Korijen zla

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

zeina

Korijen zla

Post by zeina » 29/10/2015 12:14

Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?

pedeset

Re: Korijen zla

Post by pedeset » 29/10/2015 12:22

I kakve veze ovo ima sa religijom??? Dokle više sa spinovanjem???

Black swan

Post by Black swan » 29/10/2015 12:25

iako ne volim one propovjednike koji jedno pričaju drugo rade
ispadam i sam takav na forumu a to mrzim
ali zlo je grijeh

veoma jednostavno
korijen zla je u grijehu
nema grijeha nema zla

veoma jednostavno

patriot_1

Post by patriot_1 » 29/10/2015 12:35

zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?

Djeca nisu zla dok nemaju mogućnost zlo činiti(dok ne odrastu malo) al prijatelj mi radi u vrtiću,prijateljica u predškolskom odgoju,pozanik nastavnik,ejjj da znaš samo kako oni gledaju na to,o djeci,kažu,ma znaju bit gori od nas odralih.
Zlo nam je uođeno!

zijancer

Post by zijancer » 29/10/2015 12:39

je li nam kontrola urodena
valjda mislim da ovih 5 cula koja nas guraju naokolo :cry:

zeina

Post by zeina » 29/10/2015 12:41

patriot_1 wrote:
zeina wrote:Da li se ljudi radjaju zli ili to postaju vremenom? Ako se radjaju zli zasto onda djeca nisu zla sve dok ne "omudraju", a ako postaju zla na koji nacin to postaju, sta ih potice da budu zli, sta je korjen, uzrok zla? Sta je zapravo zlo?

Djeca nisu zla dok nemaju mogućnost zlo činiti(dok ne odrastu malo) al prijatelj mi radi u vrtiću,prijateljica u predškolskom odgoju,pozanik nastavnik,ejjj da znaš samo kako oni gledaju na to,o djeci,kažu,ma znaju bit gori od nas odralih.
Zlo nam je uođeno!

:lol:
Djeca znaju biti nesnosljiva ali to ne znaci da su zla, ja mislim na ono zlo kada smisljeno ides nekome da napakostis ili kad bar znas da ces nekome napakostiti svojim djelovanjem na bilo koji nacin ali te bas briga, cak uzivas u tome....zanima me od kud takva osjecanja u covjeku

I ako je urodjenja kako onda da su neki ljudi vrlo zli, dok drugi skoro da nisu nikako, jel se neko rodi sa manje a neko sa vise zla?

Kikibombona

Post by Kikibombona » 29/10/2015 12:47

Da li si sigurna da djeca nisu zla i okrutna?

Kako to da dijete, koje nema pojma ni o cemu, uziva zadati udarac ili pocupati za kosu? Jos bude veselo ako vidi bolan izraz lica ili cuje krik... Tek poslije dijete kroz ucenje prevazidje ovaj zlocast poriv.

Djeca su cesto sebicna. Poznajem roditelje koji su se trudili da izbiju sebicnost iz svoga djeteta, ali jednostavno ne ide... Kroz odrastanje se i to mijenja...

Djeca su ljubomorna. Djeca su okrutna prema drugoj djeci. Itd, itd...

Koncept nagrade i kazne bi imao smisla da sva djeca rodjenjem budu ista, da imaju iste perspektive...

1. Tvoje dijete je produkt ljubavi tebe i tvoga muza. Odrasta u pravoj vjeri. Brinete o njemu, trudite se da se razvije na pravi nacin. Ima sve sto pozeli. Dom je topao, ispunjen ljubavlju.

2. Drugo dijete je produkt ljubavi dva alkoholicara. Roditelji su priglupi, rigidni ateisti. Dom je ispunjen nasiljem i svadjama. Dijete je prepusteno samo sebi. Trpi razne torture itd...

I kako suditi drugom djetetu koje u odnosu na tvoje ima milijardu puta goru pocetnu poziciju? Sanse da drugo dijete postane vjernik kao tvoje su 0.00...1%.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 29/10/2015 12:51

zeina wrote: :lol:
Djeca znaju biti nesnosljiva ali to ne znaci da su zla, ja mislim na ono zlo kada smisljeno ides nekome da napakostis ili kad bar znas da ces nekome napakostiti svojim djelovanjem na bilo koji nacin ali te bas briga, cak uzivas u tome....zanima me od kud takva osjecanja u covjeku

I ako je urodjenja kako onda da su neki ljudi vrlo zli, dok drugi skoro da nisu nikako, jel se neko rodi sa manje a neko sa vise zla?

