Korijen zla

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1

Re: Korijen zla

Post by patriot_1 » 28/01/2016 01:15

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ko je stvorio zlo ?
I kako je nastalo zlo ?
Zlo je stvorio Bog kad je stvorio sotonu Iblisa kao instrument za iskusavanje ljudi , sotona je taj koji ubacuje zle misli u ljudske mozgove pa ljudi su na testu hoce li izvrsiti to sto im sotona nalaze ili slijediti bozije upute.
Ovo je samo mali dio istine,zlo mi činimo sami,jer smo zli po prirodi,netreba na na to poticati nikakav sotona!Kad se radi o monstruoznim zločinima,e onda je sotona iza toga!
Moje skromno mišljenje!

patriot_1

Post by patriot_1 » 28/01/2016 01:22

¤ jelena ¤ wrote:
zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?
Svi se rađamo sa bogatim potencijalom da budemo zli.

Dobar čovjek, zao čovjek, pametan čovjek, glup čovjek....sve su to promjenljive, veoma često varljive kategorije; granice među njima su porozne i vrlo lako se iz jedne upada u drugu - i obrnuto.

Nerijetko stvar trenutka.
Dobro rečeno!
Taj dobar čovjek,zao čovjek,glup,,pametan itd je kršćanin,,,i musliman ,,i hindus,,i ateist!
Volio bih da sam bolji od svih vas i pametniji,kako bih s guštom upro prstom!!
Al nisam,gori sam od nekih,bolji od nekih,gluplji od mnogih,možda i pametniji=?
Nemam se zašto bahatit!

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 28/01/2016 10:55

patriot_1 wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ko je stvorio zlo ?
I kako je nastalo zlo ?
Zlo je stvorio Bog kad je stvorio sotonu Iblisa kao instrument za iskusavanje ljudi , sotona je taj koji ubacuje zle misli u ljudske mozgove pa ljudi su na testu hoce li izvrsiti to sto im sotona nalaze ili slijediti bozije upute.
Ovo je samo mali dio istine,zlo mi činimo sami,jer smo zli po prirodi,netreba na na to poticati nikakav sotona!Kad se radi o monstruoznim zločinima,e onda je sotona iza toga!
Moje skromno mišljenje!
sa ovim se nebi slozio

broj dva
Been thanked: 3 times

Post by broj dva » 28/01/2016 11:28

Zlo nema korjen, ili ako ga ima korjen mu je ljudska priroda. Jednostavno je dio onoga sto nas cini homo sapiens. Da li ce se tvoj licni kapacitet za zlodjela akitivirati ili ne, zavisi od vise okolnosti tipa zivotna situacija, odgoj, potrebe, moralne vrijednosti...
I definitivno ne treba traziti objasnjenja u bozanstvima, demonima i djavolima, nisu potrebni za objasnit ili shvatit zlo.

patriot_1

Post by patriot_1 » 28/01/2016 16:24

="Smrcak15
Imaš pravo,ne zli u smislu da smo svi lopovi,ubojice,kurveši itd.
Bolje bi bilo da sam napisao da smo svi grešni po prirodi!

Asta

Post by Asta » 28/01/2016 16:51

zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?
Ima ona neka poslovica, valjda indiska koja kaze da u svima nama zivi dobar i zao vuk i onu su u vjecitoj borbi a pobjedjuje onaj koga vise hranimo.
Okolina, drustvo, odgoj, nacin zivota i jos dosta nekih faktora uticu na nas zivot i prave od nas ono sto postanemo ili sto jesmo.

