Koliko je zdravo vegetarijanstvo?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
StLouis

Koliko je zdravo vegetarijanstvo?

Post by StLouis » 16/09/2007 20:40

Dvije godine sam bio vegetarijanac, i moram priznati da sam prosjecno uzivao u vocu i povrcu, ali isto tako moram priznati da sam svo to vrijeme nekako napola bio gladan. Nakon dvije godine i kusur sam poceo jesti meso, ali sam se razbolio tj. dobio sam nevjerovatno bolne grceve u stomaku. Dok sam jeo voce i povrce sve je nekako bilo ok, ali sam primjetio da nisam imao dovoljno snage(trcao bih svaki dan), koza mi se ljustila, i promijenila mi se boja kose(potamnia je za nijansu.) Trebalo mi je nekoliko mjeseci da pocnem jesti meso, dakako u malim kolicinama, i svaki put kada bih jeo meso(osobito crveno) dobijao sam iste grceve koji su s vrmenom postajali manji.

Da li prakticirate vegetarijanstvo? Koliko je po vama vegetarijanstvo dobro, a koliko opasno za zdravlje? Moram napomenuti da dok sam bio vegetarijanac da se nikad nisam nahladio, razbolio i slicno... :) i sve cesce razmisljam da se ponovo odreknem mesa ali ne i morske hrne, mlijeka i jaja...ali kad buraz zapali rostilj pa me zvrcne, ja ne mogu odoliti :-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 16/09/2007 21:04

Zbog kojih si razloga prvi put postao vegy?
Ja vjerujem da su meso, mlijeko, jaja i proizvodi od istih u BiH opasni za ishranu zbog koječega, a najviše zbog hormoniziranja peradi, te stoke krupnog i sitnog zuba.
Zbog toga sam postao djelomični vegy. Plava morska riba, povremeni mesni izleti u piletinu,...ništa jagnjetina, ništa govedina,...Patim kada prođem pored ćevabdžinice ili mesnice, a onda pogledam u podčnjake mesarskih pomoćnika u radnjama i ne kupim,...Uh,...Nema mesa dok ga,....****tz ne napravi!
Last edited by PipiDugaDevetka on 16/09/2007 21:10, edited 1 time in total.

StLouis

Post by StLouis » 16/09/2007 21:07

bez nekih velikih razloga, vise iz znatizelje...da, da, riba, riba, riba :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 16/09/2007 21:14

Jesi li znao da nekako moraš nadoknaditi te neke proteine, bjelančevine, šta li već,...životinjskog porijekla,....da li te je neko savjetovao kako i šta, t.j., ko ti je bio guru? Samouki vegy?

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 16/09/2007 21:21

Meni se na ovom forumu smijali kada sam izjavio da pravim sarmu i filovane paprike od tunjevine! :-)

legionarka

Post by legionarka » 16/09/2007 21:33

ja sam imala period vegetarijanstva skoro dvije godine poprilicno davno prije nekih 6 godina..uzimala sam sve sto je potrebno kao surogat i brdo vitamina i svega...medjutim manjkalo mi je snage non stop, uvijek sam bila umorna...a kako se intenzivno bavim sportom (2 sata dnevno svaki dan) osjecala sam se kao da me je kamion pregazio...postepeno se vracala na "mesnu" dijetu..i iskusila iste probleme kao ti....onda sam prelazak ucinila blazim, dok nakon pola godine nisam u potpunosti se balansirala...sad ne jedem meso svaki dan ( iako bih mogla, jer sam veliki ljubitelj) a cesce mi je na jelovniku riba i purece meso...i super mi
a sto se tice grceva, otidji gastroenetrologu. jer nije bas normalno da se to desava... vjerovatno ti se usljedne uzimanja pravih surogata u periodu vegetarijanstva promjenila stomacna flora...
nista sto se ne moze rijesiti....:)
sretno

Tesssa

Post by Tesssa » 27/09/2007 14:27

Ja sam vegetarijanac vec vise od 5 godina.Naglasavam ovo vegetarijanac, znaci ne jedem nista sto ima oci i usta.
Postala sam vegetarijanac sto zbog licnih uvjerenja i principa, sto zbog toga sto nikada nisam bila neki ljubitelj mesa, tako da zivim vise nego lako bez njega. Osjecam se odlicno.Citavih ovih 5 godina nijednom nisam osjetila onu silinu u zelucu, kao sto mi se desavalo poslije nekog obroka sa mesom.