Ja sam kao mali svjesno isao da napakostim roditeljima!

Jednom sam na moru kao veoma mali pobjegao od roditelja. Frka se digla, policija, sve zivo. Nakon 10 sati me nasli u kaficu za sankom. :D Volio sam pretrcavati ulicu jer mi je bilo simpaticno sto se mama ljuti i plasi. Govrio sam da cu skociti kroz prozor da bi napravio paniku u kuci. :lol: Brdo nestasluka... i sve to jer me uveseljavala briga i panika. Vec sa sedam godina nista od toga nisam radio. I nikada poslije nisam uzivao u panici i ljutnji ljudi. Sada mi je odvratno kada se neko ljuti i panicari. Ne postoji osoba koju poznajem a de se sa njom ne pozdravim. Dakle, potpuna transformacija... i sve kroz ucenje, sazrijevanje...

Towelie

Post by Towelie » 29/10/2015 16:08

Image

šarf

Post by šarf » 29/10/2015 23:35

Obzirom da je ovo mjesto o religiji,iskoristit ću to pravo da odgovoru pristupim iz tog ugla.

Na ovakvo pitanje nemoguće je dobiti ispravan odgovor ako isključimo Boga.

Dakle što Bog kaže odkuda zlo?
Biblija nam pruža odgovor na to pitanje. Ona objašnjava zašto ljudi ponekad učine nešto za što znaju da nije ispravno. Razmotrimo neke od glavnih razloga.

PRVI: “Tlačenje može mudroga navesti da postupa ludo” (PROPOVJEDNIK 7:7)
Biblija priznaje da se katkad zbog stjecaja okolnosti ljudi osjećaju primoranima učiniti nešto što inače ne bi učinili. Neki se čak okreću kriminalu smatrajući da će tako riješiti određene probleme i ispraviti nepravdu. U knjizi Urban Terrorism stoji: “U mnogim slučajevima ljudi postaju teroristi prvenstveno zato što su duboko nezadovoljni političkom, društvenom i ekonomskom situacijom koju očito ne mogu promijeniti.”

DRUGI: “Ljubav prema novcu korijen je svakoga zla” (1. TIMOTEJU 6:10)
Jedna stara engleska izreka kaže da svatko ima svoju cijenu, što znači da su čak i čestiti ljudi spremni prijeći granicu pristojnosti i pogaziti moralna načela ukoliko im se ponudi dovoljno novca. Neki koji se inače čine dobri i ljubazni postanu sasvim drugi ljudi kad je u pitanju novac. Tada se pretvore u neugodne i neprijateljski nastrojene osobe. Koliko se samo zločina počini iz pohlepe — ljudi su zbog nje spremni na ucjene, prijevare, otmice, pa čak i ubojstva.

TREĆI: “Budući da se presuda za zlo djelo ne izvršava brzo, srce sinova ljudskih odlučno čini zlo” (PROPOVJEDNIK 8:11)
Ovaj redak ističe kako su ljudi skloni misliti da mogu učiniti nešto loše i proći nekažnjeno ako ih ne vidi nitko tko bi ih mogao kazniti. Tako razmišljaju vozači koji ne poštuju ograničenja brzine u prometu, učenici i studenti koji varaju na ispitima te ljudi koji kradu novac iz državne blagajne ili čine nešto još gore. Kad se zakon ne provodi kako treba ili kad se ljudi ne boje da će biti uhvaćeni, oni koji obično poštuju zakon možda se usude učiniti nešto što inače ne bi. “To što kriminalci lako izbjegnu kaznu”, piše časopis Arguments and Facts, “očito potiče i druge ljude da čine krajnje okrutne zločine.”

