Kolonijalizam u Africi i misionari

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#26 Re: Kolonijalizam u Africi i misionari

Post by sandra01 »

Jazz_Junkie wrote:
theTruePath wrote:
Energični leptir wrote:The majority of Africans are adherents of Christianity or Islam. Both religions are widespread throughout Africa. These religions are often adapted to African cultural contexts and indigenous belief systems. It was estimated in 2002 that Christians form 45% of Africa's population, and Muslims forming 40%

Izvor: Encyclopedia Britannica

zapravo islam je zaobisao krscanstvo jos prije par godina,i danas je u citavoj Africi islam oko 55% krscanstvo oko 40%
Sluzbeni izvori?

Ovo je ono o cemu ja pisem.Podatke je lako aznati recimo 100 godina unazad.Ali nigdje ne postoji time line recimo 500 godina unazad da se vidi koji procenat stanovnistva je pripadao kojoj religiji.Ako neko slucajno ima taj podatak molim ga da ga ovde postavi.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#27 Re: Kolonijalizam u Africi i misionari

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.sarajevo-x.com/svijet/clanak/100704047#komentari wrote:Kongo

Žrtve eksplozije sahranjene u masovne grobnice

Od najmanje 230 ljudi poginulih u eksploziji cisterne na istoku Demokratske Republike Kongo većina je sahranjena u dvjema masovnim grobnicama, javio je u nedjelju BBC.
Foto: SkyNewsNaftna cisterna se u noći između petka i subote prevrnula u blizini sela Sange, nedaleko od granice s Burundijem, i eksplodirala dok su ljudi pokušavali prikupiti gorivo koje je istjecalo.

U požaru koji je izbio nakon eksplozije izgorio je veći broj kuća, sagrađenih od blata i slame.

Marcellin Cisambo, guverner regije Južni Kivu rekao je Reutersu da su neke od žrtava pokušavale ukrasti gorivo, ali da je većina stradala u požaru koji je zahvatio njihove kuće dok su gledali utakmicu Svjetskog kupa.

Glasnogovornik Ujedinjenih naroda Madnodje Mounoubai izjavio je da je život izgubila najmanje 231 osoba, dok ih je 195 ozlijeđeno.

Prema podacima Crvenog križa, među poginulima je 61 dijete i 36 žena, prenijela je američka novinska agencija Associated Press.

Ovakve nesreće nisu rijetke u regiji, a broj žrtava je često veliki zato što se ljudi tiskaju oko prevrnutih cisterni kako bi došli do goriva.

Kako u nedjelju piše UK Today, otkriveno je da je do zapaljenja došlo kada je lokalno stanovništvo počelo skupljati naftu, a u tom je trenutku netko gasio cigaretu, što je izazvalo požar.
South Kivu je provincija bogata mineralom zvani coltan.

Provinciju Katangu su raselili tako što su seljacima plaćali selidbu u neku drugu provinciju, samo da bi mogli na miru iskorištavati rudu urana.

Tamo, u selima, među siromašnim uopšte nema pušača. Niko ne puši!
Pokušao sam ja litar nafte zapaliti opuškom. Ne ide nikako.

Izgleda da im se više ne isplati plaćati raseljavanje, nego malo rata-genocida, malo ubačenih terorista Tutsi-ja, prevrnutih cisterni,...i eto, prostora na kojem se nalaze rude očišćenog od problematičnog naroda koje mora da jede, pije vodu, oblači se, dobija platu....

Bratski narod Konga ima nesreću da im je zemlja prebogata svim i svačim,...dijamantima, mineralima, naftom, mahagoni drvetom, uranom,...

Ove velike kompanije što iskorištavaju resurse DR Konga vode sa sobom i misionare, ne bi li ''upristojili'' tamošnja plemena.

Bh. Kongoanci, je li tako?
(Tamo u misiji, MONUC ima naših vojnika i policajaca, te drugog osoblja UN)
Post Reply