Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#201 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

Ahmmed wrote:
zonbirile wrote:
KREMEN wrote:Necu da sad budem na strani ni jedne vjere, ali reci da je majka sejtan ako nosi hlace, ili ako ne nosi maramu da ce joj grba izrasti mislim da ne moze normalan covjek..i jos uci djecu :-) pitao bi prave vjerenike muslimane jel za nji to normalno, i kako bi to objasnili?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ti se čudiš za djecu,ovo je priča u osvit rata namjenjena odraslima.

Trebamo reci nasim zenama da skupe lug iz sporeta i nek sacekuju cetnike i bacaju im to u oci. Mi cemo ovamo tri puta prouciti Ajetul Kjursiju i kad zavrsimo puhnut cemo nizase".

Ma, znao je Omer Behmen, DOBRO, da Ajetul Kjursija nije dovoljna u borbi protiv dušmana :-) :-)

evo, i ja se slomih, zonbirile, učeći je,ne bi li tvoje frustracije popustile ovaj forum, ali džaba..... :run:
------------------------------------
imaš neki problem,ili nisam u fonu diskusije.Misliš da je off topic,čemu jad i srđba.Bilo je i većih gluposti,pa ako se ne kažu nisu postojale.Da ti lakše bude i HVO je nosio posvećene krunice uz priču da štite od metka.Srbi su sigurno imali slične ublehe.Jeli sada lakše,prima li se učenje.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#202 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by callmethebreeeze »

ja sam isao u mekteb kod jednog mladog efendije, na zalost je poginuo u armiji, rahmet mu dusi, koji je bio jedan divan covjek i prema nama djeci se odnosio jaranski. obecavao nam je da cemo i lopte igrati u dzamijskom dvoristu. zato mi je jako zao kad cujem o kretenima poput ovog o kojem pricate.

ima samo jedno pitanje roditeljima koji ne salju djecu na vjeronauk ili koji bi ih prestali slati; zasto se ne organizujete i ne trazite da se i vasoj djeci ponudi neka smislena alternativa umjesto da came u holu do drugu djecicu hodza uci da je mama sejtan :D :D :D ?
Last edited by callmethebreeeze on 24/10/2009 22:14, edited 1 time in total.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#203 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by andrija2007 »

Ahmmed wrote:
zelenashica wrote:U kud ode tema....
malo prije sam nazvala par roditelja čija djeca idu sa mojom u razred,i fkt ne kužim neke stvari svi su potvrdili istinitosti tipa majka u hlačama šejtan :-) a šute :? il sam ja nenormalna ili sve oko mene savršeno normalno.....još mi jedna reče kako je isti taj efendija njeno dijete pitao kako to da nema brata ili sestru,je l on zna da njegov otac ne voli njegovu majku čim imaju samo njega :x .....

Ako je sve to tačno,an nemam razloga da ti ne vjerujem, tog efendiju prvo treba dobro namlatiti. I zabraniti mu, doživotno, da se bavi odgojem.Ozbiljno.
Hajde ti onda, kad si tako jasan i poduzetan, otidji ti pa ga namlati, i jos mu objasni zasto.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#204 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

callmethebreeeze wrote:ja sam isao u mekteb kod jednog mladog efendije, na zalost je poginuo u armiji, rahmet mu dusi, koji je bio jedan divan covjek i prema nama djeci se odnosio jaranski. obecao nam je da cemo i lopte igrati u dzamijskom dvoristu. zato mi je jako zao kad cujem o kretenima poput ovog o kojem pricate.

ima samo jedno pitanje roditeljima koji ne salju djecu na vjeronauk ili koji bi ih prestali slati; zasto se ne organizujete i ne trazite da se i vas djeci ponudi neka smislena alternativa umjesto da came u holu?
-------------------------------------------------------------
pazi ako čame u holu,onda je to smišljena igra,a sve se jednostavno riješi.Staviš vjeronauk prvi,ili zadnji čas i adio mare,kad već nema smislene alternative.Poenta i jeste da vjeronauka ima i da se ide onako "dobrovoljno".
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#205 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by semmy »

callmethebreeeze wrote:ima samo jedno pitanje roditeljima koji ne salju djecu na vjeronauk ili koji bi ih prestali slati; zasto se ne organizujete i ne trazite da se i vas djeci ponudi neka smislena alternativa umjesto da came u holu?
ja vise volim da moje dijete cami u holu ( mada su se organizovali pa su ili u biblioteci ili njihova uciteljica radi nesto pametno s njima u razredu ) nego da slusa debilizam i sranja koja ovi idioti prenose na nasu djecu...isao je 4 godine i nece vise, nit mu ja dam nit on hoce...sto je dosta dosta je...