ČETVRTI: “Svakoga iskušava njegova želja, tako što ga privlači i mami. Zatim želja, kad začne, rađa grijeh” (JAKOV 1:14, 15)
Svi su ljudi skloni neispravnom razmišljanju. Svakodnevno nas se obasipa prijedlozima da učinimo nešto loše, a često i sami dođemo u iskušenje da postupimo neispravno. U biblijsko doba kršćanima je bilo rečeno: “Nije vas zadesilo drugo iskušenje osim onoga koje je uobičajeno za ljude” (1. Korinćanima 10:13). No ishod kušnje ovisi o tome što ćemo učiniti — hoćemo li brzo odbaciti neispravne misli ili ćemo se baviti njima i dopustiti da se u nama razviju nedolične želje. Navedeni reci iz Jakovljeve poslanice upozoravaju nas da će grešna želja nesumnjivo uroditi lošim djelima ukoliko joj dopustimo da, slikovito govoreći, začne.

PETI: “Tko se druži s mudrima, postat će mudar, a tko ima posla s bezumnima, loše će proći” (MUDRE IZREKE 13:20)
Ne smijemo zaboraviti da oni s kojima se družimo mogu snažno utjecati na nas, bilo pozitivno bilo negativno. Ljudi često učine nešto što uopće nisu namjeravali — i to samo zato što su drugi vršili pritisak na njih ili zato što su, kako mnogi kažu, upali u loše društvo. Zbog svega toga snose strašne posljedice. U Bibliji se izraz “bezumni” ne odnosi na neinteligentne ljude, već na one koji se ne obaziru na mudre savjete iz Božje Riječi. Bili mi mladi ili stari, svoje prijatelje i ljude s kojima se družimo trebamo birati mudro, odnosno u skladu s uzvišenim biblijskim načelima. Ne budemo li to činili, možemo očekivati da ćemo “loše proći”.
Ovi i mnogi drugi biblijski reci jasno odgovaraju na pitanje zašto neki ljudi — koji inače žive kao i svi drugi — čine nedjela, pa čak i jezive zločine.

Emirpitanje

Post by Emirpitanje » 30/10/2015 06:45

Neka djeca se rode zla. Il bolje reci rode se kao psihopate, bez mogucnosti da osjecaju empatiju ili da zale zbog neceg, bez savjesti. Jednostavno taj dio im ne radi od rodjenja.

Ako nemate problema s engleskim
https://youtu.be/Dnuqnd-kUao

kritichar

Post by kritichar » 30/10/2015 08:36

prvi mačići se bacaju u vodu

aurora313

Post by aurora313 » 30/10/2015 09:16

šarf wrote:Obzirom da je ovo mjesto o religiji,iskoristit ću to pravo da odgovoru pristupim iz tog ugla.

"Uvijek će biti dobrih ljudi koji čine dobra i zlih koji čine zlo. Ali da bi dobar čovjek činio zlo, za to mu treba religija." Steven Weinberg.
šarf wrote:DRUGI: “Ljubav prema novcu korijen je svakoga zla” (1. TIMOTEJU 6:10)

To je stvarno duboko ali nije dublje od ove biblijske:

"Daj čast Gospodu posjedom svojim i prvinama svega dohotka svojega! Tada će se napuniti žitnice tvoje obilja, i prelijevat će se vino iz kaca tvojih."(Poslovice 3:9-10)
(Bože bože, ko li ti je rizničar i sakljupač tvojih dobara na zemlji? Da nije ko u mantiji?)

A pazi ovo: (Poslovice 10:3): "Gospod ne dopušta da pravedni budu gladni, ali odbija zadovoljiti apetite opakih."
(Sada mi je jasno zašto je i sam Bog digao ruke od Bosne! :D )

Toliko o biblijskim vrijednostima.

Sarajmen

Post by Sarajmen » 30/10/2015 09:53

Korijen zla je loša misao. Uvijek i zauvijek.

arzuhal

Post by arzuhal » 30/10/2015 10:11

Ne bih rekao da postoji zlo kao takvo, samo po sebi, per se. Već je tu riječ - kada govorimo o prisutnosti zla na bilo koji način - ustvari, o odsustvu dobra. Kao kada pojavu bolesti razumijevamo odsustvom (ili narušenošću, ili pomanjkanjem) zdravlja. U tom slučaju bi pravo pitanje bilo: zašto radije činiti dobro nego ga ne činiti?

