Komunizam-kapitalizam

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
ja2

Komunizam-kapitalizam

Post by ja2 » 25/11/2010 23:26

neki dan vidjeh jedan grafit, a on kaze :Komunizam nije radio, kapitalizam ne radi radis ti!"
Zamislih se nad tom recenicom. Tacna sto posto!
Medjutim, sto mi u BiH danas imamo? Nekakav oblik kapitalizma valjda?! Sta nam je nasa borba dala??
Pa dalje razmisljam: mozda sam ja nesposobna jer sam na birou vec godinu dana nakon sticanja diplome. Nesposobna sam iblesava sto ocekujem da ce mi drzava/biro naci posao i to pogadajte, u drzavnoj instituciji gdje cu imati koliko toliko redovnu platu, pravo na godisnji i trudnicko bolovanje. ja se tome nadam a drzavom uveliko "cvijeta" kapitalizam. I onda razmisljam, pa s obzirom na to trebala bih sama pokrenuti neki biznis jer kao sto parola kaze "kapitalizam ne radi, radis ti".
Ali koji biznis brate??? Od cega biznis? Imam ja ideja, nije da nemam al odakle mi kapital? hajd da i predpostavimo da imam kapital, kome cu ponuditi svoje usluge/proizvod kad je u drzavi sve manje para a cijena zivota sve visa?
A onda ko po pehu, sretnem prijatelja. U velikoj depresiji, ide da preda papire na biro, nakon samo dvije godine poslovanja zatvara svoj "biznis" i u dugovima je do grla. Intelektualac, kaze da mi je koga nac platio bih da me zaposli ko vozaca ili portira samo nek je drzavno!!
I sta mozemo zakljuciti?
Ili da mi nismo dovoljno zreli za kapitalizam, ili smo se previse navikli na cisto socijalisticko drustvo, ili je kapitalizam tesko sranje. Mora postojati regulacija ekonomskog sistema od strane drzave, inace sve ode u k....
Evo, kao laik navest cu ameriku, tipican primjer kapitalizna. Sta tamo imamo? Imamo ljude koji zbog prelaska zdravstvenog osiguranja na privatne osiguravajuce tvrtke koje ne kontrolise drzava u potrebnoj mjeri, nemaju ni zdravstveno ni socijalno osiguranje, jer ih upravo drzava ne tjera da ga placaju. Tim se dovode u situaciju da ih lijecnici izbace iz bolnice jer im nisup pokriveni troskovi lijecenja. A tek masa starih ljudi koje niko ne zeli da zaposli i koji vise i ne mogu da rade, ostaju bez krova nad glavom i ikakvih primanja.
Mislim da bi ipak drzava terbala imati "monopol" rjesavanja ovih pitanja njenih gradjana. To su osnovna ljudska prava, a zadaca svake drzave je da svakom gradjaninu obezbjedi socijalnu i zdravstvenu zastitu, posao, stambeno pitanje, zastitu na radu. Sta mi od toga danas imamo? Bjedno zdravstveno osiguranje ( ako zelite kvalitetnu uslugu morate ili podplatiti ili platiti privatnika), socijalno osiguranje jos bjednije ( djeciji doplatak od 30KM), posao nemoguca misao(biro za zaposljavanje postoji samo da formalno evidentira broj nezaposlenih), stambeno pitanje samo u snovima, i na kraju zastita radnika katastrofalna, jer se privatnici ponasaju kao robovlasnici, placaju minimalne doprinose tako da ne mozes ni postenu penziju zaradit, a trudnice ostaju bez posla netom po povratku sa bolovanja, cak i uslovljavaju kojekakvim ugovorima da nece ostati trudne.
E pa jebem im ja i kapitalizam i slobodu trzista i demokratiju i sve sto ide uz to!!!!!!! dajte nam kralja, cara, autokratu, dajte mu suhog zlata i pticijeg mlijeka samo nek vodi drzavu kako spada!!!!!

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Komunizam-kapitalizam

Post by PipiDugaDevetka » 26/11/2010 14:01

Jesi li glasala za ZEPOS? Ako nisi, i sama si kriva između ostalog.
Ako pak, jesi glasala za ZEPOS, uključi se u Forum mladih!
Last edited by PipiDugaDevetka on 26/11/2010 14:06, edited 1 time in total.

