Koliko je to "Pošteno"?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#126

Post by elSaik »

xon_sa wrote:
elSaik wrote:
bhxxl wrote:ako moze neko da mi odgovori dali je misija i obaveza ili zadatak djelatnost ( nazovite kako hocete ) IZ da gradi puteve skole bolnice stanove fabrike ili vjerske objekte ? mislim da bih se nasa vlada mogla malo ugledati na IZ . Neki bi pojedinci haman vishe voljeli da vide parking u BL umjesto Ferhadije.
Pa bolje da su izgradili jednu Ferhadiju u Banja Luci, nego pet suvišnih u Sarajevu... ;)
Koja je to suvisna u Sarajevu?
Svaka koja nije puna svaki dan. Ne može me niko ubijediti da je bolje imati 2 poluprazna (u 2 kilometra) nego jednu punu... :roll:
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#127

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Ne shvatam vecinu ovih koji su protiv izgradnje dzamija. Glavni argument je da su potrebnije bolnice, skole, obdanista. Dzamije ne gradi niti finansira drzava, njih finansira narod, donatori razlicti. Kada se gradi dzamija veliki broj ljudi daje svoje priloge, toga su politicari svjesnii ne bune se izgradnji dzamija. Sve koje se grade dobrovoljno niko nikoga ne tjera i uvijek se nadju pare. To sto ministri ne dizu skole, obdanista i bolnice to je njihov problem.
Drugo arhitektura, kao bosanski stil dzamija (cuj bosanski hahaha). Pa slijedeci taj argument onda nam sve sto nije "bosanski" stil gradnje ne treba u Sarajevu. Vozdra austrougari, vozdra modernjaci to kao nije bosanski.
Trece broj dzamija smeta, a ja u koju god da odem petkom za dzumu ona dubke puna, i to sto je najbolje sve vise mladog svijeta.

Da rezimiramo temu, vidim da se razvlaci bez ikakvog razloga. Muslimani zele dzamije, zato i sponzorisu njihovu gradnju. Za muslimana to je veliki sevap pomoci u izgradnji ili obnovi dzamije. Za muslimana je isto tako veliki sevap isto tako ulagati u skole ili bolnice, i svaki ima demokratsko pravo da odluci gdje ce svoju imovinu uloziti.

Dakle dok je muslimana do tad ce se graditi dzamije, kad ih ne bude onda dzamije i nece biti od koristi nikome.
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#128

Post by venera888 »

elSaik wrote:
xon_sa wrote:
elSaik wrote: Pa bolje da su izgradili jednu Ferhadiju u Banja Luci, nego pet suvišnih u Sarajevu... ;)
Koja je to suvisna u Sarajevu?
Svaka koja nije puna svaki dan. Ne može me niko ubijediti da je bolje imati 2 poluprazna (u 2 kilometra) nego jednu punu... :roll:

Nigdje dzamije nisu pune tokom 5 vakata namaza,to nije vjerska obaveza...dzamije se pune tokom dzume,bajram namaza,ili teravih namaza...jer je jedino tad vjerski obavezno biti u dzamiji.A svi znamo da se u mnogim mjestima nemoze ni klanjati u dzamiji tokom tih trenutaka vec se klanja i napolju jer je pretjesno
nokturno
Posts: 221
Joined: 04/12/2007 22:32
Location: "zzzzz"

#129

Post by nokturno »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
Dakle dok je muslimana do tad ce se graditi dzamije, kad ih ne bude onda dzamije i nece biti od koristi nikome.
Nisu problem dzamije Tvrtko (bar ne meni) problem je gdje se grade i kako se grade.