Sarajmen

Post by Sarajmen » 30/10/2015 10:51

Sve je stvoreno u paru, pa tako i dobro/zlo. Bilo koju aktivnost pokrenula je prvobitno misao, koja se javila u samom biću čovjeka ili mu je izvana od strane drugog bića plasirana. Mi samo možemo da imamo vlastito mišljenje i sud o onim koji ih čine.
Vrlo je bitna borba sa samim sobom, to je u suštini borba sa lošim mislima. A prokletnik nikad' ne miruje...ma kako ga zvali, nefs ili ego. Isti mu je cilj.Njegovo je da zavodi ...

Dobri su na strani dobra, zbog sebe i u nadi da će činjenjem dobrih djela, kao nagradu imati, korake putem kojih će stići ka dzenetu ili raju. A to je cilj. Sve ostalo, pa i ova suštinska borba sa samim sobom i lošim mislima, su načini dolaska do tog cilja.

Naravno, oni koji nisu vjernici a na strani su dobra se vode drugačijom logikom , bliži su im pojmovi koji se odnose na etiku, moral, kućni odgoj, humanost, solidarnost... i sl.

kerima1

Post by kerima1 » 30/10/2015 11:03

Vrlo je bitna borba sa samim sobom, to je u suštini borba sa lošim mislima.

Nikakva borba nije dobra,jer sve cega se boris savlada te kad tad i sto se vise bois protiv necega sve je jace to nesto od tebe.
sve sto podsjeca na rat borbu,opiranje nije dobro.

Sarajmen

Post by Sarajmen » 30/10/2015 11:10

Evo da te demantujem, ja sam se izborio sa samim sobom i mislima koje se javiše dok sam čitao tvoj komentar... :kiss:

kerima1

Post by kerima1 » 30/10/2015 12:03

Sarajmen wrote:Evo da te demantujem, ja sam se izborio sa samim sobom i mislima koje se javiše dok sam čitao tvoj komentar... :kiss:

zalibo me to :lol:

broj dva

Post by broj dva » 30/10/2015 12:07

------
Knjiga istog imena kao i tema, sa dobrim objasnjenjem.

http://www.cambridge.org/us/academic/su ... p-violence

statixx

Post by statixx » 30/10/2015 12:33

aurora313 wrote:
šarf wrote:Obzirom da je ovo mjesto o religiji,iskoristit ću to pravo da odgovoru pristupim iz tog ugla.

"Uvijek će biti dobrih ljudi koji čine dobra i zlih koji čine zlo. Ali da bi dobar čovjek činio zlo, za to mu treba religija." Steven Weinberg.
šarf wrote:DRUGI: “Ljubav prema novcu korijen je svakoga zla” (1. TIMOTEJU 6:10)

To je stvarno duboko ali nije dublje od ove biblijske:

"Daj čast Gospodu posjedom svojim i prvinama svega dohotka svojega! Tada će se napuniti žitnice tvoje obilja, i prelijevat će se vino iz kaca tvojih."(Poslovice 3:9-10)
(Bože bože, ko li ti je rizničar i sakljupač tvojih dobara na zemlji? Da nije ko u mantiji?)

A pazi ovo: (Poslovice 10:3): "Gospod ne dopušta da pravedni budu gladni, ali odbija zadovoljiti apetite opakih."
(Sada mi je jasno zašto je i sam Bog digao ruke od Bosne! :D )

Toliko o biblijskim vrijednostima.

Nakon sto je proces drustvene stratifikacije utemeljen i uspostavljena kleptokracija, kombinacija centralizovane vlade i organizovane religije, javili se oni da uce narod kako je grijeh pozeliti tudje tj. ono sto prisvoje oni iznad. :D

m_l

Post by m_l » 30/10/2015 13:00

Sarajmen wrote:Evo da te demantujem, ja sam se izborio sa samim sobom i mislima koje se javiše dok sam čitao tvoj komentar... :kiss:

Nefs na aparatima.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 30/10/2015 13:17

A sta podrazumjevas pod zlo?

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 30/10/2015 13:20

Towelie wrote:Image

Nisam znao da je Toveli ovako duhovit :thumbup:

patriot_1

Post by patriot_1 » 30/10/2015 14:07

zeina wrote:
patriot_1 wrote:

Zlo nam je uođeno!

:lol:

Nismo programirani!
Mibiramo hoćemo li činiti dobro ili zlo.Ljudi nisu samo zli,oni su i dobri,mnogi!Većina zapravo.Zli su u manjini!

Post Reply