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 26/11/2010 14:05

Na pocetku si bila na tragu necemu a poslje brate odeeeeee...dakle socializam i kapitalizam valjaju, a ljudi ne valjaju :D

MrMaliJoe

Post by MrMaliJoe » 26/11/2010 14:07

kapitalizam=ideal
komunizam=ideal
homo sapiens=nakarada
:lol: :lol:

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 27 times
Been thanked: 25 times

Post by plain vanilla » 26/11/2010 14:13

komunizam -odlicna ideja, ali nemoguca za provedbu u stvarnosti, ljudi uvijek pokvare sve

kapitalizam-dzungla, najjaci opstaju.Poznaje samo dva sloja, prebogati i oni zaduzeni do grla

ps,ubuduce kad pises veliki post, razmakni malo redove, ne kosta nista, a citljivije je, oci mi ispadose :D

MrMaliJoe

Post by MrMaliJoe » 26/11/2010 14:21

plain vanilla wrote:komunizam -odlicna ideja, ali nemoguca za provedbu u stvarnosti, ljudi uvijek pokvare sve

kapitalizam-dzungla, najjaci opstaju.Poznaje samo dva sloja, prebogati i oni zaduzeni do grla

ps,ubuduce kad pises veliki post, razmakni malo redove, ne kosta nista, a citljivije je, oci mi ispadose :D

Ma nije baš kapitalizam džungla, fino je to čika Smith skontao, ukini kapitalizmu špekulante i sve će biti kao u bajci. Znaš ono fair play, novac i bakrači.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 26/11/2010 14:24

MrMaliJoe wrote:
plain vanilla wrote:komunizam -odlicna ideja, ali nemoguca za provedbu u stvarnosti, ljudi uvijek pokvare sve

Ma nije baš kapitalizam džungla, fino je to čika Smith skontao, ukini kapitalizmu špekulante i sve će biti kao u bajci. Znaš ono fair play, novac i bakrači.

nismo se bas razumjeli, ali pogledaj nas kapitalizam, presmijesno
ali cak i u americi, oko 70 posto malih poduzetnika propadne, vrlo brzo nakon otpocinjanja posla
tesko je opstati na trzistu, pokrenuti svoj posao, placati obaveze i prezivjeti
zato kazem da je dzungla

MrMaliJoe

Post by MrMaliJoe » 26/11/2010 14:27

plain vanilla wrote:
MrMaliJoe wrote:

nismo se bas razumjeli, ali pogledaj nas kapitalizam, presmijesno
ali cak i u americi, oko 70 posto malih poduzetnika propadne, vrlo brzo nakon otpocinjanja posla
tesko je opstati na trzistu, pokrenuti svoj posao, placati obaveze i prezivjeti
zato kazem da je dzungla

Nemoj jarane nas porediti, mi nismo baš uzoran primjer.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 26/11/2010 14:29

nisam nas ni poredila, rekla sam da smo presmijesni :D
bilo bi mi sega pisati o nasem kapitalizmu, zato sam i pisala o SAD-u

zonbirile

Post by zonbirile » 26/11/2010 14:40

plain vanilla wrote:nisam nas ni poredila, rekla sam da smo presmijesni :D

---------------------------------
ja,ali ima i Skandinavski,Holandski,Švicarski itd.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 26/11/2010 14:59

zonbirile wrote:

vjerujem da ima, ali bojim se da ne znam detalje njihovog kapitalizma

o svedskom znam ponesto, ali ne previse, pa bezveze da ne pisem

Hemel

Post by Hemel » 26/11/2010 15:10

zonbirile wrote:

i kakva je razlika... :? :roll:

ne valja ni komunizam ni kapitalizam. jedino valja nesto izmedju ako se ikada stvori (odnosno, ako to ikada kapitalisti dozvole).

p.s. juce gledam u novinama crvenu ''reklamu'' , ''ako vas komsija vozi skupo auto posalji sms sa reg.brojem na broj taj i taj... :shock: :roll: gdje ja zivim tito dragi,

zonbirile

Post by zonbirile » 26/11/2010 15:38

Hemel wrote:
zonbirile wrote:

i kakva je razlika... :? :roll:

ne valja ni komunizam ni kapitalizam. jedino valja nesto izmedju ako se ikada stvori (odnosno, ako to ikada kapitalisti dozvole).

p.s. juce gledam u novinama crvenu ''reklamu'' , ''ako vas komsija vozi skupo auto posalji sms sa reg.brojem na broj taj i taj... :shock: :roll: gdje ja zivim tito dragi,

--------------------------------------------------------------
šta je vrli pisac htjeo reći.Pa to između je u navedenim zemljama,a ti nastavi čitati te novine.

medvjed23
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Post by medvjed23 » 26/11/2010 16:48

ja2 wrote:

Mora postojati regulacija ekonomskog sistema od strane drzave, inace sve ode u k....

