Koliko mladi znaju o islamu ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

harač

#26 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by harač » 20/01/2013 23:58

semirizsvemira wrote:
harač wrote:
semirizsvemira wrote:I zato nece biti cudo da BiH nestane sa karte Evrope sto svi jedva cekaju :D I ko ce niti kriv . Allah . Nece Allah jer je Allah pravedan i dobit cemo ono sto zasluzili ili sto cemo zasluziti .
da ta allahova milost objašnjava superiornost zapadne, nevjerničke civilizacije, i nazadnost islamske. pored toga što su jad i ćemer, on im još s vremena na vrijeme pošalje i cunami koji pobije 250.000 jadnih, siromašnih, ali i izrazito bogobojaznih ljudi :-) al hajd, prije će u raj :D

p.s. inače sam za što veće upoznavanje vjere, jer čitanje vjerskih knjiga najbrže vodi u ateizam. kod nas posebno ljudi ističu da su vjernici po automatizmu, tradiciji, navici, bez da išta znaju o onome što vjera zahtijeva, propisuje, naređuje itd., koje primitivizme pri zdravoj pameti ne bi prihvatili (na stranu one koji se indoktriniraju iz rane mladosti)
Ti napisa svasta a nista nisi rekao
preporučujem bukvar, umjesto sufare

nasa

#27 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:02

odr0n wrote:
bavarka-1616 wrote:Evo ja bih da otvorim jednu temu o predanosti vjeri (Islamu) danas, koliko zapravo mladih zna o svojoj vjeri i koliko njih obavlja vjerske duznosti (npr. namaz), sigurna sam da je vjera danas mnogo zapostavljena, jer evo odem u gradsku dzamiju na aksam namaz, iako nije velik grad ali brate sramota da u dzamiji bude samo 5-6 ljudi, uglavnom starijih. To je prilicno zabrinjavajuce s obzirom na to da zivimo u drzavi gdje je najzastupljenija vjera Islam. Krenem u dzamiju pokrivena a ljudi me gledaju cudno pretpostavljam da to na neki nacin i sprijecava mlade ljude da obavljaju namaz u dzamijama. Pokusavam da praktikujem vjeru sto vise i da ucim o njoj pa, voljela bih na ovom postu da pisemo o tome. :-D
Valjda bi vjera trebala da bude osobna stvar pojedinca, a ne mase, grupacije. Ako ljudi ne žele njihov izbor, nit bi trebao iko da ikome nameće na koji način treba da praktikuje i shvata vjeru. Komentarisanje "znanje o islamu" čime se implicira na (ne)ispravnost praktikovanja islama također je besmisleno, jer se razlikuje ovisno o tradiciji, običajima, kulturi određene sredine. Možemo biti zadovoljni sa vrstom islama koji je kod nas, koji i nije toliko doslovan, radikalan itd. za razliku od drugih sredina, te bi trebao ostati takav naški i izbjegavati tuđi naročito istočnjački.
Izvini Odrone ali ovdje se prica koliko sam shvatila o vjernicima odnosno onim koji se tako izjasnjavaju te zasto oni uprkos osjecaju pripadnosti ne prakticiraju neke vjerske propise,a ne o nametanju bilo kome mladom ili starom namaza,ne znam kako si uopce pomislio da bilo ko ima takvu namjeru...