Kao sto rekoh, na mnogim mjestima mogli su se graditi mesdzidi umjesto dzamija jer je to bilo prikladnije (valjda je namaz u mesdzidu podjednako dobar kao i u dzamiji). Naravno, taj post su "veliki vjernici" ignorisali, jer nije njima stalo do rjesenja vec je cilj svega toga nekakav inat.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#130

Post by xon_sa »

nokturno wrote:
Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
Dakle dok je muslimana do tad ce se graditi dzamije, kad ih ne bude onda dzamije i nece biti od koristi nikome.
Nisu problem dzamije Tvrtko (bar ne meni) problem je gdje se grade i kako se grade.

Kao sto rekoh, na mnogim mjestima mogli su se graditi mesdzidi umjesto dzamija jer je to bilo prikladnije (valjda je namaz u mesdzidu podjednako dobar kao i u dzamiji). Naravno, taj post su "veliki vjernici" ignorisali, jer nije njima stalo do rjesenja vec je cilj svega toga nekakav inat.
A zasto ti ne smeta mesdzid, a smeta dzamija? Ako se moze izgraditi jedno zasto ne drugo?
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#131

Post by xon_sa »

Better Man wrote:
xon_sa wrote:
elSaik wrote: Pa bolje da su izgradili jednu Ferhadiju u Banja Luci, nego pet suvišnih u Sarajevu... ;)
Koja je to suvisna u Sarajevu?
kreni od Marin dvora do stupa i vidječeš par cirkus džamija koje nemaju veze sa Bosansko Hercvegovačkom kulturom i običajima i arhitekturom gradnje džamija.
Ja pitah konkretno pa ocekujem i konkretan odgovor. Koja je to dzamija suvisna? Usput, sto neko rece, kakva je to dzamija u bosanskom stilu?
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#132

Post by xon_sa »

elSaik wrote:
xon_sa wrote:
elSaik wrote: Pa bolje da su izgradili jednu Ferhadiju u Banja Luci, nego pet suvišnih u Sarajevu... ;)
Koja je to suvisna u Sarajevu?
Svaka koja nije puna svaki dan. Ne može me niko ubijediti da je bolje imati 2 poluprazna (u 2 kilometra) nego jednu punu... :roll:
Nista se ti ne brini, napune se one skoro sve makar petkom, a normalno je da kada zivis u sekularnoj drzavi u kojoj vecina poslodavaca diktira radno vrijeme takvo da nije bas moguce u potpunosti ispunjavati sve vjerske obaveze, da dzamija ne bude bas puna. Ali treba biti tu da kad se moze, moze primiti vecinu vjernika, a ne da se klanja na ulici...

Ne kontam tu odbojnost prema dzamijama zaista. Kao da vam neko od usta oduzima, kao da ce biti manje autoputeva izgradjeno zbog te neke dzamije... Kritike vezane za nezaposlenost, infrastrukturu i standard stanovnistva upucujete na pogresnu adresu...
nokturno
Posts: 221
Joined: 04/12/2007 22:32
Location: "zzzzz"

#133

Post by nokturno »

xon_sa wrote:
nokturno wrote:
Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
Dakle dok je muslimana do tad ce se graditi dzamije, kad ih ne bude onda dzamije i nece biti od koristi nikome.
Nisu problem dzamije Tvrtko (bar ne meni) problem je gdje se grade i kako se grade.

Kao sto rekoh, na mnogim mjestima mogli su se graditi mesdzidi umjesto dzamija jer je to bilo prikladnije (valjda je namaz u mesdzidu podjednako dobar kao i u dzamiji). Naravno, taj post su "veliki vjernici" ignorisali, jer nije njima stalo do rjesenja vec je cilj svega toga nekakav inat.
A zasto ti ne smeta mesdzid, a smeta dzamija? Ako se moze izgraditi jedno zasto ne drugo?
Ne znam je li me ovo ozbiljno pitas?

Otidji na Novu Breku pa vidi kako su upropastili kompletno naselje jer su zagurali dzamiju izmedju zgrada, nemas se gdje okrenuti. Na zalost, to nije jedini primjer. Ja sam za to da ljudi imaju gdje klanjati a protiv toga sam da unistavaju grad pa taman se radilo i o vjerskim objektima. Onaj kome je do molitve njemu je dovoljan i mesdzid.

