KOJI SU POREZI I DOPRINOSI UKLJUCENI U PLATE?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
furlan
Has thanked: 1 time

KOJI SU POREZI I DOPRINOSI UKLJUCENI U PLATE?

Post by furlan » 04/12/2006 16:40

Nije moj fah pa se ne snalazim.
Podatke koje nalazim govore da postoje dvije vrste doprinosa
1.doprinosi po zaposlenom ukupno 32% na bruto platu+5%na neto platu, dok
2.doprinosi zaposlenih ukupno 11,5% na bruto platu
Nigdje ne govore kako je obracunata bruto plata na koju se placaju ovi doprinosi.

Zna li neko kako fukcionise ovaj sistem jer po statistickom podatcima neto plata u federaciji je bila 263,82 eura a bruto 374,27 eura , gdje dolazim do 70% doprinosa i poreza na neto platu.Ako je tako koja firma moze da izdrzi takav namet?

Liberalism

Post by Liberalism » 04/12/2006 17:00

preciznije 69 procenata.

Pa PIO, Zdravstvo, nezaposlenost na i iz plata.

A koja firma ovo izdrzi? Svaka naravno. Mora postovati zakon.

Dezze

Re: KOJI SU POREZI I DOPRINOSI UKLJUCENI U PLATE?

Post by Dezze » 04/12/2006 18:07

furlan wrote:Nije moj fah pa se ne snalazim.
Nigdje ne govore kako je obracunata bruto plata na koju se placaju ovi doprinosi.

Zna li neko kako fukcionise ovaj sistem jer po statistickom podatcima neto plata u federaciji je bila 263,82 eura a bruto 374,27 eura , gdje dolazim do 70% doprinosa i poreza na neto platu.Ako je tako koja firma moze da izdrzi takav namet?

To kako je obracunata plata znaju racunovodje a ne treba da stoji u podacima statistickog zavoda. Uglavnom, procenti koje si navela su tacni.

Imas iznos bruto plate od cega 32% predstavlja porez drzavi a ostatak je neto plata. Onda, ovih 11,5% racunas na bruto iznos a 5% na neto iznos.
A bruto iznos ti poslodavac odredi.

Za tih 70% ne znam, mozda imaju jos neki doprinosi koje kompanija daje na kraju godine....

furlan

Post by furlan » 05/12/2006 09:08

Evo dvoje je potvrdilo ono sto po mom rezonu kazu brojevi.E sada ako je situacija takva kakva jeste namece se pitanje ko je lud da otvara radna mjesta i povecava platu?Daje se doprinos za nezaposlene a radnih mjesta je sve manje i manje.
Jedinu pogodnost koju recimo novonastala firma ima je neplacanje poreza na dobit u prvoj godini, koji iznosi 30 %.To je opet poseban namet koji nema veze sa doprinosima.
Sve ovo govori da je drzava jako zainteresovana za pokretanje bilo kakve ekonomije i proizvodnje.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 05/12/2006 09:11

furlan wrote:Evo dvoje je potvrdilo ono sto po mom rezonu kazu brojevi.E sada ako je situacija takva kakva jeste namece se pitanje ko je lud da otvara radna mjesta i povecava platu?Daje se doprinos za nezaposlene a radnih mjesta je sve manje i manje.
Jedinu pogodnost koju recimo novonastala firma ima je neplacanje poreza na dobit u prvoj godini, koji iznosi 30 %.To je opet poseban namet koji nema veze sa doprinosima.
Sve ovo govori da je drzava jako zainteresovana za pokretanje bilo kakve ekonomije i proizvodnje.

Ja pogodnosti :-)

Interesantno je vidjeti koliki je isti taj porez nakon cetiri godine, duplo veci od tih 30%...

mileS

Post by mileS » 05/12/2006 09:47

Ne kontam.

Ako je Bruto placa 374.27 a neto 263.82 onda je placeno doprinosa 110.45€
a to je 29.51% od bruto place ili 41.87% od neto place.

Tih 70% doprinosa ne razumijem :?
osim ako ne mislis da dobijes neto 70.49% od bruto place :shock:

furlan

Post by furlan » 05/12/2006 10:55

Jeste 42% od neto plate ali onda,makar tako pise, bruto plata se optereti sa jos 43,5% i neto plata sa 5%, i na taj nacin se dolazi do nekih 67% od neto plate.Sada,je li moja logika ispravna ili nije ne znam, zato sam molio nekoga ako zna da me ispravi.

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 11:05

mileS wrote:

Ne kontam.

Ako je Bruto placa 374.27 a neto 263.82 onda je placeno doprinosa 110.45€
a to je 29.51% od bruto place ili 41.87% od neto place.