Naravno, strasno je bitno nadoknaditi nedostatak mesa namirnicama kao sto su soja i gljive.

pitt

Post by pitt » 27/09/2007 15:23

ja sam member of PETA.......People that Eat Tasty Animals :D:D

Ali me je Alicia zadeverala....jeste gledali njen spot za vegetarijanstvo....tito mili.... :-) :-) :-)

http://www.youtube.com/watch?v=0TyhkqUkHgM

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 27/09/2007 15:57

PipiDugaDevetka wrote:Meni se na ovom forumu smijali kada sam izjavio da pravim sarmu i filovane paprike od tunjevine! :-)

I smijemo se opet, hahahaha

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 27/09/2007 15:58

pitt wrote:ja sam member of PETA.......People that Eat Tasty Animals :D:D

Sta member, i majicu imam :-) :-) :-)

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 27/09/2007 16:30

PipiDugaDevetka wrote:Meni se na ovom forumu smijali kada sam izjavio da pravim sarmu i filovane paprike od tunjevine! :-)

Ja pravim sarmu, punjene paprike i musaku od soje. Mnogi nevegtarijanci su bili oduševljeni...

Inače, što se zdravlja tiče, nisam okusio meso već nekih 6-7 godina, odlično se osjećam, mislim da u tom periodu nisam BIO ni jedan jedini put bolestan. Čitao sam nedavno u nekoj nutricionističkoj knjizi (mislim da se zove Hrana kao lijek) da vegetarijanci imaju u prosjeku 2x više bijelih krvnih zrnaca od nevegetarijanaca.

artzy

Re: Koliko je zdravo vegetarijanstvo?

Post by artzy » 27/09/2007 17:23

StLouis wrote:Dvije godine sam bio vegetarijanac, i moram priznati da sam prosjecno uzivao u vocu i povrcu, ali isto tako moram priznati da sam svo to vrijeme nekako napola bio gladan. Nakon dvije godine i kusur sam poceo jesti meso, ali sam se razbolio tj. dobio sam nevjerovatno bolne grceve u stomaku. Dok sam jeo voce i povrce sve je nekako bilo ok, ali sam primjetio da nisam imao dovoljno snage(trcao bih svaki dan), koza mi se ljustila, i promijenila mi se boja kose(potamnia je za nijansu.) Trebalo mi je nekoliko mjeseci da pocnem jesti meso, dakako u malim kolicinama, i svaki put kada bih jeo meso(osobito crveno) dobijao sam iste grceve koji su s vrmenom postajali manji.

Da li prakticirate vegetarijanstvo? Koliko je po vama vegetarijanstvo dobro, a koliko opasno za zdravlje? Moram napomenuti da dok sam bio vegetarijanac da se nikad nisam nahladio, razbolio i slicno... :) i sve cesce razmisljam da se ponovo odreknem mesa ali ne i morske hrne, mlijeka i jaja...ali kad buraz zapali rostilj pa me zvrcne, ja ne mogu odoliti :-)

Vegetarijanstvo ne bi trebalo da ti uzrokuje nikakve probleme - naprotiv rjesice te potencijalnih problema u buducnosti. Moguci problem je b12 vitamin za potpune vegane koji ne jedu jaja, mlijeko...

Znam da nije dovoljno samo jesti voce, povrce... gomila proizvoda je na raspolaganju (USA) sa dobrim kolicinama proteina... Osobno jedem puno kobasica, burgera, salama, slanine baziranih na soji - bez mesa... neki od njih su pravo dobrog ukusa...

Mislim da nije problem ako covjek ponekad pojede nesto s mesom... (par puta godisnje) ako si novopeceni vegetarijanac ... cisto da smanjis pritisak ... nekad je to sve vrlo zbunjujuce... ali mnogo manji problem od pusenja, odnosno kad prestajes pusiti...

Preporucujem da ne odustajes od vegetarijanstva. Osobno mi je mrsko citat knjige (kojih ima na hiljade) pa samo se trudim da imam dovoljno razlicite hrane u frizideru...

