Kongres ujedinjenja ljevice u BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
zbiljovski

Kongres ujedinjenja ljevice u BiH

Post by zbiljovski » 01/08/2016 15:26

Vjerujem da je većina prisutne raje na ovom forumu tog nekog lijevog opredjeljenja, odnosno raja koja SDA, HDZ i ostale nacionalne stranke mrzi iz dna duše, takav sam i sam. Međutim kad čovjek podvuče crtu nameće se sasvim logično pitanje kako i na koji način u potpunosti mrdnuti iz vlasti SDA, HDZ i ostale strančice koje oni svojom infrastrukturom doslovno usisaju i kupe kada im je potrebna koja ručica u zraku !

Kada se zbroje glasovi u BiH, ne ulazeći u to ko SDP i DF doživljava kao ljevicu, glasačko tijelo ljevice i desnice je tu negdje. Kada se na taj omjer dodaju glasači koji apstiniraju iz izbora u izbore, a većinom su glasači lijeve orjentacije, odnosno oni koji nebi nikad glas dali SDA-u, dođe se do zaključka da u BiH u ovom trenutku ima više lijevih glasača, ali koji su nažalost podjeljeni - izgubljeni !

Nakon ove konstatacije dolazimo do zaključka da bi nac. stranke u BiH mogla potuci samo ujedinjena ljevica! Meni zaista zvuči smiješno uz puno uvažavanje Naše Stranke da oni nešto više mogu postići, a još manje Reuf Bajrović i slični kratkoročni projekti. U najboljem slučaju sa osvojenih 150 000 glasova su opozicija slična DF-u 2014. god., koja je "prisiljena" ići u vlast sa 250 000 hiljada glasova SDA ili pak biti opozicija i naredne izbore bez infrastrukture i uz prirodno osipanje kadrova ( prelazak u druge vladajuće političke opcije ) krahirati na izborima. To je kod nas u BiH nažalost tako.

SDA se mora temeljito ostrugati sa bosanskohercegovačke političke scene i strateški ukloniti za sva vremena sa svih nivoa. infrastrukturno su ubjedljivo najjači, ali ponavljam sistemskim radom se mogu ukloniti. Zar mislite da bi nakon 8 godina izbivanja iz vlasti njihova kadrovska politika ostala ista, da nebi doslo do osipanja ? Kad se prestane sa uposljavanjima njihovih kadrova i kontrolom finansijskih tokova prestaju i glasovi dolazit. Sela jesu problem, ali na selima se vodi seoska politika i tu ljevica mora promjeniti pristup. Na selu bez selama, paketa, kurbana i asvalta pred izbore nema ni glasa, ljudi su navikavani na to 20 i kusur godina.

E sad ono najteže, kako i na koji način objedinit, ukrupnit ljevicu ? Volio bih da čujem i Vaša mišljenja? Iskreno mislim da od koalicije lijevih političkih opcija nema i neće biti ništa. Dosta je teže kontrolisati kadrove iz 2 - 3 političke opcije kad se većina stvari svodi na interes, zato "Kongresom ujedinjenja" bi dobili jednu političku opciju lijeve orjentacije i nakon unutarpartijske borbe bi zajedničkim snagama mogli krenuti u neke konkretne projekte. Na čelu te partije bi morao doći autoritet sa određenim političkim iskustvom, tipa Bogić Bogićević, da udari jake temelje i usmjeri rad partije, a nakon toga bi vjerujem i građani prepoznali i pozdravili promjene.

arzuhal

Re: Kongres ujedinjenja ljevice u BiH

Post by arzuhal » 01/08/2016 15:39

Haj mi nabroj 5 karakteristika/principa/ideja (ili 3 ako 5 bude puno) koje ljevica treba da ima, da se za njih zalaže i bori - a koje su u suprotnosti s ovim nacionalnim/etničkim/narodnjačkim/... partijama - pa da vidimo koje stranke kod nas ispunjavaju to, da ocijenimo kako i koliko su se borile ili bore, pa tek onda da vidimo ima li smisla pričati o nekakvom kongresu koji bi vodio ujedinjenju/okrupnjavaju/šta-god...

Jer ja mislim da mi nemamo nikakvu ljevicu, osim nečeg što, kad se 'vako neki pojedinci dohvate mikrofona pa nešto izjave, na čas se učini čovjeku da bi tu nekad moglo biti i nekakve ljevičarske ideje, ono što se kaže gdje ima dima ima i vatre i to...

statixx

Post by statixx » 01/08/2016 15:49

Samo sto Bogic i njemu slicni, pametni ljudi, su digli ruke i vrijeme provode po vikendicama u prirodi, a znamo da covjek bjezi u prirodu jer samo tu se osjeca slobodnim (od etno-kaveza).

commendatore

Post by commendatore » 01/08/2016 15:54

"prava" ljevica BIH je umrla i ostarila ili ubijena - Dzemo Bijedic, Branko Mikulic, Nurija Pozderac, Hamdija Pozderac, Nijaz Durakovic, Mehmed Alagic i evo skontah da bih grijeh napravio da nisam spomenuo Bogica Bogicevica.... ovo su sad pokemoni koji samo gledaju dje da se uvale za dz....da kurcem ne mrdnu a fataju love..... nema vise ljevice u BIH... samo krivi kurtoni.....