Tih 70% doprinosa ne razumijem :?
osim ako ne mislis da dobijes neto 70.49% od bruto place :shock:

Racunica nije bas tako jednostavna.

Inace, treba biti oprezan kad se radi sa procentualnim izrazavanjem, jer to sto se procenti lako porede ne znaci da su isti. Hocu da kazem da procenti sluze u sustini za poredjenje. A sta se uzima kao baza za njihovo racunanje, to naravno nije isto. Recimo, 10% od 20 je 2, a 10% od 30 je 3. Dakle, procenti su isti (10%) ali apsolutni izrazi od kojih se polazi nisu isti (20 i 30). Ovo sve govorim kako bih zapravo pokusao preko foruma (sto nije bas lako) objasniti zasto ovo sto ti gore navodis nije bas tako jednostavno. Jer, nije isto da li se neki porez (procenat) na platu ili doprinos racuna na bruto ili neto iznos place. Uglavnom, nemoj se zamarati oko ovoga. Ja sam ekonomista ali me ove stvari prtjerano ne zanimaju - ono sto zelim znati je cifra koja ce mi se u dzepu naci, a to je neto iznos.

Znam da ovoliki doprinosi nisu podsticaj za pokretanje biznisa, ali uz ovakvo uredjenje drzave, sa nekoliko nivoa vlasti, mislim da nije realno ocekivati smanjenje ovih nameta. Ti nivoi vlasti se upravo finansiraju iz ovih poreza. Kada smanje vlast, smanjice i poreze. Do tada - Zahlen bitte! :D

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 11:08

furlan wrote:Jeste 42% od neto plate ali onda,makar tako pise, bruto plata se optereti sa jos 43,5% i neto plata sa 5%, i na taj nacin se dolazi do nekih 67% od neto plate.Sada,je li moja logika ispravna ili nije ne znam, zato sam molio nekoga ako zna da me ispravi.

Preko foruma mi je stvarno komplikovano objasniti. Ali preporucujem ti da odes na Ekonomski fakultet u Sarajevu, imaju super biblioteku (ne moras biti student da bi je koristio) i uzmes knjigu Finansijsko racunovodstvo od Mehmeda Jahica. Tu ima fino objasnjeno kako se plata racuna.

revolutia

Post by revolutia » 05/12/2006 13:30

interesantna tema.

upravo zato, sto firma, da bi isplatila svom uposleniku 1000KM netto ( "na ruke"), morat ce drzavi dati 700KM, a radniku 100KM, znaci firma ima troskove 1700KM.
sad zamislite kad neki direktori drzavnih firmi kod nas imaju 3.500KM netto placu...

eh sad, ti porezi su pitanje politicke ekonomije, samo zato sto poslodavac mora 70% neto plate da pokloni kao porez drzavi, upravo zato i svi rade na crno, jer firmadziji je jeftinije isplatiti radnika na crna, nego 70% davati drzavi.

u ussjednoj srbiji je taj postotak otprilike isti, tako da se recimo stranka bogoljuba karica uveliko na sljedecim izborima zalaze da se taj procenat spusti na 30% kako bi firme bile motivisane da prijavljuju svoju uposlenike, i na taj nacin bi i drzava imala vise prihoda...

trebali bi i nasi politicari malo da razmisljaju u tom smijeru...

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 05/12/2006 13:44

Evo ovako, smatraj da je ovo sto cu ti reci 100 % tacno, prvo jer sam zavrsio smer poreza, a drugo jer sam dobio desetku kod profesora koji se tretira kao najveci strucnjak na teritoriji Ex - Yu. :D
Pored poreza, oblici fiskalnih prihoda ( javnih, dazbinskih ) su :
1) Takse
2) Naknade
3) Doprinosi

Taksa je nadoknada za odredjenu uslugu. Postoji 4 vrte taksi.
Administrativna, sudska, komunalna i registraciona.
Znaci kod takse se za razliku od poreza dobija usluga.

Naknada je cena koriscenja nekog dobra ( javnog dobra ).
Postoji 5 vrsta naknada. Za koriscenje vode, suma, puteva, zemljista i rudnog blaga.

