Koliko lazu pistolji na pumpama ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Keopss

Koliko lazu pistolji na pumpama ?

Post by Keopss » 20/11/2011 18:46

Koliko je dozvoljeno da pogrjesi pistolj na benzinskoj pumpi ?
Npr. kad tocim 50 litara benzina kolika je dozvoljena tolerancija (2, 3, 4 litre....)

otsam

Re: Koliko lazu pistolji na pumpama ?

Post by otsam » 20/11/2011 19:00

ne grijesi

mentalist

Post by mentalist » 20/11/2011 19:46

Ako je legalno odradjeno bazdarenje pumpe, nebi trebalo da laze

mist

Post by mist » 20/11/2011 19:55

Od 3-5 posto,tako se bazdare i to je zakonski,zbog hemijskog sastava goriva i njegovog kaliranja.I opet ponavljam da je to legalno i u okviru zakona,s tim sto je medu pumpadzijama to tabu tema iz slozicemo se sasvim razumljivih razloga.

talić

Post by talić » 20/11/2011 21:13

Nedavno sam natočio gorivo na HIFA pumpi u Zenici i tip mi nasuo 53 litra goriva a prema knjizi automobila rezervoar je 52 litra zapremine. Nisam ništa rekao ali više tu nikad neću natočiti gorivo jer sam i do sada često stizao na pumpe OMV-a, Petrola, Energopetrola pa i Hife sa upaljenom lampicom rezerve i uvjek je to bilo između 47 i 49 litara. Za mene ta pumpa više ne postoji.

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 20/11/2011 21:15

šta ima da laže, imaš mjerac koji broji koliko tecnosti/goriva proleti kroz njega i to je to :mrgreen:

talić

Post by talić » 20/11/2011 21:36

Dr.Mr.Fr. wrote:šta ima da laže, imaš mjerac koji broji koliko tecnosti/goriva proleti kroz njega i to je to :mrgreen:
kad bi to tako bilo,
nedavno sam gledao prilog na nekom njemačkom kanalu o brojilima za vodu (baš ovakvim kakva se koriste u BiH). Odvrnuli su slavinu i nasuli kanister od 10 litara i brojilo je pokazalo više (koliko se sjećam 2 dl) što nije bilo tako strašno a zatim su deset puta odvrtali sipali po litar da napune kanister i onda je brojilo pokazalo 11,5 litara. Uvjek kada se zavrne slavina ono vrti još i što se češće odvrne i zavrne to više ukrade.

Keopss

Post by Keopss » 20/11/2011 22:04

mist, malo puno mi izgleda to 5 posto da laze, to bi znacilo da na cisterni od 20 000 litara mogu da uzmu sebi 1 000 litara i da bude zakonski. Bojim se da nisi u pravu ili jesi :?

motorola01

Post by motorola01 » 20/11/2011 22:07

Keopss wrote:mist, malo puno mi izgleda to 5 posto da laze, to bi znacilo da na cisterni od 20 000 litara mogu da uzmu sebi 1 000 litara i da bude zakonski. Bojim se da nisi u pravu ili jesi :?
Nedavno je bio prilog u emisiji provjereno na Novoj TV i mislim se govorilo o 0,5posto,a ne 5 posto...Tako je u HR,a kako je kod nas???

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Post by drndalo » 21/11/2011 15:15

talić wrote:Nedavno sam natočio gorivo na HIFA pumpi u Zenici i tip mi nasuo 53 litra goriva a prema knjizi automobila rezervoar je 52 litra zapremine. Nisam ništa rekao ali više tu nikad neću natočiti gorivo jer sam i do sada često stizao na pumpe OMV-a, Petrola, Energopetrola pa i Hife sa upaljenom lampicom rezerve i uvjek je to bilo između 47 i 49 litara. Za mene ta pumpa više ne postoji.
Ne branim nikoga, ali rezerva se u rezervoaru ne racuna kao aktivna zapremina... Dakle, ako knjiga kaze da ti je rezervoar od 52 litra, onih 5-6-7 litara zapremine koji su napravljeni kao rezerva se tu ne racunaju u totalnu mogucu zapreminu...

Keopss

Post by Keopss » 21/11/2011 17:06

Taj clanak pocinje sa "Naša ekipa pridružila se inspekciji Zavoda za mjeriteljstvo i obišla benzinske postaje. Njihova mjerenja zanimat će sve koji imaju automobile, jer su nam otkrili i detaljno......".

Imamo li mi nasu inspekciju za mjeriteljstvo?

