KORNJACICE :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
roki

KORNJACICE :)

Post by roki » 06/07/2007 14:29

Naime htio bih da kupim kornjacice.Interesuju me sve informacije o njima.Gdje ih u sarajevu kupiti,koliko kostaju,koliko dugo zive,moram li kupiti dvije da se jedna neosjeca usamljeno,kako se hrane,u cemu se cuvaju,koliko traze paznje itd. itd...znaci sve me zanima...

shin

Post by shin » 06/07/2007 14:50

Ja sam jednom to kupovao, kaze mi onaj glupan ''ne zive one godinu i nece rasti'', evo 4 godine su sa nama i vise ne mogu sati u akvarium koliko su narasle.

jaca78

Post by jaca78 » 20/07/2007 18:12

Mozes ih kupiti u zoo centru na grbavici. ma kupi ti dvije, nek se druze.
Odmah uzmi veci akvarijum u koji ces staviti filter za vodu, grijac jer zimi ti nece htjeti jesti ako im bude hladno. Treba im dio koji nece biti u vodi i na koji ce se moci popeti. Lampa ti isto treba da se mogu suncati i da dobijaju vitamin D.
Mozes ih hraniti specijalnom hranom za kornjace, moze se kupiti u merkatoru, interexu itd, a u zoo centru je skuplje. Jedu i salatu, meso, ...
zive dugo.

black_monday

Post by black_monday » 05/08/2007 21:13

Kasnim godinama, ali je sve to ok! :-)
Pa, imam lično jedno malo zelenoliko stvorenje. Reći ću ti da su veoma cool kao kućni ljubimci, zato što se baš kulerski ponašaju. 8-) O tome ćeš otkriti i sam nešto više.
Moj savjet je da ne nabavljaš 2 kornjačice, zato što ako nabaviš dva mužijaka, može da bude ozbiljnih problema. Oni su prilično teritorijalni i ne vole drugu muškadiju! :) Skoro je nemoguće odrediti im spol dok su jako mali, upravo zato je moj savjet da i ne nabavljaš dvije.
Cijena je oko 10-15 KM, zavisi gdje uzimaš.
Jako mlada kornjačica, kakvu vjerovatno i želiš, je veličine čepa od FRUC soka! :D Budi pažljiv, imaju jako ranjivu psihu. Ne vole se puno po rukama držati isprva. Ako vjeruješ crtićima, onda ćeš se iznenaditi kada vidiš koliko su ustvari brze. Nemoj je dovoditi u kontakt s drugim kućnim ljubimcima, imaće jadna traume.
jaca78 ti je mudro rekla za grijač vode - to je neophodno!temperatura na kojoj one ferceraju je 25-27 C. Ako voda bude pretopla, onda će im koža početi da se guli, što će se vidjeti u obliku malih bijelih niti koje vise s nogica. PAZI DOBRO kakvu vodu stavljaš - mora ostojati barem 24 sata, da iole hlor izlapi. Ako budeš sipao direktno vodu iz česme, kasnije će imati problema sa vidom.
Jedno VAŽNO UPOZORENJE : za njihovo stanište ne uzimaj one plastične male posude koje nude u pet-shopovima, sa malom palmicom. To im nije dovoljno prostora, i pošto su najčešće okrugle, mogu dovesti do poremećaja vida tvoje kornjačice. Najbolje je uzeti akvarijum, ispočetka kapaciteta 20 litara, a kad malo poraste povećaj kapacitet. Stavi i neki predmet koji viri iz vode, koji nije klizav, da se kornjača može popeti na njega. Samo ne smije biti prozirna plastika ili pleksiglas, pošto kornjačica neće skontati, te ne smije biti bilo kakav materijal koji reaguje sa vodom - npr. kamen vapnenac koji se troši u vodi. Mada mnogi ljudi kažu da kornjače izlaze na "obalu" samo da se sunčaju, istina je drugačija - njihovo sušenje ima zaštitnu svrhu, pošto ubija mnoge bakterije koje se razviju na njihovom tijelu u vodi.
Pored lampe pokušaj svoju kornjačicu što češće izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti, ali ne kroz prozor (pošto to ubije 90% svrhe sunčanja), nego direktno. Nemoj je sunčati 'običnim' kućnim sijalicama, jer to je oslijepi.
Od hrane će biti manje ili ivše oduševljena hranom koja se inače koristi za ptice, a nosi naziv 'sipina kost'. Mala količina se isitni do praha i stavi u vodu, pa kornjača to jede. To joj čini čuda za oklop.
Nemoj da te prestraši ako primijetiš da joj se oklop ljušti - to je prirodan proces. Pokrovni slojevi ponekad dobiju i smeđu boju. Međutim, ozbiljan problem je ako oklop poistane mekan - to ukazuje na ozbiljan nedostatak kalcija, pa kornjačica ubrzo ugine.
Kornjačice obično ne vole malu djecu, jer ih nepažljivo uzimaju u ruke. Znaju čak i ugristi za prst, a to može itekako da boli!
I da - uz dobro održavanje i zdravu prehranu može da živi i 20 godina. Naraste i do veličine lepine (iliti somuna)! :-D
Naravno-na dnu akvarijuma vole da budu kamenčići, jer imaju neku ludu želju da rove po kamenju, te kad pretražuju dno, čuvaju se za to kamenje. Pazi dobro na dekoracije u vidu vodenih trava i sl., pošto hoće da pojedu sve što vide.
NE ZABORAVI - smije se hraniti SAMO U VODI, jer ako počne gutati na suhom, udaviće se u 99% slučajeva.
Sretno!

maccarona

Post by maccarona » 05/08/2007 23:37

ja se dvoumim izmedju kornjacice i majmuna :D:D
kod kornjace mi se jedino ne svidja da ce me nadzivjeti :oops:

kEN0

Post by kEN0 » 05/08/2007 23:47

majmun! :-)

maccarona

Post by maccarona » 06/08/2007 01:36

bolje jele? :-)

Image