Ja da tebe pitam, prizeljkujes li ti da nam gradovi izgledaju poput africkih ili azijskih shatro metropola. Ja ne vidim problem u dzamijama, problem je u seljakluku, odsustvu svakog osjecaja za zivot u urbanoj sredini. Koliko kritikujem ovu gradnju, tako isto kritikujem (na drugim temama) i gradnju oblakodera po Sarajevu jer sam imao priliku dozivjeti osjecaj klaustofobije u gradovima Kine koji su taj proces dovrsili....izgradili svaki centimetar koji su mogli.
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#134

Post by WizzardFromBOZ »

Za muslimana to je veliki sevap pomoci u izgradnji ili obnovi dzamije. Za muslimana je isto tako veliki sevap isto tako ulagati u skole ili bolnice, i svaki ima demokratsko pravo da odluci gdje ce svoju imovinu uloziti.
izgleda da izmedju dva velika sevapa ipak ima velike razlike.

kao i medju onima koji koriste svoje "demokratsko pravo" na sevap.
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#135

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

WizzardFromBOZ wrote:
Za muslimana to je veliki sevap pomoci u izgradnji ili obnovi dzamije. Za muslimana je isto tako veliki sevap isto tako ulagati u skole ili bolnice, i svaki ima demokratsko pravo da odluci gdje ce svoju imovinu uloziti.
izgleda da izmedju dva velika sevapa ipak ima velike razlike.

kao i medju onima koji koriste svoje "demokratsko pravo" na sevap.
Sta je pisac htio da kaze.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#136

Post by Fair Life »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
WizzardFromBOZ wrote:
Za muslimana to je veliki sevap pomoci u izgradnji ili obnovi dzamije. Za muslimana je isto tako veliki sevap isto tako ulagati u skole ili bolnice, i svaki ima demokratsko pravo da odluci gdje ce svoju imovinu uloziti.
izgleda da izmedju dva velika sevapa ipak ima velike razlike.
kao i medju onima koji koriste svoje "demokratsko pravo" na sevap.
Sta je pisac htio da kaze.
Manite se bolnica...

Lijecite se kuranom.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#137

Post by Ahmmed »

Fair Life wrote:
Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
WizzardFromBOZ wrote:izgleda da izmedju dva velika sevapa ipak ima velike razlike.
kao i medju onima koji koriste svoje "demokratsko pravo" na sevap.
Sta je pisac htio da kaze.
Manite se bolnica...

Lijecite se kuranom.

E, ti ćeš nam reći.... 8-)
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#138

Post by LSD »

Treba polako ovu temu privesti kraju...zakljucak:Nije se rodio-ko je narodu ugodio :D ...a moze i hiljadu ljudi-hiljadu cudi :D ...uglavnom izjasnili smo se...ovi sto ima dzamija smeta opcenito (ateisti,nemuslimani i ostali),pa onda ovi forumski urbanisticki planeri :D koji mane traze u lokacijama dzamija (sto je i bio cilj duskine emisije),pa sve do onih kojima je dzamija Bozija kuca bez obzira gdje se ona nalazila i koji ne polemisu oko dzamija...ja mislim da je ova tema zrela za kljuca.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#139

Post by mIRCerka »

LSD wrote:Treba polako ovu temu privesti kraju...zakljucak:Nije se rodio-ko je narodu ugodio :D ...a moze i hiljadu ljudi-hiljadu cudi :D ...uglavnom izjasnili smo se...ovi sto ima dzamija smeta opcenito (ateisti,nemuslimani i ostali),pa onda ovi forumski urbanisticki planeri :D koji mane traze u lokacijama dzamija (sto je i bio cilj duskine emisije),pa sve do onih kojima je dzamija Bozija kuca bez obzira gdje se ona nalazila i koji ne polemisu oko dzamija...ja mislim da je ova tema zrela za kljuca.
Za kljuca jeste, ali zelucanog...
I dokle god ste pristojni ova tema nece biti zakljucana jer je stvarno pretjerano vise kad se svaka tema na forumu okrene na pricu oko dzamija...neka ove teme, ostale ne skrecite...
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#140

