Konvertirati...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

...iz jedne u drugu religiju

bih mogao!
8
29%
ne bih mogao!
20
71%

Total votes: 28

klif

Konvertirati...

Post by klif » 26/10/2006 22:51

Slozicemo se da je vjeroispovjest bitan segment odredjivanja ljudske licnosti. Pripadnost odredjenoj religijskoj skupini determinise jedinku na mnogo nacina, i to fakticki momentom njenog rodjenja. Pocinje sprovodjenjem odredjenih obreda karakteristicnih za odredjenu religiju (krstenje, obrezivanje i sl.), preko odgoja od strane roditelja i odgovarajuce socijalizacije, na koji nacin se u dobroj mjeri odredjuju njen kasniji zivotni put. Stvaraju se odgovarajuci socijalni kontakti, formiraju odgovorajuci moralni nazori, prihvataju se, u vecoj ili manjoj mjeri, propisani nacin ponasanja, ishrane, odjevanja, njome je fakticki determinisana cjelokupna zivotna filozofija pojedinca vjernika. Dugotrajnim ponavljanjem odredjenoj religiji imanentnih rituala, religija kod pojedinca ili grupe formira kultorolosku, kulturnu, tradicijsku, cak i nacionalnu svijest.

Svjedoci smo, medjutim, situacija da vec formirane licnosti, bez obzira kojoj religijskoj skupini pripadale, konvertiraju iz jedne u drugu religiju.

Zanima me da li biste Vi bili u stanju konvertirati iz jedne u drugu religiju?

danas

Post by danas » 26/10/2006 22:52

jel' ovo ozbiljno?

ja ne smijem nista pisati, popicu ban :D :-)

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 26/10/2006 23:21

Hehe jo¹ jedan trollerski flame fest on the way :)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 26/10/2006 23:21

Hmm, ja sam ateista, znaci, ne bih mogao.

Pretposljednji Mohikanac

Post by Pretposljednji Mohikanac » 26/10/2006 23:22

Sve za sladoled! :D

danas

Post by danas » 26/10/2006 23:24

Pretposljednji Mohikanac wrote:Sve za sladoled! :D

a koliko si ih imao do sad :D :lol:

Pretposljednji Mohikanac

Post by Pretposljednji Mohikanac » 26/10/2006 23:26

danas dva :D

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 26/10/2006 23:38

Image
IN TITO WE TRUST! 8-)

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 26/10/2006 23:45

Zanima me da li biste Vi bili u stanju konvertirati iz jedne u drugu religiju?

Ne(ma sanse ).

klif

Post by klif » 27/10/2006 10:14

Postavljeno pitanje mi se cini interesantnim prije svega ako se posmatra iz ugla BH konstitutivnih naroda.

Da li bi, po Vasem sudu, Bosnjak koji bi konvertirao u pravoslavlje ili u katolicanstvo automatski postao Srbin odnosno Hrvat? Odnosno obratno, da li bi Srbin ili Hrvat koji zivi u BiH momentom prelaska na Islam postao Bosnjak?

Medjutim, nekako mi se cini logicnim da ukoliko, recimo, Bosnjak ili Hrvat prihvati ucenje ruske ili grcke pravoslavne crkve, te konvertira, automatski ne postaje Rus ili Grk. Kako bi se narodnoslovno tretirao takav slucaj?

Isto tako mi se cini interesantnim pitanje, da li bi doslo do „promjena“ u narodnosti nekog od pripadnika BH konstitutivnih naroda momentom njegovog konvertiranja u neku cetvrtu religiju? Tj. da li bi se recimo Hrvat iz BiH koji prihvati ucenje Bude i postane njegov sljedbenik i dalje smatrao Hrvatom? Ista stvar je i sa pripadnicima druga dva konstitutivna naroda.

debela

Post by debela » 27/10/2006 10:21

joj klif tebi bas dosadno. jako dobro znas, posto pratis forum, da ljudi ovdje ne razlikuju naciju i narodnost, da poistovjecuju naciju i vjeroispovjest i tako dalje i tako blize. i sta sad ocekujes od ove teme? da se opet glodju do besvjesti :roll:

ztluhcs

Post by ztluhcs » 27/10/2006 10:30

klif wrote:Postavljeno pitanje mi se cini interesantnim prije svega ako se posmatra iz ugla BH konstitutivnih naroda.

Da li bi, po Vasem sudu, Bosnjak koji bi konvertirao u pravoslavlje ili u katolicanstvo automatski postao Srbin odnosno Hrvat? Odnosno obratno, da li bi Srbin ili Hrvat koji zivi u BiH momentom prelaska na Islam postao Bosnjak?

Medjutim, nekako mi se cini logicnim da ukoliko, recimo, Bosnjak ili Hrvat prihvati ucenje ruske ili grcke pravoslavne crkve, te konvertira, automatski ne postaje Rus ili Grk. Kako bi se narodnoslovno tretirao takav slucaj?

Isto tako mi se cini interesantnim pitanje, da li bi doslo do „promjena“ u narodnosti nekog od pripadnika BH konstitutivnih naroda momentom njegovog konvertiranja u neku cetvrtu religiju? Tj. da li bi se recimo Hrvat iz BiH koji prihvati ucenje Bude i postane njegov sljedbenik i dalje smatrao Hrvatom? Ista stvar je i sa pripadnicima druga dva konstitutivna naroda.

Kratak odgovor - kod nas nema pojedinaène kategorije. Reci ime i ako je dovoljno èisto odreðuju ti sve na osnovu toga. Znaèi da skratim - PAKET.

