Korijen zla

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kerima1

Re: Korijen zla

Post by kerima1 » 17/11/2015 12:12

Islamsko i judeističko tumačenje Boga je da se radi o entitetu, ne biću. Ovo dvoje ne treba izjedačavati, jer je biće po definiciji stvoreno, a Bog je oduvijek i zauvijek. Obično se Boga prihvata u kontekstu kako je to Ramo pojasnio, kao nematerijalnog, vid energije i sl., ne pripisuju mu se ljudske osobine, niti se s njima izjednačava (govorim o fizičkim odrednicama, ne vrlinama). Sveprisutnost Boga podrazumijeva da je isti istovremeno i na nebesima i na zemlji i u svim stvarima i stvorenjima. I prijestolje treba shvatati metaforički, opisuje se kao mjesto na sedmom nebu, a šta to stvarno predstavlja ne zna niko od nas. Ali, opet ovdje treba voditi računa da je on uvijek jednako prisutan svugdje, ne samo na tom nekom prijestolju odakle nas posmatra. Ja to sebi tumačim (radi lakšeg spoznavanja ovog pojma, mada mogu biti kilometrima daleko od istine) kao da se radi o bivstvovanju u nekoj većoj dimenziji, koja je nama nedokučiva. Na isti način kako mi živimo u 3D svijetu, koji je sastavljen iz (bes)konačno mnogo 1D i 2D svjetova, tako i entitet iz nD svijeta (n>3) je istovremeno prisutan i u 3D svijetu.
Valjda nisam previše zakomplikovala sa ovim matematskim objašnjenjem..
Razumijem ja tebe sta hoces reci i meni je to objasnjenje blisko,nego ja govorim da islam i judaizam na drugaciji nacin percipiraju Boga.To je blisko panteizmu kako ti objasnjavas sve je Bog,a pod sve znaci Bog je svemir.

Euridika
Moderator
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Post by Euridika » 17/11/2015 12:22

kerima1 wrote:
Islamsko i judeističko tumačenje Boga je da se radi o entitetu, ne biću. Ovo dvoje ne treba izjedačavati, jer je biće po definiciji stvoreno, a Bog je oduvijek i zauvijek. Obično se Boga prihvata u kontekstu kako je to Ramo pojasnio, kao nematerijalnog, vid energije i sl., ne pripisuju mu se ljudske osobine, niti se s njima izjednačava (govorim o fizičkim odrednicama, ne vrlinama). Sveprisutnost Boga podrazumijeva da je isti istovremeno i na nebesima i na zemlji i u svim stvarima i stvorenjima. I prijestolje treba shvatati metaforički, opisuje se kao mjesto na sedmom nebu, a šta to stvarno predstavlja ne zna niko od nas. Ali, opet ovdje treba voditi računa da je on uvijek jednako prisutan svugdje, ne samo na tom nekom prijestolju odakle nas posmatra. Ja to sebi tumačim (radi lakšeg spoznavanja ovog pojma, mada mogu biti kilometrima daleko od istine) kao da se radi o bivstvovanju u nekoj većoj dimenziji, koja je nama nedokučiva. Na isti način kako mi živimo u 3D svijetu, koji je sastavljen iz (bes)konačno mnogo 1D i 2D svjetova, tako i entitet iz nD svijeta (n>3) je istovremeno prisutan i u 3D svijetu.
Valjda nisam previše zakomplikovala sa ovim matematskim objašnjenjem..
Razumijem ja tebe sta hoces reci i meni je to objasnjenje blisko,nego ja govorim da islam i judaizam na drugaciji nacin percipiraju Boga.To je blisko panteizmu kako ti objasnjavas sve je Bog,a pod sve znaci Bog je svemir.
Ali to i jeste religijsko tumačenje (Islam i Judaizam). Panteizam je malo drugačiji, podrazumijeva da je Bog u svim stvarima, ali djelićem... rascjepkan na 'komadiće'. Po panteizmu, Bog ne postoji kao jedan entitet, već masa malih segmenata koji su raspršeni u svemu kreiranom.

kerima1

Post by kerima1 » 17/11/2015 12:41

Panteizam (grč. πᾶς sav, svaki + θεός bog) je ideja da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno te isto. Po panteističkom svjetonazoru, bog ne postoji kao samostalno biće odvojeno od pojavnosti, već je poistovjećen sa prirodom.

