kosarka :Otvoreno pismo Rusmira Halilovića Upravi Bosne

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#1 kosarka :Otvoreno pismo Rusmira Halilovića Upravi Bosne

Post by Murat Sabanovic »

Otvoreno pismo Rusmira Halilovića Upravi Bosne


Proizvodnja i stvaralaštvo umjesto potrošnje i trgovine

Nepravda je davati šanse limitiranim igračima, a vanserijske talente prodavati ili "kiseliti" na klupi, piše Halilović


Poznati bh. košarkaški stručnjak Rusmir Halilović pozvao je čelnike Bosne ASA BH Telecoma na korjenite promjene u strategiji vođenja kluba, čime bi, kako kaže, potrošnju i trgovinu zamijenili proizvodnja i stvaralaštvo.
U uvodu otvorenog obraćanja Upravi najtrofejnijeg košarkaškog kluba u BiH Halilović navodi da piše kao prijatelj te da se nada da će se njegovo javno obraćanje shvatiti samo kao dobra namjera. Potom kaže:

Podrška okruženja

- Bosna je trenutno jedan od rijetkih sportskih kolektiva u zemlji koji ima šansu, rekao bih i obavezu, da afirmira bh. sport. Reakcija i podrška okruženja u posljednje vrijeme su apsolutno pozitivni (sponzori, brojna publika, podrška sredstava informiranja, pozitivna atmosfera u gradu...).
Ipak, deset godina zaredom klub zbog "second hand" trgovine svake godine starta od nule. Krajnje je vrijeme da se iz oblasti potrošnje prijeđe na proizvodnju i stvaralaštvo. Nepravda je davati šanse limitiranim igračima, a vanserijske talente prodavati ili "kiseliti" na klupi dok im vijek trajanja ne prođe.
Bosna ima sve uslove za novi koncept prema kojem će krajnji domet biti daleko veći, kontinuiraniji i dugoročniji. Politika trgovine mora se zamijeniti provjerenim konceptom ulaganja u mlade, koji donose veliki dobitak. Uostalom, tako je pravljena i šampionska Bosna u kojoj je i moja malenkost učestvovala.
Kao rješenje nudim projekt koji će Bosnu izvući iz agonije, donijeti potpunu transformaciju u radu i dugogodišnja zadovoljstva igračima, navijačima, sponzorima i Upravi - napisao je Halilović, a potom naveo 13 konkretnih zadataka.

Burne reakcije

Na kraju pisma, Halilović je članovima Uprave Bosne poručio:
- Nadam se da je Upravnom odboru napokon dosta stručne politike zbrda-zdola i startova s nule svake godine. Vjerujem da će se predsjednik Imamović i direktor Konaković, kao i ostali članovi, odlučiti za razvojnu strategiju i da ćemo napokon početi koristiti neviđene resurse na kojima ležimo.
Optimista sam i svjestan da će moj projekt kod onih čiji će interes biti ugrožen izazvati burne reakcije, ali vrijeme je da svjetlo dana ugleda i opcija proizvodnje, a ne samo potrošnje. Vjerujem u dobre namjere i vizionarstvo. Ne želim ništa rušiti. Želim samo dati svoj doprinos afirmaciji vanserijskih talenata.

13 zadataka

1. S "trgovačkog", u vrlo kratkom vremenu preći na "akademski centar" sa samoodrživom proizvodnjom igrača koji će svojim vrijednostima obezbijediti klubu dugoročan status u elitnoj Euroligi.
2. Zaustaviti odlazak Bosninih perspektivnih igrača.
3. Perspektivne igrače Zimića, Bavčića... odmah ubaciti u forsirajući tretman da bi se povratili iz traumatološkog zasigurno propadajućeg stanja.
4. Vratiti Danka Delibašića u klub.
5. Zaustaviti odljev bh. talenata stvaranjem maksimalnih uvjeta za rad i razvoj da bi svoj talent mogli razviti do genetskog maksimuma. Bosna treba biti klub za kojim će čeznuti mladi igrači.
6. Postojećem igračkom seniorskom kadru omogućiti poštenu priliku da se uklope u nove tokove.
7. Kapitenu Markoviću dodijeliti tretman kakav zaslužuju legende i u igračkoj i u postigračkoj fazi.
8. Napraviti jedan od najperspektivnijih timova u Evropi za kojim će pravi istinski stručnjaci uzdisati.
9. Razviti filozofiju igre "Balkan mental".
10. Direktora Dinu Konakovića, kao multitalenta koji sve više pliva u estradnim vodama, vratiti u samo košarkaške. Siguran sam da bi i zahtjevnog "Milijunaša" vodio na razini Tarika Filipovića, ali mislim da ga treba zadržati u košarci.
11. Prekinuti praksu da treneri Bosne vode i seniorsku reprezentaciju BiH. Funkcije su previše zahtjevne da bi se mogle voditi uporedo. Isto važi i za predsjednika Imamovića.
12. Organizirati i educirati navijače na modernim principima, a vođe navijača profesionalizirati.
13. Obaviti razgovore sa najvažnijim sponzorima da bi novi koncept dobio maksimalnu podršku.

