Ko prodaje BiH...ustavne reforme???

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
zzzzz

Ko prodaje BiH...ustavne reforme???

Post by zzzzz » 29/05/2006 18:01

NIJANSE SRCA
    Piše: Ramo KOLAR ([email protected])
    29/05/06

Blato na prijestolju

Maske su pale i konačno se razotkrilo šta je ko i zašto tražio od ustavnih promjena, koje nisu prošle u državnom parlamentu. Mile Dodik je svojim partnerima najnovijim zahvatima, izjavama i postupcima dokazao da je potpisao amandmane sve trčeći, zato da bi mogao legalno i legitimno uraditi ono što traži sada nelegalno i nelegitimno. Otcijepiti pola zemlje Bosne i privesti je u “srednju Srbiju”, kad je već “velika” umrla.

Kada nisu mogli dobiti pečat u parlamentu, svi drugovi na čelu manjeg blentiteta su se dali u rušenje državnih institucija i sprečavanje njihovog rada, da bi dokazali tezu da je država BiH nemoguća. Tako je glasnogovornik Mile iz Laktaša, poznati ustavotvorac, kazao da je on samo za federalnu jedinicu BiH. U čijem sastavu i okviru? To je već naprijed rečeno. Može li on to i ostvariti? Ne može, jer aneks 4 Dejtonskog ugovora nikad nije prošao proceduru promjene Ustava, te kao takav nema pravnu snagu ni interanacionalnu verifikaciju. Samo bi usvajanje ustava u državnom parlamentu omogućilo Dodiku i kompaniji da raspišu referendum i otcijepe se. Poređenje s C. Gorom je besmisleno, jer je ona, kao i druge republike bivše države, Ustavom iz 1974. bila priznata kao država.

Milorad je Dodik zapravo čovjek od inicijative. Svaki dan smišlja novi plan kako doći do usvajanja ustava u parlamentu. Najnoviji pokušaj preko partnera, Lagumdžije i Tihića, a pod auspicijom američkog ambasadora Meklhenija, od prije koji dan, da se amandmani ponovo pokušaju usvojiti, je propao. I to je trenutačno najvažnije od svega. Zato je drug Nikola Špirić s rajom napustio zastupničke klupe, što je svakako nelegalan i nelegitiman čin, koliko god on tvrdio da nije. Time hoće reći da zapravo izvorni suverenitet imaju blentiteti, a ne država. Shodno tome novi ustav koji mora biti usvojen, jer BiH ga nema, da stvari pojasnimo do kraja, u sebi će sadržavati ključnu odredbu da izvorni suverenitet pripada isključivo državi i da joj ga niko ne može darivati i poklanjati, pa ni entiteti. Kako će se pak ona urediti unutra, decentralizirati, to je stvar konsenzusa, dogovora (a ne pregovora) svih zainteresiranih u njoj, počev od pojedinca, individue, građanina, pa preko općina, regija, naroda i drugih organizacija.

Možda je najčudnije da su jedino ispravno, tačno i koncizno mišljenje o zahtjevu za otcjepljenje pola države dali drugovi iz Saveza udruženja boraca narodonooslobodilačkog antifašističkog rata, čije je saopćenje, gle jada, u svim novinama objavljeno negdje u dnu desete strane. Oni su prepoznali da su neke nevladine organizacije u rs “antidržavnog i nacionalističkog usmjerenja” za otcjepljenje te da takvi protuzakoniti postupci “unose nemir u javni i privatni život” i “podgrijavaju huškačku atmosferu bratoubilačkih sukoba...” Partizani znaju da rs “nema status međunarodnog pravnog subjekta, a ni suglasnost većine državljana BiH za raspisivanje bilo kakvog referenduma”. Svjesni su borci također da “BiH ne postoji samo od Dejtona” te niko “ne može krčmiti njene teritorije kao svoj posjed”!

U ovo ulazi naravno i priča o takozvanoj Komisji za Sarajevo, kojom srpski političari nastoje se primaći još jednom cilju: dokazati da nisu pomagali agresiju i genocid na ovu zemlju, zašta se Srbiji i C. Gori sprema presuda u Hagu. Ako to dokažu, misle da će proći teza o građanskom ratu. Dokazati ko je i zašta ubijen, gdje su nestali u ratu i agresiji, zašto je vođen rat u BiH, obaveza je svakog čovjeka, a kamoli državnih organa. Samo, takva komisija ili komisije moraju biti na državnoj razini da bi se izbjegla i pomisao na manipulaciju s bilo koje strane. A gledajući s moralne i etičke strane, drug je Nikola Špirić mogao privesti barem Karadžića, pa punih usta i povišena glasa ako treba, tražiti komisija koliko hoće. Kao što je i premijer Terzić trebao odmah ili odbiti ili pristati na zahtjev parlamenta, pa mirne duše dati ostavku. Ovako ostaje utisak da sijedi ljudi, koji bi trebali biti ozbiljni i odgovorni, ustvari sjede u (balkanskoj) krčmi i smišljaju šegamaheraju za raju.

