Tradicionalno verovanje judeohrišćanske tradicije je da je prvih pet knjiga Biblije (Petoknjižje ili Tora) napisao lično Božiji prorok Mojsije. Međutim ono što upada u oči svakome ko je pročitao ovih pet knjiga do kraja i što generalno predstavlja veliki problem za apologete, odnosno branioce judehrišćanske tradicije je to što se u poslednjoj glavi poslednje knjige opisuje upravo Mojsijeva smrt i dešavanja posle toga. Kako je onda moguće da je autor ove knjige sam Mojsije? Naravno, apologete nas nisu ostavile bez svojih sjajnih odgovora ili bolje rečeno smejurija, pa tako neki smatraju da je Mojsije nakon što je predvideo svoju smrt pisao o njoj. Drugi tvrde da je knjigu završio Isus Navin kao Mojsijev naslednik, a treći da sam kraj pete knjige zapravo treba da se nalazi na početku knjige Isusa Navina, što bi zapravo samo još više produbilo problem, jer to bi značilo da originalna Tora koja predstavlja osnov judeohrišćanske tradicije nije sačuvana i da ne znamo gde se tačno završava. Ovakvim i sličnim objašnjenjima apologete zapravo samo stvaraju nove nevolje sebi i svojoj veri i možda je nekada bolje samo da ćute.
Međutim kritički nastrojeni teolozi, koji nisu ograničeni raznim dogmama, su vremenom dolazili do različitih i zanimljivih objašnjenja o nastanku i autorstvu pet knjiga Tore. Jedan od njih je bio i nemački teolog Julius Wellhausen, koji je prvi izneo takozvanu ''Dokumentarnu hipotezu''. Njen zadatak je bio da objasni razlike i nesuglasnosti koje se javljaju kroz celu Toru. Po ''Dokumentarnoj hipotezi'' do svega toga je došlo zato što je današnja Tora zapravo sastavljena na osnovu delova četiri nezavisnih izvora i dela. Ti izvori su podeljeni u četiri kategorije: Jahvisti (su Boga oslovljavali sa Jahve), Elohisti (su Boga oslovljavali sa El ili Elohim), Sveštenički izvor (bavi se verskim ritualima, svešteničkim obavezama...) i Deuteronomisti (napisali su petu knjigu, odnosno Ponovljene zakone).
Ovde su karakteristike i razlike između sva četiri izvora objašnjene detaljnije:

Jasna razlika se može videti i na samom početku Biblije u dve priče Postanja. Prvu su napisali sveštenički autori, a drugu Jahvisti. Prva se opisuje od 1. stiha 1. glave do 4. stiha 2. glave, dok druga od 4. stiha 2. glave do 24. stiha 3. glave.

Na kraju su delove ovih izvora u jednu knjigu, ''bućkuriš'', sveli urednici ili redaktori koji su usput dodavali i svoje ''začine'', pa smo dobili nešto ovako što se tiče prvih četiri knjiga (peta je u potpunosti nezavisna):

Ono što je još važno spomenuti je da su ovi izvori nastajali u različitim vremenskim periodima i za vreme različitih raspoloženja koje je vladalo među Jevrejima. Pa je tako recimo jahvistički izvor nastao u vreme kada su Jevreji bili na vrhuncu slave i moći i njegov zadatak je bio da ih upozori i ''spusti na zemlju'', dok je sveštenički izvor nastao za vreme najveće patnje i stradanja Jevreja i cilj mu je bio da ih oraspoloži i vrati im veru u Boga.

Kako je po ''Dokumentarnoj hipotezi'' Tora vremenom nastajala i oblikovala se:

Iako meni lično ova hipoteza zaista deluje zanimljivo i logično njen vrhunac se davno završio. Danas postoji tek mala grupa ljudi koja je i dalje podržava u potpunosti, ali je i dalje daleko smislenija od na početku navedenih objašnjenja. Koje je vaše mišljenje o svemu ovome?