Koalicija SDA-SDP?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Kojoj biste koaliciji dali povjerenje?

SDP-SNSD-NHI-HSS
21
62%
SDS-SDA-HDZ-Radikali
3
9%
SDA-SDP
10
29%

Total votes: 34

valterbranisarajevo

Koalicija SDA-SDP?

Post by valterbranisarajevo » 08/01/2006 15:02

Gostujuci u sinocnjem Hadzifejzovicevom CD, Sulejman Tihic je rekao da bi izborna koalicija SDA i SDP bila dobra stvar. Nesto ranije istu tvrdnju Tihic je iznio u Avazu.

Da li su ovo samo Tihiceve zelje koje iznosi svjestan da na sljedecim izborima nece najbolje proci, i da s obzirom na sasvim izvjestan poraz SDS-a od SNSD-a nece moci racunati na formiranje vlasti sa svojim sadasnjim koalicionim partnerom, kao i na cinjenicu da se pozalio da Haris Silajdzic nece uopce da razgovara sa njim?

Ili ovdje vrijedi ona narodna " Gdje ima vatre ima i dima".?

Ja smatram da bi ovo bila dobitna kombinacija za SDA ali gubitna za SDP jer bi se to sigurno odrazilo na podrsku toj stranci u buducnosti...

A u prilogu ove teme mala anketica... :-)

stella_k

Post by stella_k » 08/01/2006 16:01

ODZVONILO, DAKLE.......
Fino, fino....

A-a, nista od koalicije. :D

davis.ba

Post by davis.ba » 08/01/2006 16:02

Pa normalno da je bolje da koaliraju sa sda bez obzira na sve, jer makar su oni za BiH što ne mogu reći za Dodika.

Qler

Post by Qler » 08/01/2006 16:43

ma samo SDP... ovi svi mi drugi nekako sumljivi.....

MedoX

Post by MedoX » 08/01/2006 16:46

Ja sam prije 20 dana objavio temu

Koalicija koja ce spasiti Bosnu: SDA i SDP

Hm...šta da kažem...

U jedinom glasanju gdje se fakat vidi ko koliko uistinu dobije glasova, tačnije za Predstavnički dom, SDA je osvojila 21,9%, a SDP 10,4%... Ne znam ko ovdje treba da bude izbirljiv u potencijalnim udruzivanjima...

MedoX

Post by MedoX » 08/01/2006 16:48

Osim toga... U BiH je nemoguce imati koaliciju koju cine stranke koje imaju podrsku vecinom samo jedne nacije, mora postojati stranka iz reda srpskog i reda hrvatskog naroda...

SDP i SDA koalicija bi bila zamjena za SBIH i SDA koaliciju,te SDP i SBIH koaliciju iz vremena Alijanse...

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 08/01/2006 17:09

Za ovu temu vise nije bitno koliko je ko osvojio, nego koliko ce ko osvojiti

addem

Post by addem » 08/01/2006 17:12

Uci u koalicjiu sa SNSD je isto sto i uci u koaliciju sa SDSom.

MedoX

Post by MedoX » 08/01/2006 17:17

:D Hoćeš da kažeš da će SDP na narednim izborima osvojiti više glasova nego SDA?

dizZaster

Post by dizZaster » 08/01/2006 17:23

koalicija SDA-SDP bez Zlatka Lagumdzije DA!!!

kub lajkan

Post by kub lajkan » 08/01/2006 17:26

dizZaster wrote:koalicija SDA-SDP bez Zlatka Lagumdzije DA!!!

koalicija SDA-SDP bez SDA DA!!!

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 08/01/2006 18:03

Ne mislim da ce SDP dobiti vise glasova na izborima od SDA, ali misim da ce, u odnosu na prosle izbore, razlika biti smanjena na stetu SDA..

Ovdje moramo uzeti u obzir da je u svojim nedavnim istupima Reis Ceric gotovo javno pozvao Silajdzica da „uzme stvari u svoje ruke“, sto znaci da ce u narednoj predizbornoj kampanji SDA najvjerovatnije biti lisena usluga agitatorske masinerije Islamske zajednice, koja ce ovaj put raditi posao u korist Silajdzica, a to ce SDA ostaviti bez znacajnog broja glasova.