Tako se oni zapravo veru jedan preko drugoga i tako se povlače u blato. Jer često sjedi blato na prijestolju, a često i prijesto na blatu!

Vec odavno ne glasam ali mislim da nikad nije bilo vaznije da izadjemo na ove izbore i damo podrsku onim snagama koje su odbile reformu ustava.
Ne ulazim u to da li su se Tihic i Lagumdzija iz neznanja ili slijepe zelje za vlascu borili za ovo kukavicije jaje, najvaznije je da su nam posljednji dogadjaji u manjem entitetu dali do znanja gdje bi nas takve reforme odvele. Nadam se koaliciji koja ce se moci suprostaviti ovakvim "reformama" i nakon izbora.

A_I_

Post by A_I_ » 29/05/2006 18:14

valjda se šališ predlažući da Jatinog patriJotu podržimo na izborima :x

zzzzz

Post by zzzzz » 29/05/2006 18:21

A_I_ wrote:valjda se šališ predlažući da Jatinog patriJotu podržimo na izborima :x

Nije u pitanju licnost, SDU je npr. dio tih snaga koje su odbile ove reforme. Sejfudin Tokic, Ivo Komsic, Haris Silajdzic izvoli pa biraj.

Dvojac Tihic/ Lagumdzija je izgubio kredibilitet, bar dok ne razjasne sta ih je ponukalo da prihvate ovo sto su potpisali.

Goa

Post by Goa » 29/05/2006 18:24

zzzzz wrote:
A_I_ wrote:valjda se šališ predlažući da Jatinog patriJotu podržimo na izborima :x

Nije u pitanju licnost, SDU je npr. dio tih snaga koje su odbile ove reforme. Sejfudin Tokic, Ivo Komsic, Haris Silajdzic izvoli pa biraj.

Dvojac Tihic/ Lagumdzija je izgubio kredibilitet, bar dok ne razjasne sta ih je ponukalo da prihvate ovo sto su potpisali.

pa jad i bjeda u kojem zive svi u Bosni....

okreni se oko sebe i pitaj prvog komsiju kako zivi pa ce ti sve biti jasno!

zzzzz

Post by zzzzz » 29/05/2006 18:30

Goa wrote:
zzzzz wrote:

A bolje ce se zivjeti kad budemo pokazivali pasos da predjemo iz Jajca do Kljuca ili iz Tuzle (Doboj Istok) do Zenice (Doboj Jug)

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 29/05/2006 18:56

U politici vazi jedna parola "trazi maksimum da dobijes bilo sta"

Ovi zahtjevi is rs-a za referendumom i odvajanjem od BIH je po meni samo politicka igra,da se utice na veoma vaznu reformu a to je reforma policije....na toj reformi se lomi pitanje svih pitanja...ukoliko BIH dobije jedinstvenu policiju,automatski ideja podjele BIH propada i entitetske policije prestaju da budu zastitnici stranackih voda i mafije,a nekome to ne odgovara.

I drugi razlog je pritisak na MZ da se rjesenje kosova rijesi u korist srbije.

micika

Post by micika » 29/05/2006 19:03

Nikakvih tu "desavanja" nece biti.Mogu samo dobiti po usima.Boze samo da dobijemo tuzbu :-) :-)

Goa

Post by Goa » 29/05/2006 19:20

zzzzz wrote:
Goa wrote:
zzzzz wrote:

A bolje ce se zivjeti kad budemo pokazivali pasos da predjemo iz Jajca do Kljuca ili iz Tuzle (Doboj Istok) do Zenice (Doboj Jug)

Naravno da nece.

A na osnovu cega mislis da se neko zalaze za to sto si napisao?

jesi li ti Bosnjak koji sad zivi u RS?

Pitaj njih kako oni sad zive i bez ustavnih promjena!

Pitanje za tebe: Jesi li procitao vazeci Ustav BiH? Ima li tamo entiteta? Ti isto kao da zivis u filmu da je sad jedinstvena BiH i eto kao ustavnim promjenama ce se nametnuti entiteti!

A ako mislis da ce se nesta bitno s entitetima promjeniti odi slobodno do nekog bosnjaka u RS i reci mu da nema entiteta i da je sreca da nisu prosle ustavne promjene.