cartman

#28 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman » 21/01/2013 00:03

nasa wrote:
odr0n wrote:
bavarka-1616 wrote:Evo ja bih da otvorim jednu temu o predanosti vjeri (Islamu) danas, koliko zapravo mladih zna o svojoj vjeri i koliko njih obavlja vjerske duznosti (npr. namaz), sigurna sam da je vjera danas mnogo zapostavljena, jer evo odem u gradsku dzamiju na aksam namaz, iako nije velik grad ali brate sramota da u dzamiji bude samo 5-6 ljudi, uglavnom starijih. To je prilicno zabrinjavajuce s obzirom na to da zivimo u drzavi gdje je najzastupljenija vjera Islam. Krenem u dzamiju pokrivena a ljudi me gledaju cudno pretpostavljam da to na neki nacin i sprijecava mlade ljude da obavljaju namaz u dzamijama. Pokusavam da praktikujem vjeru sto vise i da ucim o njoj pa, voljela bih na ovom postu da pisemo o tome. :-D
Valjda bi vjera trebala da bude osobna stvar pojedinca, a ne mase, grupacije. Ako ljudi ne žele njihov izbor, nit bi trebao iko da ikome nameće na koji način treba da praktikuje i shvata vjeru. Komentarisanje "znanje o islamu" čime se implicira na (ne)ispravnost praktikovanja islama također je besmisleno, jer se razlikuje ovisno o tradiciji, običajima, kulturi određene sredine. Možemo biti zadovoljni sa vrstom islama koji je kod nas, koji i nije toliko doslovan, radikalan itd. za razliku od drugih sredina, te bi trebao ostati takav naški i izbjegavati tuđi naročito istočnjački.
Izvini Odrone ali ovdje se prica koliko sam shvatila o vjernicima odnosno onim koji se tako izjasnjavaju te zasto oni uprkos osjecaju pripadnosti ne prakticiraju neke vjerske propise,a ne o nametanju bilo kome mladom ili starom namaza,ne znam kako si uopce pomislio da bilo ko ima takvu namjeru...
hahaha izvini, nemoj se ljutit :D

semirizsvemira

#29 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by semirizsvemira » 21/01/2013 00:05

preporučujem bukvar, umjesto sufare[/quote]
Hajde de , ali ovo sto si napisao nema veze s vezom

nasa

#30 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:06

Ne ljutim [email protected] cartman ali sasvim je jasna tema pa ne moramo se praviti da nije da bi se mogli zezati i prepucavati ,imamo zato more druhgih tema...Tako da nazalost :D moram reci da ipak nisi shvatio temu...

Kroksica

#31 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:08

odr0n wrote:
Ne postoji, Odrone, istocni i zapadni Islam. Zna se sta je Islam i kako se praktikuje, naravno da ima raznih tumacenja ali sustina je ista.

bob marley

#32 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bob marley » 21/01/2013 00:08

Rekao je poslanik Muhamed s.a.v.s :''Doista je islam počeo kao stranac i vratit će se kako je i počeo, pa blago li se strancima.'', pa je rečeno: ''Ko su stranci o Allahov Poslaniče?'' Odgovorio je: ''Oni koji ostanu čestiti (dobri, pobožni) kada se ljudi iskvare.'' („Silsiletul-Ehadisis-Sahiha“ br. 1273.) . Ovaj hadis je jasno dao do znanja da ce doci do velikog zapostavljanja vjere , a to se upravo događa danas .

harač

#33 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by harač » 21/01/2013 00:13

semirizsvemira wrote:preporučujem bukvar, umjesto sufare
Hajde de , ali ovo sto si napisao nema veze s vezom[/quote]

ne bi škodilo ni logike :D

odr0n

#34 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 00:14

nasa wrote:
odr0n wrote:
Pa bavljenje o (ne)ispravnosti osobne stvari nečijeg načina shvatanja i praktikovanja vjere jeste nametanje.

bavarka-1616

#35 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:15

Ja nikoga ne navracam ni na sto, samo bih voljela da se sto vise omladine okrene pravoj vjeri jer sam sigurna da bi nam bilo koliko toliko bolje bilo bi manje alkohola, pljacki, ubistava i slicnog..
Ima puno stvari koje odvracaju od toga pocevsi od tehnologije pa do alkohola i droga, vise mladi vide zadovoljstva u tome nego u obavljanju vjerskih duznosti, ne znaju kakvo je to zadovoljstvo jer sigurno nisu ni probali, ja govorim iz svog iskustva imam 18 godina i mlada sam i ni ja prije nisam praktikovala toliko vjeru :( sad sam sretnija puno i osjecam se bolje i cisce bgm.
I bez obrzira na to koja je religija, da je se ljudi pridrzavaju sigurno bi bilo manje grijeha i vise bi se dobrog radilo a ovako nazalost grijesi vladaju :(

odr0n

#36 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by odr0n » 21/01/2013 00:17

Kroksica wrote:
odr0n wrote:
Ne postoji, Odrone, istocni i zapadni Islam. Zna se sta je Islam i kako se praktikuje, naravno da ima raznih tumacenja ali sustina je ista.
Jel ti možeš porediti našu državu i način praktikovanja islama, naše tradicionalne muslimane sa recimo Arabijom i drugom blisko istočnom zemljom. Naravno da postoji razlika istočnog u odnosu na ovaj naš.

