kontracepcijske tablete "yaz"

Sve o zdravlju...
samma

#1 kontracepcijske tablete "yaz"

Post by samma » 10/04/2011 17:01

Počela sam koristiti ove tablete prije 20 dana ali ih nikako ne mogu da priviknem. Imam bolove u stomaku, želucu, mučninu,gubitak apetita, nesanicu...Reći ćete hajd nešto još!
Interesuje me da li je još neka od vas imala tih problema, inače ću morat prestat s njima...
:roll:

alica.k
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

#2 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by alica.k » 10/04/2011 21:03

svi imaju problema s privikavanjem na kontracepciju.

al da vidis tek problema kad ih prestanes pit. meni je tijelo trenutno u stanju hormonalnog divljanja.

male_okice

#3 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by male_okice » 11/04/2011 09:48

samma wrote:Počela sam koristiti ove tablete prije 20 dana ali ih nikako ne mogu da priviknem. Imam bolove u stomaku, želucu, mučninu,gubitak apetita, nesanicu...Reći ćete hajd nešto još!
Interesuje me da li je još neka od vas imala tih problema, inače ću morat prestat s njima...
prvo nije istina da sve zene imaju problema kad podju piti, te nuspojave se dogadjaju i traju obicno od 3-6 mjeseci dok se tijelo ne navikne, sad ako ti je to toliko izrazeno onda ti Yaz ne odgovara i javi se svom ginekologu. Ja sam pila Yaz 1,5 godinu pa sam presla na logest jer su mi jeftinije i nisam apsolutno imala problema ni sa jednom ni sa drugom tabletom, tj od prvog dana kako sam ih pocela piti nista me nije ni mucilo ni bolilo sto bi bilo vezano za kontracepciju tako da javi se svom ginekologu i reci sta je problem mozda ti Yaz jednostavno ne odgovara.

samma

#4 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by samma » 11/04/2011 11:28

male_okice wrote:
samma wrote:Počela sam koristiti ove tablete prije 20 dana ali ih nikako ne mogu da priviknem. Imam bolove u stomaku, želucu, mučninu,gubitak apetita, nesanicu...Reći ćete hajd nešto još!
prvo nije istina da sve zene imaju problema kad podju piti, te nuspojave se dogadjaju i traju obicno od 3-6 mjeseci dok se tijelo ne navikne, sad ako ti je to toliko izrazeno onda ti Yaz ne odgovara i javi se svom ginekologu. Ja sam pila Yaz 1,5 godinu pa sam presla na logest jer su mi jeftinije i nisam apsolutno imala problema ni sa jednom ni sa drugom tabletom, tj od prvog dana kako sam ih pocela piti nista me nije ni mucilo ni bolilo sto bi bilo vezano za kontracepciju tako da javi se svom ginekologu i reci sta je problem mozda ti Yaz jednostavno ne odgovara.
Tek sam sad zabrinuta. Danas definitivno posjeta ginekologu.
Koliko koštaju logest? Ove su prilično skupe, 23 KM...

LieToMe

#5 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by LieToMe » 11/04/2011 11:39

nema potrebe frku dizat, moze biti da ti samo ne odgovaraju. svi drugacije reaguju, svaki organizam je drugaciji i poseban. ja sam dugo vremena pila triquilar, nisam imala nikakvih problema, nisam se ni udebljala, jednostavno mi odgovarale. u svakom slucaju, ako ne mozes da izdrzis idi kod svog ginekologa i reci u cemu je problem pa nek ti prepise neke druge, ili ako imas vremena uradi onda hormone pa nek ti na osnovu hormona prepise ne koje ce ti najvise odgovarati. i sretno!