Ja mislim da postoji. Liberalni kapitalizam je prevaziđen u drugoj polovini 19. vijeka. Ja mislim da se ovaj današnji zove intervencionistički kapitalizam. Postoji određena uloga države kod regulacije cijena i zaštite radničkih prava. Kad uporedimo taj divlji kapitalizam i ovaj današnji možemo reći da je situacija danas višestruko bolja. (iako je daleko od idealne).

Socijalizam je diktatorski režim koji bi trebao odumrijeti i pretvoriti se u komunizam (besklasno društvo). Ali od tog odumiranja nema ništa. To je šuplja priča.

Mislim da je intervencionistički kapitalizam najmanje zlo. Bolji je od diktature i od divljeg kapitalizma.

Ne valja al ne postoji ništa bolje.

Mjesanac

Post by Mjesanac » 26/11/2010 18:32

Najbolje bi bilo napravit neku kombinaciju ova dva sistema. Uzeti brigu za ljude iz komunizma i mogucnosti biznisa iz kapitalizma.

KOMUTALIZAM :D

Bosnolog

Post by Bosnolog » 26/11/2010 18:51

Mjesanac wrote:Najbolje bi bilo napravit neku kombinaciju ova dva sistema. Uzeti brigu za ljude iz komunizma i mogucnosti biznisa iz kapitalizma.

KOMUTALIZAM :D

:thumbup: :lol: :lol: Ote mi misaonu rijec :bih:

JThomas
Been thanked: 26 times

Post by JThomas » 26/11/2010 18:54

kapitalizam je okej stvar, naročito s obzirom da ljudi još nisu izmislili efikasniji proizvodni poredak :D

al' fazon je u tome što smo mi sad u onoj fazi kapitalizma koju su razvijene nacije prošle sredinom 19. vijeka...

plain vanilla

Post by plain vanilla » 26/11/2010 19:08

JThomas wrote:kapitalizam je okej stvar, naročito s obzirom da ljudi još nisu izmislili efikasniji proizvodni poredak :D

al' fazon je u tome što smo mi sad u onoj fazi kapitalizma koju su razvijene nacije prošle sredinom 19. vijeka...

sto znaci da bolji ovdje necemo ni zapamtiti :D

JThomas

Post by JThomas » 26/11/2010 19:12

tačno tako :D

kritichar

Post by kritichar » 26/11/2010 19:49

komunizam je ideologija

bolja usporedba bi bila socializam i kapitalizam

u kapitalizmu se niko neće boriti za tebe kao u socializmu. u kapitalizmu moras sve sam.

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 26/11/2010 19:50

kad bude ukinut novac, onda se moze ocevikat neka ravnopravnost,
bez obzira na politicki sistem, NOVAC je pokretac belaja.

ideje jeste utopijska, ali kao i neke druge uutopijske ideje koje su postojale kojima je trebalo dosta stoljeca da postanu stvarnost. Avion, Svemir, Nanosistemi, Elektricitet, ....., koje su bile nezamislive prije par stotina godina,

prirodna je zelja covjeka da dozivi neki napredak u nekoj oblasti, mnogo stvari mozda necemo dozivjeti,..
ono sto bi moglo biti izvjesno da dozivimo promjene u tehnici, dok za politicke sisteme treba dosta godina.

zadovoljite se sa zabavnom tehnikom TV 3D

ja2

Post by ja2 » 26/11/2010 19:59

rado bih se ja zabavila al nemam ni za jarte za kino...8KM za 3D film, jebote neko bi hranio porodicu za te pare dva dana...fuj :x :x :x :x
Kapitalizam je opste stranje, cist primjer je amerika. Bez obzira koliko mi gledali idelno drustvo na u tv filmovima i serijama ipak kod njih ima vise beskucnika i siromasnih nego sto ce kod nas ikad biti. Koliko sam nesto nacula, u americi se bore da se zdravstveno i socijalno osiguarnje stavi pod okrilje drzave.

