Kolaps Penzionog Fonda?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
trktamo

Kolaps Penzionog Fonda?

Post by trktamo » 02/04/2015 11:29

Nisam znao da penzije kasne po 18 dana NEVJEROVATNO?

Ko zna možda je ovo i dobro ako rikne penzijski fond možda pogura ljude na ulice da se obračunaju sa političko/mafijaškom bandom

Da je stanje u kasi Federalnog zavoda PIO/MIO izuzetno teško, svjedoči činjenica da nam jučer, prvog dana u aprilu, u ovoj ustanovi nisu znali kazati kada će početi isplata martovskih penzija!

Tako nam je rekao portparol Zavoda. Tomislav Kvesić kazao je da bi odgovor na ovo pitanje mogao biti poznat danas te da bi, stoga, sve ostalo bile špekulacije.

Tužnija dimenzija

Da priča o isplati penzija dobiva tužniju dimenziju, ukazuje i to da će brojni penzioneri širom Federacije jedan od najvećih katoličkih blagdana, Uskrs, dočekati praznih stolova, bez tradicionalnog doručka i kuhanih jaja.

Kako tvrdi predsjednik Skupštine saveza penzionera FBiH Omer Omerefendić, isplata penzija trebala bi početi u utorak, 7. februara, ali potvrdu o tome nisu uspjeli dobiti od Zavoda.

- Tražili smo da se s isplatom krene u ponedjeljak, ali zbog Uskrsa to, izgleda, neće biti moguće. Stanje je izuzetno teško, kritično, bolje rečeno. Ljudi kukaju na sav glas. Predsjednik Saveza umirovljenika FBiH Ivo Kožul i ja sutra (danas, op. a.) imat ćemo sastanak s direktorom Porezne uprave FBiH, jer tražimo sanaciju dubioze u Zavodu PIO/MIO, odnosno načine koji će dovesti do povećanja penzija. Nedopustivo je više da se nagomilani problemi stavljaju na teret penzionerima - rekao nam je Omerefendić.

Moguće najgore

Kako je Kožul izjavio za "Avaz", činjenica je da su brojni penzioneri, očito, zaboravljeni na Uskrs, ali, također, kako je iznio, nedopustivo je da isplata, za većinu, mizernih penzija traje više od 15 dana!

- Stanje je vrlo kritično. Dosta se duguje, a troši se unaprijed. Jedva čekamo razgovor s novoizabranim premijerom. Jer, ako ne dođe do pozitivnih pomaka, moglo bi se desiti ono najgore, a to je pad mirovinskog sustava - upozorio je Kožul.
Svaki mjesec kasnije

Prema tvrdnjama hiljada penzionera u FBiH, svaki mjesec primanja dobivaju sve kasnije. Tako su prošli mjesec mnogi u Sarajevu, putem pošte, penziju dobili tek 18. dana. Strahuju da će takvim odgađanjem doći u situaciju da će im biti uskraćena jedna cijela penzija u godini. Traženo povećanje za pet do deset posto, stoga, izgleda kao nemoguća misija.
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/171487/prosao ... FrMTu.dpuf

almir90

Re: Kolaps Penzionog Fonda?

Post by almir90 » 02/04/2015 11:34

Treba revidirati "borce" koji primaju preko 1000 KM mjesečno, a puške u ratu nisu uzeli u ruke kako treba.

trktamo

Post by trktamo » 02/04/2015 11:38

almir90 wrote:Treba revidirati "borce" koji primaju preko 1000 KM mjesečno, a puške u ratu nisu uzeli u ruke kako treba.

kakve veze sad borci imaju sa ovom temom?
ako su upitne penzije i nemaju para za isplatu ode sve u kurac i to redom, grčka će bit mala maca.

almir90

Post by almir90 » 02/04/2015 11:39

trktamo wrote:kakve veze sad borci imaju sa ovom temom?
ako su upitne penzije i nemaju para za isplatu ode sve u kurac i to redom, grčka će bit mala maca.

Pa kad se skinu (umanje) velike penzije koje nisu zaslužene ni po kojem osnovu, onda će biti dovoljno novaca za one koji jesu zaslužili i zaradili svoju penziju. Treba li još nešto dodatno da objašnjavam?

trktamo

Post by trktamo » 02/04/2015 11:46

almir90 wrote:
trktamo wrote:kakve veze sad borci imaju sa ovom temom?

Pa kad se skinu (umanje) velike penzije koje nisu zaslužene ni po kojem osnovu, onda će biti dovoljno novaca za one koji jesu zaslužili i zaradili svoju penziju. Treba li još nešto dodatno da objašnjavam?

jadan ne bio radi se o 1000-2000 ljudi koji primaju te penzije, po tebi 2000 ljudi ugrožava 382 000 penzionera, idi lječi se.