Sto se tice SNSD-a, pa istina je da Dodiku jezik cesto leti brze od mozga, ali za razliku od ostalih stranaka iz RS-a on ima jednu veliku prednost jer nije okrvavio ruke u proslom ratu, pa je stoga sa njim lakse graditi neku normalnu BiH, nego sa SDS-om i radikalima.
Jeste rekao da bi za BiH navijao samo kada igra sa Turskom, ali je i prvi politicar iz RS-a koji smatra da BiH treba jedan predsjednik i normalna drzavna vlada.

emmiirr

Post by emmiirr » 09/01/2006 01:40

Mislim da je krajnje vrijeme da se sve stranke,koje su bez uvijanja za Bosnu i Hercegovinu ujedine, pa tako i SDP-SDA.Mislim da to ni u kom slucaju ne bi skodilo Bosni i Hercegovini i njenim gradjanima. Svi oni koji ne vise razliku izmedju SNSD-a i SDS-a su u VELIKOJ zabludi!

Pozdrav,

kub lajkan

Post by kub lajkan » 09/01/2006 01:45

emmiirr wrote:Svi oni koji ne vide razliku izmedju SNSD-a i SDS-a su u VELIKOJ zabludi!

Ali sigurno u puno manjoj zabludi od onih koji VIDE razliku izmedju SDA i SDS, i izmedju SDA i HDZ...

nikoneko

Post by nikoneko » 09/01/2006 01:47

nijedna od opcija. problem je sto se sve stranke osim SDP i SDA (ne bas iskreno) zalazu za etnicku, a ne gradjansku BiH. dakle SDP je jedina stranka medju nabrojanima koja zeli BiH bez nacionalnog kljuca gdje bi moralne i intelektualne sposobnosti bile primarne pa tek onda ciji si i u kojeg Boga vjerujes (iako je Bog jedan).

nisam siguran kakav je Dodik. mozda igra na kartu nacionalizma kako bi pridobio maksimum glasova za SNSD i uzeo glasacko tijelo od SDS.

dvije su solucije za postojece stanje (ako ne dodje do ustavnih reformi):
1. da neka od gradjanskih opcija nadje strateskog partnera u RS za istu ideju (tj. da narod u RS dodje do tebe, sto je malo vjerovatno)
2. da od FBiH napravimo juzni Kipar, a od RS sj Kipar i FBiH udje u EU.
kako je krenulo, moglo bi doci do obrnute situacije.

naime, pojedini clanovi SDA (mislim da Suljo Tihic nije od tih, jer on ne shvata znacaj te cinjenice) koriste ovu famu oko ustava kako bi zataskali cinjenicu da je RS u prvih 10 mj. 2005. godine povecala izvoz za 40% spram 2004. dok je FBiH napravila odstupanje od 7% (izvjestaj Spoljnotrg. komore FBiH za decemb. 2005.). dakle, moglo bi se vrlo lako desiti da RS postane stabilan entitet koji stvara budzetski suficit, a da FBiH mashe ushima... treba hitno ukinuti Kantone, a projekat VC natovariti na pleca drzave, a ne jednog entiteta... to je po meni primarno, a ne slushati price za javnost pojedinih politicara koji Michaela Portera, uglednog ekonomskog naucnika identificiraju sa Harry Potterom na svojim predavanjima.
Last edited by nikoneko on 09/01/2006 01:55, edited 1 time in total.

gavrilo

Post by gavrilo » 09/01/2006 01:48

... i tako je tihic otjerao srpske glasace od sdp-a :roll:

Kick off

Post by Kick off » 09/01/2006 02:00

gavrilo wrote:... i tako je tihic otjerao srpske glasace od sdp-a :roll:

kao prvo tihic nije clan sdp-a zato ne kontam uopste kako on moze odbiti bilo koga da glasa za tu stranku ?

kao drugo sdp mora koalirati s nekom partijom da bi usla u vladu.. a de ti meni sad reci koja je to stranka koja je najbliza sdp-u sto se tice politickih ciljeva?

a evo sad moje misljenje.. dobro bi bilo da koaliraju sa sda-om iz razloga sto su obje stranke na neki nacin probosanske...... a ne bi bilo dobro jer bi to dovelo do nepovjerenja novoj vladi jer za obje stranke glasa 95% bosnjaka... znaci na neki nacin bi ostala dva naroda bila zapostavnjena...

gavrilo

Post by gavrilo » 09/01/2006 02:11

Kick off wrote:kao prvo tihic nije clan sdp-a

ozbiljno?`:shock: ... a ja mislio maticar suljo sekretar sdp-a... et' kako se covjek moze prevarit...

zato ne kontam uopste kako on moze odbiti bilo koga da glasa za tu stranku ?

suljo kao predsjednik sda... razmisli. zasto bi ja kao srbin glasao za jednu stranku koja ce koalirati sa sda?

za sds ne glasam iz drugih razloga, ne zato sto su koalicioni partneri sda-hdz-a :D

kao drugo sdp mora koalirati s nekom partijom da bi usla u vladu.. a de ti meni sad reci koja je to stranka koja je najbliza sdp-u sto se tice politickih ciljeva?

