Koliko dobro poznajemo "ono drugo" ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
chiquitta

#1 Koliko dobro poznajemo "ono drugo" ?

Post by chiquitta » 25/11/2006 23:44

E ovako..nedavno sam nesto razmisljala.. Ne znam da li ova tema postoji mozda vec na forumu, ali svejedno, ja cu opet postaviti to pitanje?!
Sumorna svakodevnica i godinama ista pitanja, isti odgovori, ponovne svadje, prepucavanja, neko zeli ovako neko onako..
Mene zanima, koliko uopce neko putuje po "onim drugim" dijelovima? Koliko je bosnjaka posjetilo Medjugorje, Bobovac, islo u Trebinje, Pocitelj, i obrnuto?
Da li vam je ikada palo na pamet da umjesto po stoti put otici u Konjic, Zenicu isl. da odete u Banja Luku, Ljubuski, da po Mostaru prosetate od Bijelog Brijega pa do stanice, dakle da ga cjelokupnog obidjete a ne samo do mosta i nazad?
Sve dok god bude toga "njihov" dio, dok nas ne bude zanimala ova drzava kao cjelokupna od njene buducnosti i nece biti nista..
Mozda se i nisam bas najbolje izrazila pogovoto u naslovu, ali me zanima koliko ljudi uopce je upuceno u obicaje druge vjere, koliko se ko prostorno ogranicava itd. ?

neko iz mase

Post by neko iz mase » 26/11/2006 02:44

prvo pocisti ispred svoje kuce, pa onda pljuj po drugim :)

MuaDib

#3 Re: Koliko dobro poznajemo "ono drugo" ?

Post by MuaDib » 26/11/2006 14:44

chiquitta wrote:E ovako..nedavno sam nesto razmisljala.. Ne znam da li ova tema postoji mozda vec na forumu, ali svejedno, ja cu opet postaviti to pitanje?!
Sumorna svakodevnica i godinama ista pitanja, isti odgovori, ponovne svadje, prepucavanja, neko zeli ovako neko onako..
Mene zanima, koliko uopce neko putuje po "onim drugim" dijelovima? Koliko je bosnjaka posjetilo Medjugorje, Bobovac, islo u Trebinje, Pocitelj, i obrnuto?
Da li vam je ikada palo na pamet da umjesto po stoti put otici u Konjic, Zenicu isl. da odete u Banja Luku, Ljubuski, da po Mostaru prosetate od Bijelog Brijega pa do stanice, dakle da ga cjelokupnog obidjete a ne samo do mosta i nazad?
Sve dok god bude toga "njihov" dio, dok nas ne bude zanimala ova drzava kao cjelokupna od njene buducnosti i nece biti nista..
Mozda se i nisam bas najbolje izrazila pogovoto u naslovu, ali me zanima koliko ljudi uopce je upuceno u obicaje druge vjere, koliko se ko prostorno ogranicava itd. ?
Ko god bude na ovakav način putovao po Bosni pažljivo gledajući gdje su Hrvati, Srbi ili Bošnjaci, nikada neće biti patriot prema svojoj zemlji ma šta to značilo....

Sogan

Post by Sogan » 26/11/2006 15:04

Sve su krivi izvidjaci koji se nisu revitalizovali nakon rata niti uskladili na drzavnom nivou, a o krivici sandzaklija i lose infrastrukture ne treba ni raspravljati! :D

patrius

#5 Re: Koliko dobro poznajemo "ono drugo" ?

Post by patrius » 26/11/2006 18:50

chiquitta wrote:E ovako..nedavno sam nesto razmisljala.. Ne znam da li ova tema postoji mozda vec na forumu, ali svejedno, ja cu opet postaviti to pitanje?!
Odes fino,recimo,u BL i jasno i glasno kazes:"ovo je Bosna,jednom shvatite"!,i upoznat ces "to drugo",sjecat ces ga se dok si ziva!(naravno,ako prezivis).

Chingy

Post by Chingy » 26/11/2006 18:52

Bosna je od Drine do Une od Save do mora! :bih:

Ja sam bio sve od Metkovica do Brckog, od Prijedora do Sarajeva, jos samo nisam istocne krajeve. Oni koji je ne vole mogu da traze svoju srecu drugdje.

patrius

Post by patrius » 26/11/2006 19:07

Chingy wrote:Bosna je od Drine do Une od Save do mora! :bih:

Ja sam bio sve od Metkovica do Brckog, od Prijedora do Sarajeva, jos samo nisam istocne krajeve. Oni koji je ne vole mogu da traze svoju srecu drugdje.
I ja sam Chingy,i ja sam.I ne znam zasto se ugodnije osjecam kad preko mosta skoknem do,recimo,Zupanje,nego kad odem do Bijeljine.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 26/11/2006 19:13

Nikad nisam Bosnu posmatrao prema novonastalim etnickim podjelama. Gluho bilo i Boze sacuvaj.

Volim Bosnu u punom kapacitetu i zivim za dan kada ce etnicke podjele nastale genocidom nad Bosnjacima i srpsko-hrvatskom agresijom nestati.

Odmah poslije rata sam putovao u sjeverni dio Bosne koji sada zovu RS, putovao sam i po Hercegovini. Nazalost nisam posjetio sve kulturno historijske spomenike ne samo katolika ili pravoslavaca, nego ni muslimana. Volio bih posjetiti Ajvatovicu, isto kao i Medjugorje, ali sam zato bio u vecini gradova odnosno carsija u BiH.

Post Reply