Ko je podvalio crvenkapici

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

svojnasvom

Ko je podvalio crvenkapici

Post by svojnasvom » 04/01/2012 23:42

Sa imenom Allaha Milostivog Samilosnog.

Evo da pokušam uozbiljiti jedan post, ali ne tako što ću elaborirati određenu temu, nego tako što ću postaviti neke temeljne naznake svojih razmišljanja ( samo onih trenutno prisutnih ), a volio bih da ozbiljni forumaši, islamske provijencije i islamskog načina razmišljanja, ali i oni drugi kažu poneku ozbiljnu od sebe.

Gledam vijesti na federalnoj i po ko zna koji put se spominje problem nekih 3000 vehabijskih terorista. Novinarka dosljedno kaže vehabijskih, nekad kažu: "vehabija" itd. E sad zar nije malo pregrubo i nedemokratski jednu vjersku skupinu dovoditi u ravan sa terorizmom, ako ta ista skupina nastoji da se "opere" od tih ekstrema. Ja sam svjestan isključivosti selefizma ili vehabizma i da se na njega lahko kači terorizam. O tome mi niko ne treba pričati. U vlastitoj familiji imam nekih slućajeva koji sa mnom ne komuniciraju godinama ili koji me se tek tako svako dvije godine sijete od "prezaposlenosti". A prijatelje koje poznajem "kao da ne poznam" - da parafraziram Štulića. Dobio sam dijete prije 7 mjeseci i još mi nije mubareklejsano. Znam i "neke druge" koji priko noći zaborave na tebe ko insana ( nisu u pitanju Iraneri kako Burić voli reći), ako se drzneš primjetiti nedostatke.

Da se vratimo drskosti. Ako se ljudima govori o vehabizmu, onda im treba naglasiti da naša zemlja sa tom Vehabijskom otadžbinom ima fine odnose i da i dan danas Sarajevom šeta tramvaj na kojem piše "poklon kraljevine Saudijeske Arabije" ili slićno.
Naša dvojica muftija su dosta vehabijskih knjižica u ratu preveli, a ja sam hazor ako tih knjižica na netu nema ovdje ih u pdf formatu staviti.

Nazove me novinar i pita me o vehabijama, a ja mu kažem najjobjektivnije što insan može reći, a on me "turi" u kontekst kakav sa samo njemu sviđa i sutra ti pola čaršije ( od ljudi koji te znaju ) selam ne naziva. Ne primjete ljudi "ko u frci".

S druge strane naša muslimanska javnost se boji kazati činjenice onakvim kakve one jesu. Zaobiću male duše i spomenut ću samo Bakira Izetbegovića kojeg nako držim "babinom" dušom.
Veli Bakir nedavno kako treba vidjeti gdje taj "Čip" ne funkcioniše. Dragi Bakire da si ti i SDA kadri otkriti gdje taj ČIP ne funkcioniše ovo ne bi bio globalni problem. Alispahić prosipa priću kako su se vehabije socijalizovale zahvaljujući radu islamske zajednice koja ih je vratila u svoje okrilje. E moj Alispahiću, gdje si bio u danima kad je Tarik Lazović iz Avaza galabiju i turban po Sarajevu noso'.
Islamska Zajednica se prilagodila vehabijama, jer je svijesna da ne možeš lomiti granu na kojoj sjediš.

S treće strane postoje neki nemuslimanski likovi "opsje'nuti" vehabijama, a da ni sami ne znaju zašto. Mene nisu nigdje ugrozili, možda me vrijeđaju kada se ne selame. ALi me vrijeđa i čovjek koji se sa djevojkom ljubi u parku a onda vidi mene kako idem sa pokrivenom ženom i dogura je sve do meni pred "zabacaj oka". "I eto ja sve pjenim" .

Što nije stvar ideologije, principa, nego lošeg kućnog odgoja. ovoj neoženjenoj djeci ( u podmaklim godina, iz mnogo boljeg matrijalne perspektive nego što je moja ) niko nije rekao da provokacija nije isto što i sloboda. Iako ja duboko vjerujem da "ti parovi " dolaze iz kuća u kojima svega ima ( nema ) samo nema kućnog odgoja.

Kroz medije se protura kako su vehabije uglavnom finansirane od "nekih trečih strana" , međutim da li su i naši mediji nečiji poltroni. Došo ti ja iz Jordana i ugostili me na Visockoj kablovskoj nešta oko vehabizma. Na kraju nekakvog intervjua veli meni moj komšija žurnalist Midho iz Srhinja: Ali mi nekako Islamsku zajednicu i Reisa zaobilaziš za razliku od ovog tvog." A ja ga vas zbunjen gledam i ne kontam u sebi: "Kakve sad to veze ima".