Najpoznatiji panteistički sustav u modernoj filozofiji je Spinozin, mada je panteistička retorika cvjetala u 19. stoljeću, na primjer u redovima Emersona.

Panteizam je religiozno - filozofsko učenje koje poistovjećuje Boga s prirodom.

Ja koliko znam islam Boga odvaja od pojavnog svijeta.

Euridika
Moderator
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Post by Euridika » 17/11/2015 12:51

kerima1 wrote:Panteizam (grč. πᾶς sav, svaki + θεός bog) je ideja da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno te isto. Po panteističkom svjetonazoru, bog ne postoji kao samostalno biće odvojeno od pojavnosti, već je poistovjećen sa prirodom.

Najpoznatiji panteistički sustav u modernoj filozofiji je Spinozin, mada je panteistička retorika cvjetala u 19. stoljeću, na primjer u redovima Emersona.

Ne baš tako striktno. Pojavni svijet je kreacija i nije istovjetan s Bogom, ali Božiji duh (ne znam kako to bolje objasniti) prožima sav pojavni, kao i onaj skriveni svijet. Zato sam i napisala da panteizam i monoteističke religije (Islam, Judaizam) nisu identične, iako imaju srodnih elemenata.

kerima1

Post by kerima1 » 17/11/2015 12:56

Euridika wrote:
kerima1 wrote:Panteizam (grč. πᾶς sav, svaki + θεός bog) je ideja da je sve Bog, ili da su Bog i svemir jedno te isto. Po panteističkom svjetonazoru, bog ne postoji kao samostalno biće odvojeno od pojavnosti, već je poistovjećen sa prirodom.

Ne baš tako striktno. Pojavni svijet je kreacija i nije istovjetan s Bogom, ali Božiji duh (ne znam kako to bolje objasniti) prožima sav pojavni, kao i onaj skriveni svijet. Zato sam i napisala da panteizam i monoteističke religije (Islam, Judaizam) nisu identične, iako imaju srodnih elemenata.
Pa i priroda ima duh (govorimo o energiji) i sve materijalno je neki oblik energije.Tako da..govorimo o istom.

fatamorgana

Post by fatamorgana » 17/11/2015 14:01

_BataZiv_0809 wrote:A sta podrazumjevas pod zlo?
To je ono kad te safata safra, što bi rekli naši stari: Vidi ga, usafretis'o se!

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 16/12/2015 07:35

zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?
Korjeni zla su kod sejtana (dzinna nevjernika) koji konekcijom na ljudski mozak ubacuje zle ideje u covjekove misli kako bi covjek zasluzio vjecnu patnju u dzehennemu/paklu

