Ko moze predavati na postdiplomskom studiju?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
dajla

Ko moze predavati na postdiplomskom studiju?

Post by dajla » 17/05/2007 13:48

Da li na postdiplomskom studiju mogu predavati predavaci koji nemaju zvanje "redovni profesor" (znaci docenti, magistri i sl.), i da li uopste mogu predavati ljudi koji nemaju nikakvo nastavno zvanje...!? !Tipa ljudi iz struke, koji su cak i penzionisani...
Ja sam mislila da to ne moze ali izgleda da je kod nas sve moguce?

Vasa iskustva, misljenja....?

ASEAN

Post by ASEAN » 17/05/2007 13:59

Predavanja moze drzati svaka osoba bez obzira na strucno ili naucno zvanje ako ima veliko iskustvo u oblasti kojom se bavi a ta oblast ima veze sa postdiplomskim studijem. To vam se radi i u SAD gdje se, naprimjer, na temama o terorizmu ili medjunarodnim odnosima pozovu diplomate ili sluzbenici sigurnosnih agencija da odrze predavanje studentima. Medjutim, sto se tice osoba bez zvanja, minimalno docenta, oni ne mogu ispitivati studente na postdiplomskom studiju.

pljuskavice

Post by pljuskavice » 17/05/2007 17:00

Slažem se da na postdiplomskim studijama pojedine seminare mogu predavati stručnjaci koji nemaju nastavno zvanje, ali u struci i praksi su stekli kredibilitet.

U nekim slučajevima takvi su čak i bolji predavači od nastavnog osoblja, a ono o čemu govore korisnije od teorije.

dajla

Post by dajla » 17/05/2007 19:31

pljuskavice wrote:Slažem se da na postdiplomskim studijama pojedine seminare mogu predavati stručnjaci koji nemaju nastavno zvanje, ali u struci i praksi su stekli kredibilitet.

U nekim slučajevima takvi su čak i bolji predavači od nastavnog osoblja, a ono o čemu govore korisnije od teorije.

Da, slazem se da trebaju drzati pojedine seminare i da je to jako korisno. Ali da 1 strucnjak (nekada je ta strucnost upitna!) sam "iznese" citav program, bez nekih drugih predavaca....
To vec ne izgleda dobro...

vedrand

Post by vedrand » 17/05/2007 20:16

Moze kao sto je ASEAN objasnio - Joschka Fischer, bivsi njemacki ministar vanjskih poslova sada predaje na vise americkih univerziteta a nema ni fakultet zavrsen tststs :)

sabanss

Post by sabanss » 18/05/2007 08:51

Pa ne znam da jedan covjek iznosi program sam na bilo koje ozbiljnijem fakultetu. Obicno neko od profesionalnog nastavnog osoblja napravi seriju predavanja sa ljudima iz struke.

encian

Post by encian » 18/05/2007 09:02

samo na etf-u studenti mogu drzati predavanje postdiplomcima :lol:

pozovu ih da im izloze svoj diplomski rad. covjece.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 18/05/2007 09:32

encian wrote:samo na etf-u studenti mogu drzati predavanje postdiplomcima :lol:

pozovu ih da im izloze svoj diplomski rad. covjece.

to nije pravilo ;), nego pojedini profesori dovedu svoje studente koji su radili rad na temu datog predavanja...

a koliko ja znam, po nasem zakonu, na dodiplomskom ti ocjenu moze potpisati minimalno docent. sto znaci da bi on trebao i da odrzi predavanja i ispite. zaobilazenje toga je da nastavu drzi jedna osoba, a potpisuje druga (sto je nekad opravdano, a nekada nije)

Boom964

Post by Boom964 » 18/05/2007 11:35

U principu na postdiplomskom studiju predavanja uglavnom drze i ljudi iz prakse ali kao predavaci-gosti, profesora (nosioca predmeta)...eh sad problem 8-) ....kod nas ne postoji pravilo da post diplomske studije mogu predavati samo profesori (moraju imati doktorat da budu nosioci predmeta koji predaju) koji uz papir , doktorata imaju i iskustvo u praksi , nego uglavnom predaju oni isti profesori koji predaju i na regularnom fakultetu, sto je van pameti...Naime post diplomski je usavrsavanje a kod nas je to tesko jer imamo profesore koji uglavnom pojma nemaju kako to sto oni iz knjige predaju izgleda u praksi.....Van nase dtzave (USA i Evrope, vecina zemalja), ima zakon koji kaze da s na postdiplomskom studiji mogu profesori biti samo oni koji uz doktorat imaju i odredjen broj godina provedenog u praksi, naravno u oblasti koju predaju....ali dok to kad nas dodje................................... :D

Dezze

Post by Dezze » 18/05/2007 22:57

Na postdiplomskim studijima doktori nauka su nosioci predmeta. A uvijek mogu pozvati ljude iz struke da odrze predavanje - tzv. gostujući predavaci.

A ispitivanje i ocjenjivanje vrsi nosilac predmeta - zvanicni predavac.

Ne znam sta tu nije jasno?
:?

P.S. Gore je neko spomenuo da na ETF-u dipl. ing. predstavljaju svoje diplomske radove postdiplomcima. Ja mislim da tu nema nista lose. Ako je dobar rad mislim da je to onda za pohvalu.

mala-i

Post by mala-i » 20/05/2007 21:59

Dezze wrote:Na postdiplomskim studijima doktori nauka su nosioci predmeta. A uvijek mogu pozvati ljude iz struke da odrze predavanje - tzv. gostujući predavaci.

A ispitivanje i ocjenjivanje vrsi nosilac predmeta - zvanicni predavac.

Ne znam sta tu nije jasno?
:?

P.S. Gore je neko spomenuo da na ETF-u dipl. ing. predstavljaju svoje diplomske radove postdiplomcima. Ja mislim da tu nema nista lose. Ako je dobar rad mislim da je to onda za pohvalu.

gore boldirano stoji ako se radi o naučnim/znanstvenim studijima. ako se radi o specijalističkim/stručnim postdiplomskim, dovoljno je biti magistar da bi bio nosilac predmeta.

Post Reply