Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
andrija2007

#126 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by andrija2007 »

avicena wrote:
andrija2007 wrote:U periodu kad je Marx živio, afirmacija da je religija opijum za narod nije bila daleko od istine,isto kao i za mnoga
današnja zaostala društva. Ako su većina, siromašni neuki i kokuzi, za šta drugo da se uhvate?
Ima li imucnih, a vjerujucih?
Kako da ne, svi ratni špekulanti i profiteri!
avicena

#127 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by avicena »

andrija2007 wrote:
avicena wrote:
andrija2007 wrote:U periodu kad je Marx živio, afirmacija da je religija opijum za narod nije bila daleko od istine,isto kao i za mnoga
današnja zaostala društva. Ako su većina, siromašni neuki i kokuzi, za šta drugo da se uhvate?
Kako da ne, svi ratni špekulanti i profiteri!
Bas svi?
black

#128 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by black »

Povod ovom članku jest institucionalno nasilje nad muslimanskom djevojčicom (podaci poznati redakciji) čiji se roditelji nisu složili s njezinim pohađanjem katoličkog vjeronauka kao “izbornog” predmeta u prvom razredu osnovne škole, zbog kojeg ova prvašica provodi po dva sata tjedno posve sama, sjedeći izgubljeno na hodniku školske ustanove, jer joj dotična za vrijeme održavanja vjeronauka nije u stanju ponuditi nikakav drugi sadržaj, pa čak ni društvo odrasle osobe. Prema Zakonu o osnovnom školstvu (Narodne novine, 69/03), tako nešto jednostavno nije moguće. Škole su dužne zbrinuti djecu koja ne pohađaju vjerski odgoj ili riskiraju tužbu. Dijete koje besposleno luta školskim hodnicima jednako tako može i izaći na cestu ili stradati zbog toga što se latilo nekog drugog vratolomnog poduhvata – u tom slučaju svu krivičnu odgovornost snosi školska ustanova. Roditelji uglavnom ne znaju da navedeni Zakon tvrdi kako djeca tijekom boravka u prostoru škole, čak i ako ne pohađaju izborni predmet, moraju biti pod nadzorom nastavnika ili im mora biti ponuđen alternativni nastavni sadržaj. Osoba organizacijski zadužena za sprovođenje zakona jest ravnatelj. Državno tajništvo za školstvo, prema njihovim riječima, u više je navrata apeliralo na škole da vjeronauk stave kao posljednji sat u dnevnom rasporedu, kako bi djeca koja ga ne pohađaju mogla otići kući. U praksi, međutim, škole ne poštuju ovaj zahtjev. Za mišljenje o situaciji upitali smo međunarodno uglednu odvjetnicu za ljudska prava, Lovorku Kušan: Najprije mislim da vjeronauku uopće nije mjesto u školi, jer škola je sekularna, a ne vjerska ustanova. No kad smo već potpisali ugovore s Vatikanom, čiji je sadržaj, usput budi rečeno, ustavno veoma diskutabilan i isto toliko težak za izmijeniti, onda svakako djeca koja ne pohađaju katolički vjeronauk ne smiju zbog toga biti ni na koji način obilježena ili izdvojena. U našim je školama situacija upravo suprotna. Nastava vjeronauka održava se usred školske satnice, pri čemu djeci koja ne idu na vjeronauk nije ponuđen nikakav alterantivni sadržaj. Zatim je sistem političkih ucjena toliko jak da se roditelji ne usude izjaviti kako im djeca neće pohađati vjeronauk, jer to onda automatski povlači sa sobom propitivanje njihove ukupne političke “podobnosti”, zbog čega najčešće šalju djecu vjeroučitelju po principu čiste inercije – to je najlakša, najmanje rizična opcija. Što se školskih uprava tiče, krajnje je perfidno da djeca koja ne idu na vjeronauk sjede sama u hodniku četrdeset i pet minuta i plaču. To znači da se svjesno, organizirano ide na njihovo ponižavanje. U raznim zemljama svijeta danas se uči religiozna kultura, u smislu upoznavanja s različitim vjerskim tradicijama, za što svakako ima razloga, ali kod nas se kroz monoteistički vjeronauk novači djecu za isključivost, a ne za ekumenizam ili razumijevanje spiritualnih tradicija. Čim djeca moraju ići na nedjeljne mise, jer mnogi vjeroučitelji zahtijevaju da im dijete donese pečat kako je bilo na misi ako želi dobiti pozitivnu ocjenu iz vjeronauka, više ne govorimo o vjerskoj kulturi, nego o vjerskoj ucjeni. Glavna je stvar što i roditelji i nastavnici u tom nasilju nad djecom zdušno sudjeluju: roditelji tako što masovno upisuju djecu na vjeronauk, a nastavnici zato što ne animiraju i ne podrže one koji otklone ovakvu vrstu prisile.