Uceci kod svog vrijednog ucitelja na bliskom istoku da mu ime ne spominjem, jedne prilike smo se zapricali o novinarima gdje on govorio kako su to ljudi "nesorte" bez rahmeta, dođu po svoje i odoše dalje. Ja mu rekoh: Šaykh znaš li na koga mene novinari podsjecaju? Rece: Na koga? Rekoh: Na zabludjele pjesnike predislamskog vremena o kojima Kur'an govori.

"A zavedeni slijede pjesnike. Zar ne znaš da oni svakom dolinom blude i da govore ono što ne rade." Sura Šu'ara 224'226 ajeta. Velim: Pjesnici su bili kod predislamskih arapa medij. Putem pjesme se neko što bi reko Šojić "oblaćivo"- blatio ili hvalio, a putem pjesme se i propaganda svake vrste proturala.
Veli: Sadaqta ya Shaykh A....Pravo zboriš Šaykh A.....
Et meni zafalilo šejhovanja, dosadilo mu biti izdajnik, BIVŠI, multietnicar i sve drugo... :D
Last edited by svojnasvom on 05/01/2012 19:29, edited 4 times in total.

fatamorgana

Re: Ko je podvalio crvenkapici

Post by fatamorgana » 04/01/2012 23:53

Ko je podvalio crvnekapici ne znam ali se zna ko je 1920 i neke dizao eksplozivom u zrak grobove ashaba u Meki i Medini ....

bijela

Post by bijela » 04/01/2012 23:55

svojnasvom wrote:
"A zavedeni slijede pjesnike. Zar ne znaš da oni svakom dolinom blude i da govore ono što ne rade." Sura Šu'ara 224'226 ajeta. Velim: Pjesnici su bili kod predislamskih arapa medij. Putem pjesme se neko što bi reko Šojić "oblaćivo"- blatio ili hvalio, a putem pjesme se i propaganda svake vrste proturala.
dobra paralela

fatamorgana

Post by fatamorgana » 05/01/2012 00:02

"The Saudis have spent at least $87 billion propagating Wahhabism abroad during the past two decades, and the scale of financing is believed to have increased in the past two years" - Wikipedia

fatamorgana

Post by fatamorgana » 05/01/2012 00:08

"In 1801 and 1802, the Saudi Wahhabis under Abdul Aziz ibn Muhammad ibn Saud attacked and captured the holy muslim cities of Karbala and Najaf in Iraq, massacred parts of the muslim population and destroyed the tombs of Husayn ibn Ali, the grandson of Muhammad, and son of Ali (Ali bin Abu Talib), the son-in-law of Muhammad. (see: Saudi sponsorship mentioned previously) In 1803 and 1804 the Saudis captured Makkah and Medina and destroyed historical monuments and various holy Muslim sites and shrines, such as the shrine built over the tomb of Fatimah, the daughter of Muhammad, and even intended to destroy the grave of Muhammad himself as idolatrous. In 1998 the Saudis bulldozed and poured gasoline over the grave of Aminah bint Wahb, the mother of Prophet Muhammad, causing resentment throughout the Muslim world". - Wikipedia

fatamorgana

Post by fatamorgana » 05/01/2012 00:10

"Its largess funded an estimated "90% of the expenses of the entire faith", throughout the Muslim world, according to journalist Dawood al-Shirian.[49] The funds supported children's madrasas, high-level scholarship, mosque construction ("more than 1500 mosques were built from Saudi public funds over the last 50 years") were paid for.[50]) and operation and many other activities.[51] It rewarded journalists and academics, who followed it and built satellite campuses around Egypt for Al Azhar, the oldest and most influential Islamic university.[52]
This financial power has done much to overwhelm less strict local interpretations of Islam, according to observers like Dawood al-Shirian and Lee Kuan Yew,[49] and has caused the Saudi interpretation to be perceived as the correct interpretation in many Muslims' minds.[53]
The Saudis have spent at least $87 billion propagating Wahhabism abroad during the past two decades, and the scale of financing is believed to have increased in the past two years. The bulk of this funding goes towards the construction and operating expenses of mosques, madrasas, and other religious institutions that preach Wahhabism. It also supports imam training; mass media and publishing outlets; distribution of textbooks and other literature; and endowments to universities (in exchange for influence over the appointment of Islamic scholars). Some of the hundreds of thousands of non-Saudis who live in Saudi Arabia and the Persian Gulf have been influenced by Wahhabism and preach Wahhabism in their home country upon their return. Agencies controlled by the Kingdom's Ministry of Islamic Affairs, Endowments, Da'wah and Guidance are responsible for outreach to non-Muslim residents and are converting hundreds of non-Muslims into Islam every year.

