Koliko mladi znaju o islamu ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

bavarka-1616

#76 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:50

nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
a sta mislite o laku na noktima? moramo li skinut kad hocemo da se abdestimo ili ne? :S negdje pise onako negdje ovako

nasa

#77 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:51

semirizsvemira wrote:
nasa wrote:
semirizsvemira wrote:Podjele u Islamu su stvar neprijatelja Islama koji je uvijek nastojao da podijeli muslimane . Pa tako je i bilo i davno prije tako je i danas . Shije ili shizam je nastao preko jednog zidova koji je navodno postao musliman a sve da bi unio smutnju medju muslimane i na kraju je uspio . Danas imamo tradicionalni , arapski , kineski , "vehabijski " selefijski , africki umjereni , ekstremni itd itd . Navodno cilj neprijatelja Islama je da unesu smutnju i da nas zavade i sto u mnogome uspijevaju jer su ljudi , muslimani neuki . A sto su neuki ? Nema hilafeta , nema kalife nema vodjstva .Zabavile se vodje dunjalukom a zaboravili ahiret . Ko sto bjese u Spaniji . Opet kazem nasoj omladini nije lahko kad ih bombarduju glupostima dan noc i naravno propagandom protiv Islama. Ta propaganda nije od jucer . pa za vrijeme krstaskih ratova koji traju i dan danas su govorili obicnom zaostalom puku ( kao i danas ) da muslimani ne lice na ljude . Nije lahko , nije lahko . Kao sto rekoh Allah upucuje koga on hoce a ko izabere sejtana za vodju nadrljo je
Da te utjesim.... :mrgreen: Po istoj anketi najveci broj BiH muslimana ,a i u okruzenju se izjasnjava muslimanom bez pripadnosti odredjenom pravcu tek na specificno pitanje tipa:da li ste sunija odgovaraju sa da ili ne....
Ne znam sto bi me utjesila . Pokusavam objasniti koja je posljedica podjela medju muslimanima osim na sunije i shije ( mada njih i ne smatram muslimanima osim jednog pravca koje se moze reci nesto blizu ahli sunnet vel dzemat . A zaboravih i sufije .
Ti bas se ne salis nikad...Sala Semire,to da te utjesim...a ostalo sto napisah je istina vezano za anketu...
Postoje samo muslimani,a sve drugo je cisto naziv zbog razlika koje su nastale ,licno ne vjerujem da se moze generalizovati i reci niko od sija nije ispravan itd.kako i s kojim nijetom neko pristupa Islamu je ipak Boziji sud u vecini slucajeva,a samo za mali broj ljudi na osnovu njihovog javnog djelovanja se moze reci pa nisu bas ispravni i sl.

bavarka-1616

#78 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:52

hvala, ali negdje sam citala da nokti ne spadaju u kozu pa kao da ne mora voda ni doci do noktiju nezz koliko je to istina ali eto :D

odr0n

#79 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 00:52

Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Šminka je uljepšavanje i isticanje dijelova lica, sa biološkog aspekta jedina svrha je u cilju postizanja privlačnosti, jel i to dozvoljeno?
Ovo smo vec prosli. :D
Prošli ili preskočili, ovo drugo ipak. :mrgreen: Zaboravih dodati i lakiranje također spada u gore navedeno. :evil:

Monsieur Ramboz

#80 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz » 21/01/2013 00:53

bavarka-1616 wrote:a sta mislite o laku na noktima? moramo li skinut kad hocemo da se abdestimo ili ne? :S negdje pise onako negdje ovako :)
Ma ja ba, more i 'vako i 'nako :)

Kroksica

#81 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:54

biturbo wrote: Da probam pomoci :D
Ako lak koji koristi žena, pored boje ima i masu koja sprečava dolazak vode do nokata, u tom slučaju abdest nije validan bez prethodnog skidanja laka sa noktiju, međutim, ako lak ne sprečava dolazak vode do nokata, već je to samo boja, kao što je slučaj sa kanom, abdest je tada validan .