Zasto nekoliko ljudi pominje ribu? Riba je meso.

Od morske trave proizvodi se "vjestacka riba" (sadrzi i soju) koja mirise kao riba i ima ukus kao riba ali je zdravija od ribe... morska trava je najzdravija biljka za ljude (naucno potvrdjeno) a sva riba koja se moze kupiti je zagadjena i kancerogena... strasno ali tacno - apsolutno sva riba koju mozes kupiti u US..

Pretpostavljam da ti ove stvari znas, ali ja malo razvlacim temu... Narocito je dobro kada postanes vegetarijanac kao vrlo mlad jer na zdravlje utices ishranom tokom dugog vremena i najvise u vrijeme razvoja...

Vegetarijanstvo je najbolja stvar koju mozes uciniti za zdravlje svog duha i tijela... samo sto moras puno sam kuhati... :-D

nausnica

Post by nausnica » 27/09/2007 17:39

dinchy84 wrote:Ja sam vegetarijanac vec vise od 5 godina.Naglasavam ovo vegetarijanac, znaci ne jedem nista sto ima oci i usta.
Postala sam vegetarijanac sto zbog licnih uvjerenja i principa, sto zbog toga sto nikada nisam bila neki ljubitelj mesa, tako da zivim vise nego lako bez njega. Osjecam se odlicno.Citavih ovih 5 godina nijednom nisam osjetila onu silinu u zelucu, kao sto mi se desavalo poslije nekog obroka sa mesom.

Naravno, strasno je bitno nadoknaditi nedostatak mesa namirnicama kao sto su soja i gljive.

Potpisujem. Ko da sam i sama napisala :) . Jednostavno godi mi.

repeater

Post by repeater » 28/09/2007 16:28

cuj, ako odbijes jesti meso iz etickog uvjerenja, onda nema dileme, ili bolje nema vracanja.
u drugu ruku, ako to radis iz nekog trenda, iz neke new age ideologije, ili zbog statusa, ili jednostavno radi paznje neke djevojke, onda sam sebe mucis.
drugo, ta jednacina sa mesom i energijom je svojstvena folkloru. protein mozes naci u soji jednako kao u mesu.

karabaja-x
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

Post by karabaja-x » 28/09/2007 19:24

sta's jest ako ne meso. soja? bljak

neocekivana_sila

Post by neocekivana_sila » 28/09/2007 19:29

dinchy84 wrote:Ja sam vegetarijanac vec vise od 5 godina.Naglasavam ovo vegetarijanac, znaci ne jedem nista sto ima oci i usta.

Da li bi ikada abortirala?

Tesssa

Post by Tesssa » 28/09/2007 20:01

neocekivana_sila wrote:

Da li bi ikada abortirala?

A pitas me to zbog cega?

pitt

Post by pitt » 28/09/2007 20:12

mozda bi te zaprosio pa da zna...da nisi gluho bilo liberalna :D:D:D

artzy

Post by artzy » 28/09/2007 20:33

karabaja-x wrote:sta's jest ako ne meso. soja? bljak

To je strasna zabluda... Ja sam probao da zivim bez mesa bez velike prisile i pojeo sam nesto s mesom nekoliko puta od tada... jedino sto mi nedostaje su stvari kao gulas, socni sosovi kao kad se meso dinsta u luku ali sampinjoni mi potpuno zamjenjuju tu potrebu ili nesto kao sataras... radi se o sklonosti koja je kao i sve drugo nauceno i u stvari ti ne nedostaje... najcesca situacija kad amislis da ti treba meso je kada kontas sta da kuhas ali lako je nauciti pronalaziti nacine spremanja hrane u stvari snalazenja za sastojke da bi dobio tipican obrok na kakav si navikao...

Kad uzmes koliko drugih stvari jedemo - a koje nisu meso - skontas da je sve isto kada zamijenis meso sa necim drugim.. ne znam u BiH ali u US ima sve vise veggy i vegan proizvoda koji imaju ukus sve slicniji mesu tako da je sve vise vegetarijanaca ili "djelomicnih"vegetarijanaca... jako puno uvezene hrane iz Azije koji proizvode jako ukusne stvari za koje ne bi nikada rekao da su bazirani na soji...

