Koji im je fol da...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Jara

#1 Koji im je fol da...

Post by Jara » 26/01/2012 02:33

... u nekim trgovinama pojedinim ( ne svim čak ako su i isti) odjevnim predmetima otfikare one deklaracije ( ili kako se već zovu) na kojima piše sastav i porijeklo robe? :-) Ima slučajeva da je otfikaren samo onaj dio sa označenom veličinom i to na robi koja je nova, nije seknd hend niti sa označenim felerom. Kad pitam šta je ovo, prodavačice pojma nemaju! :-) Dakle, fino se vidi da je dotični komad tkanine odsječen makazama!

Cvjetka

#2 Re: Koji im je fol da...

Post by Cvjetka » 26/01/2012 14:03

To jasno govori koliko je prodavacica upoznata o artiklima koje prodaje!

alcho

#3 Re: Koji im je fol da...

Post by alcho » 26/01/2012 14:13

Jara wrote:... u nekim trgovinama pojedinim ( ne svim čak ako su i isti) odjevnim predmetima otfikare one deklaracije ( ili kako se već zovu) na kojima piše sastav i porijeklo robe? :-) Ima slučajeva da je otfikaren samo onaj dio sa označenom veličinom i to na robi koja je nova, nije seknd hend niti sa označenim felerom. Kad pitam šta je ovo, prodavačice pojma nemaju! :-) Dakle, fino se vidi da je dotični komad tkanine odsječen makazama!
Pa da ne zulja :)

detroit-mercy
Been thanked: 56 times

#4 Re: Koji im je fol da...

Post by detroit-mercy » 26/01/2012 15:00

Jara wrote:... u nekim trgovinama pojedinim ( ne svim čak ako su i isti) odjevnim predmetima otfikare one deklaracije ( ili kako se već zovu) na kojima piše sastav i porijeklo robe? :-) Ima slučajeva da je otfikaren samo onaj dio sa označenom veličinom i to na robi koja je nova, nije seknd hend niti sa označenim felerom. Kad pitam šta je ovo, prodavačice pojma nemaju! :-) Dakle, fino se vidi da je dotični komad tkanine odsječen makazama!
Za vrijeme rata je stizala takva roba, radilo se obicno o humanitarnoj pomoci pa da ne bi zavrsila u necijem butiku :skoljka: strangeri fikarili etikete ili ti dzepove :mrgreen: .
More biti bidne da je neko opet nasao takvu rupu pa odnekle svera humanitaru 8-) .

alica.k
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

#5 Re: Koji im je fol da...

Post by alica.k » 26/01/2012 16:46

mora da pricas o harisu i azelu.
tamo sam to primjetila.

zonna

#6 Re: Koji im je fol da...

Post by zonna » 26/01/2012 16:54

to mora da je vracena roba. kupis nesto dodjes kuci i skines ili odsjeces te etikete i onda dva tri kruga pred ogledalom pa skontas da ti se ne svidja :-)
na foru vratis da prodavacica ne skonta ili preko stele....
u azelu sam po tim etiketama par puta skontala da su te stvari nekoliko puta i oprane... :roll: prepoznaje se nova etiketa i oprana...

Cvjetka

#7 Re: Koji im je fol da...

Post by Cvjetka » 26/01/2012 17:27

zonna wrote:to mora da je vracena roba. kupis nesto dodjes kuci i skines ili odsjeces te etikete i onda dva tri kruga pred ogledalom pa skontas da ti se ne svidja :-)
u azelu sam po tim etiketama par puta skontala da su te stvari nekoliko puta i oprane... :roll: prepoznaje se nova etiketa i oprana...
Zar se i to radi?!

alica.k
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

#8 Re: Koji im je fol da...

Post by alica.k » 26/01/2012 17:45

zonna wrote:to mora da je vracena roba. kupis nesto dodjes kuci i skines ili odsjeces te etikete i onda dva tri kruga pred ogledalom pa skontas da ti se ne svidja :-)
ne, mislim da se ovdje radi o tome da ne smiju drzat te marke koje drze u prodavnici i sami odrezu bilo kakvu oznaku tog brenda.