Post by MUNAFIK »

mIRCerka wrote:
LSD wrote:Treba polako ovu temu privesti kraju...zakljucak:Nije se rodio-ko je narodu ugodio :D ...a moze i hiljadu ljudi-hiljadu cudi :D ...uglavnom izjasnili smo se...ovi sto ima dzamija smeta opcenito (ateisti,nemuslimani i ostali),pa onda ovi forumski urbanisticki planeri :D koji mane traze u lokacijama dzamija (sto je i bio cilj duskine emisije),pa sve do onih kojima je dzamija Bozija kuca bez obzira gdje se ona nalazila i koji ne polemisu oko dzamija...ja mislim da je ova tema zrela za kljuca.
Za kljuca jeste, ali zelucanog...
I dokle god ste pristojni ova tema nece biti zakljucana jer je stvarno pretjerano vise kad se svaka tema na forumu okrene na pricu oko dzamija...neka ove teme, ostale ne skrecite...
sve pozakljucavase, nisam ni znao da su dzamije bas ovoliki trn u oku, :( :( :( tuzno ali istinito!!!

tamo na onoj temi zakljuci se i da su Pni koji klanjaju i ezan cine isti kao i cetnici i agresori... svi ko nekakvi borci za ljudska prava a ovo presutili, i ti MIRCERKO prva... volio bih da sam u krivu ali mislim da nigdje ne procitah da si napisala nesto protiv te izjave ili jos slicnih uvreda muslimana i Islama, Al si se zato debelo trudila u prepucavanju sa onima koji brane dzamije i one koji namaz obavljaju od tih uvreda i blacenja... nadam se da si se malo zanijela pa da ti je to promaklo... sretno!!!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#141

Post by mIRCerka »

MUNAFIK wrote:
mIRCerka wrote:
LSD wrote:Treba polako ovu temu privesti kraju...zakljucak:Nije se rodio-ko je narodu ugodio :D ...a moze i hiljadu ljudi-hiljadu cudi :D ...uglavnom izjasnili smo se...ovi sto ima dzamija smeta opcenito (ateisti,nemuslimani i ostali),pa onda ovi forumski urbanisticki planeri :D koji mane traze u lokacijama dzamija (sto je i bio cilj duskine emisije),pa sve do onih kojima je dzamija Bozija kuca bez obzira gdje se ona nalazila i koji ne polemisu oko dzamija...ja mislim da je ova tema zrela za kljuca.
Za kljuca jeste, ali zelucanog...
I dokle god ste pristojni ova tema nece biti zakljucana jer je stvarno pretjerano vise kad se svaka tema na forumu okrene na pricu oko dzamija...neka ove teme, ostale ne skrecite...
sve pozakljucavase, nisam ni znao da su dzamije bas ovoliki trn u oku, :( :( :( tuzno ali istinito!!!

tamo na onoj temi zakljuci se i da su Pni koji klanjaju i ezan cine isti kao i cetnici i agresori... svi ko nekakvi borci za ljudska prava a ovo presutili, i ti MIRCERKO prva... volio bih da sam u krivu ali mislim da nigdje ne procitah da si napisala nesto protiv te izjave ili jos slicnih uvreda muslimana i Islama, Al si se zato debelo trudila u prepucavanju sa onima koji brane dzamije i one koji namaz obavljaju od tih uvreda i blacenja... nadam se da si se malo zanijela pa da ti je to promaklo... sretno!!!
Pisem latinicom, pisem bosanski jezik. Procitaj kompletnu ONU temu pa se javi.
Ja se nikome ne trebam pravdati za svoj stav. Valjda svima nama sudi Bog. Lijep pozdrav.
Post Reply