sve sto je naucio naucio je s nanom....
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#206 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by callmethebreeeze »

ma razumijem te semmy, ali ni meni nije jasno sto nisu ovaj predmet stavili kao prvi ili zadnji cas, bas kao sto zonbrile gore reche, pa bi problem na taj nacin mogli rijesiti... tugo moja, sta znaci imati dobro obrazovanje, a kod nas sve urusava... umjesto da djecu uce istoriji religija oni ih filuju ovim demagoskim smecem...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#207 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

callmethebreeeze wrote:ma razumijem te semmy, ali ni meni nije jasno sto nisu ovaj predmet stavili kao prvi ili zadnji cas, bas kao sto zonbrile gore reche, pa bi problem na taj nacin mogli rijesiti... tugo moja, sta znaci imati dobro obrazovanje, a kod nas sve urusava... umjesto da djecu uce istoriji religija oni ih filuju ovim demagoskim smecem...
-------------------------------
šta se čudiš,pa vidiš šta su ih učili na Pravnom fakultetu.Kakva zemlja,takvo i obrazovanje.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#208 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by semmy »

mislim da je to politika vjeroucitelja, valjda kontali imat ce vise ucenika.roditelji ce biti savjesni pa nece dozvolit da im djeca 3-ci cas sjede u holu.....e moje nece ici sve dok se nepocene uciti o religijama....
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#209 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by Margita81 »

A sta ocekivati u ovoj drzavi? Da je nesto normalno i smisleno? Ma kakvi ljudi moji dragi daleko je sve kod nas od iole normalnog pa tako i ovo.
Sta je tek u manjim mjestima gdje u vrticima i skolama imaju vjeronauku a uvijek se nadje bar dvoje troje djece koja su "od one druge/trece strane" sta ta djeca rade, kako se osjecaju, sta misle sta se desava??
Znam 100% da u vecinski muslimanskim (vjerujem da je tako i sa srpskim/hrvatskim ofc) postoji samo hodza ili popularno zvano bula koja poducava vjeronauk znaci toj drugoj djeci nije dana cak ni alternativa. Da ne govorim o onima koji ne zele vjeronauku nikoje vrste svojoj djeci-o njima se niti ne misli..sejtansko sjeme, sta oni misle imat pravo izbora p's m'ter....
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#210 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by Soul_Sista »

..ja se sjecam kad sam bila mala (debela i klempava :lol: ) i ono idem iz skole i torba puna knjiga, ono sve cekas da dodjes kuci, zbacis torbu sa ledja...a vidi ove danasnje omladine, kako je tek njima? jel se iko pita? :D :D :D

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#211 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by Maraschino »

zelenashica wrote:Zoomke ja odluku donijela...hajde molim te ovo zakantači,.....ode u smjeru u kojem ne treba.....
nisi znala... :-) :D

pola ti se prasta... :run:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#212 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

Maraschino wrote:
zelenashica wrote:Zoomke ja odluku donijela...hajde molim te ovo zakantači,.....ode u smjeru u kojem ne treba.....
nisi znala... :-) :D

pola ti se prasta... :run:
ama pusti me komšija imam svojih briga da bi vodila političko-vjerske rasprave,tema je bazirana na problemu u časovima vjeronauke a ne da sad politiziram svaku moguću situaciju.....ja vala saslušala iskustva drugih i meni dovoljno... ;-) ...moje dijete neće dalje na vjerounaku.....
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#213 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

srebrenica wrote:
zelenashica wrote: ama pusti me komšija imam svojih briga da bi vodila političko-vjerske rasprave,tema je bazirana na problemu u časovima vjeronauke a ne da sad politiziram svaku moguću situaciju.....ja vala saslušala iskustva drugih i meni dovoljno... ;-) ...moje dijete neće dalje na vjerounaku.....
Upisi malu na plivanje, maratonsko trcanje, bacanje pogleda u vis...
već jeste na karate....hvala na savjetu.......
srebrenica
Posts: 35
Joined: 14/05/2009 03:01