Nestali talenti

- Tolike godine Bosna nije afirmirala nijednog domaćeg igrača, a desetine talenata je nestalo. Tretman i afirmaciju klub nije omogućio plejadi domaćih talenata poput Bašića (202 centimetra), Praše (210), Hodžića (215), Sarića (200), Valjevca (209), Demića (190), Darija Delibašića (196), Danke Delibašića (198), Šormaza (194), Zimića (218), A. Halilovića (210), Živića (196), Krupalije (215), Kadića (207), Trepalovca (214), Omerhodžića (210), Guzonjića (207), Bavčića (210), Tarčina (202), Terzića (210), Biberovića (210), Batine (200), Železnika (192), Adnana Bajramovića (210), Malićbegovića (208), Kahrimanovića (198)...
Nevjerovatno! Tragično! Ako na mladima svijet ostaje, na čemu onda naša Bosna živi? - pita se Halilović.

covjek ima pravo
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#2

Post by vryzas »

nidje veze :-)
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#3

Post by radeljas »

rusmir apsolutno u pravu. svaka mu cast. medjutim, ne moze se zaradjivati preko bosne, imajuci tal sa mishkom raznatovicem (mislim na samira avdica) i istovremeno misliti na perspektivu. kad se pogleda ova lista djece koju su propustili, ja se smrznem. a koliko ih je jos otislo. samo dio svega toga je i kosarkaski savez, gdje slicno fudbalskom godinama vladaju isti nekompetentni ljudi. mafiju smjeniti i poslusati rusmira.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#4

Post by edu »

eki sarica..valjevca..demica..darija delibasica..biberovica..kakva glupost moj halilovicu..(iako postijem neke stvari koje si napisao..)..i kao u zagradi stoji i visina..i sad bi to kao trebao biti neki garant za uspjeh???
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#5

Post by radeljas »

edu ovo oko visine je bitno, jer kuburimo sa visokim igracima, kako bosna tako i reprezentacija. pa nije li sad sinanovic igrac reala, a prije dvije godine nije se jos bio ni sastavio sa loptom. znaci visina je jako bitna. imamo zimica isto tako visokog, i on sjedi na klupi, iako je skolovaniji od sinanovica. za to vrijeme sinanovic igra.
slazem se da na listi ima imena koja ne bi prosla. ali ostavio bih to rusmiru da on procjeni, jer on to zna bolje od tebe i od mene. ne znam gdje si ti vidio (provjerio) ovu djecu.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#6

Post by edu »

radeljas wrote:edu ovo oko visine je bitno, jer kuburimo sa visokim igracima, kako bosna tako i reprezentacija. pa nije li sad sinanovic igrac reala, a prije dvije godine nije se jos bio ni sastavio sa loptom. znaci visina je jako bitna. imamo zimica isto tako visokog, i on sjedi na klupi, iako je skolovaniji od sinanovica. za to vrijeme sinanovic igra.
slazem se da na listi ima imena koja ne bi prosla. ali ostavio bih to rusmiru da on procjeni, jer on to zna bolje od tebe i od mene. ne znam gdje si ti vidio (provjerio) ovu djecu.
sa nekim od njih sam dugo godina igr'o..i nisu to nikakva djeca..valjevac je davno prestao biti dijete..armend kahrimanovic takodjer..ne znam tacno na kojeg biberovica misli rus..ako je to nedzad biberovic onda rus lupeta..biber jeste visok igrac..i covjek ima odraz vjerovatno najveci koji sam ja ikad vidio uzivo..ali on s kosarkom veze nema..kosarka se igra glavom..tako da gore pomenuti igraci imaju fizicke predispozicije..ali u glavi..saric je 83. godiste..demic 82...nisu to nikakva djeca...