Doprinosi ( u narodu se zovu dorpinosi za socijalno osuguranje )
Oni imaju elemente i poreza i taksi/
Postoje samo tri vrste doprinosa.
1) Doprinosi za penziono invalidsko osiguranje
2) Doprinosi za zdravstveno osiguranje
3 ) Doprinosi za osiguranje za slucaj nezaposlenosti
Kraj price.

furlan

Post by furlan » 05/12/2006 14:13

Bez zamjerke ali ti si rekao nesto sto nema veze sa citavom pricom.Koga interesuje kako su podijeljeni doprinosi, takse i ostale dazbine.Cilj price je shvatiti koliko procenata ide od neto plate na doprinose,taxe i ostale obaveze.Ako je procenat stvarno toliki koliko se zakljucuje do sada,po meni rezime bi bio slijedeci.
Poslodavacu nije u interesu zaposliti covjeka regularno jer cijena rada je uvecana za 70 %,poslodavcu nije u interesu povecati platu radniku jer mu se povecaju davanja srazmjerno povecanju neto plate,u danasnjim uslovima u zemlji zaposlice ga na crno i izbjeci placanje obaveza drzavi a radnik ce ostati i bez penzionog i zdravstvenog osiguranja.S obzirom da ponuda i potraznja posla su u totalnoj disproporciji,cisto sumnjam da ce se neko odluciti da prijavi poslodavca jer gdje ce naci drugi posao.Tako da u citavoj prici svi gube.

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 14:22

Ovako bi racunica bila za platu od 500KM, neto.

Neto plata-500 KM
Doprinos-160 KM (32%)

Bruto iznos
prije oporezivanja-660 KM (500+160)

Doprinosi-75,9 KM (dobije se tako sto racunas 11,5% na bruto iznos -660KM)

Porez na platu-25KM (5% ali na neto iznos plate)

UKUPAN TROSAK PLATE - 760,9 KM (500+160+75,9+25)

Dakle, preduzece daje radniku neto platu i od nje jos cca 50% drzavi. Dakle nije 70% kako pricaju. S tim da je i ovo puno. A porez na dobit je nesto drugo i nema veze sa placama nego sa poslovanjem na kraju godine.

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 14:24

revolutia wrote:interesantna tema.

upravo zato, sto firma, da bi isplatila svom uposleniku 1000KM netto ( "na ruke"), morat ce drzavi dati 700KM, a radniku 100KM, znaci firma ima troskove 1700KM.
sad zamislite kad neki direktori drzavnih firmi kod nas imaju 3.500KM netto placu...

eh sad, ti porezi su pitanje politicke ekonomije, samo zato sto poslodavac mora 70% neto plate da pokloni kao porez drzavi, upravo zato i svi rade na crno, jer firmadziji je jeftinije isplatiti radnika na crna, nego 70% davati drzavi.

u ussjednoj srbiji je taj postotak otprilike isti, tako da se recimo stranka bogoljuba karica uveliko na sljedecim izborima zalaze da se taj procenat spusti na 30% kako bi firme bile motivisane da prijavljuju svoju uposlenike, i na taj nacin bi i drzava imala vise prihoda...

trebali bi i nasi politicari malo da razmisljaju u tom smijeru...

Ja sam u jednom od prethodnih postova napisao zasto mislim da je nerealno ocekivati smanjenje doprinosa drzavi. Prvo se mora smanjiti drzavni aparat, koji se finansira iz ovih drzavnih prihoda, pa se tek onda moze pricati, na realnoj osnovi, o smanjenju poreza.

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 14:27

Ljubitelj Zabara wrote:Evo ovako, smatraj da je ovo sto cu ti reci 100 % tacno, prvo jer sam zavrsio smer poreza, a drugo jer sam dobio desetku kod profesora koji se tretira kao najveci strucnjak na teritoriji Ex - Yu. :D
Pored poreza, oblici fiskalnih prihoda ( javnih, dazbinskih ) su :
1) Takse
2) Naknade
3) Doprinosi

Taksa je nadoknada za odredjenu uslugu. Postoji 4 vrte taksi.
Administrativna, sudska, komunalna i registraciona.
Znaci kod takse se za razliku od poreza dobija usluga.

Naknada je cena koriscenja nekog dobra ( javnog dobra ).
Postoji 5 vrsta naknada. Za koriscenje vode, suma, puteva, zemljista i rudnog blaga.

Doprinosi ( u narodu se zovu dorpinosi za socijalno osuguranje )
Oni imaju elemente i poreza i taksi/
Postoje samo tri vrste doprinosa.
1) Doprinosi za penziono invalidsko osiguranje
2) Doprinosi za zdravstveno osiguranje
3 ) Doprinosi za osiguranje za slucaj nezaposlenosti
Kraj price.

Hvala na kratkom predavanju. Valjda ce se naci neko koga ovo zanima :D

Sto se tice tog tvog profe - sto te ne nauci racunici, pusti teoriju. I ja sam ovo polagao kod profesora koji vedri i oblaci u ovoj oblasti ekonomije u BiH. A isto sam cuo da je cijenjen i u susjednim drzavama.

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 05/12/2006 14:30

Samo sam rekao da postoje 3 vrste doprinosa, a ostalo je prosta matematika, uglavnom mnozenje i sabiranje. :D
Samo treba znati poreske stope.