#214 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by srebrenica »

oldplague wrote:Ne izučava se vjeronauk onako kako se izučava nauka. Mislim da je očito zašto se to ne može porediti. Vjeronauk se apsorbira, usvajaju se dogme, rituali i propisi učenjem napamet, jer drugačije ne ide. Zapravo bi pokušaj da se djeci usadi "razumjevanje" teoloških pojmova ili temelja vjere bio uzaludan, to je prezahtjevno i za odrasle i opismenjene ljude. Oni će biti praktikanti religije, a ne vjeroučitelji. Kad bi se vjeronauk izučavao kao biologija, na primjer, onda bi to dovelo do propitivanja i sumnje, a tome u vjeronauku nema mjesta.
Svaka cast. Potpisujem do zadnje rijeci.
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#215 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by blue033 »

Potpisujem i ja. O onome sto hodza prica ne treba imati ni najmanje sumnje (iako se oni vise bave mnogim stvarima koje nemaju veze sa religijom). Zato mala nece ni ici na vjeronauk, nek je uci nana, ako je bude zanimalo sta vise ima odakle nauciti.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#216 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by TheMule »

Izvinite, nisam informisan. Ali zasto se pise "vjeronauk"? Nikad cuo...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#217 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by popajic »

Postao/la TheMule dana 25/10/2009 19:25
Izvinite, nisam informisan. Ali zasto se pise "vjeronauk"? Nikad cuo...
:D
i meni fali A u ovoj rijeci...ne mogu se vise upratiti ove inovacije.
Znaci li to da je ispravno napr.: Nauk i tehnika, ili nauknik ? :-) :D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#218 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by kmirsad »

...tu sam igranku odavno prošao sa svojim curama...samo što su bile peti razred kad se to uvodilo...vjeronauka i religija...i poslao sam ih na religiju...u početku, jedva sastavili pola razreda iz čitave škole...kasnije se boga mi napunilo...čuh od drugih roditelja slične priče ovoj tvojoj...moj je savjet...ne mjenjaj joj škole...ispiši sa vjeronauke...prebaci je na religju, može direktor da prdi koliko hoče...tvoja je zadnja... neće biti ništa tragično ili traumatično... koliko god ti se sada to takvim čini... :)
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#219 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by melbaa »

HAVANA wrote:
alica.k wrote:
zelenashica wrote:Kakva su vaša iskustva,ako ih imate po ovom pitanju?
uf joj. ja bi mogla o ovome do prekosutra.

moja mala sestra je sada 4. razred, ali je mene bukvalno rspzdla njihova uciteljica vjeronauke prosle godine. pocevsi od izjava tipa "samo su muslimani ljudi vrijedni postovanja", pa do prica o djedu mrazu koji je zavezao i zaklao jednu mladu porodicu.
nikad necu zaboravit kad mi rece sestra da se ona boji djeda mraza...:S koje se to dijete boji djeda mraza??????????

uglavnom, jedva izvukoh iz nje to, pricala im je kako je djeda mraz jedne novogodisnje noci dosao i zavezao i zaklao mladu porodicu sa malim djetetom. ono sto me sokiralo je sto je pricu nastavila "ALI ZAAAATO djed hidzra nije nikom nikad naudio" i bla bla. uglavnom sjecam se neke fraze da on nosi zelene "kratke pantalone kao u vehabije". e tu mi je puko film i otisla sam joj i malo je falilo da je ubijem. ove godine im je druga uciteljica, vidjecemo kakva ce ona biti.

:shock: :? :evil:
Moja djeca ne idu na vjeronauku ali ja ne mogu da verujem da se ovako nešto dešava :shock:
I vi pustite da i dalje ide :?
ha ha ha cuj ne mozes da vjerujes! pa gdje ti zivis?
meni su djeca iz sinovog razreda pricala da im je vjerouciteljica prijetila tj. govorila im da ako ne budu dobri da ce cunami da naleti u sarajevo!!!

usput budi receno, ja nisam dozvolila svome djetetu da ide na vjeronauku kad je to krenulo (istina on nikada nije ni trazio). skuzilo djete da ako ne mora, ne treba ni da ide 8-)
u principu ja bih vjeronauku u skolama zabranila. tko zeli da djete obrzuje u tom pravcu nek ga obrazuje sam (jest kad bi znali i sami :razz: ) ili nek ga salju tamo gdje terba - u mejtef ili u crkvu.

p.s. iskrno ovo za mjetef ili crkvu vazilo bi u neka davna vremena ali nikako sada.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#220 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by melbaa »

andrija2007 wrote:Ako se ne varam, Marx, protivno onom što se vjeruje, nije bio ateista.
Karl Marks dobio oprost Vatikana
datum objave: 23. 10. 2009 | 0 komentara
“Sveta stolica” je revidirala svoj stav o misliocu koji je svojevremeno religiju nazvao “opijumom za mase”, tvorcu naučnog komunizima Karl Marksu.

