Komunisticka propaganda priprema za genocid

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#1 Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Image


Image


Iz udzbenika za srednju skolu iz 80ih godina. Sad da ne razglabamo o znacaju upravo turske imperije na razvitak srpske kulture i srba kao naroda kao i pravoslavne crkve. Ovo su vam pisali komunisti, samo da pokazem yunostalgicarima kako su bili karakteristikovani od strane velicanstvenog Beograda. Ovo podvuceno crvenim jasno glorifira pokolje nad Bosnjacima a slike sluze da bi potpirili mrznju kod svakog djeteta prema svom skolskom prijatelju, do te mjere da ga u buducnosti moze hladnokrvno ubiti (sto se na kraju i desilo).

Komunisticka propaganda se nije puno razlikovala od cetnicke, to se i dan danas vidi jer se otvaraju skole za cetnike, gdje nasi susjedi salju svoju djecu da bi se indoktrinirali u vrlinama mrznje i pokolja:

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/29 ... tnike.html

Dakle generacije djece nasih susjeda masovno pohadjaju ove ustanove, u kojima se ne uci nista sto nije mimo zvanicne historije za vrijeme komunistickog rezima, jedino u cemu se razlikuju jeste da komunisticki rezim iznosi cinjenicu cetnicke saradnje sa okupatorom. Eto pa sami presudite kako je bilo divno u bivsoj Jugoslaviji.

/EDIT Posto su me yunostalgicari okrivljavali da lazem, iznosim dokaze da se knjiga koristila u skolama i to jos 1967e!

Evo je drugovi i drugarice, i sta pise:


Autor: Mirko Žeželj
Naslov: Prošlost u slikama
Izdavač: Školska knjiga, Zagreb
Godina: 1967.
Stranica: 119
Izdanje: 5
Stanje: Izvrsno
Uvez: Tvrdi
Bogato ilustrirano

Slanje poštom: 10kn


http://www.njuskalo.hr/djecje-knjige/mi ... as-6434129
Last edited by Ljiljanko on 19/04/2014 20:08, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#2 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Tesla10 »

Ti si kreten.
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#3 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Necemo se valjda vrijedjati gospodine, dali izrecito pise da je oslobodilacka borba pocela "Istrebljenjem poturica" i da su "poturice izdajnici"......... ja samo postavljam istinu. Cetnicka propaganda i ispiranje mozga djece nasih susjeda je pocela za vrijeme komunistickog rezima, pred pad Jugoslavije......... genocid se planirao veoma dugo.
Juvelandia
Posts: 532
Joined: 24/10/2012 17:09

#4 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Juvelandia »

Svašta je moglo proci u toj Jugoslaviji, "poturice presle na islam..." ono jasno ukazat koga treba zaklat, a kasnije 90-tih "čas prakticne nastave". Cccc
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#5 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by sinuhe »

O kojem udzbeniku je rijec i iz koje republike? Iz Srbije i BiH nije.
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#6 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Jeste iz BiH, tacnije receno iz Bosanske krajine. Godina negdje 89a.
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#7 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by sinuhe »

Gluposti. :lol:
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#8 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Naravno, sve je falsifikat....... :roll:
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#9 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by sinuhe »

Kako hoces, ali ovo nije srpski udzbenik, a jos manje iz Bosanske Krajine.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by ExNihilo »

Joj, glupe teme. I šta si ti sad "otkrio", da 89. nacionalizam bujao? Dajte čovjeku nagradu!
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#11 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by ratamahatta »

Haj uslikaj korice i izdavaca, pa da vidimo o cemu se radi....ovako moze biti sta god ti kazes :-D
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#12 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Tema je itekako relevantna, da vidimo odakle je sve ideoloski pocelo, naime iz prijestolnice yunostalgicara Beograda.
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by sinuhe »

Izgleda mi kao hercegbosanska slikovnica za nize razrede osnovne skole. Udzbenici istorije nisu tako izgledali u bivsoj drzavi.
Last edited by sinuhe on 19/04/2014 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6833
Joined: 20/02/2013 14:14

#14 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Cherry-Cherry »

Ljiljanko wrote:Jeste iz BiH, tacnije receno iz Bosanske krajine. Godina negdje 89a.
Nije tačno. Ajde skeniraj korice knjige, pa prvu stranu gdje piše izdavač, autor.... :-) Ili reci, koji je tačno udžbenik u pitanju, koje godine je tačno štampan, a ne otprilike, pa ću ga ja potražiti, nikakav problem. Samo daj precizne informacije.
User avatar
Di Canio
Posts: 120
Joined: 07/10/2013 10:08

#15 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Di Canio »

Ništa čudno i neočekivano od komunističkog šljama.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6833
Joined: 20/02/2013 14:14

#16 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Cherry-Cherry »

Ljiljanko wrote:Image


Image


I
Ovako nisu izgledali udžbenici za srednju školu :-) Mogao si malo inteligentnije slagati i izmisliti.
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#17 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Ljiljanko »

Korice nazalost nisu sacuvane, ali je nesumnjivo da se radi o dobu komunizma, naravno jer drugovi i drugarice nevjeruju mojoj rijeci....... ali eto vjerovali su u bratstvo i jedinstvo, sve do 90-95e pa i dan danas.