mariner

Post by mariner » 05/02/2016 21:18

nije zlo i zle radnje i misli posljedica demona, sotone , nego obratno.
Odredjene pojave i stanja je covjek od pamtivjeka morao nekako objasniti i pripisati im svojstva koja su mu razumna i logicna( sa stanjem svijesti tog arhaicnog covjeka) demoni su postojali prije monoteizma mnogo hiljada godina i uvjek su djelovali na psihu covjeka, animizmi i totemizmi su prve pojave religioznosti, kasnije je sto uoblicilo kroz politeisticki pragmatizam do danasnjeg monoteizma koji je prepun tih prijasnjih ostataka ali se to ne primjecuje iz shvatanja vjernika.
Mitologija je bila i bice zauvjek,. ako ne drevna onda bice urbana..jednostavno mitovi su vazda prisutni i oni nekako vode kroz zivot. Demitifikacija potpuna je nemoguca , ali s moze puno postici rezanjem i prisilnim osvjescenjem. Samo jaka svjesnopst moze anulirati pojave zla ili svesti na minimum, jer prejaka svjesnost nuzno vuce sasobom i savjesnost i osjecaj za zivot na vecoj konfiguraciji.
Cim nema predrasuda ili ih je neko svjestan a povremeno ulijece u zamke taj ima vece mogucnost za korekciju i kontrolu zlih tendencija.. oni koji nemaju to oni neminovno odlaze s onu stranu savjesti i morala..
treba prvo civilizacija pa onda kulturalizacija, iz toga shvatiti paradoks zivota i lakse se podnosi ovaj jad od svijeta.

Zeljocity

Post by Zeljocity » 13/02/2016 16:41

Goldenhand wrote:
Zeljocity wrote:
Kada Islam to bude dozvoljavao onda reci kako ima veze sa Islamom do tada ziv ti meni bio ali fulas moju poentu.
An-Nisa
89. Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte.
Ni ne zabranjuje.

Zabranjuje i te kako zabranjuje!!! Pa covjece naveo si mi suru An-Nisa i ajet 89 a sto nisi kad vec navodis ajet 89 naveo i ajet 90 iste te sure??

89. Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte,

90. osim onih koji se sklone kod nekog plemena s kojim vi imate ugovor o nenapadanju, ili vam dođu, a teško im je da se bore protiv vas ili plemena svog. A da Allah hoće, okrenuo bi ih protiv vas i oni bi se, uistinu, protiv vas borili. Ako vas takvi ostave na miru i ne napadaju vas, i ako vam ponude mir, onda vam Allah ne daje nikakva prava protiv njih.

Zasto nisi malo istrazio na koga se taj ajet odnosi?? Pa sto se ne zapitas nakon 500godina vladavine osmanskog carstva kako je moguce da i jedan hriscanin osta ziv na Balkanu??

http://bosnianold.ws.irib.ir/radioislam ... jet-25-dio

fatamorgana

Post by fatamorgana » 14/02/2016 01:21

Zeljocity wrote:
Zasto nisi malo istrazio na koga se taj ajet odnosi?? Pa sto se ne zapitas nakon 500godina vladavine osmanskog carstva kako je moguce da i jedan hriscanin osta ziv na Balkanu??
Pa borili se ljudi protiv okupatora, fino piše u Gorskom vijencu: "Biju srbi a biju i turci" ....
Borba je to bila! :wink:

Zeljocity

Post by Zeljocity » 14/02/2016 10:23

fatamorgana wrote:
Zeljocity wrote:
Pa borili se ljudi protiv okupatora, fino piše u Gorskom vijencu: "Biju srbi a biju i turci" ....
Koja crna borba bolan?? Prvih par dana dok vas nisu zgazili i game over 500god. Cak sto vise pomagali ste im u borbi sa evropom npr. borba kod Nikopolja pa razno razna vjencanja medju vama itd.. da da strasna borba. Znaci da Kuran nalaze ubijanje nevjernika ponovo pitam kako opstadose hriscani na Balkanu za vrijeme osmanske vladavine? Ne samo da opstadose nego se i po Bosni rasirise i crkve pocese graditi???

https://www.youtube.com/watch?v=BQ9Dn0tFUCA Ko vas naseli po Bosni?? "Sever severozapad" je sta gdje??