Kako mi se cini da je konacan odgovor da pistolji smiju da lazu 0,5 %

mist

Post by mist » 21/11/2011 17:11

Keopss wrote:mist, malo puno mi izgleda to 5 posto da laze, to bi znacilo da na cisterni od 20 000 litara mogu da uzmu sebi 1 000 litara i da bude zakonski. Bojim se da nisi u pravu ili jesi :?
U pravu si pogreseno sam napisao

Vidi ide do 0,5 posto iako je prosjek 0,3 posto,sticajem okolnosti upucen sam u te stvari.
A razlog zbog cega je to tako je zato sto od rafinerije,pa do cisterne i na kraju aparata za sipanje goriva sve ovo ide preko volometra,ko je u tim vodama zna o cemu se radi,i svako zakida jer mora jer mu zakon to dopusta tu toleranciju do 0,5 posto kada se taj isti volometar bazdari,a vec sam spomenuo hemijski sastav goriva i njegovo kaliranje,u sustini da pojasnim istakanje goriva iz cisterne se vrsi na 15 stepeni na toj temperaturi se svodi u volometru da bi se dobila stvarna kolicina goriva.
Medutim kolicina zaprimljenja u rezervoar pumpe nije ista,evo pimjer istace se iz cisterne 10000 litara recimo dizela i ta kolicina se iz cisterne istoci u idealnim uslovima a to je 15 stepeni koje svodi mjerni aparat volometar sa mogucnoscu korekcije do 0,5 posto u zakonskim okvirim.
To isto gorivo se primi u rezervoar pumpe na temp. od 12 stepeni i ta kolicina vise nije 10000 lit. vec otprilike 9900 lit.
Sto za sobom povlaci i odmah da ako je u cisternoj bilo 10000 lit.D on u njoj nije bio na temp. od idealnih 15 step. vec otprilike 11,5-12 step. sto znaci da on u sustini nije ni imao stvarnih 10000 litara nego otprilike 9850-9900 lit.
Uglavnom da zakljucim sa svojom pricom ne rade to da bi se bogatili vec zbog toga sto jednostavnoto mora ici na taj nacin jer pumpa placa porez na 10000 lit. a ne na 9900 lit. i to je razog zbog kojeg su dopustene te korekcije na mjernim aparatima.U pitanju je sistem koji jedino moze opstati na taj nacin.I da drzava ima jaku kontrolu sto se tice tih stvari,jer i ona ucestvuje u tome.

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 22/11/2011 16:34

joj, poodavno sam pratio temu negdje na tvu oko uvoza nafte i zakonskih propisa... ne sjecam se tacno ali je negdje u zakonu upisana neka muljaza i tu se na konverziji dize lova ponajvise tj. utajava porez. ali posto nisam od ovog faha, nisam memoriso detalje :D

sammo

Post by sammo » 22/11/2011 17:18

mist wrote:
U pravu si pogreseno sam napisao

Vidi ide do 0,5 posto iako je prosjek 0,3 posto,sticajem okolnosti upucen sam u te stvari.
A razlog zbog cega je to tako je zato sto od rafinerije,pa do cisterne i na kraju aparata za sipanje goriva sve ovo ide preko volometra,ko je u tim vodama zna o cemu se radi,i svako zakida jer mora jer mu zakon to dopusta tu toleranciju do 0,5 posto kada se taj isti volometar bazdari,a vec sam spomenuo hemijski sastav goriva i njegovo kaliranje,u sustini da pojasnim istakanje goriva iz cisterne se vrsi na 15 stepeni na toj temperaturi se svodi u volometru da bi se dobila stvarna kolicina goriva.
Medutim kolicina zaprimljenja u rezervoar pumpe nije ista,evo pimjer istace se iz cisterne 10000 litara recimo dizela i ta kolicina se iz cisterne istoci u idealnim uslovima a to je 15 stepeni koje svodi mjerni aparat volometar sa mogucnoscu korekcije do 0,5 posto u zakonskim okvirim.
To isto gorivo se primi u rezervoar pumpe na temp. od 12 stepeni i ta kolicina vise nije 10000 lit. vec otprilike 9900 lit.
Sto za sobom povlaci i odmah da ako je u cisternoj bilo 10000 lit.D on u njoj nije bio na temp. od idealnih 15 step. vec otprilike 11,5-12 step. sto znaci da on u sustini nije ni imao stvarnih 10000 litara nego otprilike 9850-9900 lit.
Uglavnom da zakljucim sa svojom pricom ne rade to da bi se bogatili vec zbog toga sto jednostavnoto mora ici na taj nacin jer pumpa placa porez na 10000 lit. a ne na 9900 lit. i to je razog zbog kojeg su dopustene te korekcije na mjernim aparatima.U pitanju je sistem koji jedino moze opstati na taj nacin.I da drzava ima jaku kontrolu sto se tice tih stvari,jer i ona ucestvuje u tome.
Potpisujem :thumbup: sve tocno napisano.