Povod za promjenu vatikanskog gledanja na autora Kapitala, knjige koja je zauvijek promjenila svijet je tekst lista “Svete stolice” – Oservatore Romano – u kojem su Marksove kritike kapitalizma posebno naglasile socijalno otuđenje velikog dijela čovječanstva koje, posebno danas, ostaje isključen i van tokova procesa donošenja ekonomskih i političkih odluka.

Iako pomenuti tekst nije oslobođen kritika na račun Karl Marksa i njegovog materijalisitčkog viđenja istorije, treba spomenuti kako je papa Benedikt poprilično zauzet revidiranjem stava crkve prema savremenom kapitalizmu te da je, motivisan recesijom, sam papa ocijenio da je globalni kapitalizam na stranputici te da bi učenje crkve fokusiranjem na pravdu za slabije i razumnijom uspostavom tržišta moglo obnoviti ekonomsko zdravlje svijeta.

Karl Marks se ovim “oprostom” pridružio zavidnom društvu u kojem su Galileo Galilej, Charles Darvin i Oskar Vajld, a svi se nalaze na sve dužem spisku istorijskih ličnosti za koje, po novom, važi novi stav rimokatoličke crkve.

Karl Heinrich Marx (1818 – 1883) je bio izuzetno uticajan njemački filozof, politički ekonomista i revolucionar, organizator Međunarodnog udruženja radnika. Doktorirao je filozofiju, ali se puno više bavio političkom aktivnošću i pisanjem, posebno u domenu ekonomije.

Najpoznatije djelo Karl Marksa je svakako “Kapital” u tri knjige, koje se bavi ekonomskom problematikom. Drugo djelo, važnije za filozofiju, su “Ekonomsko-filozofski rukopisi”.

Veći dio života Karl Marks je blisko sarađivao sa Friedrich Engelsom. Engels je uvijek priznavao Marksu vodeću ulogu u izgradnji teorije koju su obojica zastupali. Ipak, većinu filozofskih tekstova “marksizma” napisao je Engels, dok se Marks puno više bavio ekonomskom problematikom. Od svega što je Karl Marks napisao zajedno sa Friedrich Engelsom, bitnija djela su su, “Njemačka ideologija” i “Manifest Komunističke partije”.

Marks prihvaća Hegelovu dijalektiku, kao metodu po kojoj se svijet i društvo razvijaju i po kojoj se jedino mogu shvatiti, ali i odbacuje Hegelov idealizam tvrdeći da kod Hegela dijalektika “dubi” na glavi i da ju je on okrenuo “na noge”.

Prema Marksu ne određuje svijest materiju već ono materijalno određuje svijest. Kod ljudi ono materijalno je proizvodnja sredstava za život. Čovjek je u prvom redu proizvođač, njegov položaj u procesu proizvodnje određuje sve ostalo. Strukturu svakog društva određuju njegovi proizvodni odnosi. Oni su materijalna baza koja određuje idejnu (duhovnu) “nadgradnju” društva, a ta nadgradnja uključuje sve ostalo, od politike i prava do nauke, umjetnosti, morala i religije.

U svojim razmišljanjima, Marks dotiče široku lepezu pitanja, a najpoznatiji je po svojoj analizi istorije u terminima klasne borbe, sažetoj u poznatoj uvodnoj misli uvodnika u Komunistički manifest: “Istorija svih do sada postojećih društava je istorija borbe klasa.” Njegov cilj je bio stvaranje besklasnog društva.

Nakon sloma Pariške Komune Marks je prebjegao u London, gdje je živio do svoje smrti.
odabrala Vesna Nenadić
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#221 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by melbaa »

zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#222 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zonbirile »

priznata je i Darwinova teorija evolucije,i rad "Postanak vrste"
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#223 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

Evo,osjećah obavezu da obavijestim ishod "pregovora"....pregovori nisu uspjeli,...klinku prebacila u drugu školu...ali prije toga sam molila da upoznam vjeroučitelja u toj školi.....otvoren razgovor i utisak da sam napokon naletila na vjeroučitelja koji pored vjeronauke poznaje i pedagogiju...


hvala svima na podjeli iskustava i sugestijama....
Locked