Wikipedia

fatamorgana

Post by fatamorgana » 05/01/2012 00:11

Poslije ovoga bi se moglo zapravo upitati: Ko je podvalio nama ili još bolje ko nas je prodao za petrodolare?

fatamorgana

Post by fatamorgana » 05/01/2012 00:15

"
The Wahhabi teachings disapprove of veneration of the historical sites associated with early Islam, on the grounds that only God should be worshipped and that veneration of sites associated with mortals leads to idolatry.[44] Many buildings associated with early Islam, including mazaar, mausoleums and other artifacts have been destroyed in Saudi Arabia by Wahhabis from early 19th century through the present day.[45][46] This practice has proved controversial and has received considerable criticism from Sunni and Shia Muslims and in the non-Muslim world. - Wikipedia

sinuhe

Post by sinuhe » 05/01/2012 00:21

Vehabije ce vjerovatno preuzeti IZ cim dodje do smjene generacije.
To bi trebalo svima biti jasno a ono sto me zanima kako bi ateisti trebali na to reagovati obzirom da se oni nece zadovoljiti samo preuzimanjem IZ. Mozda bi vec sada trebalo poceti sa prekidom svakih odnosa sa Saudijskom Arabijom.

despina

Post by despina » 05/01/2012 10:22

sinuhe wrote:Vehabije ce vjerovatno preuzeti IZ cim dodje do smjene generacije.
To bi trebalo svima biti jasno a ono sto me zanima kako bi ateisti trebali na to reagovati obzirom da se oni nece zadovoljiti samo preuzimanjem IZ. Mozda bi vec sada trebalo poceti sa prekidom svakih odnosa sa Saudijskom Arabijom.

kakve veza sada imaju ateisti sa islamskom zajednicom? zar treba ateista spašavati islamsku zajednicu od vehabija?
ne kontam šta hoćeš da kažeš :?