mariner

Post by mariner » 05/01/2016 18:25

Posto ne postoje bica poput vile I vilenjaci, carobnjaci, snjezanini patuljci,vampiri, angeli, djini I ifriti, demoni, ibliz ili sotona..sirene, lamije,vjestice I sihribazi..belzebub, votan..itd.
Mora se poci od drugacijeg ugla gledanja. Zivot je konstrukcija, slaganje, spajanje energetska harmonizacija polarizacija, zivot je htjenje da se zivi I bude po mogucnosti zauvjek.. ono sto omogucuje tome je nakav nagon koji bi se mogao nazvati zivotni nagon ili zivotna sila.nije lose I posuditi mitsku figuru I to nazvati eros-spajanje.
Teznja da se bude nagoni nas naka unutrasnja tajanstvena sila I ona jako nagoni da se ostane u zivotu (nagon samoodrzanja)I hoce da svaka jedinka za sebe bude ziva I da zivi..virusi, bakterije, gljive, biljke, zivotinje I covjek. On ili oni da bi zivjeli trebaju na racun drugih da opstaju..moraju da usracuju pravo ili volju drugih da bi opstali ukratko moraju da ubijaju. Killing ili destrukcija je opozicija zivotnom nagonu I ona je od samog nastanka zivota zemlje uspostavljena. Kontradiktornosti I paradoksi zivota pokusavaju se opravdati religijskim formulama kako animizmima totemima tako I do abrahamskih servisa.. ubijanje radi svog opstanka znaci onemoguciti da ima pravo da zivi neko drugi. Prve zrtve bivase biljke pa zatim I zivotinje. Ovaj oblik unistavanja jedni mislioci nazvase benigna agresija ili opravdana ag. u sluzbi nagona samoodrzanja ili egzistencije. Ali pod cijenu da se necije pravo na zivot oduzme!
Ovo su prvi korijeni ZLA u fenomenu zivot. Samo sto se pokusava opravdati potrebom za vlastitu harmonizaciju zivota. Vec imamo na djelu takmicenje ko ce koga prevariti I ko ce koga prvi ubiti. Zivot je nadmudrivanje ko ce ostati a ko ce poginuti..igra prirode a narocito kad vulkan izlije lavu ili kad meteor negdje opali..covjek I zivotinja je nemocna nad surovoscu prorode i ocajno sebi nalazi obrasnjenja i rjesenja. Zlo je samo sebi potrebno I samo od sebe je nastalo..od samog pocetka zivota. Maligna agresija bi bila teznja za uzivanje u agresiji I ima jako neprorodne svrhe. Ona ne ide linijom potrebe za unistavanje u smislu egzist.potrebe nego ide u pravcu unistavanja ili ispoljavanja razdvajanja zato sto ima teznju da sebi taj pribavi zadovoljstvo. Ovaj vid agresije je iskonsko zlo koje se u socijalnoj sferi javlja I okrece se ilibprema prirodibi predmetima ili prema ljudima. Smatra se da za njen nastanak je odgovorno odsustvo prirodnog nagona za zivotom ili ljubav prema zivotu zbog blokiranja ili uskrate zivotnog zadovoljstva a konvertuje se u strascu za smrti bilo na sv.ili nesvjesnom planu. Ona ako se nedovoljno ispolji prema vani onda se konvertuje prema unutra, mazohizam ili suicid.Sva religiska objasnjenja su mitske tvorevine koje najlakse nalaze izlaz iz zivotnog paradoksa.. ko ne shvati I ne prihvati ovaj paradoks zapada u nietscheovski pesimizam pa I frojdovski.. jer nemoze da se pomiri sa svom tom nepravdom koju ljudi cine a obicno je gonjena nsv.pulzijama. sam covjek je po sebi zlo I soc. zivot tezi da ga ukroti I humanizuje.

mariner

Post by mariner » 05/01/2016 18:53

Smrcak15 wrote:
zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?
Korjeni zla su kod sejtana (dzinna nevjernika) koji konekcijom na ljudski mozak ubacuje zle ideje u covjekove misli kako bi covjek zasluzio vjecnu patnju u dzehennemu/paklu
JINNI NE POSTOJE. Preislamski arapi su imali svoja bozanstva normalno kao I drugi narodi.. arabi nisu znali da postoji led I bosanke sume pune zelenila.njima bi ovo kod nas tad bio pravi raj. Jinni su pustinjski duhovi koji su izazivali strah beduinima puno god.prije muhameda. Logicno da se to olako uklopilo u islamsku dogmu jer je u krvi arapima.ali nije nama. Mi imamo drugaciji sistem paganskih ostataka I jinn nikako nije kompatibilan sa nama u ex yugi. Nama je nekako blizi strigoj I moroj opasnije djeluje na psihu bosanca kad se nadje u dubini bosanske sume.
Ideje ne ubacuje nikakvo mitsko bice nego nastaju asocijacijama koje su perceptivno uslovljene, emocije I afekti, voljna potreba da se nadje rjesenje zadatka I nesvjesna autonomna radionica kad se nakupe utisci o nekim razmisljanjima ili konfliktima,snovi I vizije.

zagortenej
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Post by zagortenej » 05/01/2016 19:57

Kako su postala zla ona djeca sto su silovala Mahira? Tu je odgovor, jos im je okruženje religijsko-islamsko. Zar ne bi trebala ta djeca biti primjer ostalima?

Ludzak

Post by Ludzak » 10/01/2016 00:47

Ko je stvorio zlo ?
I kako je nastalo zlo ?

Zeljocity

Post by Zeljocity » 10/01/2016 01:09

zagortenej wrote:
Kako su postala zla ona djeca sto su silovala Mahira? Tu je odgovor, jos im je okruženje religijsko-islamsko. Zar ne bi trebala ta djeca biti primjer ostalima?
Nema to veze sa islamom jer da ima sigurno to nebi uradila, ali ne moze me niko ubijediti da pristup tv:eu i razno raznim bezveznim stvarima na tv nije igralo svoje u njihovom ponasanju. A da ne pocinjemo pricu o internetu. Na kraju krajeva da ima zakona i zakonskih ovlastenja kako treba takve stvari se nebi desavale ili bi bila rijetkost. Nisu djeca glupa kreni od sebe koliko si puta u djetinjstvu uradio stvari iako nebi smjeo od roditelja ali si se skontao ma nece roditelji saznat a ja hocu da sam mangup i bum uradis neku bezveznu stvar.

