Koliko traje procedura razvoda braka?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: Euridika, _BataZiv_0809

Post Reply
alhemicarka

#1 Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 11:48

Zanima me koliko traje procedura razvoda braka. Nešto mi se pravo oteglo, pa me zanima da li je neko imao sličnih iskustava?

Vjenčali smo se 2001. godine. Prvih nekoliko godina sve je bilo med i mlijeko, ali su posljednje tri-četiri pakao. Nekoliko puta sam pokušala pokrenuti parnicu, ali moj muž je kategorično odbijao potpisati sporazumni razvor. Nakon par godina uvjeravanja i pregovaranja, odlučila sam samoinicijativno podnijeti zahtjev za razvod. Zahtjev sam podnijela u martu. Prvo ročište nam je zakazano sredinom novembra.

Nemamo djece, nemamo zajedničke imovine i ne živimo zajedno od decembra prošle godine. On je rekao da taj papir ne želi potpisati i da ga niko na to ne može natjerati.

Kakva je daljnja procedura? Šta će biti nakon prvog ročišta? Koliko to sve može potrajati?

quarterback

#2 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by quarterback » 15/10/2012 11:53

ako ne zeli da potpise sporazumni razvod braka mozes pokrenuti tuzbu, ipak pametnije bi mu bilo da potpise sporazumni jer tuzba ne koristi nikome osim advokatima, radi se o dugom i skupom procesu koji ce biti vrlo bolan za oboje

mislim da bi trebala ozbiljno razgovarati sa njim i reci mu da neces odustati od razvoda te ga uputiti da se raspita oko sporazumnog razvoda kod advokata

ako to ne zelis pokreni proces kod svog advokata koji ce ga nazvati i pitati ga isto - da li je za sporazumni ili za tuzbu, tada ce shvatiti koliko je ozbiljno, kada se raspita kod advokata shvatice i sam da je sporazumni najbolje rjesenje posebno jer nemate imovine, djece i ostalog sto bi mogao biti problem kod razvoda

ako jedno ne zeli brak to je kraj, nema pravnog nacina da ono drugo natjera ono prvo da bude u braku

alhemicarka

#3 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:00

quarterback wrote:ako ne zeli da potpise sporazumni razvod braka mozes pokrenuti tuzbu, ipak pametnije bi mu bilo da potpise sporazumni jer tuzba ne koristi nikome osim advokatima, radi se o dugom i skupom procesu koji ce biti vrlo bolan za oboje

mislim da bi trebala ozbiljno razgovarati sa njim i reci mu da neces odustati od razvoda te ga uputiti da se raspita oko sporazumnog razvoda kod advokata

ako to ne zelis pokreni proces kod svog advokata koji ce ga nazvati i pitati ga isto - da li je za sporazumni ili za tuzbu, tada ce shvatiti koliko je ozbiljno, kada se raspita kod advokata shvatice i sam da je sporazumni najbolje rjesenje posebno jer nemate imovine, djece i ostalog sto bi mogao biti problem

ako jedno ne zeli brak to je kraj, nema pravnog nacina da ono drugo natjera ono prvo da bude u braku
Pokušala sam na sve moguće načine razgovarati. Neće ni da čuje. Išao je na varijantu da se pomirimo, pokušamo još jednom, ali ta agonija mi je stvarno bespotrebna. Dovoljno dugo sam proživljavala pokušaje mirenja i nastavak psihičke torture.

Zvao ga je i moj advokat u mom prisustvu da mu objasni koliko bi ga razvod mogao skupo koštati ukoliko ne pristane. Sada, nisam shvatila da li je advokat predao tužbu na sud ili samo zahtjev za brakorazvodnu parnicu.

Ukoliko na ovom ročištu u novembru ponovo odbije da potpiše, koliko vremena će potrajati dok sve to ne bude okončano?

arte.fakt

#4 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by arte.fakt » 15/10/2012 12:01

imao bih i ja jedno pitanje vezano za ovu tematiku , zanima me procedura ako je brak sklopljen u bih a razvod se desio u drugoj zemlji i sud te zemlje donio rjesenje o razvodu braka , koja je procedura u tom slucaju ?

quarterback

#5 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by quarterback » 15/10/2012 12:03

alhemicarka wrote: Pokušala sam na sve moguće načine razgovarati. Neće ni da čuje. Išao je na varijantu da se pomirimo, pokušamo još jednom, ali ta agonija mi je stvarno bespotrebna. Dovoljno dugo sam proživljavala pokušaje mirenja i nastavak psihičke torture.

Zvao ga je i moj advokat u mom prisustvu da mu objasni koliko bi ga razvod mogao skupo koštati ukoliko ne pristane. Sada, nisam shvatila da li je advokat predao tužbu na sud ili samo zahtjev za brakorazvodnu parnicu.