Motiv da postanes vegetarijanac su toliki da ti nikakvo religijsko ubjedjenje nije potrebno

- skoro sva riba je zagadjena ili radioaktivna (na zapadnoj obali u US u moru blizu obale su rasporedjeni kontejneri koji sadrze radioaktivne meterije koje "strucnjaci" ne mogu da uniste),
- zivotinje koje se kolju za hranu su degenerisane, bolesne i nesretne :-D .. poznato je da organizam goveceta koje je prestravljeno ili u soku biva preplavljen nekim otrovnim cesticama (koje mi naravno ne primjetimo..)
- puno nas je vidjelo kako se spremaju hamburgeri u US ali i drugdje, ("Svi mi moramo pojesti malo govana u zivotu!" - rekao bi Bruce Willis u Fast Food Nation)
- za prehranu zivotinja koje jedemo potrebno je mnogostruko vise zemlje za zitarice nego da te zitarice sami jedemo (mozda jos uvijek ne izgleda kao problem ali energija, gorivo, voda koristeni u istu svrhu su enormni, k tome dodaj i kolicine stetnih kemikalija koristenih u tom procesu pa je slika groznija),
- cijelu planetu bi tri puta mogli nahraniti bez velikih problema ako reduciramo koristenje zemlje u te svrhe
-dodatno se sume unistavaju i pretvaraju u polja za kukuruz, zitarice...
- osim zitarica zivotnjama se daju druge zivotinje za rucak pa goveda jedu ostatke drugih goveda (ili svinja, kokosi) ukljucujuci izmet, rogove, papke - sve samljeveno...

Soja smeka kao mjesavina brasna i zemlje u najjednostavnijoj formi ili tofu ali je sve vise proizvoda koji stvarno imaju dobar ukus.

Kad skontas zasto ne jedes psa i macku - lakse ti je skontat zasto ne bi trebao jesti ni govedo. Jedino me to sve zbunjuje kad mislim na janjetinu
:-D na raznju... :?

U svakom slucaju kod nas u Bosni i ponegdje drugdje vjeroatno jos ima zdravih i veselih zivotinja ali inace mozes biti skoro sto posto siguran da jedes debila, degenerika ili zaista nesto bolesno. Bljak...

A ako nije bolesno zamisli kako je to neprijatno kad te zakolju... ili uzmi slikicu mace i zeke... :-D

artzy

Post by artzy » 28/09/2007 20:41

double :?
Last edited by artzy on 28/09/2007 20:42, edited 1 time in total.

pitt

Post by pitt » 28/09/2007 20:41

Dzaba vala.....ja bez mesa ne mogu. Doduse nisam ni probao al ga previse volim da ga se odreknem. Sto se tice hrane i zagadjenosti.....tu sui u pravu....al kako go losa situacija sa mesom i ribm bila, gore je ipak sa vocem i povrcem. Sjeti se samo e-coli, salmonele, i Chi-Chi restorana.
Zato ja kad sam u prilici kupujem meso, voce, i povrce kod lokalnih proizvodjaca koji prirodno uzgajaju (ako ne lazu) ..........ili po mogucnosti kod Amisha. :)

artzy

Post by artzy » 28/09/2007 20:45

pitt wrote:Dzaba vala.....ja bez mesa ne mogu. Doduse nisam ni probao al ga previse volim da ga se odreknem. Sto se tice hrane i zagadjenosti.....tu sui u pravu....al kako go losa situacija sa mesom i ribm bila, gore je ipak sa vocem i povrcem. Sjeti se samo e-coli, salmonele, i Chi-Chi restorana.
Zato ja kad sam u prilici kupujem meso, voce, i povrce kod lokalnih proizvodjaca koji prirodno uzgajaju (ako ne lazu) ..........ili po mogucnosti kod Amisha. :)

Image

:-D :-D :-D

pitt

Post by pitt » 28/09/2007 20:46

Ma od ovoga ni za meze :D:D

Tesssa

Post by Tesssa » 28/09/2007 20:49

pitt wrote:mozda bi te zaprosio pa da zna...da nisi gluho bilo liberalna :D:D:D

:lol: :lol: :lol:

artzy

Post by artzy » 28/09/2007 20:50

Image