chitav chlanak: http://www.zarez.hr/pages/239/zariste2.html
naravno kao i uvijek tema najvise sluzi kao prilika da se pljucne malo
andrija2007

#129 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by andrija2007 »

Bas svi?
Ma jok!
bez_ideje

#130 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by bez_ideje »

Ako se dobro sjecam,godine kad sam ja pohadjala vjeronauku.....cas vjeronauke je bio poslije redovne nastave...kao izborni predmet u prvoj smjeni,i kao pretcas u drugoj .....pa ko nije pohadjao ,samo ranije zavrsi sa nastavom u i noga......to mi je ok.
A nije mi poznato ako je sada drugacije
zaratustra

#131 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zaratustra »

zelenashica wrote:
avicena wrote:
zelenashica wrote: ovo prvo,daj molim te ne širi dezinformacije,na području Tuzle ja ne znam ni jednog vjeroučitelja sa fakultetom......sve je to :-)

a kultura religije već objasnih proceduru,polaganje završnog ispita,što je po meni kao pedagodu (ipak sam i ja sa diplomom prosvjetnog radnika)prevelik teret za klince od 6,7 godina..... :roll:
Onda je to tvoja sramota da siris dezinformacije, a imas diplomu prosvjetnog radnika.

http://vjerouciteljimt.ba/index.php?opt ... &Itemid=55

A ima skola gdje se Religijska kultura drzi sasvim normalno. Provjeri.
Pogledah ja spisak,i nigdje ne vidjeh koji je fakultet u pitanju,.....za vjeroučitelje se podrazumijeva da imaju ili Fakultet Islamskih nauka a ne ko zna šta(jer podaci su jako šturi)........o svojoj diplomi prosvjetnog radnika ne bi ;-) ja svijetla obraza znam da sam ju dobila samo uz rad i trud ,a ne na podobnoj osnovi kao većina vjeročitelja (žao mi je ako se pronalaziš u ovome,ali to nije moj problem)....pogledaj malo iskustva i drugih pa onda komentariši o sposobnosti vjeroučitelja,pa zaboga to su likovi za mekteba :-) ....
Narvno da ne dužim dalje ja u ponedjeljak svoje dijete vadim sa vjeronauke,....silom ili milom,...ako treba kaošto moj nadraži forumaš reče,reći ću i da sam vjeru promijenila :D :lol:

ps.uh nadam se da te nisam nekad imala za kolegicu,niti da hoću imati.....nekako mrzim prepotentne tipove,koji hvale nešto o čemu misle da imaju veze kao eto samo što su haman pa dobro obaviješteni ;-)...provjeri ti kako se održava religija,....ja već provjerila prije same odluke kako funkcioniše u ovoj školi :roll: a sve je tako divno,bajno....a u biti ništa s vezom,...naravno osim dolazak vjeroučitelja u škole,eeeee tu im je itekako trebala veza :lol: :lol: :lol:

pss....a đe je link sa prosjekom ocjena tih svršenih studenata i godina studiranja....ili je kao po običaju ono goDina studija za dvije-tri kalendarske :D hajde bolan mani me poštenja kod dobijanja diploma vjeučitelja,ama morali su ih "podijeliti"jer zaboga "letili" bi iz škola,
sita sam više tih školovanih prosvjetara koji rade samo radi "dobre"plate i budžetskog statusa,....koliko ih voli svoj posao,koliko ih radi taj posao iz ljubavi.......koliko njih se odluči na promjenu kad ga se zasite.....ma naslušala sam se ja svega i svačega ,možda je to i bio razlog što odoh u građevinare iz prosvjete,jer kad mi kolegica u zbornici kaže,ma znaš briga me hoće li šta naučiti meni plata dolazi,ja bi fino povratila od muke.... :x ili kad vidim grešku kod kolegice pa joj ono ljudski ukažem da pitagorina teorema nije
a2 + b2 = c....nego c2
(tastatura nije prilagodjena u pitanju je a na kvadrat+b na kvadrat=c na kvadrat :D da me ne prozivaš radi grešaka)
i kad joj onako ljudski kažeš ma lapsuz si napravila,a ona mrtva hlada kaže ama šta me briga oni (misli na đake) to ionako ne znaju
:x ..e vidiš li sad razlog zašto sam svoju diplomu povukla iz prosvjete,neću da nijemo slušam novopečene prosvjetare koji ne znaju osnovne stvari...
NARAVNO SVAKA ČAST IZUZETCIMA!!!
Mnogo je istine u većini tvojih postova. Razumijem razloge zbog kojih želiš da tvoje dijete više ne ide na vjeronauku. I to je, po meni, ispravna odluka.
Da ne bi bilo zabune, protivnik sam vjeronauke u predškolskom odgoju a, manje više, svejedno mi je hoće li je biti u osnovnom i srednjem obrazovanju.
Međutim, kad smo kod osnovnih stvari, iako nisam vaše branše list, ja jednako tako ne bih dozvolio ni da moje dijete podučavaju izuzetci jer bi svojim djelovanjem neminovno doveli do lapsuza sličnog onom kroz kojeg je prošlo tvoje dijete. Ne želim da provociram, skrećem sa teme niti da branim vjeroučitelje, neka se sami brane ako imaju boba, ali iritira generalizovanje i namjerno stvaranje stereotipa od strane individua koje žele da se predstave kao mudraci koji su pobrali sva znanja i mudrosti ovog a možda i nekih drugih svjetova.

May the Force be with You.
prof.

#132 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by prof. »

Generalizuje se po potrebi i zivi sa stereotipima. Nasa svakodnevnica. :wink:

Nisam ja od juce ovdje i vec prepoznajem subjektivno obojene komentare. Dovoljno mi da vidim nick i da znam da li je pro ili contra onoga o cemu se pise. Kontas?

ne mogu da vjerujem da je ova dva posta napisala ista osoba?! najprije napada nekoga zbog generalizovanja a zatim i sama generalizuje. u neko normalno vrijeme i u normalnim drustvima za ovo bi se ljudi stidjeli, mislim, valjda forum sluzi za razmjenu misljenja i argumenata ali ne vidim potrebu za time ako su neki sposobni da samo po nicku znaju ko je pro ili contra necega ili nekoga.

p.s. zamolio bih za analizu mog nicka. zanima me moje stajaliste po pitanju abortusa, dozvoljene kolicine alkohola u krvi i homoseksualnosti. hvala
zaratustra

#133 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zaratustra »

@prof.

Mene pitaš, ili?
prof.

#134 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by prof. »

ma jok, pitanje je za avicenu jer su njeni postovi. u prvom kao govori protiv generalizacije a u drugom upravo generalizuje jer kaze cim vidi nik sve joj/mu je jasno
istocnjak

#135 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by istocnjak »

avicena wrote:
Kupalo wrote:
istocnjak wrote:Mislim da bi vjeronauka u skolama obavezno trebala biti ali iskljucivo na informativnoj osnovi bez obaveze i ocjenjivanja. U proslom sistemu su djeci ispirali pamet sa ateizmom 50 godina. Kad se samo sjetim tupavog predmeta "marksizam" i ostalih gluposti. :-)
Koliko se sjecam, marksizam se tek uvodio u srednjoj skoli, a ne u vrticu. S druge strane nekom je vjeronauk citiram tebe "glupost". U svakom slucaju jedna ideologija zamjenila drugu. S tim sto su djeca znala kako Marx izgleda :D
Mislis? Partizanski filmovi...pionirske marame...pjesmice u citankama...

Ideologija koja nije uspjela prezivjeti stoljece se ne moze mjeriti sa vjerom koja iza sebe ima hiljade godina.
Haj' ti to sad objasni Ha'vaaaaaaaani? 8-)
glog

#136 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by glog »

Bas svi?
Samo prvi saf.

p.s. zamolio bih za analizu mog nicka. zanima me moje stajaliste po pitanju abortusa, dozvoljene kolicine alkohola u krvi i homoseksualnosti. hvala
Analiza ide ovako - ako si se nazvao prof, to znaci da poznajes sva slova abecede i da si procitao barem jednu knjigu u kojoj nije bilo slika, sto za sobom povlaci da si drugaciji od 95% nas Bosanaca. Ako si drugaciji od 95% Bosanaca, to znaci da si protiv abortusa (vecina Bosanaca, pogotovo vjernika je deklarativno protiv abortusa ali se to ne manifestuje u praksi), mislis da bi dozvoljena kolicina alkohola u krvi vozaca trebala biti 0 promila i vjerovatno ga primas zguza...
prof.