LieToMe

#6 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by LieToMe » 11/04/2011 11:41

alica.k wrote:svi imaju problema s privikavanjem na kontracepciju.

al da vidis tek problema kad ih prestanes pit. meni je tijelo trenutno u stanju hormonalnog divljanja.
to je sad i kod mene slucaj, skoro godinu dana sam na odvikavanju hahahahahaha katastrofa :lol:

alica.k

#7 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by alica.k » 11/04/2011 11:57

LieToMe wrote:
alica.k wrote:svi imaju problema s privikavanjem na kontracepciju.

to je sad i kod mene slucaj, skoro godinu dana sam na odvikavanju hahahahahaha katastrofa :lol:
e, drago mi je da nisam jedina. reci mi samo jel za godinu bolje nego odma po prestanku? jer ono...ne znam kolko cu moc ovo psihicki izdrzat vise. a tek je mjesec dana prosao....uh.

btw, nisam ni bila svjesna na koliko stvari su mi utjecale pilule...bila sam i na diane, i yasminu i logestu i microgynonu...i ocito su sve isto utjecale.

nisam ovoliko energije imala godinama! ne znam sta cu sa sobom po citav dan, kuca mi se cakli kolko sam puta sve ocistila.
a o nekim drugim stvarima tipa libido da ne pricam. uzas jedan.

edit: koliko dugo ti je trebalo da ponovo dobijes? znam da je normalno mjesec do tri al eto...cisto da se ne brinem i ne trcim doktoru poslije toga :D.
Last edited by alica.k on 11/04/2011 15:09, edited 1 time in total.

male_okice

#8 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by male_okice » 11/04/2011 13:42

samma wrote:
male_okice wrote:
Tek sam sad zabrinuta. Danas definitivno posjeta ginekologu.
Koliko koštaju logest? Ove su prilično skupe, 23 KM...
ma ne moras da panicis i da brines. To se dogadja tokom tog perioda adaptacije dok se tvoje tijelo ne navikne. A logest kostaju 12,50 KM, one su isto nisko-hormonska pilula jedna mozda od najmanje hormona nisam sad sigurna bas koje su generacije (mislim da su 3) i piju se 21 dan pa 7 pauze itd. A sto se tice tih slucajeva oko kasnjenja menstruacije ja sam cula za jedne biljne kapi zovu se FEMISAN A i cula sam nekoliko puta da su jako dobre i da stabilizuju ciklus. Ne znam koliko kostaju nisam provjeravala ali posto su 100% biljne naskoditi sigurno ne mogu pa eto pokusajte naci ih pa javite kakvi su rezultati.

zvrzgana

#9 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by zvrzgana » 03/05/2011 10:54

Pozdrav svima,

Pocela sam koristiti Yaz prije par dana. Posto sam prije toga koristila Diane jako dugo, interesuje me samo da li Yaz zadrzava vodu kao Diane ili ne. Naravno da tokom uzimanja tableta kontrolisem ishranu ( ne slatko, ne jako slano) ali mi to nije bas pomagalo tokom koristenja Diana...

Svaki savjet i misljenje je dobrodoslo :)

yellow cat

#10 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by yellow cat » 03/05/2011 11:15

meni se taj vid kontracepcije nikako ne sviđa. Nije se sa hormonima igrati.

bijela

#11 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by bijela » 03/05/2011 11:35

yellow cat wrote:meni se taj vid kontracepcije nikako ne sviđa. Nije se sa hormonima igrati.
ja otkako pročitah ovo :shock:
Nuspojave

Žene koje uzimaju kontracepcijske pilule imaju povećani rizik od upale rodnice, srčanih i moždanih udara, raka dojke, upala vena s ugrušcima, slabljenja imuniteta. Rizici su manji u odnosu na pilule prve ili druge generacije, ali još uvijek postoje. Kontracepcijska pilula može dovesti do 150 različitih kemijskih promjena u tijelu žene. [3]
Parlament Ujedinjenog Kraljevstva objavio, je da je bilo preko 40 smrti između 1994. i 1997. godine povezanih s kontracepcijskim pilulama. Nacionalni institut medicine u SAD-u objavio je studiju 1997. godine po kojoj postoji izravna veza između veneričnih bolesti i upotrebe kontracepcijskih pilula.
Kontracepcijske pilule mogu omesti sustav za regulaciju u stanicama. Stanica je sustav međuzavisnih procesa, a promjene mogu dovesti do poremećaja i bolesti. Kontracepcijske pilue uzrokuju starenje maternice. Za svaku godinu korištenja kontracepcijskih pilula, maternica stari 2 godine. [4] Žene koje počnu uzimati kontracepcijske pilule prije 25 godine imaju povećani rizik od raka vrata maternice. Trinaest godina nakon potkrića kontracepcijske pilule otkriven je bolest fibromilagija, koja pogađa isključivo žene, koje koriste kontracepcijske pilule. Simptomi su kronična bol, reuma, artritis i brže starenje nego što je uobičajeno. [5]
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kontracepcijska_tableta

zvrzgana

#12 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by zvrzgana » 03/05/2011 12:07