Kroksica

#37 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:17

bob marley wrote:Rekao je poslanik Muhamed s.a.v.s :''Doista je islam počeo kao stranac i vratit će se kako je i počeo, pa blago li se strancima.'', pa je rečeno: ''Ko su stranci o Allahov Poslaniče?'' Odgovorio je: ''Oni koji ostanu čestiti (dobri, pobožni) kada se ljudi iskvare.'' („Silsiletul-Ehadisis-Sahiha“ br. 1273.) . Ovaj hadis je jasno dao do znanja da ce doci do velikog zapostavljanja vjere , a to se upravo događa danas .
Pussy Smoke konvertiro? ;-)

bavarka-1616

#38 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:18

bob marley wrote:Rekao je poslanik Muhamed s.a.v.s :''Doista je islam počeo kao stranac i vratit će se kako je i počeo, pa blago li se strancima.'', pa je rečeno: ''Ko su stranci o Allahov Poslaniče?'' Odgovorio je: ''Oni koji ostanu čestiti (dobri, pobožni) kada se ljudi iskvare.'' („Silsiletul-Ehadisis-Sahiha“ br. 1273.) . Ovaj hadis je jasno dao do znanja da ce doci do velikog zapostavljanja vjere , a to se upravo događa danas .
Bas zbog toga sam pokrenula ovu temu, mada znam da ovim necu nista promjeniti ali eto makar razgovaramo o tome :)

cartman

#39 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman » 21/01/2013 00:18

ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?

nasa

#40 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:19

bavarka-1616 wrote:
nasa wrote:Evo vam ovako dio texta vezano za temu jer link ne radi :
One Faith, Different Levels of Commitment
These common practices and shared beliefs help to explain why, to many Muslims, the
principles of Islam seem both clear and universal. As mentioned above, half or more in most of
the 39 countries surveyed agree that there is only one way to interpret the teachings of Islam.
But even though the idea of a single faith is widespread, the survey finds that Muslims differ
significantly in their assessments of the importance of religion in their lives, as well as in their
views about the forms of worship that should be accepted as part of the Islamic faith.
Central Asia along with Southern and Eastern Europe have relatively low levels of religious commitment, both in terms of the lower importance that Muslims in those regions place on religion and in terms of
self-reported religious practices. With the exception of Turkey, where two-thirds of Muslims say religion is very important in their lives, half or fewer across these two regions say religion is personally very
important to them. This includes Kazakhstan and Albania, where just 18% and 15%, respectively, say religion is
central to their lives. Along with the lower percentages who say
religion is very important in their lives,Muslims in Central Asia and across
Southern and Eastern Europe also report lower levels of religious practice than Muslims in other regions. For instance,
only in Azerbaijan does a majority (70%) pray more than once a day. Elsewhere in these two regions, the number of Muslims who say they pray several times a day ranges from slightly more than four-in-ten in Kosovo (43%).