Ludzak

Post by Ludzak » 10/01/2016 11:24

Zeljocity wrote:
zagortenej wrote:
Nema to veze sa islamom jer da ima sigurno to nebi uradila, ali ne moze me niko ubijediti da pristup tv:eu i razno raznim bezveznim stvarima na tv nije igralo svoje u njihovom ponasanju. A da ne pocinjemo pricu o internetu. Na kraju krajeva da ima zakona i zakonskih ovlastenja kako treba takve stvari se nebi desavale ili bi bila rijetkost. Nisu djeca glupa kreni od sebe koliko si puta u djetinjstvu uradio stvari iako nebi smjeo od roditelja ali si se skontao ma nece roditelji saznat a ja hocu da sam mangup i bum uradis neku bezveznu stvar.
A kako si toliko siguran da ne bi uradili to da imaju veze sa Islamom ?
Znači Mevlid Jašarević nema veze sa Islamom ?
Znači Bilal Bosnić nema veze sa Islamom ?
Talibani nemaju veze sa Islamom ?
Al' Kaida nema veze sa Islamom?
El-Nusra nemaju veze sa Islamom ?

Kako ste vi kontradiktorni, to nije normalno. Znači ako nekoga zlostavlja, onda to nije uradio vjernik, a toliko zlostavljača ima i kod muslimana, i kod pravoslavaca i kod katolika da ih se ne može izbrojati.
Najbolji primjeri su Arapi. Oni su kolijevka Islama, trebali bi se ponašati koliko toliko normalno.

kerima1

Post by kerima1 » 10/01/2016 11:32

Luđak:
Niko za svoje to nece priznati, osim realnih ljudi i kojima se gadi nacionalizam i jednoumlje.

¤ jelena ¤
Has thanked: 4 times

Post by ¤ jelena ¤ » 10/01/2016 11:57

Svi se rađamo sa bogatim potencijalom da budemo zli.

Dobar čovjek, zao čovjek, pametan čovjek, glup čovjek....sve su to promjenljive, veoma često varljive kategorije; granice među njima su porozne i vrlo lako se iz jedne upada u drugu - i obrnuto.

Nerijetko stvar trenutka.

Mohamad Sissoko

Post by Mohamad Sissoko » 10/01/2016 12:04

Ludzak wrote: Znači ako nekoga zlostavlja, onda to nije uradio vjernik, a toliko zlostavljača ima i kod muslimana, i kod pravoslavaca i kod katolika da ih se ne može izbrojati.
Zar je to tako teško shvatit?
Ako je vjernik zlostavljao, ucinio je zlo i grijeh al to nema veze sa Islamom, jer isti zabranjuje to.

p.s. i ne postoje dobri i loši ljudi, svako živo bice je sposobno da bude i zlo i dobro(u skladu sa datim okolnostima i motivima).
Crno - bijela slika svijeta i ljudi je pogresna.

Ludzak

Post by Ludzak » 10/01/2016 14:41

Mohamad Sissoko wrote:
Ludzak wrote: Znači ako nekoga zlostavlja, onda to nije uradio vjernik, a toliko zlostavljača ima i kod muslimana, i kod pravoslavaca i kod katolika da ih se ne može izbrojati.
Ako je vjernik zlostavljao, ucinio je zlo i grijeh al to nema veze sa Islamom, jer isti zabranjuje to.

p.s. i ne postoje dobri i loši ljudi, svako živo bice je sposobno da bude i zlo i dobro(u skladu sa datim okolnostima i motivima).
Je li ti Bakir Izetbegović musliman?

Mohamad Sissoko

Post by Mohamad Sissoko » 10/01/2016 14:45

Ludzak wrote:
Mohamad Sissoko wrote:

Je li ti Bakir Izetbegović musliman?
On ako to kaze onda valjda jeste, nije moje da odredjujem. Druga je stvar da li njegova djela ili navedena ranije djela zlostavljanja imaju "veze sa islamom", vec je receno da nemaju.