Ja ih ne uzimam radi kontracepcije vec radi zdravstvenih problema i nisam sretna radi toga, ni malo :(
Medjutim, kada vec moram da ih koristim prestala sam sa Dianama koje su pocele lose da uticu na mene i presla na ove koje me makar nece naduvati, makar se nadam i nece lose uticati na moje grudi.
Slazem se u potpunosti, hormone kao kontacepciju a i terapiju treba zaobilaziti u sto sirem luku!

Wutkica

#13 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by Wutkica » 03/05/2011 13:03

Bas ovih dana razmisljam da odem ginekologu i po prvi put u zivotu da pocenm piti kontracepcijske pilule ali me je nakon nekih prica stvarno strah ne bih da se udebljam, odlakavim dodatno jedva se i s ovom maljavoscu borim ili sta ja znam ostale nus pojave, ali s druge strane ima zena koje imaju stvarno dobro iskustvo da su se hormoni ustabilili, koza ocistila, smanjila dlakavost itd... vjerovatno prvo treba da uradi nesto na hormonima jel tako i kad utvrdi hormone onda pripise pilule....ali kako sigurno znati da je prava tableta za mene, kako biti siguran u prognozu ginekologa?

zvrzgana

#14 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by zvrzgana » 03/05/2011 13:27

Svaki ginekolog ce ti prvo preporuciti da uradis hormanalni status. U slucaju da nema hormonalnog disbalansa nema razloga da pijes tablete. Medjutim ako su prisutni neki drugi zdravstveni problemi kao PCOS ili acne vulgaris, bolni i dugi ciklusi mozes posegnuti za pilulama ali bih ja prvo pokusala rijesiti problem na drugi nacin.
Kada pocinjes koristiti pilule nema nacina da odredis koje su prave za tebe, koje ti odgovaraju, dok ne probas. Ako ti organizam dobro podnosi tabletu, ako nemas ozbiljnijih nuspojava (osim proces prilagodjavanja) onda je tableta odgovarajuca.
U biti, ja koristim pilule vec 3 godine radi zdravstvenih problema i nisam imala problema do unazad 7 mjeseci ali to je "drugi par cipela".
Lice mi se ocistilo, dlakavost smanjila, nokti i kosa poboljsali ali se jesam malo udebljala. Smatram da bez muke nema nauke, malo sam povela racuna o ishrani i tjelovjezbi i to se na kraju regulisalo.
Generalno, nema potrebe da se "bojis" pilule ali govoreci iz svog iskustva ja bih radje da ih ne moram koristiti sada.

Wutkica

#15 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by Wutkica » 03/05/2011 13:50

zvrzgana wrote:Svaki ginekolog ce ti prvo preporuciti da uradis hormanalni status. U slucaju da nema hormonalnog disbalansa nema razloga da pijes tablete. Medjutim ako su prisutni neki drugi zdravstveni problemi kao PCOS ili acne vulgaris, bolni i dugi ciklusi mozes posegnuti za pilulama ali bih ja prvo pokusala rijesiti problem na drugi nacin.
Kada pocinjes koristiti pilule nema nacina da odredis koje su prave za tebe, koje ti odgovaraju, dok ne probas. Ako ti organizam dobro podnosi tabletu, ako nemas ozbiljnijih nuspojava (osim proces prilagodjavanja) onda je tableta odgovarajuca.
U biti, ja koristim pilule vec 3 godine radi zdravstvenih problema i nisam imala problema do unazad 7 mjeseci ali to je "drugi par cipela".
Lice mi se ocistilo, dlakavost smanjila, nokti i kosa poboljsali ali se jesam malo udebljala. Smatram da bez muke nema nauke, malo sam povela racuna o ishrani i tjelovjezbi i to se na kraju regulisalo.
Generalno, nema potrebe da se "bojis" pilule ali govoreci iz svog iskustva ja bih radje da ih ne moram koristiti sada.
Pa dobro mislim da bi dobro doslo da popravim teksturu koze ali i maljavost, samo ne kilazu :) doduse sto se tice mensa isto bi bilo preporucljivo da koristim ...tako da vec sam odlucila, samo me zanima kako prepoznati simptome da ti odgovaraju ili ne odgovaraju pilule, i koliko treba proci da se to vidi?...mislim da li su nasi ginekolozi sigurni sto se tice tih hormonalnih statusa :roll:

sandžokan

#16 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by sandžokan » 04/05/2011 03:32

yellow cat wrote:meni se taj vid kontracepcije nikako ne sviđa. Nije se sa hormonima igrati.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

alica.k

#17 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by alica.k » 04/05/2011 10:45