Pray several times a day
Eastern Europe 28
Kosovo 43
Russia 36
Bosnia-Herz. 19
Albania 7
Central Asia 30
Azerbaijan 70
Turkey 43
Tajikistan 42
Kyrgyzstan 18
Uzbekistan 18
Kazakhstan 4
Turkey (43%) and Tajikistan (42%) to fewer than one-in-ten in Albania (7%) and Kazakhstan
(4%).
In other regions included in the study, daily prayer is much more common among Muslims. In
Southeast Asia, for example, at least three-quarters pray more than once a day, while in the
Middle East and North Africa, sub-Saharan Africa and South Asia, majorities in most countries
report the same.
Muslims in Central Asia, as well as in Southern and Eastern Europe, also tend to be less
observant than their counterparts in other regions when it comes to mosque attendance. Just
over four-in-ten Turkish Muslims (44%) say they visit their local mosque once a week or more,
while three-in-ten do the same in Tajikistan and Bosnia-Herzegovina. In the remaining
countries, fewer than a quarter of Muslims say they go to worship services at least once a week.
By contrast, outside Central Asia and the Southern-Eastern Europe region, substantially larger
percentages of Muslims say they attend mosque once a week or more, although only in sub-
Saharan Africa do broad majorities in all countries display this high level of religious
commitment.
It is important to keep in mind, however, that despite lower levels of religious commitment on
some measures, majorities of Muslims across most of Central Asia and Southern and Eastern
Europe nonetheless subscribe to core tenets of Islam, and many also report that they observe
such pillars of the faith as fasting during Ramadan and annual almsgiving to the poor.
haj ima i gorih :-?
U Hrvatskoj su uradili puno opsirnije istrazivanje vezano za katolike i poznavanje sopstvene religije te se pokazalo da ima dosta odstupanja od onog sto je ucenje katolicke crkve...
Ovo koje sam ja citirala,davno sam citala radi se takodjer o detaljnoj anketi ali u slucaju BiH koliko se sjecam anketa je radjena na 1600 onih koji se izjasnjavaju muslimanima ,ima zanimljivih odgovora,uglavnom dosta zadovoljavajuce je poznavanje osnovnih nacela islam ....
Medjutim dosta nizak procenat za molitve -dnevne :) razloga je sigurno vise,nema navike,sigurno i naslijedje prethodnog rezima u kojem je namaz uglavnom bio obavljan samo od strane starijih ljudi,zatim da budemo iskreni namaz jeste i zahtjevan na odredjen nacin pogotovo uz nas nacin zivota i obaveze koje nisu ni na jedan nacin prilagodjene molitvama ,osobni razlozi,a moguce je i nepoznavanje vjere u potpunosti kao i neznanje odnosno mnogi i ne znaju obaviti namaz itd.
Meni licno bude tesko ako sam cijeli dan van kuce,zatim sminka :D ,nekad i lijenost itd,ali moze se jer namaz je i stvar navike i discipline....

bavarka-1616

#41 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:21

cartman wrote:ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?

nijedna religija ne preporucuje lose ponasanje, pa privrzenost bilo kojoj religiji (svako ima svoje), sigurno bi donijela nesto bolje :)

nasa

#42 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:22

odr0n wrote:
Kroksica wrote:
odr0n wrote:Valjda bi vjera trebala da bude osobna stvar pojedinca, a ne mase, grupacije. Ako ljudi ne žele njihov izbor, nit bi trebao iko da ikome nameće na koji način treba da praktikuje i shvata vjeru. Komentarisanje "znanje o islamu" čime se implicira na (ne)ispravnost praktikovanja islama također je besmisleno, jer se razlikuje ovisno o tradiciji, običajima, kulturi određene sredine. Možemo biti zadovoljni sa vrstom islama koji je kod nas, koji i nije toliko doslovan, radikalan itd. za razliku od drugih sredina, te bi trebao ostati takav naški i izbjegavati tuđi naročito istočnjački.
Jel ti možeš porediti našu državu i način praktikovanja islama, naše tradicionalne muslimane sa recimo Arabijom i drugom blisko istočnom zemljom. Naravno da postoji razlika istočnog u odnosu na ovaj naš.
Ne postoji razlika u namazu i osnovnim nacelima vjere,nikakva,Postoji razlika u tome da je njima sve prilagodjeno namazu,zatim ramazanu itd.sto im znatno olaksava.....

cartman

#43 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman » 21/01/2013 00:22

bavarka-1616 wrote:
cartman wrote:ja bih postavio samo jedno pitanje. da li mislite, da bi citav svijet trebao zivjeti po islamskim pravilima. nevjernici i vjernici nebitno koje pripadnosti?