madner

Post by madner » 01/08/2016 15:56

Samo radikalno, samo gradjanski. :D

malakh
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

Post by malakh » 01/08/2016 16:07

šta je ljevica u bosni i hercegovini i za šta se zalaže i jedan praktični primjer ljevičarstva lijevih stranka?

kada lijeve stranke odgovore na ta pitanja tek onda možemo pričati o ljevici, a do tada arivederči :run:

commendatore

Post by commendatore » 01/08/2016 16:10

madner wrote:Samo radikalno, samo gradjanski. :D
ljevica je uvijek radikalno rjesavala krupna pitanja - Goli Otok, Blajburg, Ada Ciganlija, Foca, KPZ Zenica itd :mrgreen: da je se radikalno rjesavalo neke stvari kao sto su izdaja, dezerterstvo, ratno profiterstvo, sverc sa neprijateljem - mnogo toga bi sad islo ko po loju a prevashodno provedba zakona..... da je recimo puste srece Slucajni Prolaznik a ni Hajra Balorda zivi ne bi hodali zemljom kao ni neki Fecesbegovici i slicni :mrgreen: nego po starinski - roknes govno i zakopas negdje u vukojebinu :mrgreen: da odjubri teren :mrgreen:

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 01/08/2016 16:12

Jebo ti ljevicu kojoj je 95% glasačko tijelo Bošnjaci. :oops: Lako je u Sarajevu biti ljevičar haj' ga malo "ljevičari" u Širokom ili Bijeljini.

madner

Post by madner » 01/08/2016 16:18

Opet ovaj genije koji bi bio ljevicar, ali eto nije onaj u Sirokom. :D

Neces vjerovati ali ruralni krajevi nisu nigdje utvrde ljevice.

commendatore

Post by commendatore » 01/08/2016 16:18

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jebo ti ljevicu kojoj je 95% glasačko tijelo Bošnjaci. :oops: Lako je u Sarajevu biti ljevičar haj' ga malo "ljevičari" u Širokom ili Bijeljini.
Eh sto ga nabroja - dje ti je Bileca, Gacko, Sujica, Listica, Medjugorje :mrgreen:

Bosnjaci i jesu jedini probali anacionalnu vlast dajuci sansu Alijansi - samo sto degeni iz SDPa i podobnih stranaka nisu mogli da se nadojme kradjama pa ih narod odjebo i ponovo se postavio udesno..... sad su u reciklaznom procesu - gledaju dje da se uvale guzovace i promijene dresove u vidu DFa i slicnih pokemonskih stranaka ala SBB.... :mrgreen:

MikroBelaj

Post by MikroBelaj » 01/08/2016 16:25

Jel pricas o ljevici tipa ,Komsic Zeljko,Nermin Niksic (zaposli bliznjeg svoga)..Enver(carina)Bijedic,...Jasmin(faraon sa panonike,vila u Italiji,jaran tuzlanskih ugostitelja,mrzitelj Bate Hadziefendica,jer dzasminova zena drzi apoteku)...pusti to ujedinjavanje od toga nema nista,jedino masovni protesti (300000 ljudi minimalno)i apsolutno neizlazenje na izbore moze nesto promijeniti...

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 01/08/2016 16:29

commendatore wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jebo ti ljevicu kojoj je 95% glasačko tijelo Bošnjaci. :oops: Lako je u Sarajevu biti ljevičar haj' ga malo "ljevičari" u Širokom ili Bijeljini.
Eh sto ga nabroja - dje ti je Bileca, Gacko, Sujica, Listica, Medjugorje :mrgreen:

Bosnjaci i jesu jedini probali anacionalnu vlast dajuci sansu Alijansi - samo sto degeni iz SDPa i podobnih stranaka nisu mogli da se nadojme kradjama pa ih narod odjebo i ponovo se postavio udesno..... sad su u reciklaznom procesu - gledaju dje da se uvale guzovace i promijene dresove u vidu DFa i slicnih pokemonskih stranaka ala SBB.... :mrgreen:
Ja sam tradicionalno davao glasove socijeldemokratiji ili nisam glasao. Problem koji ja vidim je taj da sutra u Sarajevu da vaskrsne sam Tito u društvu sa Ivo Lola Ribarom i Moša Pijadom ništa se ne bi promijenilo dok se na drugoj i trećoj strani ne stvori kritična masa. Alijansa za promjene je bio tračak nade za ovu zemlju ali i ona je stajala većinski na glasovima Bošnjaka, nešto malo Srba i Hrvata Sarajeva, Zenice i Tuzle. Sve dok recimo i u Banja Luci ta ujedinjena ljevica ne bude imala barem 10% glasova i barem 7-8% u Hercegovini kod Hrvata teško da će moći išta napraviti. Ja nisam više pristalica te politike da u Sarajevu vlada socijaldemokratija a u ostalim gradovima nacionalistički konglomerati koji će za svaki problem prstom upirati u Sarajevo.