Ako šminka ne sprečava dolazak vode do kože, onda niste obavezni da je uklanjate prilikom abdesta.
Ne slazem se, iz vec navedenog razloga - abdest je ritualno pranje prije namaza i ne zahtjeva pranje citavog tijela. Abdest je obavezno pranje prije namaza, pa makar se ti taman okup'o.

nasa

#82 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:56

odr0n wrote:
nasa wrote:Joj dobro Odron,bavim se zamisljenim ljudima i anketom :lol: strasno

Nego, imam prakticno pitanje za vjernice sta kazete za abdest preko sminke,moze ili ne...?
Nije zamišljeno nego indirektno slanje poruke šta bi neko trebao, a šta ne. :)

Šminka je uljepšavanje i isticanje dijelova lica, sa biološkog aspekta jedina svrha je u cilju postizanja privlačnosti, jel i to dozvoljeno?
Jeste dozvoljeno je!

Ako niste vjernici praktikanti nemojte se naci prozvanim za namaz,je li sad ok :lol:

Kroksica

#83 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:56

odr0n wrote:
Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Ovo smo vec prosli. :D
Prošli ili preskočili, ovo drugo ipak. :mrgreen: Zaboravih dodati i lakiranje također spada u gore navedeno. :evil:
Ne more se kod tebe nista preskocit, pa tako i gore navedena tema. :D
Ali da ponovim, nema nista lose u uljepsavanju. Kako kod zena tako i kod muskaraca, to je normalna stvar.

bavarka-1616

#84 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:59

@kroksica
Nema nista lose u uljepsavanju umjerenom, i sminkanje je dozvoljeno ali onoliko koliko ne mijenja pravi izgled zene, jer znate da ima onih sto stave po kilo pudera pa se ne prepoznaju od silne sminke i svega ostalog, uredu je uljepsavati se normalno :) Tako mi je barem efendija odg na to pitanje

Kroksica

#85 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 01:00

bavarka-1616 wrote:@kroksica
Nema nista lose u uljepsavanju umjerenom, i sminkanje je dozvoljeno ali onoliko koliko ne mijenja pravi izgled zene, jer znate da ima onih sto stave po kilo pudera pa se ne prepoznaju od silne sminke i svega ostalog, uredu je uljepsavati se normalno :) Tako mi je barem efendija odg na to pitanje
Ako je efendija to reko, onda je tako. :D

fatamorgana

#86 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana » 21/01/2013 01:00

bavarka-1616 wrote:
opet kazem svak ima svoje, i mnogi krscani iako nisu muslimani smatraju da je islam jedina prava vjera pa eto
ma kršćani masovno prelaze na Islam, ima dosta na youtubu o tome, kod nas je referent - vatrogasac, ;-)

bavarka-1616

#87 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 01:00

Kroksica wrote:
Ako je efendija to reko, onda je tako. :D
reci cemo da jeste :D

odr0n

#88 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 01:01

Ma pusti efendiju starog lisca. :lol:

biturbo

#89 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo » 21/01/2013 01:02

Kroksica wrote:
Ako lak koji koristi žena, pored boje ima i masu koja sprečava dolazak vode do nokata, u tom slučaju abdest nije validan bez prethodnog skidanja laka sa noktiju, međutim, ako lak ne sprečava dolazak vode do nokata, već je to samo boja, kao što je slučaj sa kanom, abdest je tada validan .

Ako šminka ne sprečava dolazak vode do kože, onda niste obavezni da je uklanjate prilikom abdesta.
Ne slazem se, iz vec navedenog razloga - abdest je ritualno pranje prije namaza i ne zahtjeva pranje citavog tijela. Abdest je obavezno pranje prije namaza, pa makar se ti taman okup'o.
Nema potrebe za filozofiranjem ,sve je jasno kao dan . Kad uzimas abdest ,da li moras oprati lice ? -Moras
Kako ces ga oprati ako imas kacigu na glavi ? :D

odr0n

#90 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 01:05

Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Kroksica wrote: Ovo smo vec prosli. :D
Ali da ponovim, nema nista lose u uljepsavanju. Kako kod zena tako i kod muskaraca, to je normalna stvar.
Neko spomenu kao treba samo malo ne kilu šminke, to je isto ko da kažeš uredu je popit čašicu, a ne litar. :lol: Uljepšavanje šminkom, lakiranje koje je postizanje privlačnosti jeste normalna stvar, ali sam nešto skeptičan po pitanju vjerskih pravila. :)

fatamorgana

#91 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana » 21/01/2013 01:05

biturbo wrote: Kako ces ga oprati ako imas kacigu na glavi ? :D
Pa šta će normalnom čovjeku kaciga?