malog sormaza znam..i kao dijete se isticao kreativom na terenu..on je npr basicu derao guzove i od basica je za 5 klasa bolji..ali basic je uvijek imao prodju zato jer je imao tatu na pravom mjestu..(doduse otjerali su ga iz bosne..i tata je dosadio nekome..inace tata je ostao upamcen po izjavama da je on izmislio lijevi dvokorak.. :lol: :lol: ..a za svog sina je svojevremeno govorio da je poslije castl-a najbolji play u nasoj ligi..u vrijeme dok je terrel igrao u diti..)..sormaza nisam odavno gledao..bio je jedno vrijeme u americi..ne znam kakav je sad..ali bio je dobar...
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#7

Post by edu »

a to koliko sinanovic igra vidjelo se u beogradu..cijeli 45 sekundi na terenu..visina znaci..ali treba uz nju jos dosta toga..mureshan je bio visok..cini mi se..234 cm..pa kakvu je karijeru napravio????..ko zna za njega???
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#8

Post by radeljas »

edu wrote:a to koliko sinanovic igra vidjelo se u beogradu..cijeli 45 sekundi na terenu..visina znaci..ali treba uz nju jos dosta toga..mureshan je bio visok..cini mi se..234 cm..pa kakvu je karijeru napravio????..ko zna za njega???
mureshan je napravio filmsku karijeru... :-D :razz:
nema veze - sinanovic ce igrati i bice nesto od njega. hocu da kazem da mladji igracu trebaju dobiti sansu. od toliko imena da je barem njih 5 dobilo pravu priliku nesto bi bilo. znam starog bashica on malo previse fali svoje dijete. ne bih rek'o da je on mogao puno da gura, ali dobro. barem je i on sam nekad igrao.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#9

Post by edu »

radeljas wrote:
edu wrote:a to koliko sinanovic igra vidjelo se u beogradu..cijeli 45 sekundi na terenu..visina znaci..ali treba uz nju jos dosta toga..mureshan je bio visok..cini mi se..234 cm..pa kakvu je karijeru napravio????..ko zna za njega???
mureshan je napravio filmsku karijeru... :-D :razz:
nema veze - sinanovic ce igrati i bice nesto od njega. hocu da kazem da mladji igracu trebaju dobiti sansu. od toliko imena da je barem njih 5 dobilo pravu priliku nesto bi bilo. znam starog bashica on malo previse fali svoje dijete. ne bih rek'o da je on mogao puno da gura, ali dobro. barem je i on sam nekad igrao.
buraz..on upropastava svoje dijete..nije ga mogao gurati u bosni..ali jeste u klubu prije bosne gdje je i sam bio nekakav direktorčić.....a to sto je on nekada negdje igrao ne govori nista...

slazem se da je neko od gore pobrojanih mogao pomoci bosni i afirmisati se kao dobar igrac..ali...
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#10

Post by radeljas »

edu wrote:buraz..on upropastava svoje dijete..nije ga mogao gurati u bosni..ali jeste u klubu prije bosne gdje je i sam bio nekakav direktorčić.....a to sto je on nekada negdje igrao ne govori nista...
vidim da sam se u brzini malo "nepismeno" izrazio, oko ovoga malo previse.
dijete je u americi pa cemo vidjeti da li je upropasten ili nije.
neko ko je igrao kosarku se sigurno razumije puno vise nego neko ko nije. tako da mislim, a i znam da stari bashic zna o kosarci. sigurno vise od obicnih gledalaca. ali to nije tema.
bosna dodje do pobjede u zagrebu i sad ce sve biti sjajno i sve kao prije. sto znaci da niko od djece nece igrati jos barem godinu. dovoljno da propadnu. i da se slijedece godine opet kupi od mishka raznatovica, a preko samira avdica
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#11

Post by edu »

radeljas wrote:
edu wrote:buraz..on upropastava svoje dijete..nije ga mogao gurati u bosni..ali jeste u klubu prije bosne gdje je i sam bio nekakav direktorčić.....a to sto je on nekada negdje igrao ne govori nista...
vidim da sam se u brzini malo "nepismeno" izrazio, oko ovoga malo previse.
dijete je u americi pa cemo vidjeti da li je upropasten ili nije.
neko ko je igrao kosarku se sigurno razumije puno vise nego neko ko nije. tako da mislim, a i znam da stari bashic zna o kosarci. sigurno vise od obicnih gledalaca. ali to nije tema.
bosna dodje do pobjede u zagrebu i sad ce sve biti sjajno i sve kao prije. sto znaci da niko od djece nece igrati jos barem godinu. dovoljno da propadnu. i da se slijedece godine opet kupi od mishka raznatovica, a preko samira avdica
ma nije mi bila namjera da ti skrecem paznju kako si se izrazio..jebo to..nego ovo "neko ko je igrao kosarku se sigurno razumije puno vise nego neko ko nije"..pitanje je kako je igrao?..ja ga nikad nisam gledao..ali cim on izjavljuje ono sto sam gore naveo..ne moze to biti normalan insan..to su ti oni roditelji koji po svaku cijenu tjeraju djecu da urade ono sto oni nisu uspjeli..vidjet cemo sta ce od faruka biti...