A ustavnim promjenama je planirano da institucije BiH budu odgovorne da se svakom građaninu BiH (i tom Bosnjaku kom ti odes u RS) da im obezbjedi pare/novac/socijalnu pomoc kako god hoces da on ima sta jesti.

edinbug

Post by edinbug » 29/05/2006 19:54

Ti care nisi izgleda procitao sta je pisalo u amandmanima, ni jednog slova nema u korist razgradnje drzave, naprotiv, sve je islo u korist jacanja drzave.
Vjerovatno to nije dovoljno, ali i to bi bilo bolje nego ovako kako je ostalo.
A sto se tice Rame Kolara on je blizak Stranci zaGRABIH, tako da njegovo pisanje ne uzimam ozbiljno.

zzzzz

Post by zzzzz » 29/05/2006 20:06

Vecina vas se zakacila za straku ZaBiH i Silajdzica. Ima tu dovoljno ljudi od povjerenja, vec sam spomenuo Ivu Komsica i Sejfudina Tokica.

Sjetimo se samo uloge Ive Komsica u stvaranju Vasingtonskog sporazuma, dok je bjesnio rat izmedju HVO i Armije BiH on je radio na ovom sporazumu koji je kasnije bio i usvojen. Onaj ko je tada ratovao zna sta nam je taj sporazum znacio.

edinbug

Post by edinbug » 29/05/2006 20:10

zzzzz wrote:Vecina vas se zakacila za straku ZaBiH i Silajdzica. Ima tu dovoljno ljudi od povjerenja, vec sam spomenuo Ivu Komsica i Sejfudina Tokica.

Sjetimo se samo uloge Ive Komsica u stvaranju Vasingtonskog sporazuma, dok je bjesnio rat izmedju HVO i Armije BiH on je radio na ovom sporazumu koji je kasnije bio i usvojen. Onaj ko je tada ratovao zna sta nam je taj sporazum znacio.

Jeli to onaj Komšić što je imao onu sramnu ulogu u konstituisanju GV Sarajevo, samo da bi uhljebio svoju guzicu ?
Čime argumentuješ Tokićevo povjerenje ?

zzzzz

Post by zzzzz » 29/05/2006 20:18

edinbug wrote:
zzzzz wrote:Vecina vas se zakacila za straku ZaBiH i Silajdzica. Ima tu dovoljno ljudi od povjerenja, vec sam spomenuo Ivu Komsica i Sejfudina Tokica.

Jeli to onaj Komšić što je imao onu sramnu ulogu u konstituisanju GV Sarajevo, samo da bi uhljebio svoju guzicu ?
Čime argumentuješ Tokićevo povjerenje ?

Meni je Vasingtonski sporazum puno vazniji od ovih navodnih aferima o kojima ti pricas (iskren da budem ne znam detalje o cemu se tacno radi) Ovaj sporazum mi je spasio guzove, halal mu ta fotelja u koju je svoje uvalio (za onaj udio koji je imao, ma koliki bio)

Da ne pricam da ni Lagumdziji nije manjkalo aferima (posto vidim odakle vjetar puse)

branimir_s

Post by branimir_s » 29/05/2006 22:36

Nadam se da vam je svima jasno kako nam je blizu bio scenario "amandmani - referendum - pa pa Bosnia". Ne znam.
Edinburg ako ti ni nakon ovoga nije jasno kakvu su ulogu u svemu ovome imali Zlatko i Suljo onda ne znam sta treba da se desi da bi ti konacno shvatio sta je posrijedi. NA zalost opet s epokazalo da je Bosna zemlja plitkih umova i politicara dubokih dzepova.
Problem je sto nema covjeka niti politicke snage koja bi ovo sredila i drzavu izvela na pravi put. Nije to ni Haris, niti NIjaz, niti Zlatan... strasno

Vodenjak

Post by Vodenjak » 29/05/2006 22:58

Da ne bude zabune i bespotrebnog nagadjanja, da se ja odmah "legitimisem": glasao sam na svim izborima i bez dvoumljenja bio za SDP!

Medjutim, do sada mi, od dana kad su pocele sve diskusije oko UP, niko nije odgovorio na pitanje sta je Lagumdzija, kao predstavnik najjace i jedine relevantne opozicione partije u BiH (dakle, ne samo u Federaciji!) trazio za istim stolom sa onima koji su sve ovo i zakuhali?
I to zasjeo s njima nepunu godinu prije izbora a najglasniji u njihovom horu bio samo pola godine prije odrzavanja istih!? :? :shock:

I, sto @zzzzz kaze, nebitne su licnosti ovdje. Cak ni Lagumdzija nije bitan sve dok SDP stoji iza njega. Bitni su osnovni principi za koje se pojedine opcije zalazu.

Oni koji su se izborili za neprihvatanje UP do sada nisu dosli sa bilo kakvom realnom alternativom (koliko ja znam). S druge strane, te koji su bili protiv UP ne smatram nekom ozbiljnom alternativom na izborima jer su i oni, poput onih koji su bili ZA iste izmijesani po onoj narodnoj: Od zla oca, od gore matere...

