Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1 Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by she+ »

Naišla sam na ovaj članak ali se odnosi na Hrvatsku pa me zanima ima li negdje za BiH?

https://www.savjeti.hr/biznis/sto-je-sv ... u-2023/428
semsasuljakovic
Posts: 2045
Joined: 02/08/2015 21:30

#2 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by semsasuljakovic »

Za sada topli obrok, prevoz i regres.
Nisam čuo da je ikad iko dobio išta osim navedenog.
Jedino otpremina prilikom otkaza ili odlaska u penziju, ne znam baš status toga.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#3 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by she+ »

semsasuljakovic wrote: 03/10/2023 19:47 Za sada topli obrok, prevoz i regres.
Nisam čuo da je ikad iko dobio išta osim navedenog.
Jedino otpremina prilikom otkaza ili odlaska u penziju, ne znam baš status toga.
Evo nadjoh ovo

https://aesc.ba/blog/neoporeziva-primanja

Neoporezive naknade, shodno Zaknu o porezu na dohodak, Pravilniku o primjeni Zakona o porezu na dohodak i Uredbi Vlade FBiH su sljedeće:

Naknade za prijevoz na posao i sa posla
Naknada za ishranu (topli obrok)
Naknada troškova službenog putovanja i naknada za terenski rad
Regres za godišnji odmor
Otpremnina
Naknada u slučaju teške invalidnosti, bolesti ili kod hirurških intervencija
Naknade troškova sahrane u slučaju smrti
Naknade i pokloni povodom državnih ili vjerskih praznika
User avatar
purgatorio
Posts: 1066
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#4 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by purgatorio »

Dnevnice za službena putovanja, noćenja na putovanjima, troškovi prijevoza na posao, korištenje osobnog automobila, toplo obrok, regres naknada za smještaj, naknada za rad na terenu, otpremnine, naknade za bolest/liječenje/troškovi sahrane, popkloni....

Sve ovo do određenog iznosa ili procenta prosječne plaće u FBiH,
akcija007
Posts: 2940
Joined: 17/05/2008 23:50

#5 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by akcija007 »

Ima i nesto kao nagrada jednom godisnje do max 30% prosjecne place Federacije neoporezivo. Ne znam tacno kako se zove

Mene ovo zanima : neporezivi regrea je 50% proajecne da zaokruzim na 600 KM. Firma isplati regres 1000 KM (600 je neopprezivo a na 400 se placaju svi porezi i doprinosi). Da li ovih 400 KM regresa iznad 50% prosjecne ulaze u osnovicu za obracun penzije ili ne ?
Neko kaze da ulaze jer su prikazane u GIP-u a neko kaze da ne ulaze jer se na izvjestaju ne prikazuju kao plata i samo bezveze se placaju porezi i doprinosi i da je bolje za firmu da za ovih 400 KM poveca za taj mjesec platu .
User avatar
purgatorio
Posts: 1066
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#6 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by purgatorio »

akcija007 wrote: 03/10/2023 22:21 Ima i nesto kao nagrada jednom godisnje do max 30% prosjecne place Federacije neoporezivo. Ne znam tacno kako se zove

Mene ovo zanima : neporezivi regrea je 50% proajecne da zaokruzim na 600 KM. Firma isplati regres 1000 KM (600 je neopprezivo a na 400 se placaju svi porezi i doprinosi). Da li ovih 400 KM regresa iznad 50% prosjecne ulaze u osnovicu za obracun penzije ili ne ?
Neko kaze da ulaze jer su prikazane u GIP-u a neko kaze da ne ulaze jer se na izvjestaju ne prikazuju kao plata i samo bezveze se placaju porezi i doprinosi i da je bolje za firmu da za ovih 400 KM poveca za taj mjesec platu .
Samo porez, ne idu doprinosi na iznos iznad 50% pp
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#7 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by Caterpilar »

she+ wrote: 03/10/2023 19:50
semsasuljakovic wrote: 03/10/2023 19:47 Za sada topli obrok, prevoz i regres.
Nisam čuo da je ikad iko dobio išta osim navedenog.
Jedino otpremina prilikom otkaza ili odlaska u penziju, ne znam baš status toga.
Evo nadjoh ovo

https://aesc.ba/blog/neoporeziva-primanja

Neoporezive naknade, shodno Zaknu o porezu na dohodak, Pravilniku o primjeni Zakona o porezu na dohodak i Uredbi Vlade FBiH su sljedeće:

Naknade za prijevoz na posao i sa posla
Naknada za ishranu (topli obrok)
Naknada troškova službenog putovanja i naknada za terenski rad
Regres za godišnji odmor
Otpremnina
Naknada u slučaju teške invalidnosti, bolesti ili kod hirurških intervencija
Naknade troškova sahrane u slučaju smrti
Naknade i pokloni povodom državnih ili vjerskih praznika
Mi smo dobijali ovo zadnje za novu godinu , i tad sam se začudio što gazda nije zakukao kako mora puno poreza platiti ,na veliki iznos uplata-400 i kusur ljudi,a ono neoporezivo hehe
User avatar
perfect_guy
Posts: 6512
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#8 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by perfect_guy »

Caterpilar wrote: 04/10/2023 07:39

Mi smo dobijali ovo zadnje za novu godinu , i tad sam se začudio što gazda nije zakukao kako mora puno poreza platiti ,na veliki iznos uplata-400 i kusur ljudi,a ono neoporezivo hehe
i ne treba da kuka ako je unutar 30% prosječne plate (što je sad skoro 400 KM)
User avatar
bude
Posts: 939
Joined: 10/11/2008 13:26

#9 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by bude »

purgatorio wrote: 04/10/2023 04:18
akcija007 wrote: 03/10/2023 22:21 Ima i nesto kao nagrada jednom godisnje do max 30% prosjecne place Federacije neoporezivo. Ne znam tacno kako se zove

Mene ovo zanima : neporezivi regrea je 50% proajecne da zaokruzim na 600 KM. Firma isplati regres 1000 KM (600 je neopprezivo a na 400 se placaju svi porezi i doprinosi). Da li ovih 400 KM regresa iznad 50% prosjecne ulaze u osnovicu za obracun penzije ili ne ?
Neko kaze da ulaze jer su prikazane u GIP-u a neko kaze da ne ulaze jer se na izvjestaju ne prikazuju kao plata i samo bezveze se placaju porezi i doprinosi i da je bolje za firmu da za ovih 400 KM poveca za taj mjesec platu .
Samo porez, ne idu doprinosi na iznos iznad 50% pp
Sve sto je iz radnog odnosa oporezivo porezom na dohodak, obavezno idu i doprinosi. Sve bi moralo onda automatski da bude ukljuceno u penzioni staz kroz mip obrazac (tu spadaju i koristi koje radnik dobije od poslodavca, pokloni i isplate u stvarima itd).
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#10 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by boshniak »

bude wrote: 04/10/2023 09:34
purgatorio wrote: 04/10/2023 04:18

Samo porez, ne idu doprinosi na iznos iznad 50% pp
Sve sto je iz radnog odnosa oporezivo porezom na dohodak, obavezno idu i doprinosi. Sve bi moralo onda automatski da bude ukljuceno u penzioni staz kroz mip obrazac (tu spadaju i koristi koje radnik dobije od poslodavca, pokloni i isplate u stvarima itd).
Ako je u MIP iskazano u koloni 9 onda ne ide u PIO bez obzira što je oporezivo.
akcija007
Posts: 2940
Joined: 17/05/2008 23:50

#11 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by akcija007 »

Onda je caka na tom MIP izvjestaju.

Na GIP izvjestaju je koloni 4 - iznos prihoda u novcu i u 6- bruto placa naknada (kolone 4+5) i dalje sve obracunati porezi doprinosi .
User avatar
bude
Posts: 939
Joined: 10/11/2008 13:26

#12 Re: Koje neoporezive isplate poslodavci mogu isplatiti svojim zaposlenicima?

Post by bude »

boshniak wrote: 05/10/2023 21:45
bude wrote: 04/10/2023 09:34
Sve sto je iz radnog odnosa oporezivo porezom na dohodak, obavezno idu i doprinosi. Sve bi moralo onda automatski da bude ukljuceno u penzioni staz kroz mip obrazac (tu spadaju i koristi koje radnik dobije od poslodavca, pokloni i isplate u stvarima itd).
Ako je u MIP iskazano u koloni 9 onda ne ide u PIO bez obzira što je oporezivo.
Clan 46. Stav 3. Zakona o PIO kaze drugacije.
Post Reply