Izvinjavam se za Gacko i Međugorje bastione socijaldemokratije. :oops:

homar

Post by homar » 01/08/2016 16:34

Slažem se sa onima koji zagovaraju radikalne promjene u društvu. Ja nisam za represiju, ali to ne podrazumjeva da se iza rešetaka ne nadju kriminialci, pa makar to bila i uža rukovodstva sadašnjih stranaka.

Radikalne mjere znače:
- U osnovi društvenih zbivanja da bude građanin,
- da se depolitizira sudstvo i tužilaštvo,naći načina da se procesuiraju korumpirani sudije i tužioci,
- da se zdrastvo dovede na nivu standarda zemalja zapadne evrope, to znači smjena stranačkih kadrova, procesuiranje onih koji su pokrali novac od građana,
- osavremeniti gradski saobraćaj, to znači prepisi od nekih država zapadne evrope,
Mogao bih do sutra nabrajati, ali u suštini to mogu sprovesti ljudi koji imaju m.da, i koji će bandi stati u kraj.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 01/08/2016 16:37

homar wrote:Slažem se sa onima koji zagovaraju radikalne promjene u društvu. Ja nisam za represiju, ali to ne podrazumjeva da se iza rešetaka ne nadju kriminialci, pa makar to bila i uža rukovodstva sadašnjih stranaka.

Radikalne mjere znače:
- da se depolitizira sudstvo i tužilaštvo,naći načina da se procesuiraju korumpirani sudije i tužioci,
- da se zdrastvo dovede na nivu standarda zemalja zapadne evrope, to znači smjena stranačkih kadrova, procesuiranje onih koji su pokrali novac od građana,
- osavremeniti gradski saobraćaj, to znači prepisi od nekih država zapadne evrope,
Mogao bih do sutra nabrajati, ali u suštini to mogu sprovesti ljudi koji imaju m.da, i koji će bandi stati u kraj.
Nećeš to postići time što u Sarajevu, Tuzli i/ili Zenici SDP, NS, DF ili bilo koja druga lijevo orjentirana stranka uzme izbore. Da bi se to desilo što si napisao potrebno je srušiti ili promijeniti ovaj sistem. Bojim se da je to krupan zalogaj i za puno organizovanija društva od BiH.

mario001

Post by mario001 » 01/08/2016 17:45

:thumbup:

palermo

Post by palermo » 01/08/2016 18:06

commendatore wrote:

Pa to baš i nije istina, SNSD je svoj istorijski put :D započeo kao anacionalna stranka......a SDP je svoj vrhunac doživo onda kada se u svojoj retorici primakao ovim tzv. nacionalnim strankama......

By the way ne zamijetih je li se računa i na našu stranku u ovim strankama ljevice ? Ne bio imalo smisla kad njen najpopularniji i najeksponiraniji član kaže da su oni stranka liberalne provinijencije

insomnia78

Post by insomnia78 » 01/08/2016 18:16

Plenum. Ja mislim da vas jedino plenum moze spasiti

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 01/08/2016 18:17

Al kako se o i desni odmah uzjogune :mrgreen:
Te relativizacija, te pokusaj osporavanja, te umanjivanje, te izjednacavanje.... :mrgreen:

KB9

Post by KB9 » 01/08/2016 18:20

vidim sdp i df navedeni ko ljevica umjesto ko propala desnica

o cemu dalje da pricamo?

palermo

Post by palermo » 01/08/2016 18:27

homar wrote:
Radikalne mjere
znače:
Bogami jarane, to se ne zove mjere, nego želje.....doduše prilično radikalne želje :D

kakonako

Post by kakonako » 01/08/2016 18:33

Ovakva ljevica,kakva je u BiH,zaista ne treba da postoji.Kada sam na FB javno podrzao jednog kandidata na lokalnim izborima u jednom gradicu u Istocnoj Bosni,javio mi se clan Gl.odbora SDP(inace moj poznanik i do neki dan prijatelj),posto me je zestoko izvrijedjao,pita me:Znas li ti da je mali(njihov kandidat iz Sarajeva)magistar i da nigdje ne radi...sitan primjer,ali je zaista tako kako neki pojedinci pisu o SDP-u,ublehasi koji bi samo da se namjeste na drzavni trosak.

putokaz1

Post by putokaz1 » 01/08/2016 21:43

Ljevica...?
Ko, gdje,šta je to?
Jedina ljevica koju naša omladina vidi je Angela Merkel...

mario001

Post by mario001 » 01/08/2016 21:49

Ujedinjenje ljevice-bajka za odrasle

aratet

Post by aratet » 01/08/2016 21:57

Ljevica u BiH ne postoji i ne moze da postoji jer je narod previse podijeljen.
Vecina opstina nazalost je nacionalna.

pici

Post by pici » 01/08/2016 22:01

tako i bi :bih:

Post Reply