Sve u svemu, mislim da je sa svim ovim sto se izdesavalo ponajvise izgubila opcija Bosne i Hercegovine, a samim tim i obicnog covjeka u njoj jer, ja licno, u BiH trenutno ne vidim bilo kakvu snagu koja stoji na jasno definisanim principima. I jedna i druga strana imaju medju svojim redovima svakakve mrake tako da je sada na podrucju cijele zemlje zavladalo opste sivilo.
Nije se zato cuditi sto Dodik & comp pokusavaju to da iskoriste!

O tome da su sa ovim cirkusom oko UP skinuta sa dnevnog reda predizbornih aktivnosti pitanja ekonomije, kriminala, zdravstva, skolstva, pravne sigurnosti svakog covjeka ne treba ni pricati.

I iskren da budem, za nastalu situaciju kakvu sam opisao (i kako je ja licno dozivljavam!) daleko najveceg krivca vidim u SDP-u koji je tako olako prepustio svoju ulogu ozbiljne alternative vladajucoj kliki - nikome!
Upravo tako! Nikome jer ja alternative sada zaista ne vidim.
A kad govorim o alternativi, onda mislim na vodjenje cjelokupne politike drzave a ne samo pitanju ZA ili PROTIV ustavnih promjena!

p.s. Vi koji se ne slazete sa mnom - ne zamjerite! Ovo sam iznio kako JA dozivljavam nase trenutno stanje, ali ne dajte se pokolebati.
Ja sam ipak samo - dijaspora... :oops:
:D

A_I_

Post by A_I_ » 29/05/2006 23:40

@Vodenjak

mah i ja se potpuno slažem ali sad će ti uskočiti poklonici patriJota s pričom kako postoji halternativa :-)

pitanje:: da li smo zaista SIGURNI 100na100 da su predložene promjene značile baš ono što su nam nastojali izmahalati kojekakvi Durakovići i ini...
ko je zaista pročitao i proučio prijedlog tih UP???
ili su nas samo uspješno a neopravdano zaplašili legalizacijom rs-a...

pisko

Post by pisko » 30/05/2006 00:03

Da, uspjeh je i kad se jedan čovjek iskreno izjasni.
Evo i ja ću biti iskren i reći da sam jednom glasao iza rata i tako se glupo i danas osjećam zbog toga – iz više razloga, nebitnih.
Ono što u principu ometa normalne diskusije u ovom političkom forumu jesu te ogavne stranačke logike, koje zamagljuju i najočitije stvari.
Meni ne trebaju političari govoriti šta je to dobro za Bosnu jer ja kao borac bolje to znam od njih.
Evo, ne treba nikakav poseban politički dar pa da se najnjuši kako se sve kuha u Beogradu: i protiv CG, i zamjena Kosovo za RS, i referendum
RS-Sandžak.
Ali šta je s onima koji su se spišali sa velikosrbima – kako sad SDP ili SDA da dignu glas protiv toga – da Lagumdžija kaže dosta je više podijeljene BiH, ili da Tihić vikne na onu gamad Ljajića i Ugljanina.
Naravno, odmah će partijski redari da kažu kako držim stranu ovim Haretovim lopovima. - Nije to sigurno zbog njihovih grotesknih stranaka nego zbog opredjeljenja ljudi da kažu ovo što gore pomenuti trenutno ne mogu.
I šta ako su jalija – pa raja i jalija odbranila BiH.Meni je draži naš domaći ratni profiter nego neki stranac ili onaj što je pobjego pa sad se on vratio biznismen...

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 30/05/2006 01:26

Moje je misljenje...kako se mi forumasi i obicni narod palimo na novinske naslove i dnenu politiku tako isto nasi politicari se pale na obecanja od raznoraznih svjetskih politicara i vlada.......po meni je u pitanju podijeljena evropa ...jedni su za BIH i daju nadu i moral probosanskim politicarima i strankama...a drugi daju obecanja onim koji su za podjelu BIh..i tako imamo sad situaciju da smo taoci dobre i lose MZ..onih koji su za BIH i onih koji su protiv....vodi se iscrpljujuca trka dok jedni ne posustanu ili oni za BIH ili oni protiv.

pola_cilo

Post by pola_cilo » 30/05/2006 02:23

pisko wrote:Da, uspjeh je i kad se jedan čovjek iskreno izjasni.
Evo i ja ću biti iskren i reći da sam jednom glasao iza rata i tako se glupo i danas osjećam zbog toga – iz više razloga, nebitnih.
Ono što u principu ometa normalne diskusije u ovom političkom forumu jesu te ogavne stranačke logike, koje zamagljuju i najočitije stvari.
Meni ne trebaju političari govoriti šta je to dobro za Bosnu jer ja kao borac bolje to znam od njih.
Evo, ne treba nikakav poseban politički dar pa da se najnjuši kako se sve kuha u Beogradu: i protiv CG, i zamjena Kosovo za RS, i referendum
RS-Sandžak.
Ali šta je s onima koji su se spišali sa velikosrbima – kako sad SDP ili SDA da dignu glas protiv toga – da Lagumdžija kaže dosta je više podijeljene BiH, ili da Tihić vikne na onu gamad Ljajića i Ugljanina.
Naravno, odmah će partijski redari da kažu kako držim stranu ovim Haretovim lopovima. - Nije to sigurno zbog njihovih grotesknih stranaka nego zbog opredjeljenja ljudi da kažu ovo što gore pomenuti trenutno ne mogu.
I šta ako su jalija – pa raja i jalija odbranila BiH.Meni je draži naš domaći ratni profiter nego neki stranac ili onaj što je pobjego pa sad se on vratio biznismen...