Keopss

Post by Keopss » 22/11/2011 18:37

i ja takodje, jos da dodam da je za LPG duplo veca greska, 1%. (ovo sam naknadno saznao)

Optimist
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Post by Optimist » 24/11/2011 12:10

talić wrote:Nedavno sam natočio gorivo na HIFA pumpi u Zenici i tip mi nasuo 53 litra goriva a prema knjizi automobila rezervoar je 52 litra zapremine. Nisam ništa rekao ali više tu nikad neću natočiti gorivo jer sam i do sada često stizao na pumpe OMV-a, Petrola, Energopetrola pa i Hife sa upaljenom lampicom rezerve i uvjek je to bilo između 47 i 49 litara. Za mene ta pumpa više ne postoji.

Ne mora znaciti da ta pumpa krade gorivo. Svi automobili imaju dodatni rezervoar (pretocnik) koji sluzi za eventualno sirenje goriva prilikom povecanja temperature. Njegov kapacitet iznosi 5-10 litara, zavisno od vozila i velicine rezervoara. Vrlo vjerovatno je da si prilikom tocenja, dio goriva natocio u taj pretocnik, te je ispalo da si natocio vise nego sto je zapremina rezervoara. Kao posljedica toga, presao si vise kilometara a da ti je kazaljka kolicine goriva ostala na istom mjestu.

mist

Post by mist » 24/11/2011 20:27

Optimist wrote:

Ne mora znaciti da ta pumpa krade gorivo. Svi automobili imaju dodatni rezervoar (pretocnik) koji sluzi za eventualno sirenje goriva prilikom povecanja temperature. Njegov kapacitet iznosi 5-10 litara, zavisno od vozila i velicine rezervoara. Vrlo vjerovatno je da si prilikom tocenja, dio goriva natocio u taj pretocnik, te je ispalo da si natocio vise nego sto je zapremina rezervoara. Kao posljedica toga, presao si vise kilometara a da ti je kazaljka kolicine goriva ostala na istom mjestu.
Objasnjeno na jedan sasvim korektan nacin.
Svako vozilo ima odusak kod rezervoara,i zahvaljujuci njemu moze se nasuti odredena kolicina goriva koja dopunjava kompletan rezervoar i crijevo koje vodi do rezervoara,tako da nemoj biti kritican prema tim ljudima jer budi siguran da bih ti ja u taj isti rezervoar nasuo 60 l goriva.
P.S. ako zelis da to vidis trazi kod slijedeceg sipanja goriva bilo gdje da ti radnik naspe gorivo u odusak do cepa,a kao razlog navedi da zelis da testiras potrosnju vozila,vjeruj iznenaditi ces se,ali ces isto tako 100 i kusur kilometara da predes a da ce kazaljka goriva i dalje da pokazuje pun rezervoar.

talić

Post by talić » 24/11/2011 20:39

mist wrote:
Optimist wrote:

Objasnjeno na jedan sasvim korektan nacin.
Svako vozilo ima odusak kod rezervoara,i zahvaljujuci njemu moze se nasuti odredena kolicina goriva koja dopunjava kompletan rezervoar i crijevo koje vodi do rezervoara,tako da nemoj biti kritican prema tim ljudima jer budi siguran da bih ti ja u taj isti rezervoar nasuo 60 l goriva.
P.S. ako zelis da to vidis trazi kod slijedeceg sipanja goriva bilo gdje da ti radnik naspe gorivo u odusak do cepa,a kao razlog navedi da zelis da testiras potrosnju vozila,vjeruj iznenaditi ces se,ali ces isto tako 100 i kusur kilometara da predes a da ce kazaljka goriva i dalje da pokazuje pun rezervoar.
ovo auto vozim tri godine i nikad se nije desilo da neko naspe više od 49 litara. To sa oduškom ne dolazi u obzir jer je pištolj bio gurnut do kraja, dakle u cijevi je a odušak je na samom vrhu uz to kad je prvi put automat izbacio nije točenje nastavljeno . Osjećaj mi kaže da nešto nije bilo uredu.

mist

Post by mist » 24/11/2011 20:53

ovo auto vozim tri godine i nikad se nije desilo da neko naspe više od 49 litara. To sa oduškom ne dolazi u obzir jer je pištolj bio gurnut do kraja, dakle u cijevi je a odušak je na samom vrhu uz to kad je prvi put automat izbacio nije točenje nastavljeno . Osjećaj mi kaže da nešto nije bilo uredu.

E to je onda sasvim druga stvar,ukoliko je procedura tocenja isla bas takvim redoslijedom,nisu ti mogli nasuti taj tzv. visak goriva u odusak,u svakom slucaju kako god da okrenes oni su na gubitku sigurno a ne ti.
:sax:

motorola01

Post by motorola01 » 24/11/2011 21:15

Covjek vam je odmah rekao da nije prvi put sipao do cepa i da nikad nije nasuo vise od 49 litara...

Post Reply