Koje usmjerenje da odaberem?!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
nermin9200

#1 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by nermin9200 » 11/09/2011 16:09

brate, ako su ti sve opcije otvorene za fakultet, onda se ne omisljaj, nego idi u prirodni, ja sam bas taj zavrsio, i sad sam evo na masinstvu... ali eto, tvoja odluka, sretno :D

pustopoljina
Has thanked: 15 times
Been thanked: 22 times

#2 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by pustopoljina » 11/09/2011 16:13

ti VOLIS jezike, jedan pasus- o jezickom smjeru je sav pozitivan...ovaj drugi...onako.
jezicki.

cvjece13

#3 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by cvjece13 » 19/09/2011 22:36

Lijepo je to što ti tako dobro ide učenje jezika, ali jezičkim smjerom gubiš mnogo predmeta, a ako upišeš fakultet koji nije usko vezan za neki od jezika koje znaš - imat ćeš problem sa nedostatkom nekog osnovnog znanja. Tako da u konačnici ispadne da se oslanjaš samo na ono što si naučio prve 2 godine gimnazije. Mislim da je bolja opcija da sam nastaviš usavršavati jezike, što vjerovatno neće ići teško, a da izabereš neko drugo usmjerenje, pogotovo zato što još ne znaš šta ćeš studirati. Po meni, najbolji su prirodni i matematičko-informatički, jer ti ostaju predmeti iz kojih ćeš naučiti mnogo stvari koje su temeljno znanje za studiranje na većini fakulteta, a i prijemni ispiti su uglavnom matematika, fizika, hemija, biologija i bosanski jezik.
Sretno, šta god izabereš!

nOrMaLaC

#4 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by nOrMaLaC » 24/09/2011 14:37

Marine druže,
Na tebe je odluka koji smjer da izabereš...
I ja sam bio pred tom odlukom proljetos koji smjer da izaberem...
Suzio sam na 2 smjera: prirodni i društveni...
Imao sam skoro sve petice (samo ne iz mat. i fizike :lol: )
Na kraju izabrah društveni jer volim hist. i geograf.
Ali svejedno ti je koji smjer izabereš samo izaberi ono što voliš i što ti ide najbolje....
mada bježi od pedagoškog :-) šta će ti to??
Sretno i skontaj još jednom!
Vozzdra :D

Mariella
Been thanked: 2 times

#5 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Mariella » 24/09/2011 20:38

MarinHan wrote:Pozdrav svim forumašima :kravata:

Idem u II razred gimnazije, i ove godine se treba odlučiti koje usmjerenje odabrati od 5 ponuđenih. Ponuđena su: pedagoško, prirodno, društveno, jezičko i matematičko-informatičko. Izbor sam suzio na dva smjera, matematičko-informatički i jezički, ali sada nastaju još veći problemi :lol:

Jezike sam oduvjek obožavao, brzo ih i sa lakoćom učim. U školi nemam problema ni sa bosanskim, ni sa engleskim, ni sa francuskim, dapače, među najboljim sam u školi što se toga tiče. Prešao sam nekoliko kurseva engleskog i nemam nikakvih problema s njim. Francuski obožavam, i svakodnevno ga usavršavam novim riječima i izrazima. Trenutno učim i portugalski i super mi ide. Čitanje volim, tako da mogu izdržati tempo od 3 lektire mjesečno za bosanski. Međutim, ako izaberem jezičko usmjerenje, dolazi mi i njemački jezik, koji mi je novi, i ne znam kako ću se nositi sa njim, da li će mi ležati, hoću li pravilno izgovarata itd.

Matematika mi dobro ide, falilo mi je 5 bodova do kantonalnog :D Nisam ljubitelj informatike, jedino što volim je programirati, ali sam prelijen da bih vježbao, što me uništi. Bio sam čak i na kantonalnom iz programiranja :D Osim toga, otac mi ima firmu koja se bavi računarma, ali prodajom i servisiranjem, što je meni totalno bezveze i ne sviđa mi se nimalo :cry: Ali, i ovdje ima problem, a to je, fizika. Ona mi slabo ide, a i profesor je zahtjevan. Prošle godine sam imao sve petice, a samo jednu četvorku, i to iz fizike, ali barem je pohvalno da sam jedini u razredu dobio pet iz fizike :-) Pazite ovo, u čitavoj školskoj godini, u razredu od 31 učenik, u gimnaziji, samo jedna petica je bila upisana :x :oops:

Što se tiče fakulteta, sve su opcije otvorene, ali doslovno, baš sve.
Prvi rok za odlučivanje je u januaru-februaru, a drugi bi trebao biti u aprilu!
Pomozite, šta da izaberem! Interesuje me vaše mišljenje
Unaprijed hvala :kravata:
Nema razloga da se toliko brines i razmisljas oko smjera u gimnaziji, vjeruj mi. Koji god da izaberes poslije ce ti biti isto (sto se tice fakulteta), nikakvu razliku ti to ne pravi :wink: Tako da ti je moj savjet da biras jednostavno po tome sta ti se vise svidja i ujedno sta ce ti biti lakse, opusti se jos te 2 godine u srednjoj :D

cigara

#6 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by cigara » 24/09/2011 20:46

Brines se oko gluposti, ne pravi ti nikakvu razliku kasnije, jedina razlika je koji ti predmeti idu lakse taj smjer uzmi, nikad ti u zivotu nece biti sjeb "sto ne uzeh jezicki u srednjoj"

Magarece_godine

#7 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Magarece_godine » 24/09/2011 20:49

Druze, Tito je bio bravar ....