#137 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by prof. »

@ glog

he he pa barem si pogodio za alkohol:) a sto se tice nicka, ne mora znaciti da ima veze sa akademskom titulom - mozda sam mislio na profesionalac?!
avicena

#138 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by avicena »

prof. wrote:ma jok, pitanje je za avicenu jer su njeni postovi. u prvom kao govori protiv generalizacije a u drugom upravo generalizuje jer kaze cim vidi nik sve joj/mu je jasno
Mislio sam da ne pisem vise na ovoj temi, ali ovo je vec ad hominem. Ne mislim na samo ime/nick nego na osobu koja stoji iza tog nicka i njen psiholoski profil iliti mentalni sklop. Ovdje sam duze i pratim ponavljanja na slicnim temama. Znam otprilike sta cu procitati. To nije generalizovanje nego poznavanje foruma. Jasnije?
prof.

#139 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by prof. »

pa nije li upravo to generalizovanje??! na osnovu priajsnjih tema i postova stvorio si predrasudu o nekome te mu i ne dajes sansu da obrazlozi svoje stavove vec odmah kazes kako ti je dovoljno da vidis nick. moze li bolji primjer generalizacije i stvaranja stereotipa?
avicena

#140 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by avicena »

prof. wrote:pa nije li upravo to generalizovanje??! na osnovu priajsnjih tema i postova stvorio si predrasudu o nekome te mu i ne dajes sansu da obrazlozi svoje stavove vec odmah kazes kako ti je dovoljno da vidis nick. moze li bolji primjer generalizacije i stvaranja stereotipa?

Pa svako ovdje pokazuje nam vidjenje svijeta ili zivota. Ja trosio vrijeme sve to citajuci i izgradio sliku i mogu ti reci da me do sada nije prevarilo bilo da je na Politici, Religiji ili Nauci. Neprekidno deja vu.
istocnjak

#141 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by istocnjak »

:thumbup: avicena :bih:
HAVANA

#142 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by HAVANA »

avicena wrote:

Ima,na račun ovih neukih i kokuza.
HAVANA

#143 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by HAVANA »

avicena wrote:
HAVANA wrote:Smijem li ja zviždat :?
Ako znas internacionalu.

MoRe l ova :?

HAVANA

#144 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by HAVANA »

istocnjak wrote:
avicena wrote:
Kupalo wrote:Koliko se sjecam, marksizam se tek uvodio u srednjoj skoli, a ne u vrticu. [/b]S druge strane nekom je vjeronauk citiram tebe "glupost". U svakom slucaju jedna ideologija zamjenila drugu. S tim sto su djeca znala kako Marx izgleda :D
Mislis? Partizanski filmovi...pionirske marame...pjesmice u citankama...

Ideologija koja nije uspjela prezivjeti stoljece se ne moze mjeriti sa vjerom koja iza sebe ima hiljade godina.
Haj' ti to sad objasni Ha'vaaaaaaaani? 8-)

TheMule

#145 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by TheMule »

zelenashica wrote:Ne znam više šta da radim,počinjem da se kajem opasno što dijete uopšte "dadoh"na vjeronauku,ali hajde išla sam linijom da ga ne razdvajam od ostalih (jer svi idu na vjeronauku) :roll: ...već danima nakon časa vjeronauke dobijem lom živaca,danas opet.....helem koliko su vjeroučitelji pedagoško-didaktički obrazovani?Ja kako vidim niđe veze...van svake mi je pameti dati đaku koji još ne zna ni da čita da nauči napamet sure(ne bitno što je to jako kratko i što je na latinici)...po meni je tu metodika vjeroučitelja ful......bar ja sam taj plan i program zamišljala drugačije,možda sam poučnim pričama,ilustracijama,...a ne učenjem napamet sura još u prvom razredu ... :x
Ok bi bilo da je on taj,koji će zajedno sa djecom učiti hajde da kažem kao neku vrstu usvajanja "pjesmice"a ne poslati po klincu napisano sure.... :roll:

Kakva su vaša iskustva,ako ih imate po ovom pitanju?