ne znam... sigurno to nije sda (ili sds, hdz)

a evo sad moje misljenje.. dobro bi bilo da koaliraju sa sda-om iz razloga sto su obje stranke na neki nacin probosanske...... a ne bi bilo dobro jer bi to dovelo do nepovjerenja novoj vladi jer za obje stranke glasa 95% bosnjaka... znaci na neki nacin bi ostala dva naroda bila zapostavnjena...

sta znaci probosanske? sda je "probosnjacka"... navodno... u sustini je to prosibicarska stranka, isto kao i sds

btw pogledaj ko je u skupstini grada bijeljina glasao za kadidata srpske radikalne stranke... neces vjerovati... nosilac sda :-?

Kick off

Post by Kick off » 09/01/2006 02:31

gavrilo wrote:
Kick off wrote:kao prvo tihic nije clan sdp-a

ozbiljno?`:shock: ... a ja mislio maticar suljo sekretar sdp-a... et' kako se covjek moze prevarit.....

gavro ne znam sta si mislio.izgleda uopste nisi mislio :D :D
kako tihic moze tebe odbiti da glasas za sdp???? pa to je tihic izjavio, nije zlatko :D znaci cekaj odgovor sdp- a pa onda odlucuj da li ces glasati za njih ili ne :)

gavrilo wrote:
Kick off wrote:zato ne kontam uopste kako on moze odbiti bilo koga da glasa za tu stranku ?

suljo kao predsjednik sda... razmisli. zasto bi ja kao srbin glasao za jednu stranku koja ce koalirati sa sda?

evo zasto.ako si probosanski srbin, glasaces za probosansku stranku, recimo sdp. sad da bi taj sdp usao u vladu mora naci koalicionog partnera, a najmanje zlo od svih su stranke iz federacije... minus HDZ.... ako si uistinu probosanski orjentisan, slozit ces se sa ovim...

gavrilo wrote:za sds ne glasam iz drugih razloga, ne zato sto su koalicioni partneri sda-hdz-a :D

Kick off wrote:kao drugo sdp mora koalirati s nekom partijom da bi usla u vladu.. a de ti meni sad reci koja je to stranka koja je najbliza sdp-u sto se tice politickih ciljeva?

ne znam... sigurno to nije sda (ili sds, hdz)

ja to ne gledam kao ti gavro.za mene su sds=pdp i donekle snsd i sve ostale stranke iz rs-a :sad: plus hdz.. ima razlike ali u sustini svima je cilj ocuvanje etnicki ciste republike srpske i formiranje treceg entiteta

gavrilo wrote:
Kick off wrote:a evo sad moje misljenje.. dobro bi bilo da koaliraju sa sda-om iz razloga sto su obje stranke na neki nacin probosanske...... a ne bi bilo dobro jer bi to dovelo do nepovjerenja novoj vladi jer za obje stranke glasa 95% bosnjaka... znaci na neki nacin bi ostala dva naroda bila zapostavnjena...

sta znaci probosanske? sda je "probosnjacka"... navodno... u sustini je to prosibicarska stranka, isto kao i sds

btw pogledaj ko je u skupstini grada bijeljina glasao za kadidata srpske radikalne stranke... neces vjerovati... nosilac sda :-?

ne mozes porediti sda i sds gavro... znas to i sam.to jeste iskljucivo bosnjacka stranka koja se bori za bosnjacke interese ali im je ipak cilj ocuvanje bosne bez entiteta

gavrilo

Post by gavrilo » 09/01/2006 03:01

Kick off wrote:kako tihic moze tebe odbiti da glasas za sdp???? pa to je tihic izjavio, nije zlatko :D

sasvim dovoljno ... :-?

znaci cekaj odgovor sdp- a pa onda odlucuj da li ces glasati za njih ili ne :)

imam osjecaj da ga vec znam... :roll:

Kick off wrote:evo zasto.ako si probosanski srbin, glasaces za probosansku stranku, recimo sdp. sad da bi taj sdp usao u vladu mora naci koalicionog partnera, a najmanje zlo od svih su stranke iz federacije... minus HDZ.... ako si uistinu probosanski orjentisan, slozit ces se sa ovim...

pa nebi se bas slozio da su stranke iz federacije najmanje zlo ... samo zato sto se zalazu za cjelovitu bih ne znaci jos dugo da su probosanske :wink:

bilo bi interesantno otvoriti temu o tome sta znaci uopste "probosanske"

Kick off wrote:ja to ne gledam kao ti gavro.

ocigledno ... :P

za mene su sds=pdp i donekle snsd i sve ostale stranke iz rs-a :sad: plus hdz.. ima razlike ali u sustini svima je cilj ocuvanje etnicki ciste republike srpske i formiranje treceg entiteta

istina je da su sve za ocuvanje rs. e sad da li je pdp ili snsd za etnicku cistu rs je drugo pitanje.