Wutkica wrote:Pa dobro mislim da bi dobro doslo da popravim teksturu koze ali i maljavost, samo ne kilazu :) doduse sto se tice mensa isto bi bilo preporucljivo da koristim ...tako da vec sam odlucila, samo me zanima kako prepoznati simptome da ti odgovaraju ili ne odgovaraju pilule, i koliko treba proci da se to vidi?...mislim da li su nasi ginekolozi sigurni sto se tice tih hormonalnih statusa :roll:
znaci ne trebaju ti pilule zbog kontracepcije?
a da probas ove vitex od konopljike...ima i cydonia neke.

konopljika je za rjesavanje tih problema uzrokovanih hormonalnim disbalansom.
ja sam sedam godina (mislim da je sedam) uzimala pilulu i ako ces samo radi toga probaj onda prvo ove druge stvari da rijesis to. da mi je onda bila ova pamet i ja bih tako.

hormone neces i tako raditi kod ginekologa vec ili gore u klinickom ili negdje privatno - privatno je skupo, mislim 20KM po hormonu. problem je hoce li ti ginekolog znat procitat te hormone i dati pilule koje ti odgovaraju. vecina pilula ima razlicite kombinacije hormona...a vjeruj da ces znati ako ti ne odgovaraju.

melba

#18 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by melba » 04/05/2011 11:49

Cure, pogledajte i ovaj thread - tu se vec dosta pisalo na temu Yaz pilula...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... z#p5474626

Poz

miki27A

#19 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by miki27A » 27/09/2011 18:09

male_okice wrote: ma ne moras da panicis i da brines. To se dogadja tokom tog perioda adaptacije dok se tvoje tijelo ne navikne. A logest kostaju 12,50 KM, one su isto nisko-hormonska pilula jedna mozda od najmanje hormona nisam sad sigurna bas koje su generacije (mislim da su 3) i piju se 21 dan pa 7 pauze itd. A sto se tice tih slucajeva oko kasnjenja menstruacije ja sam cula za jedne biljne kapi zovu se FEMISAN A i cula sam nekoliko puta da su jako dobre i da stabilizuju ciklus. Ne znam koliko kostaju nisam provjeravala ali posto su 100% biljne naskoditi sigurno ne mogu pa eto pokusajte naci ih pa javite kakvi su rezultati.
Update: Logest za one koje koriste je najjeftiniji 13,20 KM, (jedna privatna apoteka) a u AP Sarajevo se krece od 13.50 do 18.90!!! E sad kad bi neko bio fin i meni objasnio kako to da je isti Logest u Apoteci Sarajevo u Hitnoj 13.50 KM, a u Apoteci Sarajevo na Skenderiji 16.90 KM ja bih bila odusevljena, jer AP SA fino pare uzimaju. Logest je samo jedan primjer. (Ako koga zanima cijena L po apotekama, moze na pp imam spisak od Ilijasa do Bascarsije :))

male_okice

#20 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by male_okice » 28/09/2011 08:44