Korisničkoime
Has thanked: 37 times
Been thanked: 33 times

#9 Re: Koji im je fol da...

Post by Korisničkoime » 27/01/2012 00:15

Neće da se vidi zemlja porijekla P.R.C. ili vam Kina i drugo ima i korištene robe koja se trpa kao nova kao i humanitarne koje su se nekako naši dočepali.
Što se tiče sastava imam prijatelja koji je u modnoj konfekciji i on mi je govorio da Kinezi prave tkaninu od korištenih PVC flaša od koje onda prave džempere. Također mu je nuđena tkanina iz Kine za koju on tvrdi da nikad ništa mekše u životu nije vidio a ima već 15 godina da se bavi tim poslom ali da je ista prošla neki hemijski postupak koji je npr. u Njemačkoj već u 70 tim godinama zabranjen. Po njemu bolje ti je valjati se na deponiji smeća po otpadu nego obući nešto od te tkanine.

babin_sin

#10 Re: Koji im je fol da...

Post by babin_sin » 27/01/2012 00:27

provjereno, znači ako su hlače napravljene u Srbiji, a prodaju se u Hrvatskoj, onda prodvači odrežu dio na etiketi na kojem piše made in Srbija, jer kad pojedini kupci vide da je nešto iz Srbije, odmah se okrenu i odu...
tako daa... ovo je jedan od mogućih razloga :)

Jara

#11 Re: Koji im je fol da...

Post by Jara » 27/01/2012 00:39

detroit-mercy wrote:
Za vrijeme rata je stizala takva roba, radilo se obicno o humanitarnoj pomoci pa da ne bi zavrsila u necijem butiku :skoljka: strangeri fikarili etikete ili ti dzepove :mrgreen: .
More biti bidne da je neko opet nasao takvu rupu pa odnekle svera humanitaru 8-) .
Da, stizala roba preko nekih internacionalnih organizacija za "žene u kriznim područjima". Leviske sa izrezanim džepovima, haj' to OK, manje šanse za šverc...
Al' ovdje je neki drugi fol, ne znam koji...

kojeime

#12 Re: Koji im je fol da...

Post by kojeime » 28/01/2012 21:47

"Što se tiče sastava imam prijatelja koji je u modnoj konfekciji i on mi je govorio da Kinezi prave tkaninu od korištenih PVC flaša od koje onda prave džempere."

Za dzempere ne znam, ali tako se pravi jedan materijal za zimsku odjecu koji se zove Polartec. I cini mi se da se proizvodi u SAD. Planinari i ostali koji se bave sportovima i aktivnostima na hladnocama znaju sta je Polartec, ostali mogu procitati na internetu. Mi jakne od Polarteca ovdje uglavnom zovemo "flis" iako je to pomalo pogresan izraz. Dakle, recikliraju se plasticne flase i onda cesljaju i obradjuju tako da dobiju slijedeca svojstva: Ne propustaju kisu, isparavaju znoj i zadrzavaju toplinu. Stepen "grijanja" se klasifikuje u 3 nivoa, Polartec 100 za male hladnoce, Polartec 200 za vece hladnoce i Polartec 300 za ozbiljne hladnoce (visoke planine u zimskim uslovima, pa cak i ekspedicije na Everest).

Htio sam reci slijedece: Ovako kako je napisano u citatu zvuci kao nesto lose ali nije, to je standardan proces dobijanja takozvanih "tehnickih" materijala (koji su svi uglavnom od plastike, pa i reciklirane plastike) za funkcionalnu odjecu i obucu koja treba da stiti od vjetra, kise i sunca, a da ujedno isparava znoj i grije ako je u pitanju odjeca i obuca za aktivnosti na hladnoci.

zambaklija

#13 Re: Koji im je fol da...

Post by zambaklija » 28/01/2012 21:57

odkinli made in ćhajana :D :D :D

Post Reply