Ukoliko na ovom ročištu u novembru ponovo odbije da potpiše, koliko vremena će potrajati dok sve to ne bude okončano?
na zalost to ne znam...
nisam jos levelovao na taj nivo :|
Last edited by quarterback on 15/10/2012 12:03, edited 1 time in total.

alchak.ba

#6 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alchak.ba » 15/10/2012 12:03

alhemicarka wrote:Zanima me koliko traje procedura razvoda braka. Nešto mi se pravo oteglo, pa me zanima da li je neko imao sličnih iskustava?

Vjenčali smo se 2001. godine. Prvih nekoliko godina sve je bilo med i mlijeko, ali su posljednje tri-četiri pakao. Nekoliko puta sam pokušala pokrenuti parnicu, ali moj muž je kategorično odbijao potpisati sporazumni razvor. Nakon par godina uvjeravanja i pregovaranja, odlučila sam samoinicijativno podnijeti zahtjev za razvod. Zahtjev sam podnijela u martu. Prvo ročište nam je zakazano sredinom novembra.

Nemamo djece, nemamo zajedničke imovine i ne živimo zajedno od decembra prošle godine. On je rekao da taj papir ne želi potpisati i da ga niko na to ne može natjerati.

Kakva je daljnja procedura? Šta će biti nakon prvog ročišta? Koliko to sve može potrajati?
Advokatu punomoc i pusti njega neka radi i pare zarađuje.
Ti se opusti, a pravila nema kad će sta biti gotovo.

alhemicarka

#7 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:07

alchak.ba wrote:
alhemicarka wrote:Zanima me koliko traje procedura razvoda braka. Nešto mi se pravo oteglo, pa me zanima da li je neko imao sličnih iskustava?

Advokatu punomoc i pusti njega neka radi i pare zarađuje.
To mi baš i nije motivirajuće. :)

Aleluja

#8 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by Aleluja » 15/10/2012 12:09

alhemicarka je napisao/la:
On je rekao da taj papir ne želi potpisati i da ga niko na to ne može natjerati.
...reci ti njemu da ne gleda puno muvije :D ...niko tebe ne može natjerati da budeš u braku, može on palamuditi bezze...tu nema pravila zbog (ne)opterećenosti suda ! :mrgreen:

alchak.ba

#9 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alchak.ba » 15/10/2012 12:10

alhemicarka wrote: Advokatu punomoc i pusti njega neka radi i pare zarađuje.
To mi baš i nije motivirajuće. :)[/quote]

Vidi, kako znam, a pošto nemate djece niti zajedničke imovine, sve će se riješiti na prvoim ročištu. E sad ti niko ne moze i nece reci kada ce ono biti zakazano.

To što on neće da potpiše sporazumni nemoj da te brine. Hoće neće, ne mora. :)

alhemicarka

#10 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:16

alchak.ba wrote:
Vidi, kako znam, a pošto nemate djece niti zajedničke imovine, sve će se riješiti na prvoim ročištu. E sad ti niko ne moze i nece reci kada ce ono biti zakazano.

Ima još jedna stvar. U tom našem malom i skromnom domaćinstvu jedina sam ja privređivala i imala stalno zaposlenje. On kaže da će mi tražiti neku vrstu alimentacije i da ga po zakonu (nekom njegovom) moram "izdržavati" određeno vrijeme dok ne nađe zaposlenje. Može li to biti otežavajući faktor pri razvodu?

alchak.ba

#11 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alchak.ba » 15/10/2012 12:19

alhemicarka wrote:
alchak.ba wrote:

Ima još jedna stvar. U tom našem malom i skromnom domaćinstvu jedina sam ja privređivala i imala stalno zaposlenje. On kaže da će mi tražiti neku vrstu alimentacije i da ga po zakonu (nekom njegovom) moram "izdržavati" određeno vrijeme dok ne nađe zaposlenje. Može li to biti otežavajući faktor pri razvodu?
Nisi ti njega nista duzna izdrzavati.
On moze traziti sta hoce, a dobit ce samo racun od suda, a mozda i advokata bude li previse kenjo' da prostis :)

alhemicarka

#12 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:21

alchak.ba wrote: Nisi ti njega nista duzna izdrzavati.
On moze traziti sta hoce, a dobit ce samo racun od suda, a mozda i advokata bude li previse kenjo' da prostis :)
Bog te čuo! :)

quarterback

#13 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by quarterback » 15/10/2012 12:23

mislim da se samo djeca moraju izdrzavati, za odrasle to ne vrijedi

ps
mislio sam te zamoliti da razmislis o tome da li je razvod jedino rjesenje, ali sam nakon tvog zadnjeg posta promjenio misljenje...

jazzer

#14 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by jazzer » 15/10/2012 12:25

alhemicarka wrote:Ima još jedna stvar. U tom našem malom i skromnom domaćinstvu jedina sam ja privređivala i imala stalno zaposlenje. On kaže da će mi tražiti neku vrstu alimentacije i da ga po zakonu (nekom njegovom) moram "izdržavati" određeno vrijeme dok ne nađe zaposlenje. Može li to biti otežavajući faktor pri razvodu?
Ne bih da ti prisjedam na muku al' bas si nasla lika.. Cuj, da mu placas alimentaciju? Toliko je nesposoban
da se ''odrzava'' u zivotu da mu i to treba ili je to samo vid pritiska ne bi li se predomislila? Kako god, drkadzija
pravi.