Image


Image
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6833
Joined: 20/02/2013 14:14

#18 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Cherry-Cherry »

Korice nisu sačuvane, naravno... Znam da nisu, jer ne postoje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#19 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by sinuhe »

To nije sluzbeni udzbenik. Svakakvih slikovnica je bilo u prodaji.
Nije udzbenik niti je izdavac iz Srbije.
Last edited by sinuhe on 19/04/2014 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#20 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by ZV Keli »

Sto se cudite, zar ne bjese da su cetnici i partizani pogotovo komunisticki smradovi unutar partizana (koje postujem ali naravno samo one prave prvoborce) ne prelazise jedni drugima u redove i ne napadase Bosnjake, Hrvate, Albance i Srbe koji se nisu htjeli njima podciniti zajedno ?! Sto vas cudi ovo
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#21 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Arsenal Royal »

Tema je jako dobra.Samo ovakvim udžbenicima su se mase mogle pripremati na ono što se desilo u Višegradu naprimjer.Samo me zanimaju korice da vidimo o kojoj je knjizi tačno riječ
racionalista
Posts: 1477
Joined: 20/07/2012 20:40

#22 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by racionalista »

daj neke podatke o tom udzbeniku, godina izdanja, autori, predmet, razred i sl
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#23 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by akcid »

Ima li gdje šta napisano o "zlatnim kašikama" u ovom udžbeniku, neka najava blagostanja i socijalne pravde, jednakosti svih građana bez obzira na etničku pripadnost, socijalnu, religioznu, besplatnog obrazovanja, besplatnog zdravstvenog sistema, novih radnih mjesta, ili je naše "blagostanje" karakteristično isključivo za postratni period?
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#24 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by It_is_a_Leclerc »

Ja sam iz Krajine i prvi put u životu vidim ovakav udžbenik. Udžbenici iz tog vremena su rijetko bili ovako ilustrovani, uglavnom realnim sličicama, a ne kao slikovnice, i uglavnom je teksta bilo puno, puno više, a ne tri rečenice po stranici, i uglavnom nije bio ovoliki prored između redova, niti je broj stranice bio na sredini već u donjem desnom uglu.
Tad je postojao jedan udžbenik za cijelu državu, tako da ti ne vjerujem ni jedne jedine sekunde.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#25 Re: Komunisticka propaganda priprema za genocid

Post by Max Bunker »

Arsenal Royal wrote:Tema je jako dobra.Samo ovakvim udžbenicima su se mase mogle pripremati na ono što se desilo u Višegradu naprimjer.Samo me zanimaju korice da vidimo o kojoj je knjizi tačno riječ
Jeste vala, Milan Lukic procitao u srednjoj skoli ovu knjigu i rekao:"E jebat cu ja majku svim poturicama!", te par godina kasnije, zbog ovog teksta, uze pusku i izvrsi zlocine nad Bosnjacima. :-)
Nije ova knjiga ili neke druge, dovodile do zlocina nad Bosnjacima (i Hrvatima) vec "đedovske" price o strasnim begovima, agama, pasama, ustasama i sl., to jeste ono kako su odgajani i sto su iz kuce donosili.
U ono doba, doba Jugoslavije od 1945.godine pa do tamo negdje 1980-ih jeste bilo nekog skakljivog materijala ali to je u 0,5% slucajeva. Jedno takvo djelo po meni je "Gorski vijenac".
Pa nama je Jahic izdao Rjecnik Bosanskog jezika u kojoj je pored rijeci "vlah" kao primjer recenice napisao, nesto u fazonu:"Vlasi su mnoge zlocine izvrsili." pa onda (opet parafraziram):"Ne vjeruj mu, Vlah je."

Ono sto je meni jako, jako, jako, jako interesantno jeste da i desnicari Hrvati i desnicari Srbi i desnicari Muslimani/Bosnjaci koriste istu pricu, isti model o nekom terorisanju njihovog naroda od tadasnje vlasti, tadasnjeg sistema i kako je onaj drugi narod, bio privilegovaniji od njihovog naroda pa onda kao dokaz tome, izvuku ovaj neki kvazi dokaz.

Imate u doba ove nase "demokratije" mnogo, mnogo skakljivijeg i opasnijeg materijala koji je sluzbena literatura.
Locked