Idiotski ali je tako...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 27/10/2006 10:33

Ja mislim da je Papa Hrvat :oops:

A sudeci po istoj analogiji, Muhamed a.s. bi danas bio Bosnjak :roll:

ztluhcs

Post by ztluhcs » 27/10/2006 10:37

_BosanaC wrote:Ja mislim da je Papa Hrvat :oops:

Samo u Bosni :)

Pearl

Post by Pearl » 27/10/2006 10:38

joj tebe... ne moze biti bosnjak, kad nije ilir... stvarno ne pratis... jedino ako nije otkriveno da su iliri u stvari dosli sa arapskog poluotoka i da su bosnjaci u stvari najstariji narod na svijetu !!!!! :D a s obziropm da nam sam kaze da je od piramida sve krenulo, mislim da su bosnjaci/iliri preci svih ljudi.... :D:D:D ostali stanovnici bosne koji nisu bosnjaci/muslimani se ne pikaju u ovoj jednacini.. ovi mogu biti avari/srbi koji su dosli iz indije ili samaricani/hrvati.... a jevreji su, znamo, prvi i jos bozji narod... :D:D:D

a papa ne moze biti hrvat jer su hrvati veci vjernici i od samog pape..

nadam se da su ti neki pojmovi sad malo jasniji... ;) :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 27/10/2006 10:39

ztluhcs wrote:

Samo u Bosni :)

Naravno :)

ztluhcs

Post by ztluhcs » 27/10/2006 10:40

Pearl wrote:

joj tebe... ne moze biti bosnjak, kad nije ilir... stvarno ne pratis... jedino ako nije otkriveno da su iliri u stvari dosli sa arapskog poluotoka i da su bosnjaci u stvari najstariji narod na svijetu !!!!! :D a s obziropm da nam sam kaze da je od piramida sve krenulo, mislim da su bosnjaci/iliri preci svih ljudi.... :D:D:D ostali stanovnici bosne koji nisu bosnjaci/muslimani se ne pikaju u ovoj jednacini.. ovi mogu biti avari/srbi koji su dosli iz indije ili samaricani/hrvati.... a jevreji su, znamo, prvi i jos bozji narod... :D:D:D

Ne seri.... :-)

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 27/10/2006 10:41

Sve je to izvodljivo, ali potpuno individualno, te kao takvo na nivou ekscesa.

Ima par muslimana u RS koji su se i pokrstili i začetničili. Ima par pravoslavnih i miješanih koji su primili islam (čak i među facama u javnom životu, ne bih da prozivam). Ima masa jednih, drugih i trećih koji su u raznoraznim sektama, od jehovista do harakrišni. Jedan od medijski najeksponiranijih hebreja Eliezer Papo je rođen kao binSr Ranko Jajčanin, pravoslavac.

Osobno, mogao bih biti i štogod drugo, ali samo pod vrlo ekstremnim uvjetima. Dakle, ili neko amanzaman prosvjetljenje (u što jako sumnjam, dosad sam sva proisvjetljenja imao ili u domenu racionalnog ili pod okriljem mog rođenog islama), ili neka neljudska prisila... Svoj život bih možda i dao za islam, djetetov svakako ne bih, pa nek' priča ko šta 'oće, recimo.

luksica

Post by luksica » 27/10/2006 10:42

Ja ...ja Papa je bio Hrvat....a naredni Papa ce biti indijanac :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Last edited by luksica on 27/10/2006 10:43, edited 1 time in total.

Pearl

Post by Pearl » 27/10/2006 10:42

ztluhcs wrote:
Pearl wrote:

Ne seri.... :-)

ja kakim, hvala lijepo ;)

nije ovo moja pamet, sve sam to pokupila sto od pametnih forumasa sto od pametnih njihovih idola .... ja nemam tu srecu da sam ovako pametna...

:smajli sto povraca: (definitivno nam fali)

uozo

Post by uozo » 27/10/2006 10:43

Zamisli oglas u avazu!!! :shock:
Konvertujem povoljno srbe i hrvate u bosnjake, bosnjake i srbe u hrvate i hrvate i bosnjake u srbe. Popust za masovne konverzacije, djeca do 12 godina, u pola cijene. Javiti se na tel. 061...
:D

Pearl

Post by Pearl » 27/10/2006 10:48

stanislava wrote:Ja ...ja Papa je bio Hrvat....a naredni Papa ce biti indijanac :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ne, pomijesala si :D:D:D majka tereza je po hrvatskim medijima bila hrvatica, gledajuci 5-cu generaciju unazad.. iako je zena iz albansko-katoličke porodice, rodjena u Skopju .. ali nije bitno.. svi na ovom svijetu imaju hrvatske korijene :D

a mozda i papa ima hrvatske korijene :D

ztluhcs

Post by ztluhcs » 27/10/2006 10:51

stanislava wrote:Ja ...ja Papa je bio Hrvat....a naredni Papa ce biti indijanac :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Busha za papu. All in one... All inclusive...

Stanooojka uzorita kako ste?

ztluhcs

Post by ztluhcs » 27/10/2006 10:52

B.Medjed wrote:Zamisli oglas u avazu!!! :shock:
Konvertujem povoljno srbe i hrvate u bosnjake, bosnjake i srbe u hrvate i hrvate i bosnjake u srbe. Popust za masovne konverzacije, djeca do 12 godina, u pola cijene. Javiti se na tel. 061...

Konvertujem ¾ene koje se èuvaju za brak u ¾ene koje su se èuvale za braka... :D:D:D

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 27/10/2006 10:54

B.Medjed wrote:Zamisli oglas u avazu!!! :shock:

Kustomizer :D

Ili ovako: "Horan međed jebe bukve i pravi Bosance! S certifikatom!"

Post Reply