Ovde se radi da UIO nikad više para nije naplatila pa se postavlja pitanje gdje su te pare, sigurno nisu otišle za penzije.

http://www.fzmiopio.ba/images/statistik ... 022015.pdf

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 02/04/2015 11:46

Po meni treba da se desi neki reset, kolaps, pa da se krene od neke nule i sistem postavi na noge. Nevjerovatno je da se problemi rješavaju novim zaduženjima ili ignoriranjem problema. Primjer GRAS-a najbolje oslikava stanje vlasti, penzioni je samo vrh ledenog brijega. MMF žohari bi rekli prodajte telekom, EP i namirite odatle ili uzmite nove kredite. :oops:

Altsa

Post by Altsa » 02/04/2015 11:49

po meni pemzije treba ukinuti. eno ima kontejnera puni hrane :D a borcima koji nisu vidjeli linije povecati penziju na minimum 2000 KM.

trktamo

Post by trktamo » 02/04/2015 12:00

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Po meni treba da se desi neki reset, kolaps, pa da se krene od neke nule i sistem postavi na noge. Nevjerovatno je da se problemi rješavaju novim zaduženjima ili ignoriranjem problema. Primjer GRAS-a najbolje oslikava stanje vlasti, penzioni je samo vrh ledenog brijega. MMF žohari bi rekli prodajte telekom, EP i namirite odatle ili uzmite nove kredite. :oops:

pa SDA šabani i kukaju da moraju vratit ove godime milijardu kredita, pa sad hoće novi aranžman sa MMF, jer nema drugog načina, ne znaju, neće i da znaju i hoće ne mogu jer sve drži 100 mafijaških familija rodbinski povezane.

vješalica

Post by vješalica » 02/04/2015 12:02

ja sam već jednom otvarala temu o ovom problemu,ali nije ovdje respektabilna na forumu jer nema penzionera i sl. :mrgreen:

spacek

Post by spacek » 02/04/2015 12:05

...
Last edited by spacek on 22/04/2016 23:32, edited 1 time in total.

trktamo

Post by trktamo » 02/04/2015 12:13

Meni su nejasni sindikati?
Zašto ne povedu radnike na ulice, gdje su ti borci ratni invalidi?
jel svima dobro?

Stoner

Post by Stoner » 02/04/2015 12:17

To treba privatizirati.

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 02/04/2015 12:22

trktamo wrote:Meni su nejasni sindikati?
jel svima dobro?

Image

Curve

Post by Curve » 03/04/2015 10:34

a jest ti i izvor jak "avaz"
kod njih je stalno SOKANTNO, EKSLUZIVNO, SAZNAJEMO
a tamo sve zakljucci autora teksta, nigdje od odgovornih izjava, brojevi itd.

da ne bude zabune vjerujem da je stanje fonda tesko, al bi volio cuti/procitat od jos koga tacno sta, a ne samo avazovo SOKANTNO!

probook

Post by probook » 03/04/2015 17:53

Obozavam naslove Senzacionalno - kliknite ovde da saznate vise... Guzice bi dali za klik vise...Ugasio bih sve te stranice da se pitam

Black swan

Post by Black swan » 03/04/2015 17:59

situacija je losa
ali nije toliko losa kako se prica

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 03/04/2015 18:03

Istina je da penzije kasne a to najbolje znaju oni koji ih čekaju. Istina je da iz PIO/MIO uvijek na jedvite jade izuste informaciju kad kreće podjela penzija jer ni oni sami ne znaju kakav će biti priliv sredstava na račun fonda.

TUŽNA istina je da se desi da i ne budu podjeljene penzije uopće, ljudi bi slegnuli ramenima i nastavili dalje.

Danguba

Post by Danguba » 03/04/2015 18:53

trktamo wrote:Nisam znao da penzije kasne po 18 dana NEVJEROVATNO?

Ko zna možda je ovo i dobro ako rikne penzijski fond možda pogura ljude na ulice da se obračunaju sa političko/mafijaškom bandom

pozurite dok je benzin pojeftinio... :oops:

Isplata penzija za mart počet će 8.aprila

poselamu fahra i neka se plaho ne sekira moze cir dobiti... :izet:

trktamo

Post by trktamo » 04/04/2015 09:14

Danguba wrote:
trktamo wrote:Nisam znao da penzije kasne po 18 dana NEVJEROVATNO?

pozurite dok je benzin pojeftinio... :oops:

Isplata penzija za mart počet će 8.aprila

poselamu fahra i neka se plaho ne sekira moze cir dobiti... :izet:

bolesniče kakav fahro?

nije stvar kada počinje isplata već što ista traje po 14 dana dok svi penzioneri ne dobiju penzije.

vješalica

Post by vješalica » 04/04/2015 10:54

@trktamo-vidiš da pojma nema sa priča,penzije kad krenu ,ne stignu se isplatiti za 15 dana
to samo odabrani dobivaju prvi,po mogućnosti ovi sa bijesnim penzijama 1500+

nova moda u penzionom:

moraš dati izjavu da nisi ratni zločinac hahahahah pri proceduri skupljanja papira za odlazak u penziju hahahah

nevjerovatno šta sve neće izmisliti garnitura umobolnika
a to je naravno sve zbog šešelja hahha

samo nisu vrhunski pravnici objasnili koja je to presuda za ratni zločin sadržavala odredbu gubitka građanskih prava tj.gubitka penzije hahahaha
nevjerovatno

a druga tema njihovih malverzacija je izjava kako prihvataš u slučaju da nemaš papira i dokaza o radnom stažu i visini plaće,80% prosjeka federalnog umjesto toga,odnosno kad oni zature papir i naprave lopovluk da zajebu ljude

ne znam što se malo neko ne pozabavi sa ovim PIO/MIO i njihovim malverzacijama višegodišnjim kojima kraja nema

notsure

Post by notsure » 04/04/2015 11:16

jel svima dobro?