pobjeda je manje bitna..vazno je kako su igrali..nisam gledao..tako da ne mogu suditi...
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#12

Post by Murat Sabanovic »

dobro edo mozda nisu ovi gore navedeni neki talenti,ali su se mogli uz pravilan rad otesati, te napraviti bar prosjecnog igraca... danas ovi momci ni za klupe nisu....
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#13

Post by edu »

da..neki od njih su vjerovatno mogli postati odlicni igraci i posluziti bosni...
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#14

Post by radeljas »

eto citam da i enver jahic prigovara bosni sto ne forsira mlade igrace. i on kaze da je trebalo zadrzati danku i dati mu priliku. znaci isto sto i rusmir. a jahic je stvorio dosta igraca. pravi je zaljubljenik kosarke. i sto rece murat od toliko imena, da su momci usmjeravani i imali priliku nesto bi bilo od njih. pa neko je napisao da je danko na nekom takmicenju bio bolji od tripkovica iz partizana. i sta sad tripkovic igra, ima minutazu, a danke nigdje. pa zar to nije sramota. eto ni sehovic ne dobija vise priliku. kad ce zaigrati djedovic? citam feljton o maradoni u danima. pa njega su sa 15 godina bacili u vatru, a sa 16 u reprezentaciju. da nije dobio priliku sta bi bilo sa njim. i on kaze da se na prvoj tekmi izgubio, umro od treme. napravio par gresaka. nije dobro poredjenje, naravno, ali ne vidim da igdje kod nas i u jednom sportu iko forsira mlade. i zato smo tu gdje jesmo.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#15

Post by edu »

od malog delibasica bilo je..i ima..puno perspektivnijih mladih igraca koji su otjerani..djedovic je za danka vanzemaljac..ali ima manje atraktivno prezime pa se o njemu ne prica bas puno..danko je skoro pa prosjecan igrac ali problem je sto je i gajic skoro pa prosjecan igrac..i tomovic..o nekim kadicima (elvisu) da i ne pricamo...
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#16

Post by Semiramida »

Uprava KK Bosne je imala lijepo sročene ciljeve prošle i pretprošle godine kad su u pitanju mlađi igrači i njihova afirmacija u Klubu. Međutim, da li zbog želje za instant zaradom koju donose pobjede tj. sponzori, da li zbog nekih pritisaka, slave ili nečeg trećeg, mladim igračima se ne daje dovoljno minutaže i prostora da se pokažu. Prirodno da stoga odlaze.

Žao mi je zbog toga i voljela bih da nije tako, al' kad čujem nestrpljivu publiku oko sebe na utakmicama, kad uvedu nekog mlađeg igrača koji ne postigne koš u prvih 20 sec., "Vadi ga!", shvatim da nije samo do trenera i uprave, nego i zbog publike željne egzibicija.

Recimo da Klub afirmiše mlade igrače, da im priliku da igraju, izgubi zbog toga nekoliko utakmica - onda ispada iz Goodyear lige, gubi sponzore, gubi publiku, pada interes... Nezgodno. Pogotovo u državi koja nema više jačih klubova.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#17

Post by edu »

nie problem sto oni dovode igrace..nego je problem sto dovode karine od igraca..vec sam nekoliko puta spominjao koga nisu trebali dovoditi..a sto se tice publike..ako ce podilaziti njihovom ukusu..onda je najbolje da na parket posalju 5 golih zena...
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#18

Post by radeljas »

edu wrote:nie problem sto oni dovode igrace..nego je problem sto dovode karine od igraca..vec sam nekoliko puta spominjao koga nisu trebali dovoditi..a sto se tice publike..ako ce podilaziti njihovom ukusu..onda je najbolje da na parket posalju 5 golih zena...
ma daj edu ne zanemaruj zensku publiku. znaci 4 cure plus dino konakovic da se skine (najpozeljniji nezenja prema avazovim izdanjima) ... moze i lance tako da cure imaju sta da vide. pretpostavicu na nevidjeno.
Post Reply