P.S. - Ja se kada cujem rec " porez ", popalim k`o mlad majmun. :D

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 14:43

Ljubitelj Zabara wrote:Samo sam rekao da postoje 3 vrste doprinosa, a ostalo je prosta matematika, uglavnom mnozenje i sabiranje. :D
Samo treba znati poreske stope.

P.S. - Ja se kada cujem rec " porez ", popalim k`o mlad majmun. :D

Hahaha, ti si neka legenda. Ljudi se slomise oko obracuna plata, provjeravaju hiljadu puta d nesto nisu zeznuli, a ti "prosta matematika".... :lol: Kralj si!

Tako je jedna zenska na mom fakultetu, kad sam polagao ovaj predmet, rekla pred ispit "Ma malo bacis pogled na kontni plan i to je to. Nema tu velike filozofije." Kad je to rekla, samo je muk nastao. Mislim da su svi razmisljali kako da je udave a da prodju nekaznjeni. :lol:

Inace, u racunovodstvu zaista nema velike pameti. Ali ima zato hiljadu pravila koje covjek jednostavno mora imati u vidu.

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 05/12/2006 14:51

Veruj mi da poresko knjigovodstvo i evidencija ima samo dve fore. :D
Finansijsko racunovodstvo je vec komplikovanije.
Ovo jeste maciji kasalj.

Dezze

Post by Dezze » 05/12/2006 15:00

Ljubitelj Zabara wrote:Veruj mi da poresko knjigovodstvo i evidencija ima samo dve fore. :D
Finansijsko racunovodstvo je vec komplikovanije.
Ovo jeste maciji kasalj.

Ja spremao taj ispit jedno 2-3 mjeseca. Stvarno toliko treba kontinuiranog rada. I tako ja ludim, nervoza me spucala pred ispit. Kad meni stari govori, sav mudar "Ma sta se nerviras i to toliko sprema. Ja bih ga pijan za sedam dana spremio." Lijepo sam popizdio! :D Kad ga tada nisam bacio kroz prozor, nikad necu.

sarlo

Post by sarlo » 05/12/2006 23:53

Dezze wrote:Ovako bi racunica bila za platu od 500KM, neto.

Neto plata-500 KM
Doprinos-160 KM (32%)

Bruto iznos

Dakle, preduzece daje radniku neto platu i od nje jos cca 50% drzavi. Dakle nije 70% kako pricaju. S tim da je i ovo puno. A porez na dobit je nesto drugo i nema veze sa placama nego sa poslovanjem na kraju godine.

Racunovodjo, losa ti je racunica.Negdje si zeznuo sa procentima, ja ih ne znam, ali na neto platu (ono sto bi trebao dobiti na ruke, ako nemas obustava) porez i doprinosi ukupno isznose 69% u F BiH. U entiteu 52%. Medjutim, u entiteu se porez i dfoprinosi obracunavaju na sva licna primanja. I na to i na regres. A u F BiH do jednog iznosa su ta licna primanja oslobodjena poreza i doprinosa. Princip doprinosa na i iz plate postoji i u Njemackoj, tako da to nije nasa izmisljotina.
Za vlasnika je sve to trosak, njega interesuje sumarni iznos. Za porez na dobit si u pravu. Obracunava se na kraju godine s tim sto troskovi placa znatno uticu na njihovu velicinu. U pravu si i za princip obracuna placa samo nesto nije uredu sa procentima.

Dezze

Post by Dezze » 06/12/2006 10:45

sarlo wrote:
Dezze wrote:Ovako bi racunica bila za platu od 500KM, neto.

Neto plata-500 KM
Doprinos-160 KM (32%)

Bruto iznos

Racunovodjo, losa ti je racunica.Negdje si zeznuo sa procentima, ja ih ne znam, ali na neto platu (ono sto bi trebao dobiti na ruke, ako nemas obustava) porez i doprinosi ukupno isznose 69% u F BiH. U entiteu 52%. Medjutim, u entiteu se porez i dfoprinosi obracunavaju na sva licna primanja. I na to i na regres. A u F BiH do jednog iznosa su ta licna primanja oslobodjena poreza i doprinosa. Princip doprinosa na i iz plate postoji i u Njemackoj, tako da to nije nasa izmisljotina.
Za vlasnika je sve to trosak, njega interesuje sumarni iznos. Za porez na dobit si u pravu. Obracunava se na kraju godine s tim sto troskovi placa znatno uticu na njihovu velicinu. U pravu si i za princip obracuna placa samo nesto nije uredu sa procentima.

Znam, nedostaje mi jos jedan doprinos koji ce sve to iscerati na tih famoznih 69%. Ovo je teoretska racunica. U praksi se doda jos 32% na bruto iznos. I nisam ja racunovodja, ne vrijedjaj me :D

Post Reply