Sindikati su isturene ekspoizture vladajućih stranaka, koji su puno bliže vlastima nego radnicima. Ima li sindikata kod privatnika, smiju li im se suprotstaviti? Ima al' u limburgu.
Tu bagru treba rastjerati je to nije vidjelo ni s od sindikata. Nisu bili na času u školi kad se učilo šta je to sindikat.

A i da ih izvedu na ulice, mora neko preuzeti svrgnutu vlast?!? Vidite li takve kod nas?
Imamo vlast, državu i politiku kakve zaslužujemo, nismo ni zaslužili bolje kakvi smo.

A borci, RVI... ne vuci me za jezik, da smo imali ovoliko boraca koliko ih sad prima razne naknade i privilegije, Bosna bi bila od Sutle do Morave, a ne od Bembaše do Stupa. Prodali su se za sitne pare i napravili prosjačku državu. Daj meni mojih par stoja i šutiću dok ih ne potrošim. Nit je kome stalo nit ko želi bolje ikome osim sebi. I naravno, za sve su krivi oni drugi, ja sam savršen.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 04/04/2015 11:17

Kolapsa nema. Za 10 godina bice zaposleno 100.000 hiljada ljudi. U penzijske godine ce uci bruka ljudi koji nemaju uslove za penziju, ili samo za zagarantovanu. Penzije nece rasti osim prilagodjavanja inflaciji.
Posto ce se zaposliti 100.000 ljudi to znaci da ce bdp rasti 10% godisnje (zvanicna statistika npr. MMF bulazni o 1,5-2%, i to 2% ako ne bude poplava, pozara, zemljotresa, udara meteorita).

Kakav crni (nadolazeci) kolaps....

P.S.
I SDA uzima izbore 2018.....

trktamo

Post by trktamo » 04/04/2015 11:19

notsure wrote:
jel svima dobro?

Sindikati su isturene ekspoizture vladajućih stranaka, koji su puno bliže vlastima nego radnicima. Ima li sindikata kod privatnika, smiju li im se suprotstaviti? Ima al' u limburgu.
Tu bagru treba rastjerati je to nije vidjelo ni s od sindikata. Nisu bili na času u školi kad se učilo šta je to sindikat.

A i da ih izvedu na ulice, mora neko preuzeti svrgnutu vlast?!? Vidite li takve kod nas?
Imamo vlast, državu i politiku kakve zaslužujemo, nismo ni zaslužili bolje kakvi smo.

A borci, RVI... ne vuci me za jezik, da smo imali ovoliko boraca koliko ih sad prima razne naknade i privilegije, Bosna bi bila od Sutle do Morave, a ne od Bembaše do Stupa. Prodali su se za sitne pare i napravili prosjačku državu. Daj meni mojih par stoja i šutiću dok ih ne potrošim. Nit je kome stalo nit ko želi bolje ikome osim sebi. I naravno, za sve su krivi oni drugi, ja sam savršen.

Ma 10+ nema dalje

trktamo

Post by trktamo » 04/04/2015 11:20

Haris.ba wrote:Kolapsa nema. Za 10 godina bice zaposleno 100.000 hiljada ljudi.

Reko bakir ili Mevludin Duvančić ...

trktamo

Post by trktamo » 04/04/2015 11:22

vješalica wrote:@trktamo-vidiš da pojma nema sa priča,penzije kad krenu ,ne stignu se isplatiti za 15 dana
to samo odabrani dobivaju prvi,po mogućnosti ovi sa bijesnim penzijama 1500+

nova moda u penzionom:

moraš dati izjavu da nisi ratni zločinac hahahahah pri proceduri skupljanja papira za odlazak u penziju hahahah

nevjerovatno šta sve neće izmisliti garnitura umobolnika
a to je naravno sve zbog šešelja hahha

samo nisu vrhunski pravnici objasnili koja je to presuda za ratni zločin sadržavala odredbu gubitka građanskih prava tj.gubitka penzije hahahaha
nevjerovatno

a druga tema njihovih malverzacija je izjava kako prihvataš u slučaju da nemaš papira i dokaza o radnom stažu i visini plaće,80% prosjeka federalnog umjesto toga,odnosno kad oni zature papir i naprave lopovluk da zajebu ljude

ne znam što se malo neko ne pozabavi sa ovim PIO/MIO i njihovim malverzacijama višegodišnjim kojima kraja nema

Šta još neće izmislit samo da se sakrije lopovluk i javašluk

Post Reply