" Nije to sigurno zbog zbog njihovih grotesknih stranaka , nego zbog opredjeljenja ljudi da kazu ovo sto gore pomenuti trenutno ne mogu "
Ovu sam recenicu procitao deset puta u i izvan konteksta ! Ja to nisam dokucio , to nema ama bas nikakvog smisla / Je li ti prepisujes nesto tamo od Dzemaludina Latica ili Ivana Varalice ?
"Meni je drazi nas domaci ratni profiter nego stranac " Majka te rodila blago njoj , drazi ti Celo nego Susan Sontag / ili si i ti profitiro / Kad sumu sjeku hrvati i srbi ti je belaj , kad sjeku nasui to je sasvim ok.Blago bosni !!!! Kad spomenuh Latica , pade mu na um njegova izreka / Blizi mi je malezijski musliman nego sarajevski Hrvat > Svaka cast malezijcima , vole oni zenicku zeljezaru i bosanske zene a meni vala drazi IVAN LOVRENOVIC> A velis nisu ti dragi oni sto su pobjegli """ Ma nemoj , to iz licnog i personalonog iskustva znam da pricaju oni koji NISU mogli pobjeci !!!!! A oni sto su prosli logore i cetnicka izivljavanja pa skoncali na Sjevernom polu su po tebi naravno pobjegli . Ma daj bolan .................

mostarac

Post by mostarac » 30/05/2006 02:40

U ustavnim amandmanima pise sljedece:

Član III
Nadležnosti i odnosi između institucija Bosne i Hercegovine i entiteta

1. Nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine
Sljedeća pitanja su nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine:
a) Odbrana i sigurnost
b) Vanjska politika
c) Vanjsko-trgovinska politika
d) Carinska politika
e) Monetarna politika
f) Finansiranje institucija BiH i međunarodnih obaveza
g) Politika i regulativa za useljavanje, imigraciju i azil
h) Implementacija međunarodnih i međuentitetskih krivično-pravnih propisa,
uključujući odnose sa INTERPOL-om
i) Sud BiH
j) Tužilaštvo BiH
k) Uspostavljanje i funkcioniranje zajedničkih i međunarodnih komunikacija
l) Reguliranje međunarodnog i međuentitetskog transporta
m) Kontrola zračnog saobraćaja
n) Ostale nadležnosti koje se uredjuju zakonom

Sljedeća pitanja predstavljaju podijeljenu nadležnost sa institucijama Bosne i Hercegovine:
a) Poreski sistem
b) Izborni proces
c) Pravosudje
d) Poljoprivreda
e) Nauka i tehnologija
f) Ekologija
g) Lokalna samouprava
h) Ostale nadležnosti koje se uredjuju zakonom

2. Odgovornosti entiteta
a. Entiteti imaju pravo da uspostave posebne paralelne veze sa susjednim državama u
skladu sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom države Bosne i Hercegovine, u
skladu s evropskim standardima.

3 Dodatne nadležnosti
a. Bosna i Hercegovina preuzima nadležnosti za sva pitanja o kojima se dogovore entiteti,
koja su predviđena u Aneksima 5-8 Općeg okvirnog sporazuma ili su neophodna da bi se
očuvao suverenitet, teritorijalni integritet, politička neovisnost i međunarodna osobnost
Bosne i Hercegovine, u skladu sa podjelom odgovornosti između institucija Bosne i
Hercegovine. Po potrebi, mogu se uspostaviti dodatne institucije kako bi se izvršavale te
odgovornosti.

b. Nadležnosti koje su prenesene na državu mogu se vratiti nazad entitetima uz jednoglasan
pristanak države i oba entiteta.

c. Državne institucije su odgovorne za pregovaranje, izradu, usvajanje, te provedbu i
funkcioniranje zakona potrebnih za ispunjavanje evropskih stnadarda kao i političkih i
ekonomskih uvjeta vezanih za evropske integracije. Država osigurava poštivanje načela,
prioriteta i zahtjeva koje postavlja EU u fazama prije i nakon pristupanja. Država će
zakonom uspostaviti potrebna tijela, te poduzeti potrebne mjere i utvrditi potrebne
procedure za ispunjavanje svih kriterija za pristupanje i članstvo u Evropskoj uniji, što
uključuje i potrebne mehanizme koordinacije i suradnje sa organima vlasti na nižim
nivoima.