Ludzak

Post by Ludzak » 10/01/2016 16:04

Mohamad Sissoko wrote: On ako to kaze onda valjda jeste, nije moje da odredjujem. Druga je stvar da li njegova djela ili navedena ranije djela zlostavljanja imaju "veze sa islamom", vec je receno da nemaju.
I Bilal Bosnić za sebe kaže da je musliman. Znači da jeste.

Mohamad Sissoko

Post by Mohamad Sissoko » 10/01/2016 16:15

Ludzak wrote:
Mohamad Sissoko wrote: On ako to kaze onda valjda jeste, nije moje da odredjujem. Druga je stvar da li njegova djela ili navedena ranije djela zlostavljanja imaju "veze sa islamom", vec je receno da nemaju.
Ako on tako kaže, ja ne određujem ko je ko, kao kad neko kaže da je Islanđanin...druga je stvar da li njegova djela imaju veze sa Islamom i da li se on njima udaljava od istog.
Svako se može zvat kako god hoće.
Prica je bilo oko "veze sa Islamom".

Zeljocity

Post by Zeljocity » 10/01/2016 17:38

@LUDZAK

Nema to veze sa islamom jer da ima sigurno to nebi uradila, ali ne moze me niko ubijediti da pristup tv:eu i razno raznim bezveznim stvarima na tv nije igralo svoje u njihovom ponasanju. A da ne pocinjemo pricu o internetu. Na kraju krajeva da ima zakona i zakonskih ovlastenja kako treba takve stvari se nebi desavale ili bi bila rijetkost. Nisu djeca glupa kreni od sebe koliko si puta u djetinjstvu uradio stvari iako nebi smjeo od roditelja ali si se skontao ma nece roditelji saznat a ja hocu da sam mangup i bum uradis neku bezveznu stvar.[/quote]

A kako si toliko siguran da ne bi uradili to da imaju veze sa Islamom ?
Znači Mevlid Jašarević nema veze sa Islamom ?
Znači Bilal Bosnić nema veze sa Islamom ?
Talibani nemaju veze sa Islamom ?
Al' Kaida nema veze sa Islamom?
El-Nusra nemaju veze sa Islamom ?

Kako ste vi kontradiktorni, to nije normalno. Znači ako nekoga zlostavlja, onda to nije uradio vjernik, a toliko zlostavljača ima i kod muslimana, i kod pravoslavaca i kod katolika da ih se ne može izbrojati.
Najbolji primjeri su Arapi. Oni su kolijevka Islama, trebali bi se ponašati koliko toliko normalno.[/quote]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kada Islam to bude dozvoljavao onda reci kako ima veze sa Islamom do tada ziv ti meni bio ali fulas moju poentu.

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 18/01/2016 23:51

Ludzak wrote:Ko je stvorio zlo ?
I kako je nastalo zlo ?
Zlo je stvorio Bog kad je stvorio sotonu Iblisa kao instrument za iskusavanje ljudi , sotona je taj koji ubacuje zle misli u ljudske mozgove pa ljudi su na testu hoce li izvrsiti to sto im sotona nalaze ili slijediti bozije upute.

Goldenhand

Post by Goldenhand » 19/01/2016 17:38

Zeljocity wrote:
Kada Islam to bude dozvoljavao onda reci kako ima veze sa Islamom do tada ziv ti meni bio ali fulas moju poentu.
An-Nisa
89. Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte.
Ni ne zabranjuje.

animals
Been thanked: 15 times

Post by animals » 19/01/2016 17:52

Je li lav zlo, kad ubija neduznu antilopu..
jel vojnik zlo,kad ubija drugog vojnika..
svi smo zlo, na ovome planetu..
pa onda malo budemo dobri,dok ne ogladnimo, pa opet zlo..
jebaji ga, kisa,sunce se smjenjuju..
jebena je nam logika,kad nesto razoblicimo..

ABH017

Post by ABH017 » 19/01/2016 20:52

Ludzak wrote:
Islam nije jednako musliman.
Ne može se ideologija, religija niti bilo koja društvena grupa poistovjećivati sa jednim njenim pripadnikom, a pogotovo ne sa njegovim postupcima, koji se kose sa osnovnim postulatima istih.
Kome to nije jasno, nek se vrati u osnovnu školu.

Post Reply