Ne želim da se tema okrene u vjersko-političkom smjeru,samo pokušavam započeti konstruktivnu diskusiju,možda i neko od tih vjeručitelja navrati na temu...pa eto da mi objesni po kojoj pedagogiji,didaktici,metodici on piše pripreme za svoje sate....ako ih uopšte piše :roll:
Ja sam u prvom razredu '92 naucio klanjati, a ne samo jedno sure. A pitanje je zasto ti djete ne zna citati latinicu? Sto se tice sure, to moze djete nauciti od tebe ako ne zna citati, pola sata u jutro i navece i gotovo.
HAVANA

#146 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by HAVANA »

bez_ideje wrote:Ako se dobro sjecam,godine kad sam ja pohadjala vjeronauku.....cas vjeronauke je bio poslije redovne nastave...kao izborni predmet u prvoj smjeni,i kao pretcas u drugoj .....pa ko nije pohadjao ,samo ranije zavrsi sa nastavom u i noga......to mi je ok.
A nije mi poznato ako je sada drugacije

Ma to je u svakoj školi drugačije. :-)
Kod moje ćerke je bilo 3 čas :shock: Onda ih istjeraju na hodnik i nemaju nikakvu zamjensku aktivnost.Onda je neko skontao da ne mogu biti ni u školi nego da idu negdje :evil: pa sam onda ja išao da lijepo porazgovaram :oops: ...
Uglavnom sad je ili prvi ili zadnji čas :-D kad je prvi naspava se,kad je zadnji ide FIS gimnastika...
Ko voli nek izvoli ali način na koji to rade je odvratan :x da ne pričam kako je u vrtiću...Fuuuuj
Mojom djecom neće niko manipulisati .Ne mogu da shvatim roditelje kojih ima dosta a upisuju svoju djecu na vjeronauku zato što to većina radi. :?
zelenashica

#147 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

TheMule wrote:
zelenashica wrote:Ne znam više šta da radim,počinjem da se kajem opasno što dijete uopšte "dadoh"na vjeronauku,ali hajde išla sam linijom da ga ne razdvajam od ostalih (jer svi idu na vjeronauku) :roll: ...već danima nakon časa vjeronauke dobijem lom živaca,danas opet.....helem koliko su vjeroučitelji pedagoško-didaktički obrazovani?Ja kako vidim niđe veze...van svake mi je pameti dati đaku koji još ne zna ni da čita da nauči napamet sure(ne bitno što je to jako kratko i što je na latinici)...po meni je tu metodika vjeroučitelja ful......bar ja sam taj plan i program zamišljala drugačije,možda sam poučnim pričama,ilustracijama,...a ne učenjem napamet sura još u prvom razredu ... :x
Ok bi bilo da je on taj,koji će zajedno sa djecom učiti hajde da kažem kao neku vrstu usvajanja "pjesmice"a ne poslati po klincu napisano sure.... :roll:

Ne želim da se tema okrene u vjersko-političkom smjeru,samo pokušavam započeti konstruktivnu diskusiju,možda i neko od tih vjeručitelja navrati na temu...pa eto da mi objesni po kojoj pedagogiji,didaktici,metodici on piše pripreme za svoje sate....ako ih uopšte piše :roll:
Ja sam u prvom razredu '92 naucio klanjati, a ne samo jedno sure. A pitanje je zasto ti djete ne zna citati latinicu? Sto se tice sure, to moze djete nauciti od tebe ako ne zna citati, pola sata u jutro i navece i gotovo.
Ama uopšte nije problem u suretu bolan,poenta je u pedagogiji,odnosu nasprm djece...to bi bilo isto kad da nastavnik matematike traži da djeca rješavaju razlomke a ne još nisu obradili ni sabiranje....kontaš.....
TheMule

#148 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by TheMule »

zelenashica wrote:
TheMule wrote:

Ama uopšte nije problem u suretu bolan,poenta je u pedagogiji,odnosu nasprm djece...to bi bilo isto kad da nastavnik matematike traži da djeca rješavaju razlomke a ne još nisu obradili ni sabiranje....kontaš.....
Pa nije isto, ne pali ta analogija. Ako zelis ovo porediti sa matematikom, to je isto kao kad bi ucitelj reko naucite brojati do 10, a djeca ne znaju ni pisati brojeve. Nije potrebno pisati da se nauci brojati

Vjeronauka se kod nas ne uci kao ostali predmeti, vec se ide kroz ilmihal ili neki alternativni program. Svidja mi se tvoja ideja o pricama i ilustracijama, ali kod nas se na zalost u tim ranim godinama sve svodi ka pamcenju. Ja mrzim pamcenje i misljenja sam da je vaznije da ucitelj podstice ucenike da razmisljaju i tako nauce gradivo, ali i ja vidim potrebu za pamcenjem sto se tice Islama.