biturbo

#92 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo » 21/01/2013 01:06

fatamorgana wrote:
biturbo wrote: Kako ces ga oprati ako imas kacigu na glavi ? :D
Pa šta će normalnom čovjeku kaciga?
Vidis ,cak je i Fatko skonto :lol:

Kroksica

#93 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 01:08

biturbo wrote:
Kroksica wrote:

Nema potrebe za filozofiranjem ,sve je jasno kao dan . Kad uzimas abdest ,da li moras oprati lice ? -Moras
Kako ces ga oprati ako imas kacigu na glavi ? :D
Ovo je vise bio logicki pristup nego filozofija. Lakiranje noktiju nije isto sto i navlacenje gumenih rukavica. Znam da znas ali se nadovezujem na taj tvoj primjer o kacigi. ;)

nasa

#94 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 01:09

odr0n wrote:
Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Neko spomenu kao treba samo malo ne kilu šminke, to je isto ko da kažeš uredu je popit čašicu, a ne litar. :lol: Uljepšavanje šminkom, lakiranje koje je postizanje privlačnosti jeste normalna stvar, ali sam nešto skeptičan po pitanju vjerskih pravila. :)
Pa sta ti ima nekom da odredjujes kako ce prakticirati vjeru...zar ne.... :mrgreen:

Kroksica

#95 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 01:09

odr0n wrote:
Sminka nije zabranjena ali alkohol jeste. Kakva su vam ovo poredjenja veceras, ljudi dragi?

biturbo

#96 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by biturbo » 21/01/2013 01:10

Kroksica wrote:Ovo je vise bio logicki pristup nego filozofija. Lakiranje noktiju nije isto sto i navlacenje gumenih rukavica. Znam da znas ali se nadovezujem na taj tvoj primjer o kacigi. ;)
Kaciga je u ovom slucaju SMINKA ,nadao sam se da ovo necu morati napisati :(

fatamorgana

#97 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by fatamorgana » 21/01/2013 01:10

odr0n wrote:
Žena je u ono vrijeme pokrivana (i to gole grudi a ne glava) da nebi izazivala požudu kod muškarca i vjerovatno da bi bila zaštićena od divljaka koji bi je silovali .... e sad ako je cilj pokrivanja bilo to da učini ženu manje privlačnom onda je kontradiktorno da se pokrivena žena šminka jer je to opet čini privlačnom, znači žena koja se pokriva a i u isto vrijeme šminka samo formalno poštuje preporuku o pokrivanju i njenu pravu svrhu.

Monsieur Ramboz

#98 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz » 21/01/2013 01:11

Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Sminka nije zabranjena ali alkohol jeste. Kakva su vam ovo poredjenja veceras, ljudi dragi?
Pa oboje mijenja izgled ljudi :D

odr0n

#99 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 01:12

nasa wrote:
odr0n wrote:
Kroksica wrote: Ne more se kod tebe nista preskocit, pa tako i gore navedena tema. :D
Pa sta ti ima nekom da odredjujes kako ce prakticirati vjeru...zar ne.... :mrgreen:
Samo se raspitujem o odredbama u vjeri, ništa ne određujem. :mrgreen:

Kroksica

#100 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 01:14

biturbo wrote:
Kroksica wrote:Ovo je vise bio logicki pristup nego filozofija. Lakiranje noktiju nije isto sto i navlacenje gumenih rukavica. Znam da znas ali se nadovezujem na taj tvoj primjer o kacigi. ;)
Kaciga je u ovom slucaju SMINKA ,nadao sam se da ovo necu morati napisati :(
A ni blizu, brato. :D

Post Reply