prije je bilo ovako

Član III
Nadležnosti i odnosi između institucija Bosne i Hercegovine i entiteta

1. Nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine

Sljedeća pitanja su u nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine:
a) Vanjska politika.
b) Vanjskotrgovinska politika.
c) Carinska politika.
d) Monetarna politika, kao što je predviđeno članom VII.
e) Finansiranje institucija i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine.
f) Politika i regulisanje pitanja imigracije, izbjeglica i azila.
g) Provođenje međunarodnih i međuentitetskih krivičnopravnih propisa, uključujući i odnose sa Interpolom.
h) Uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacijskih sredstava.
i) Regulisanje međuentitetskog transporta.
j) Kontrola vazdušnog saobraćaja.

2. Nadležnosti entiteta

(a) Entiteti imaju pravo da uspostavljaju posebne paralelne odnose sa susjednim državama, u skladu sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom Bosne i Hercegovine.
(b) Svaki entitet će pružiti svu potrebnu pomoć vladi Bosne i Hercegovine kako bi joj se omogućilo da ispoštuje međunarodne obaveze Bosne i Hercegovine, s tim da će finansijske obaveze u koje je ušao jedan entitet bez saglasnosti drugog, a prije izbora Parlamentarne skupštine i Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ostati obaveza tog entiteta osim ukoliko je ta obaveza neophodna za nastavak članstva Bosne i Hercegovine u nekoj međunarodnoj organizaciji.
(c) Entiteti će ispuniti sve uslove za pravnu sigurnost i zaštitu lica pod svojom jurisdikcijom održavanjem civilnih ustanova za primjenu pravnih propisa, koje će funkcionisati u skladu sa međudnarodno priznatim standardima uz poštovanje međunarodno priznatih ljudskih prava i osnovnih sloboda, iz člana II ovog Ustava, i poduzimanjem ostalih odgovarajućih mjera.
(d) Svaki entitet može također sklapati sporazume sa državama i međunarodnim organizacijama uz saglasnost Parlamentarne skupštine. Parlamentarna skupština može zakonom predvidjeti da za određene vrste sporazuma takva saglasnost nije potrebna.
3. Pravni poredak i nadležnosti institucija

(a) Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim Ustavom izričito povjerena institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima.
(b) Entiteti i sve njihove administrativne jedinice će se u potpunosti pridržavati ovog Ustava, kojim se stavljaju van snage zakonske odredbe Bosne i Hercegovine i ustavne i zakonske odredbe entiteta koje mu nisu saglasne, kao i odluka institucija Bosne i Hercegovine. Opšta načela međunarodnog prava su sastavni dio pravnog poretka Bosne i Hercegovine i entiteta.
4. Koordinacija

Predsjedništvo može odlučiti da podstakne međuentitetsku koordinaciju u stvarima koje se ne nalaze u okviru nadležnosti Bosne i Hercegovine predviđenim ovim Ustavom, izuzev ako se u konkretnom slučaju jedan entitet tome usprotivi.
5. Dodatne nadležnosti

(a) Bosna i Hercegovina će preuzeti nadležnosti u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta; stvarima koje su predviđene u Aneksima 5-8 Opšteg okvirnog sporazuma; ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine, u skladu sa podjelom nadležnosti među institucijama Bosne i Hercegovine. Dodatne institucije mogu biti uspostavljene prema potrebi za vršenje ovih nadležnosti.
(b) U periodu od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Ustava, entiteti će početi pregovore s ciljem uključivanja i drugih pitanja u nadležnost institucija Bosne i Hercegovine, uključujući korištenje izvora energije, i zajedničke privredne projekte.

Ovo su fakta gospodo i dokaz da Mirnes, Haris i kompanij LAZU KO PSINE, sto i jesu.
Dakle ustavne promjene su jachale poziciju Bosne i Hercegovine, a ne slabile, ali Mirnes i Haris se sad moraju vaditi pa bezocno lazu

pola_cilo

Post by pola_cilo » 30/05/2006 02:52

Vodenjak wrote:Da ne bude zabune i bespotrebnog nagadjanja, da se ja odmah "legitimisem": glasao sam na svim izborima i bez dvoumljenja bio za SDP!

Medjutim, do sada mi, od dana kad su pocele sve diskusije oko UP, niko nije odgovorio na pitanje sta je Lagumdzija, kao predstavnik najjace i jedine relevantne opozicione partije u BiH (dakle, ne samo u Federaciji!) trazio za istim stolom sa onima koji su sve ovo i zakuhali?
I to zasjeo s njima nepunu godinu prije izbora a najglasniji u njihovom horu bio samo pola godine prije odrzavanja istih!? :? :shock:

I, sto @zzzzz kaze, nebitne su licnosti ovdje. Cak ni Lagumdzija nije bitan sve dok SDP stoji iza njega. Bitni su osnovni principi za koje se pojedine opcije zalazu.

