbu, odneses je vani i proceprkas uzmes sta ti treba. Jel to kradja? Javno mjesto, torba stoji, vlasnika nema...eto, ispunjava sve tvoje uvjete... :roll:

Liku ostala torba, krenuo kuci i skonto da je zaboravio. Vratio se, torbe nigdje. A ovi sto su je nasli, eskpresno se ispalili. :run:

p.s. I upravo zato je kradja, eto sam si napisao zasto. Tvoje je ako ces vec uzimati torbu, da je odneses u mup. Ili imas drugu opciju da je ne diras. Treca opcija je da je uzmes sebi, a uzimanje onog sto nije tvoje je... sta?

Tercius
Location: "...bolje dva puta tri od jednom, nego ni jednom jednu dva puta..."

Post by Tercius » 10/10/2016 18:01

A sto bi struka rekla i to pravna, "... Ko tuđu pokretninu oduzme drugom s ciljem da njenim prisvajanjem pribavi sebi ili drugom protupravu imovinsku korist, kaznit će se ...", a takodje kaze "... kaznit će se ko tuđu pokretninu koju je našao ili do koje je slučajno došao protupravno zadrži s ciljem da sebi ili drugom pribavi imovinsku korist..." "Nemos ebeno vjerovati kako glupih ljudi ima, cuj sam pao sam se ubio ko te ebe sto ne pazis svoje stvari,hjao hjao blago nama.

Nepass

Post by Nepass » 10/10/2016 18:14

Tercius wrote:A sto bi struka rekla i to pravna, "... Ko tuđu pokretninu oduzme drugom s ciljem da njenim prisvajanjem pribavi sebi ili drugom protupravu imovinsku korist, kaznit će se ...", a takodje kaze "... kaznit će se ko tuđu pokretninu koju je našao ili do koje je slučajno došao protupravno zadrži s ciljem da sebi ili drugom pribavi imovinsku korist..." "Nemos ebeno vjerovati kako glupih ljudi ima, cuj sam pao sam se ubio ko te ebe sto ne pazis svoje stvari,hjao hjao blago nama.
Eno tema "pik prevaranti" lik uzeo mob prodavac mu poslao pokvaren uredjaj.pet ljudi se javlja kako je sam kriv :)

Tercius

Post by Tercius » 10/10/2016 18:27

Pa dobro jedno je sta ljudi kazu drugo je sta slovo u zakonu kaze.Problem u svim ovim i slicnim djelima je dokazivanje namjere, jer tesko da ce neko priznati namjeru, pa za taj pik.ba struka pravna kaze "...Ko u namjeri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kazniće se..."

amidzazeher
Has thanked: 4 times

Post by amidzazeher » 10/10/2016 18:28

Nepass wrote:
Tako drzava funkcionira zrtva je kriva.
Ja se sjecam kad su mi u skoli ukrali cenera, jbg '98 fina para bila za skolarca.
Prijavim, kod direktora i on mene naruzi sto sam toliko para ponio u skolu i sam sam kriv :D
Tuzno da tuznije ne moze biti! :sad: :sad:

A tek primjeri kad kazu ko je *ebe, vidi kako se obukla, sama izazivala da bude silovana!!

Nadam se da je vlasnik dobio torbu nazad pa sta god u njoj bilo!

Haris.ba
Been thanked: 14 times

Post by Haris.ba » 10/10/2016 18:40

Drago mi je što je vlasnik dobio informacije koje je htio. Nadam se da mu je neko pomogao preko ove teme.

A da zakuhamo. :D

1. Zaboravio si mobitel na stolu u kafani. I neko ga je prisvojio. Je li to krađa?

Ili. Nađeš mobitel u kafani na stolu. I jesi li lopov ako ga uzmeš?

2. Ispao ti je novčanik na cesti. Neko ga je našao i prisvojio pare iz njega. Je li to krađa?

Ili. Nađeš novčanik na cesti, otvoriš ga, uzmeš pare iz njega, jesi li lopov?

Tercius

Post by Tercius » 10/10/2016 18:44

Haris.ba wrote:Drago mi je što je vlasnik dobio informacije koje je htio. Nadam se da mu je neko pomogao preko ove teme.

1. Zaboravio si mobitel na stolu u kafani. I neko ga je prisvojio. Je li to krađa?

2. Ispao ti je novčanik na cesti. Neko ga je našao i prisvojio pare iz njega. Je li to krađa?

1.Krađa-Utaja, Lopov si.
2.Utaja, Lopov si.