Kick off wrote:ne mozes porediti sda i sds gavro... znas to i sam.to jeste iskljucivo bosnjacka stranka koja se bori za bosnjacke interese ali im je ipak cilj ocuvanje bosne bez entiteta

mozes porediti sds i sda... obadvije su skupina lokalnih kriminalaca ili bolje receno sibicara. nista drugo...

i ne moze sda biti istovremeno probosanska i zalagati se samo za bosnjacka prava. po tvom opisu oni djeluju kao neka nevinasca... et' neko ih zajebo.

za mene je to sve ista bagra.

nego ne rece mi sta mislis o tome sto je sda glasala za predstavnika srs-a :wink: btw ta stranka se naziva "srpska radikalna stranka - dr vojislav seselj". ako je neko nanjeo stete i bola bosnjacima u bih onda su to seseljovi dobrovoljci ili bolje receno pljackarosi

1234

Post by 1234 » 09/01/2006 05:13

Molim vas napisite mi sta je skracenica SDP a sta SDA

kub lajkan

Post by kub lajkan » 09/01/2006 09:07

1234 wrote:Molim vas napisite mi sta je skracenica SDP a sta SDA

SDP = Stranka demokratskih penzionera

SDA = Socijaldemokratska alternativa

da pamtis

Post by da pamtis » 09/01/2006 09:15

kub lajkan wrote:
1234 wrote:Molim vas napisite mi sta je skracenica SDP a sta SDA

SDP = Stranka demokratskih penzionera

SDA = Socijaldemokratska alternativa

laze!!!

SDA = Srpska demokratska akcija

SDP = Srpska demokratska partia

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 09/01/2006 11:55

Zasto SDP ne bi ni po koju cijenu trebao da koalira sa SDA.

Da sam ja u rukovodstvu SDP-a rukovodio bih se sljedecim kriterijima u odlucivanju o koaliciji.

Ne tako davno clanovi najuzeg rukovodstva SDP su u stravicnoj aferi „Drzavni udar“ koja je iskonstruisana u vrhu SDA umalo proglaseni veleizdajnicima i rusiteljima ustavnog poretka BiH. Postoje naznake da je Lagumdziji bio pripreman i sudski proces na kojem bi bio osudjen i poslan u zatvor. Sada nakon toga „nagraditi“ one koji su radili sve da uniste SDP, videci u njima opasnog i ozbiljnog protivnika koji ih je vec jednom poslao u opoziciju, bi bilo u najmanju ruku odvratno. Uz ovo treba dodati i redovno blacenje te stranke na stranicama Dnevnog Avaza u kojima su iznosene najgrublje neistine na racun SDP-a sa ciljem njegove diskreditacije kod potencijalnih biraca, kao i takodjer iskonstruisanu aferu SDU koja je imala za cilj razbijanje SDP-a.

SDP ima svoju politicku platformu gdje je jedna od najvaznijih karika, a za sto imaju podrsku svojih simpatizera, nekoaliranje sa nacionalnim strankama. Svako skretanje sa te platforme bi bilo veoma lose protumaceno od strane njihovih biraca.

I na kraju, mada se mnogi hvataju za tu cinjenicu. SDP i SDA nemaju ama bas ni jednu zajednicku dodirnu tacku na osnovu koje bi napravili koaliciju. SDP je multietnicka stranka koja se od 1992 godine zalagala za suverenu, nezavisnu BiH a i prakticnim primjerima, kada je god mogla, pokazivala to na djelu. Sjetimo se samo njihovog hrabrog cina postavljanja nacelnika opcina nebosnjaka u Sarajevu, sto je isto tako docekano na noz. SDA zalaganje za multietnicku BiH je u sustini obicno licemjerje za potrebe medjunarodnog ugleda stranke u svijetu, dok su rezultati u tom pravcu na prostorima gdje je ta stranka na vlasti mizerni.

Ovdje ne treba posebno naglasavati i tragicno napustanje platforme Predsjednistva BiH u suverenoj i multietnickoj BiH u toku rata i pretvaranje do tada multietnicke Armije BiH u jednonacionalnu sa jakom primjesom vjere u svim njezinim segmentima, a sto je rezultiralo napustanjem iste vecine boraca nebosnjacke nacionalnosti.

Black swan

Post by Black swan » 09/01/2006 12:01

ja istupam iz SDPa ako stupe u koaliciju sa presvetim trojstvom

Post Reply