nijedna religija ne preporucuje lose ponasanje, pa privrzenost bilo kojoj religiji (svako ima svoje), sigurno bi donijela nesto bolje :)

ja sam postavio konkretno pitanje, ocekujem takav odgovor

Kroksica

#44 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:23

odr0n wrote:
Kakvi su to nasi tradicionalni Muslimani? Ono "znam ja da ima Boga, ali brate ne vjerujem ja da Bogu smeta koja casica za Bajram" i sl.? Ako poredimo nase Muslimane koji praktikuju Islam onda nema neke vele razlike u zivljenju Islama ovdje i "tamo". Razlike nastaju kad se Islam pomjesa sa kulturom odredjenog podrucja, a to je druga tema.

semirizsvemira

#45 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by semirizsvemira » 21/01/2013 00:24

Ne kontam da covjek ne moze odvojiti pola sata dnevno za namaz ( farzovi ) . Cuj nase navike i teskoce . Za farz sabaha treba ti max sedam minuta sa abdestom . E sad ako zivis podalje od dzamije onda je opravdano da ne ides vec klanjas kuci . Razumijem da covjek ne moze klanjati svih pet vakata u dzamiji ali ne razumijem da klanja ponekad ili samo dzumu namaz

nasa

#46 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by nasa » 21/01/2013 00:25

odr0n wrote:
nasa wrote:
odr0n wrote: Valjda bi vjera trebala da bude osobna stvar pojedinca, a ne mase, grupacije. Ako ljudi ne žele njihov izbor, nit bi trebao iko da ikome nameće na koji način treba da praktikuje i shvata vjeru. Komentarisanje "znanje o islamu" čime se implicira na (ne)ispravnost praktikovanja islama također je besmisleno, jer se razlikuje ovisno o tradiciji, običajima, kulturi određene sredine. Možemo biti zadovoljni sa vrstom islama koji je kod nas, koji i nije toliko doslovan, radikalan itd. za razliku od drugih sredina, te bi trebao ostati takav naški i izbjegavati tuđi naročito istočnjački.
Pa bavljenje o (ne)ispravnosti osobne stvari nečijeg načina shvatanja i praktikovanja vjere jeste nametanje.
Pa sta se ti onda bavis vjernicima.... :-)
Ne bavim se njima,vec vjernici caskaju o stanju u vjeri i vjernicima opcenito,kome se sta namece...to je temelj vjere,onaj ko prihvata vjeru zna to vec sam ,ne trebamo mu mi to objasnjavati....

bavarka-1616

#47 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by bavarka-1616 » 21/01/2013 00:27

cartman wrote:
bavarka-1616 wrote:

ja sam postavio konkretno pitanje, ocekujem takav odgovor
opet kazem svak ima svoje, i mnogi krscani iako nisu muslimani smatraju da je islam jedina prava vjera pa eto

cartman

#48 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by cartman » 21/01/2013 00:28

o ovome pricam, kad ne mozes, ne znas i ne zelis dat odgovor na jako jednostavno pitanje, hajmo pricat o necem pedesetom.

Kroksica

#49 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Kroksica » 21/01/2013 00:29

long.road wrote:Jel vi kontate da ste više bogu i narodu dojadili sa ovim temama, nije govno nego se pas p*sro -.- Pustite ljude nek žive kako hoće, ako će ići neko u pakao, on će, a ne TI. Odakle nekom hrabrost i pravo da govori drugoj ljudskoj osobi kako ona treba da živi, i vi neki vjernici,fuj.
Ovo je forum Religija, namjenjen za pricu...pa, o religiji. Sta si ocekiv'o da ces zateci? Razmjenu recepata i meteorolosku prognozu?

Monsieur Ramboz

#50 Re: Koliko mladi znaju o islamu ?

Post by Monsieur Ramboz » 21/01/2013 00:31

cartman wrote:o ovome pricam, kad ne mozes, ne znas i ne zelis dat odgovor na jako jednostavno pitanje, hajmo pricat o necem pedesetom.
Stipu curicu ba :wink:

Post Reply