I po meni bi bila idelna jedna vrsta kombinacjie. Drzava mora uzeti pod svoju kontrolu neke segmente inace odosmo u k.. kao sto rekoh.
Sve su nam privatizovali, i jos malo pa necemo imati kapitalizam nego feudalizam. Radit cemo na posjedima (preduzecima) monopolista i bogatih koji ce nam davati mrvice tek toliko da prezivimo. A cesto nisi ni dovoljno dobar da imas tu cast da radis kod kakvoh feudalca nego ce te pustit da crknes ko pasce na ulici, jer nemas nikakve jake ljude iza sebe odnosno veze.

popajic

Post by popajic » 26/11/2010 20:06

kritichar wrote:komunizam je ideologija

u kapitalizmu se niko neće boriti za tebe kao u socializmu. u kapitalizmu moras sve sam.

2 x ti fali J , a i brkas stvari.
(sta je sa Skandinavijom ? )

Bosnolog

Post by Bosnolog » 26/11/2010 20:24

popajic wrote:
kritichar wrote:komunizam je ideologija

2 x ti fali J , a i brkas stvari.
(sta je sa Skandinavijom ? )

Skandinavija je najveca mjesavina Socijalizma i Kapitalizma..(socijalizam je liberalni i pluralisticki oblik preinacenog jednopartijski komunizm u vise partijski(pluralni)idealizam),.....

Skandinavske zemlje imaju ogromne prirodne resusrse i relativno mali procenat populacije stanovnistva,.....Norveska je zemlja sa jednom od najboljim standardima zivota na Svijetu ali i najvise nalazista nafte u Evropi sto im omogucuje ekonomski socijalni nadprosjecni zivotni standard u poredeci sa ostali zemljam Svijeta,......

Licno smatram da je najbolja kombinacija dva sistema socijalne pravde regulacionih normi kapitaistickog sistema kada je u pitanju zastita prava radnika,zdravstva i obrazovanja i kapitalisticko pluralistickih sloboda i ideja na svim poljma i segmentima drustva sa uredenim pravnim sistemom koji ce zastititi sve slojeve drustva a covjeka sa svim njegovim pravima i slobodama kao induvidue iznad svega,.........

JThomas

Post by JThomas » 26/11/2010 20:39

ja2 wrote:rado bih se ja zabavila al nemam ni za jarte za kino...8KM za 3D film, jebote neko bi hranio porodicu za te pare dva dana...fuj :x :x :x :x
Kapitalizam je opste stranje, cist primjer je amerika. Bez obzira koliko mi gledali idelno drustvo na u tv filmovima i serijama ipak kod njih ima vise beskucnika i siromasnih nego sto ce kod nas ikad biti. Koliko sam nesto nacula, u americi se bore da se zdravstveno i socijalno osiguarnje stavi pod okrilje drzave.

I po meni bi bila idelna jedna vrsta kombinacjie. Drzava mora uzeti pod svoju kontrolu neke segmente inace odosmo u k.. kao sto rekoh.
Sve su nam privatizovali, i jos malo pa necemo imati kapitalizam nego feudalizam. Radit cemo na posjedima (preduzecima) monopolista i bogatih koji ce nam davati mrvice tek toliko da prezivimo. A cesto nisi ni dovoljno dobar da imas tu cast da radis kod kakvoh feudalca nego ce te pustit da crknes ko pasce na ulici, jer nemas nikakve jake ljude iza sebe odnosno veze.

prvo, ne postoji samo američka varijanta kapitalizma. kapitalizam je i u njemačkoj, švicarskoj, švedskoj, australiji, kanadi...

drugo, njih ima stotinjak puta više, pa vjerovatno ima više i beskućnika i siromašnih...al' nešto nisam siguran da je dinar da preživiš teže zaraditi nego ovdje. ako ništa - imaš šansu da zaradiš ako si voljan raditi, i zato ljudi iz zemalja k'o što je naša i dalje hrle u ameriku, a ne obratno. nema opšteg zdravstvenog osiguranja, ali je zato razlika između bruto i neto plate prosječnog radnika desetak posto, a ovdje u kantonu sarajevo 71%...a šta dobijaš za uzvrat?

Post Reply