NorveskaZena

#15 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by NorveskaZena » 15/10/2012 12:25

Taj tvoj je, da prostiš, parazit. Treba ga nogom u dupe , a ne izdržavati. Nisu mi nikada bili jasni likovi koji nazor pokušavaju održati bilo kakvu vezu.

alchak.ba

#16 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alchak.ba » 15/10/2012 12:27

alhemicarka wrote:
samo se opusti i pusti advokata da odradi svoje....
ima ona advokatica dole u blizini suda, ne znam joj tacno ime, za takve je pravi maher :D

alhemicarka

#17 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:29

quarterback wrote:mislim da se samo djeca moraju izdrzavati, za odrasle to ne vrijedi

ps
mislio sam te zamoliti da razmislis o tome da li je razvod jedino rjesenje, ali sam nakon tvog zadnjeg posta promjenio misljenje...
Ma nije ovo prvi put da se pokretala tema razvoda. Tri-četiri godine unazad sam pokušala razgovarati sa njim, svađali smo se, mirili... Nakon pomirenja mjesec dana sve bude kako treba i onda opet po starom. Ili još gore. Razmišljanje o nekom drugom rješenju uopće više nije opcija.

quarterback

#18 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by quarterback » 15/10/2012 12:31

onda sretno, sta drugo da ti kazem...

alhemicarka

#19 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:32

NorveskaZena wrote:Taj tvoj je, da prostiš, parazit. Treba ga nogom u dupe , a ne izdržavati. Nisu mi nikada bili jasni likovi koji nazor pokušavaju održati bilo kakvu vezu.
Parazit kojeg nabijaš nogom u dupe, a on ne odustaje... :D

NorveskaZena

#20 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by NorveskaZena » 15/10/2012 12:36

alhemicarka wrote:
NorveskaZena wrote:Taj tvoj je, da prostiš, parazit. Treba ga nogom u dupe , a ne izdržavati. Nisu mi nikada bili jasni likovi koji nazor pokušavaju održati bilo kakvu vezu.
Parazit kojeg nabijaš nogom u dupe, a on ne odustaje... :D

Ma znam takve. Blisko iskustvo sa identičnom vrstom. I najgore što ništa ne pomaže. Otići će od tebe jedino kada sredi svoj unutarnji nered. Osnovna funkcija mu je da tebi crpi energiju i život jer mu se može. Tek kada pronađe lične razloge za nastavak svog životnog puta pustit će te na miru. Tuga, sestro, tuga. (Empatišem u potpunosti)

illuminated

#21 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by illuminated » 15/10/2012 12:39

Nista se ne boj. Ici ce to brzo. Sud ce to brzo razvesti. Njega nece niko nista ni pitati. Bice mislim 1-2 rocista i to je to. To su nepomirljive razlike i dovidjenja...

Sretno.
Last edited by illuminated on 15/10/2012 12:50, edited 2 times in total.

SundanceKid

#22 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by SundanceKid » 15/10/2012 12:41

alhemicarka wrote:
Obaveze izdrzavanja supruznika (i bivseg supruznika) zaista postoje, ima ih u zakonu, ali stvarno tesko da ce taj tvoj lezihljebovic bilo sta dobiti.

Evo Porodicnog zakona, pa pogledaj malo oko clana 224 i dalje.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /25bos.pdf

slobodann

#23 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by slobodann » 15/10/2012 12:43

sudovi su jako spori, treba im pola godine da ti zakazu rociste za razvod

alhemicarka

#24 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by alhemicarka » 15/10/2012 12:44

NorveskaZena wrote: Ma znam takve. Blisko iskustvo sa identičnom vrstom. I najgore što ništa ne pomaže. Otići će od tebe jedino kada sredi svoj unutarnji nered. Osnovna funkcija mu je da tebi crpi energiju i život jer mu se može. Tek kada pronađe lične razloge za nastavak svog životnog puta pustit će te na miru. Tuga, sestro, tuga. (Empatišem u potpunosti)
Hvala na empatiji. I ona puno znači u ovim trenucima bespomoćnosti.
Ponekad imam osjećaj da mu je jedini lični razlog za nastavk životnog puta sputavanje moga. Njegova jedina pokretačka snaga koja mene koči u nastavku vlastitog života. Valjda će mu jednom doći iz guzice u glavu. A do tada, sve prepuštam u ruke čiki koji je plaćen da se to okonča. :)

slobodann

#25 Re: Koliko traje procedura razvoda braka?

Post by slobodann » 15/10/2012 12:45

neka ti je sa srecom alhemicarko - mnogo srece u buducem zivotu !!!

Post Reply