Nek ti se djete nauci reda i rada od malehna, to uopste nije losa stvar. Pomozi mu da nauci svo gradivo i tako razvije "pobjedonosni" duh, da ga tako nazovem, od malih nogu. Naviknu ce se uciti, raditi, i dobiti zelju za dokazivanjem i dobrim ocjenama. Ako mu sad pocnes olaksavati cim malo zapne, postace lijen, a u skoli i zivotu ko i svi ostali - prosjek.
zelenashica

#149 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by zelenashica »

TheMule wrote:
Pa nije isto, ne pali ta analogija. Ako zelis ovo porediti sa matematikom, to je isto kao kad bi ucitelj reko naucite brojati do 10, a djeca ne znaju ni pisati brojeve. Nije potrebno pisati da se nauci brojati

Vjeronauka se kod nas ne uci kao ostali predmeti, vec se ide kroz ilmihal ili neki alternativni program. Svidja mi se tvoja ideja o pricama i ilustracijama, ali kod nas se na zalost u tim ranim godinama sve svodi ka pamcenju. Ja mrzim pamcenje i misljenja sam da je vaznije da ucitelj podstice ucenike da razmisljaju i tako nauce gradivo, ali i ja vidim potrebu za pamcenjem sto se tice Islama.

Nek ti se djete nauci reda i rada od malehna, to uopste nije losa stvar. Pomozi mu da nauci svo gradivo i tako razvije "pobjedonosni" duh, da ga tako nazovem, od malih nogu. Naviknu ce se uciti, raditi, i dobiti zelju za dokazivanjem i dobrim ocjenama. Ako mu sad pocnes olaksavati cim malo zapne, postace lijen, a u skoli i zivotu ko i svi ostali - prosjek.
Ne znam šta da ti kažem,ja sam ipak i prosvjetni radnik sa iskustvom,pa vjerovatno malo bolje poznajem metode usvajanja.Uopšte nisam protiv rada raditelja u nastavi i sama sam to praktikovala.Ali jesam protiv pristupa djeci koji nema veze sa pedagodijom.U suštini svaki nastavni predmet se svodi na usvajanje gradiva po određenim metodičkim pristupima,razvoju i grananju tema.Metodika nastave je srodna disciplina samoj didaktici koja se bavi metodama,oblicima i tehnikama rada,koju nažalost vjeroučitelj mog djeteta ne primjenjuje.
Metodika je nauka koja se mora poštovati u radu ne bitno koji je nastavni predmet u pitanju.
TheMule

#150 Re: Koliko su vjeroučitelji pedagoški obrazovani?

Post by TheMule »

zelenashica wrote:
TheMule wrote:

Ne znam šta da ti kažem,ja sam ipak i prosvjetni radnik sa iskustvom,pa vjerovatno malo bolje poznajem metode usvajanja.Uopšte nisam protiv rada raditelja u nastavi i sama sam to praktikovala.Ali jesam protiv pristupa djeci koji nema veze sa pedagodijom.U suštini svaki nastavni predmet se svodi na usvajanje gradiva po određenim metodičkim pristupima,razvoju i grananju tema.Metodika nastave je srodna disciplina samoj didaktici koja se bavi metodama,oblicima i tehnikama rada,koju nažalost vjeroučitelj mog djeteta ne primjenjuje.
Metodika je nauka koja se mora poštovati u radu ne bitno koji je nastavni predmet u pitanju.
Onda znate bolje od mene metode ucenja. Ipak, misljenja sam da se vjeronauka, bar kad je u pitanju vjera Islam, ne moze porediti s ostalim predmetima. Ja sam proso kroz 3 razlicita mekteba + vjeronauku u skoli, i nacin ucenja je potpuno drugaciji od obicne skole i fakulteta. Vidim kako neko moze misliti da je nacin pogresan, ali se ne kajem sto sam isao i pohadjo tu vrstu nastave.
Locked