Vrlo jednostavno.

studiorum_tuzlaensis
Been thanked: 1 time

Post by studiorum_tuzlaensis » 10/10/2016 19:24

Tercius wrote:
Haris.ba wrote:Drago mi je što je vlasnik dobio informacije koje je htio. Nadam se da mu je neko pomogao preko ove teme.

1.Krađa-Utaja, Lopov si.
2.Utaja, Lopov si.

Vrlo jednostavno.
Slažem se. 100%..

Drugi par cipela je dokazati krađu i imati dokaz kao u ovom slučaju gdje se vidi umišljaj, plan i realizacija krađe.

Opet kažem, da nema snimka, ne bi mu pomogao ni inspektor Murga. :D

Tercius

Post by Tercius » 10/10/2016 19:56

studiorum_tuzlaensis wrote:
Slažem se. 100%..

Drugi par cipela je dokazati krađu i imati dokaz kao u ovom slučaju gdje se vidi umišljaj, plan i realizacija krađe.

Opet kažem, da nema snimka, ne bi mu pomogao ni inspektor Murga. :D
Ma i da nema video snimka sto se tice dokazivanja dobar operativac iznadje nacin nekako pogotovo jos ako imas neke domacice u toj grupi ko ovoj, jeste da mnogo teze i mnogo duze ali na kraju nalegne to sve na svoje samo eto sto bi onda vjerovatno se islo na utaju a ne na tešku krađu.

studiorum_tuzlaensis

Post by studiorum_tuzlaensis » 11/10/2016 13:52

LiP again wrote:Hvala svima, dobio sam sve potrebne informacije, pa i vise od toga. Kao to rekoh, slucaj se vodi kao teska kradja, a pocinioci su sada poznati.
Jel to ovo možda :)
Lišenje slobode na osnovu potrage

Dana 09.10.2016.godine u 18,10 sati u ulici Marka Marulića, općina Novo Sarajevo, na osnovu potrage CJB Istočno Sarajevo, policijski službenici II PU su pronašli i lišili slobode M.A., rođen 1994.godine, nastanjen u Sarajevu. O prednjem je obaviješten tužilac Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, a istog dana u 20,30 sati, M.A. je predat na nadležnost policijskim službenicima CJB Istočno Sarajevo.

Bluemore
Has thanked: 6 times

Post by Bluemore » 11/10/2016 14:04

kako lisen slobode kada po tebi nije kradja??? :-) :-) :-)

studiorum_tuzlaensis

Post by studiorum_tuzlaensis » 11/10/2016 15:11

Bluemore wrote:kako lisen slobode kada po tebi nije kradja??? :-) :-) :-)
Gdje sam napisao da nije krađa?

Idemo lagano scroll up up up... i onda riječ po riječ ;)

medvjed23
Been thanked: 6 times

Post by medvjed23 » 11/10/2016 17:31

ugušiše čovjeka tehnikalijama i pravnom semantikom :-)
naša posla.. :-)

no čini se da se neko zabavio i suštinom teme, što mi je drago čuti :thumbup:

LiP again

Post by LiP again » 13/10/2016 23:48

Vazno je da se ljudi edukuju, da shvate kako nije njihovo ono sto pronadju, niti to moze biti. Bilo sa moralnog i ljudskog aspekta, ili ako ono manjka - sa pravnog.
Dakle, sve sto nadjete i potom prisvojite predstavlja krivicno djelo, samo ostaje pitanje da li ce to neko da primjeti i prijavi vas, ili nece.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 14/10/2016 00:33

Jesu li stvari vracene u posjed vlasnika?

Kal El

Post by Kal El » 14/10/2016 01:25

karanana wrote:Jesu li stvari vracene u posjed vlasnika?
Prica mi poznanik koji radi snjim da jeste vraceno, sve osim tableta kako sam ja razumio

delllboy79

Post by delllboy79 » 14/10/2016 21:43

Ovo je onaj restoran kafic soho u I Sarajevu blizu SIPE.
Pun je radnika SIPE koji tu piju kafe i za vrijeme pauze a poneki provode i vise sati u tom obijektu. Prakticno u toku radnog vremena uvjek ima raznih sluzbenika i sektetarica.
Policijska kafana na neki nacin.

Post Reply