Oni koji su se izborili za neprihvatanje UP do sada nisu dosli sa bilo kakvom realnom alternativom (koliko ja znam). S druge strane, te koji su bili protiv UP ne smatram nekom ozbiljnom alternativom na izborima jer su i oni, poput onih koji su bili ZA iste izmijesani po onoj narodnoj: Od zla oca, od gore matere...

Sve u svemu, mislim da je sa svim ovim sto se izdesavalo ponajvise izgubila opcija Bosne i Hercegovine, a samim tim i obicnog covjeka u njoj jer, ja licno, u BiH trenutno ne vidim bilo kakvu snagu koja stoji na jasno definisanim principima. I jedna i druga strana imaju medju svojim redovima svakakve mrake tako da je sada na podrucju cijele zemlje zavladalo opste sivilo.

O tome da su sa ovim cirkusom oko UP skinuta sa dnevnog reda predizbornih aktivnosti pitanja ekonomije, kriminala, zdravstva, skolstva, pravne sigurnosti svakog covjeka ne treba ni pricati.

I iskren da budem, za nastalu situaciju kakvu sam opisao (i kako je ja licno dozivljavam!) daleko najveceg krivca vidim u SDP-u koji je tako olako prepustio svoju ulogu ozbiljne alternative vladajucoj kliki - nikome!
A kad govorim o alternativi, onda mislim na vodjenje cjelokupne politike drzave a ne samo pitanju ZA ili PROTIV ustavnih promjena!

p.s. Vi koji se ne slazete sa mnom - ne zamjerite! Ovo sam iznio kako JA dozivljavam nase trenutno stanje, ali ne dajte se pokolebati.

" Od kada su pocele diskusije oko UP " ??? pa taj isti Lagumdzija ( moj kao i tvoj favorit ) je od prvog dana sa SDA i Alijom / Sa njim je isao u Lisabon , sa njim je uhapsen u onom cirkusu na sarajevskom aerodromu/ najtezem danu A.I.Taj isti A.I. mu je "skinuo gace" i porucio "javno preko medija " u Tefterima , knjigama, stare sarajevske familije Svrzo koja vrsi sunetluke i tefteri ( biljezi ) sve od kulina bana pa do danasnjijeh dana , tvoga imena neiiiiiiima "
Tada je jedan Sarajlija koji je bio u tzv.mjesanom braku , rekao :" Kada su nama ulazili u bracne postelje sutili ste , e sada vam zato i zbog toga ti isti skidaju gace " sic. Dalje , sta ce on ovde a on onde / Sta ce Fuad Muhic u HSP , hrvatska stranka prava , Dobroslava Parage , sta ce covjek koji je trazio crvenu nit Jakovu Blazevicu , odurni Zdravko Tomac kod Tudjmana i jos desnje i jos fasistickije ( to je najveci dusmanin BiH u kosmosu , nacist bez presedana ) Sta ce Durakovic kod Silajdzica , sta ce Goran Milic kod Franje Tudjmana , sta ce Hidajet Biscevic kod Tudjmana , sta ce komentator i jugoslaven i partijski apartcik Fahrudin Radoncic kod Alije I. Sta ce ..... lijepa i fina cura na porno filmu , valjda zbog para i slave / a sto se tice Zlatka pitaj ga , ja jos uvijek vjerujem da je on bosanski patriota .Ni ja ne vidim nista na horizontu , ali da su nasa sansa mladi koji zive vani i vladaju jezicima i kompjuterima to je sigurno .Neka zivi slobodnoo i casno BOSNA I HERCEGOVINA !!!! Smrt fasizmu

gavrilo

Post by gavrilo » 30/05/2006 04:03

jebo ih vise i hare i milo i ado i cava i suljo i miro i pi... materina vise. neka se gone svi u 3 pm.

... ili neka usvajaju vec nesto ili neka se gone u (vec navedeno mjesto) :x pa neka nastane anarhija. gore ne moze biti

mostarac

Post by mostarac » 30/05/2006 07:44

Vodenjak wrote:Da ne bude zabune i bespotrebnog nagadjanja, da se ja odmah "legitimisem": glasao sam na svim izborima i bez dvoumljenja bio za SDP!