miki27A wrote:
male_okice wrote: ma ne moras da panicis i da brines. To se dogadja tokom tog perioda adaptacije dok se tvoje tijelo ne navikne. A logest kostaju 12,50 KM, one su isto nisko-hormonska pilula jedna mozda od najmanje hormona nisam sad sigurna bas koje su generacije (mislim da su 3) i piju se 21 dan pa 7 pauze itd. A sto se tice tih slucajeva oko kasnjenja menstruacije ja sam cula za jedne biljne kapi zovu se FEMISAN A i cula sam nekoliko puta da su jako dobre i da stabilizuju ciklus. Ne znam koliko kostaju nisam provjeravala ali posto su 100% biljne naskoditi sigurno ne mogu pa eto pokusajte naci ih pa javite kakvi su rezultati.
Update: Logest za one koje koriste je najjeftiniji 13,20 KM, (jedna privatna apoteka) a u AP Sarajevo se krece od 13.50 do 18.90!!! E sad kad bi neko bio fin i meni objasnio kako to da je isti Logest u Apoteci Sarajevo u Hitnoj 13.50 KM, a u Apoteci Sarajevo na Skenderiji 16.90 KM ja bih bila odusevljena, jer AP SA fino pare uzimaju. Logest je samo jedan primjer. (Ako koga zanima cijena L po apotekama, moze na pp imam spisak od Ilijasa do Bascarsije :))

male_okice

#21 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by male_okice » 28/09/2011 08:46

miki27A wrote:
stvarno ne znam zasto je tolika razlika u cijeni kod vas ali evo kokretno za Prijedor isto ima razlike u cijeni tako npr one u gradskoj apoteci kostaju 12,50 dok u ostalim privatnim 12,90 ili tako nesto...a jednom sam morala kupovati u Sanskom mostu i naplatila mi je 13,40 :shock: :? slicna stvar je i sa drugim lijekovima, kremama itd...cijene u 90% slucajeva variraju od apoteke do apoteke zasto je to tako nemam pojma...kontam slobodno trziste ovo ono...takodjer bih voljela ako neko moze provjeriti da li u SA imaju ove tablete i koja im je cijena (zasad znam sigurno da ih ima u HR i Srbiji): http://www.21dan.com/sr/novineUKontrace ... iolom.html

alica.k

#22 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by alica.k » 28/09/2011 10:11

miki27A wrote:
razlika u cijeni ti je ako imaju starije zalihe, znaci nije nova isporuka lijeka. te stare kojima su odredili jednu cijenu moraju i prodati po toj cijeni, a nove prodaju po novoj cijeni.
znaci, narucis jednom, cijena ta i ta, moras prodati sve te sto si narucio i odredio im tu cijenu, po toj cijeni :).

inace, mene gyn vratio na mycrogynon...on je bio 9i10KM a sad je 15KM :S

Una ragazza

#23 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by Una ragazza » 28/09/2011 10:49

Pijem yazz pilule vec neko vrijeme i nemam nikakvih problema...apsolutno nemam nikakve nus pojave tipa debljanja, dlakavosti i sl, sasvim mi odgovaraju a dobro ublazavaju pms i uravnotezuju organizam...i inace kontracepcijske pilule su dobre za mnoge stvari, mimo zastite....

Ja sam prije pocetka uzimanja uradila hormonalni test i onda mi je ginekolog na osnovu toga preporucio yazz..ta prica debljanje i sl nema uporista uopste...

alica.k

#24 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by alica.k » 28/09/2011 11:42

Una ragazza wrote:Pijem yazz pilule vec neko vrijeme i nemam nikakvih problema...apsolutno nemam nikakve nus pojave tipa debljanja, dlakavosti i sl, sasvim mi odgovaraju a dobro ublazavaju pms i uravnotezuju organizam...i inace kontracepcijske pilule su dobre za mnoge stvari, mimo zastite....

Ja sam prije pocetka uzimanja uradila hormonalni test i onda mi je ginekolog na osnovu toga preporucio yazz..ta prica debljanje i sl nema uporista uopste...
sad cemo vidjet. ja sam nakon evo 9 mjeseci ponovo pocela piti. nije yaz, al je hormonalna kontracepcijska pilula...

Critty Bo

#25 Re: kontracepcijske tablete "yaz"

Post by Critty Bo » 30/09/2011 07:31

Ja sam bila na yazu godinu dana zbog pcos. U pocetku je bilo super, ali nakon 7-8 mjeseci su pocele promjene raspolozenja, debljanje i kad sam pocela da divljam na svaku sitnicu prestala sam da ih pijem. A onda sam prestala i da dobijam, prava pravcata amenoreja. Sad dobila Dabroston da prizovem mjesecnu gospu, pa najvjerovatnije pilula, Qlaira, haman su najnovije.

Je li koja koristila Dabroston ili Qlairu i kakva su iskustva?

Post Reply