Ajatolah_
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

#8 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Ajatolah_ » 24/09/2011 23:53

Samo nemoj na društveni i pedagoški... Mislim da si i sa jezičkim poprilično ograničen s mogućim fakultetima i zaposlenjem, i ja ti ga ne bih preporučio.
Kod nas je razlika između prirodnog i matematičko-informatičkog 2 časa matematike više, te informatika, u zamjenu za hemiju i biologiju. Dakle ništa posebno. Pošto vidim da si prirodni već odbacio, moj ti je savjet ovaj drugi. ;-)

Mariella

#9 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Mariella » 25/09/2011 10:28

EdoI wrote:Samo nemoj na društveni i pedagoški... Mislim da si i sa jezičkim poprilično ograničen s mogućim fakultetima i zaposlenjem, i ja ti ga ne bih preporučio.
Kod nas je razlika između prirodnog i matematičko-informatičkog 2 časa matematike više, te informatika, u zamjenu za hemiju i biologiju. Dakle ništa posebno. Pošto vidim da si prirodni već odbacio, moj ti je savjet ovaj drugi. ;-)
Molim te ko to jos gleda koji je neko bio smjer u srednjoj skoli :lol: To je cista glupost... Ja sam bila jezicki pa evo sad na fakultetu koji nema veze s jezicima, i nista mi ne fali :-) Nek olaksa sebi zivot i ne brine se oko necega oko cega ni ne treba da se brine.

Ajatolah_

#10 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Ajatolah_ » 25/09/2011 20:40

Hoćeš reći da ne bi imala problema upisati se na, recimo, Elektrotehniku, a u srednjoj nisi imala fiziku?

Platinum_Black

#11 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Platinum_Black » 25/09/2011 22:51

EdoI wrote:Hoćeš reći da ne bi imala problema upisati se na, recimo, Elektrotehniku, a u srednjoj nisi imala fiziku?
Ako ima zelju i ne bi trebao imati. Znam masu raje koja 4 godine veze nije imala sa fizikom, informatikom a vala nista posebno ni s matematikom ali se zadali pred prijemni i eno ih danas sretni studiraju ono sto su htjeli (konkretno ETF u ovom primjeru).

Realno moj savjet uzmi smjer koji ti se onako najvise dopada, svaki ima svoje, zavisi ko sta voli. Gledaj zivot da ti bude malo laksi nemoj se previse patiti koji smjer uzimati. Ako moze, veliki plus je uzeti nesto sto ce biti vezano za buduci izbor faxa ali nemoj da te to ogranicava jer nije nesto kriticna odluka (ali jeste za naredne 2 godine - u smislu koliko ces truda morati uloziti). Kao sto je neko rekao neces doci do toga da kazes e propao sam u zivotu jer nisam uzeo taj i taj smjer u srednjoj. Bitno je da kasnije fax izaberes onaj koji hoces (a i to se moze ispraviti ako fulas, ali bolje nemoj fulati :D).

Mini_Star

#12 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Mini_Star » 25/09/2011 22:55

Moj ti je savjet da izaberes usmjerenje - Njemacka. Bjezi odavde dok si jos mlad.

Mariella

#13 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Mariella » 26/09/2011 11:04

EdoI wrote:Hoćeš reći da ne bi imala problema upisati se na, recimo, Elektrotehniku, a u srednjoj nisi imala fiziku?
Imao je on fiziku prve dvije godine srednje. I ne, ne bi bio problem upisati se ako nije imao tu trecu i cetvrtu godinu. Jer koliko ja znam usmjerenje se bira poslije 2 godine srednje :wink:

Ajatolah_

#14 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Ajatolah_ » 26/09/2011 11:28

Kad smo već spomenuli konkretan primjer ETF-a, džaba što je imao fiziku u prve dvije godine kada se na upisu posmatraju treći i četvrti razred. Tamo gdje je maksimalno 20 bodova, on bi u najboljem slučaju (kad bi imao sve petice iz maternjeg i matematike) mogao imati 13 bodova. A ne treba gledati to tako kruto, samo ocjene, već i znanje, sigurno da s društvenim smjerom ne bi imao dobro predznanje za ovakav fakultet.

Ne kažem da je nemoguće, ali jeste u dobroj mjeri otežano. ;-) :D

Keksich

#15 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by Keksich » 05/11/2011 19:12

EdoI wrote:Kad smo već spomenuli konkretan primjer ETF-a, džaba što je imao fiziku u prve dvije godine kada se na upisu posmatraju treći i četvrti razred. Tamo gdje je maksimalno 20 bodova, on bi u najboljem slučaju (kad bi imao sve petice iz maternjeg i matematike) mogao imati 13 bodova. A ne treba gledati to tako kruto, samo ocjene, već i znanje, sigurno da s društvenim smjerom ne bi imao dobro predznanje za ovakav fakultet.

Ne kažem da je nemoguće, ali jeste u dobroj mjeri otežano. ;-) :D
Nije istina... gledaju se ZADNJE dvije godine fizike, tj. ako si imao fiziku sve četiri godine, onda se gledaju treća i četvrta, a ako si je imao prve dvije, onda se gledaju te dvije. Ovo što si ti rekao bi bilo pravo glupo i nefer prema budućim studentima :roll:

nermin9200

#16 Re: Koje usmjerenje da odaberem?!

Post by nermin9200 » 05/11/2011 20:20

i sta odabra na kraju? :mrgreen:

Post Reply