fatamorgana

Post by fatamorgana » 15/02/2016 00:57

Zeljocity wrote:
fatamorgana wrote:
Zeljocity wrote:
Koja crna borba bolan?? Prvih par dana dok vas nisu zgazili i game over 500god. Cak sto vise pomagali ste im u borbi sa evropom npr. borba kod Nikopolja pa razno razna vjencanja medju vama itd.. da da strasna borba. Znaci da Kuran nalaze ubijanje nevjernika ponovo pitam kako opstadose hriscani na Balkanu za vrijeme osmanske vladavine? Ne samo da opstadose nego se i po Bosni rasirise i crkve pocese graditi???
Vas i vama .... o kome je riječ vrli junoša? :wink:

Goldenhand

Post by Goldenhand » 17/02/2016 13:56

Zeljocity wrote:
fatamorgana wrote:
Zeljocity wrote:

https://www.youtube.com/watch?v=BQ9Dn0tFUCA Ko vas naseli po Bosni?? "Sever severozapad" je sta gdje??
Čudi me da ne znaš da su i kršćani sljedbenici knjige (samo što nisu updateovali na novi android) i samim time nisu nevjernici. Njih ne moraš ubijati, ali trebaš ih uvjeravati da pređu na novi android. Ili im otimati djecu i prevoditi na islam.
Nevjernici koje treba ubijati su mnogobošci, ateisti, agnostici, zoroastrijanci (koji su statistička greška u državi u kojoj je nastalo učenje, a koja je sada Islamska Republika)...

Za 500 godina će neko poput tebe pročitati da je bilo muslimana u četnicima (a jeste) i pisaće kako su četnici gradili džamije, a ne rušili ih.

I ne kontam kako tvom slučaju pomaže taj 90. ajet?

Zeljocity

Post by Zeljocity » 17/02/2016 17:13

Znaci ako ja tvrdim da sam najpametnija osoba na svijetu trebam to i dokazat zar ne? Eh kad ti nesto tvrdis u vezi vjere IZVOLI DOKAZI DA JE BAS TAKO, znaci da ta vjera nalaze to i to itd.. a ne neko ko ima muslimansko ime ili se smatra muslimanom i napravi glupost to odmah tumaciti kao dokaz da ta vjera to nalaze.

Nevjernici koji su spomenuti gore da si procitao postavljeni link shvatio bi da je rijec o ljudima koji su odbacili Islam i sada zele druge da navedu na isto i uznemiravaju jude oko sebe. Jel sad jasnije??

Ajet 90 sam naveo zbog ovoga "90. osim onih koji se sklone kod nekog plemena s kojim vi imate ugovor o nenapadanju, ili vam dođu, a teško im je da se bore protiv vas ili plemena svog. A da Allah hoće, okrenuo bi ih protiv vas i oni bi se, uistinu, protiv vas borili. Ako vas takvi ostave na miru i ne napadaju vas, i ako vam ponude mir, onda vam Allah ne daje nikakva prava protiv njih."

Znaci da sumiram: kada pripisujes nesto jednoj vjeri ziv bio istrazi i dokazi da ta vjera bas to nalaze inace nemoj komentarisati jer samo siris predrasude i mrznju.

patriot_1

Post by patriot_1 » 17/02/2016 17:42

Volio bih da si u pravu,no mislim da su u većini,zli!Nemoraju biti JAKO zli ali...

ABH017

Post by ABH017 » 17/02/2016 19:42

patriot_1 wrote:Volio bih da si u pravu,no mislim da su u većini,zli!Nemoraju biti JAKO zli ali...
O kome to ti pišeš?
Nisi valjda opet o papama?

fatamorgana

Post by fatamorgana » 17/02/2016 23:59

Zeljocity wrote:Znaci ako ja tvrdim da sam najpametnija osoba na svijetu trebam to i dokazat zar ne?
Ma nemoj se truditi, za očigledno ne trebaju dokazi, kaj ne! :kiss:

Post Reply