Ako i do cijeg misljenja ovde drzim onda si ti. Ma moze ti se odgovoriti lako na ono pitanje. SDP jeste parlamentarna politicka partija i u ovakvoj konstelaciji snaga pokazalo se da je mogla biti odlucujuca. Kao i kad je pobjedio na izborima 2002. godine stavio je BiH ispred partije i tu nema nista sporno. Da, sjeo je sa onima koji su sve ovo zakuhali, ali isto tako svjestan da bez njih jos dugo vremena nece postojati te 2/3 potrebne da se taj ustav konacno jednom pomakne sa mrtve tacke i da se konacno napravi funkcionalnija drzava. Mogao je SDP ostati po strani i kritikovati onako iz daleka jer to je uvijek najlakse ali ustav je nesto najbitnije u BiH u ovom trenutku jer direktno u ogromnom procentu utiche na kompletnu finansijsku situaciju drzave kao institucije i svih njenih gradjana, kao sto utiche i na osnovne elemente drzavnosti ove zemlje, koji istina ni novim ustavnim amandmanima nisu postali sjajni, ali su postali bolji. Zato je SDP usao u svu tu pirchu, jer je svjestan i da sutra pobjedimo nikad nece imati 2/3, ili nece bar jos 10-15 godina, potrebne da se ustav promjeni a ova zemlja nema toliko vremena za cekanje. Svjesni te situacije, bolje je da su usli u sve to, nego da su pustili ovima da sami raspravljaju o tome gdje pripada koji bunar. Kao sto je ulaskom u vlast 2001. godine SDP svjesno usao u svoju agoniju a u korist BiH, tako se i sada desilo. SDP je jednostavno partija ljudi koji vole ovu zemlji i neka se niko ne boji da ce SDP koalirati sa ovom troglavom fasistickom bagrom i njihovim privjescima. To se nece desiti sigurno.

pisko

Post by pisko » 30/05/2006 08:18

Evo malo pojašnjenja za /pola_cilo/…
Ovo o grotesknim strankama sam si rastabirio u tekstu iza(haman kasno paljenje).To je ono svako sa svakim, jedni idu tamo jedni vamo, skoro sve stranke su bile na vlasti ili u vlasti svo ovo vrijeme i opet isto, i generalno kod nas je stranački kupleraj a ne sistem.
To što si stranački to je tvoj problem, a za mene ako Alija, Zlatko, Haris itd.
uprskaju nešto ja jednostavno kažem – ‘vidi šupčine’.Samo u pitanju je politika, kurva, i nikog od njih ne etiketiram za sva vremena.
Šta to nije jasno oko profitera ?
Onaj ko je bio tu u ratu i kako-tako stao uz narod i zemlju, nije izdavao a uz to gledao da što više ilegalno jami, to je naša mraka i bolja je od svih ostalih.
Moram ipak primjetiti momče da si se malo previše zapjenio jer u vezu s profiterima dovodiš Sontagovcu, a potom nešto brljaviš Srbi, Hrvati, pobjeglice, logoraši…
Žao mi je što si uložio toliko napora da dešifruješ jednu rečenicu, ali ako si već sklon analizi trebao si gornji dio teksta pročitati deset puta.
Vidiš jarane, ako se izjasnim kao borac onda me nema u krugu latićevaca i drugih jebača i ne bavim se time ko je i kako pobjegao i zašto ga nije bilo da se bori – to jarane ostavljam tebi…

Goa

Post by Goa » 30/05/2006 09:04

meni je ovo sasvim jasno.

Vi kao da neznate sta je bilo pola godine prije opstih izbora u 2002. godini.

Isto sranje. RS hoce jedno a nacionalisti iz F BiH hoce drugo. Neznam kad ce te vise shvatiti da je ovo sve jedna te ista igra koja se igra svaki put pred izbore.

Jer sta ce pricati SBIH i SDA na predizbornim skupovima u bosnjackim selima, da je u RS sve normalno.

Ja sam bio na bar 10 takvih preizbornih skupova u malim mjestima i savrseno mi je jasno zbog cega je danas ova frka u vezi referenduma.

zapitajte se simpatizeri SDA i SBIH, da li ste ikad na svojim predizbornih skupova culi, osim toga kako ce se vasi lideri boriti protiv snaga koje su 'protiv' demokratske i ine BiH.

I vi se lozite na to isto ko sto se lozite na piramidu i slicna sranja.

I onda, kad se jedno pola godine nakon izbora, prestane pricati o svemu ovome i kad svi pocnu pricati o Evropskoj BiH, pitat ce te se sto vas na granici tretiraju ko stoku.

ja glasam za SDP, a VI?

davis.ba

Post by davis.ba » 30/05/2006 09:53

Samo bi usvajanje ustava u državnom parlamentu omogućilo Dodiku i kompaniji da raspišu referendum i otcijepe se.

Na osnovu kojeg dijela teksta amandmana on ovo zaključuje? Napiše čovjek cijeli tekst a ne dokaže ništa, već sve rekla-kazala.

Budući da se vlasti nisu ništa mogle dogovoriti oko ustavnih promjena na poziv međunaordne zajednice i SDP i druge stranke su ušle da pregovaraju kako bi se proširile mogućnosti za dobivanje 2/3 glasova.

Post Reply