svojnasvom

Post by svojnasvom » 05/01/2012 14:19

Evo još malo razmišljanja koja se onako indirektno ili direktno vežu za ovu tematiku. Kada insan govori ili razmišlja o gore spomenutoj problematici, ne može a da ne uvidi koliko je ovo naše društvo "duhovno" podijeljeno. Mislim prije svega na duhovnu podijeljenost onoga što se zove "bošnjak". Ja iskreno osjećam da se ljudi međusobno ne vole i da ono malo kurtoazije što međusobno prosipaju jedni drugima prosipaju je iz čiste nužde "opstanka."
Fin si, pametan i kompetentan samo dok vansjki uvažavaš prešutno dogovorena pravila. Koja se nikada nisu ni jednim iskazanim slovom definisala.
Uzet ću za primjer našu Islamsku zajednicu. Dosta mladih ljudi sa teološkim obrazovanjem i poznavanjem stranih jezika ( engleskog ili arapskog ) zjapi bez posla. Dok se dobar broj hodža uhljebio i svira neku politiku koju ti osjećaš kako se sa vrha spušta dole, ali je nikada ne možeš materijalno dokazati. Uzeću primjera radi Jordan. Iako je ova Zemlja kraljevina i po mnogo ćemu kaska za standardima slobode na "cafirskom" zapadu, poznavao sam masu privatnih ali Bogami i državnih džamija gdje bi se imam oteo i kritikovao vlast "racionalnom" retorikom, e da bi sutra zaglavio kod obavještajnih službi da trodnevenom razgovoru. Nama se pak "tortura" prodaje u ime jedinstva.
Ja stvarno ne znam, ali mnoge naše efendije ili ne umiju bolje ili ne smiju. Ja sam sa 19. godina držao hutbe publici od 300 stotine ljudi i više iz glave. Imamio sam arapima čiji je jezik za mene strani, te iako je tu bilo svega, to je licilo na nešta. Danas slušam efendija cijelu hutbu posvetio Hidžami ( to je ono puštanje krvi za koje mnogi uceni muslimani sa pravom kažu da je rijec tek o jednom nacinu lijecenja u vrijeme Poslanika s.a.v.a. ). Poslije rata su vehabije kritikovale islamsku zajednicu kako su im hutbe sastavljene od deftera ( napisanih predavanja ) koje oni tako lijeno iz godine u godinu samo prevrcu svake godine nekim povodom koji se uklapa u datum. Kad insan pogleda šta je knjiga iza nas prevedeno u posljednjih 15-tak godina, rekao bi da je to vrijeme jako daleko iza nas, ali nije, hutbe su sve gore i gore.
Ja ne mogu da shvatim efendiju 30-godišnjaka koji drži "seljanima" hutbu i u toj hutbi ga je toliko strah da procijedi makar i jednu svoju misao, nego cita bogzna cije hutbe po 30 minuta.
Zar nije bolje da hutba bude 5 minuta, ali da se sadržajno kaže ono što imam u tom trenutku misli, to potkrijemo ajetom i hadisom, unese dio emocija u to i klanja. Poslanik s.a.v.a. je rekao: Od znakova necije ucenosti je i kratkoca hutbe, a dužina namaza." Kod nas hutbe traju i po 50 minuta, a namaz se klanja za dvije.
Ima efendija koji žele biti originalni, ali im rijeci ne prate dijela. Ne znam zašto ali se onako "caršijska " raja upravo se "loži" na ovakve. Jedan ima statut imama i radi taj posao najmanje 25 godina, ali skoro da nema hutbe gdje on kad citira ajet na arapskom ne izvrne mu znacenje. Mogu shvatiti tremu, ali ovaj nema treme, mogu shvatiti zabunu, ali je rijec o ajetima jako poznatim, zatim minimum arapskog trebao bi mu biti vodić da je pogriješio, da ono što citira ili odustane ili uopće ne navodi, ali jok. Namaz smalti dok si keks reko. Vehabije su ga izbjegavale a dans su njegova glavna publika.
E sad ovi i ovakvi su ljubomorni na mlade ljude koji se obrazuju i traže svoje mjesto u Islamskoj zajednici, stoga njima ova prića o vehabijama jako godi. Oni su tu da zaštite javnost od vehabija. Neki mediji su svjesni njihove nesposobnosti, ne kompetencija, ne znanja ili u najmanju ruku ne spremnosti na žrtve i znaju da će ove i ovakve hodže biti i ostati najveća prepreka između Allaha i ljudi. Stoga ni jedni ni drugi ne vole plaho detaljisati o tome ko su vehabije. Te će se puku prodati da su i šije i sufije i Bugari i sve drugo vehabije.
Nije mi cilj da efendije blatim, nešto svoje promovišem, ali spomenut ću jednu islamsku mudrost ili uzrečicu ( stihovi ) koja bi trebala da bude na umu svakom islamskom radniku,a tiće se vjerskog znanja: "velev enne ehlul ilmi sanuhu le sanethum velev azzamuhu le azzamethum./" A da ga ( znanje vjersko ) oni koji nose čuvaju, čuvalo bi i ono njih. A da je u njihovim dušama veliko, učinilo bi ih velikim.
Koliko god se ne složio sa šitima, kao sunnit, tu i tamo oko nekih pojedinosti. Uvijek ću ostati fasciniran njihovim merdžijama ( vrhovnim vjerskim autoritetima ) koji uživaju toliko povjerenje u narodu zbog svog astetksog života.
Naš "reis" je 93. po svjedocenju vehabija u ratu pušio marlboro, dosta ljudi nisu imali ni za hljeba. Znam da je u kući bio samo jedan hljeb a na dan bi desetine ljudi "koji drže do sebe" ( a ko ne drži do sebe ) znalo pokucati i makar krišku hljeba zatražiti. Nemam ništa protiv hz. Reisa, jer iako je imo možda džunaha, saprala mu ih je federalna i drugi mediji. Njih osim što poneki bilder tu i tamo iza coška nasikira, niko drugi ne dira. Očito imaju jake mentore iza sebe.
ve sallallahu ala sejjidina Muhammed ve ala alihi ve sellem

sinuhe

Post by sinuhe » 05/01/2012 16:22

despina wrote:
sinuhe wrote:Vehabije ce vjerovatno preuzeti IZ cim dodje do smjene generacije.

kakve veza sada imaju ateisti sa islamskom zajednicom? zar treba ateista spašavati islamsku zajednicu od vehabija?
ne kontam šta hoćeš da kažeš :?
Ne kontas da se vehabije nece zadovoljiti samo preuzimanjem IZ? Vidjeces kako ce im apetit porasti :D

nihil_

Post by nihil_ » 05/01/2012 16:27

Cuj ako se neko ponasa kao terorista ne vidim razloga zasto bi ga se drugacije gledalo. Stvari treba nazvati pravi imenom.

A uvijek mi je smijesno kad se vehabije pozivaju na demokratiju i ljudska prava kad god su "ugrozeni".

To je jedna gomila vukova u ovcijoj kozi.

svojnasvom

Post by svojnasvom » 05/01/2012 17:21

Moglo bi se ovdje još dosta paralela podvuci, ali imam želju još samo jednu.

Već odavno sam na stajalištu da:

Knjiga, violina, balet, pozorište, pa čak i western stripovi jeste jednako potencijlno fin vjernik, musliman.

A da huliganstvo na utakmicama, čaršija, rekla kazala, jeste jednako potencijalni "terorist."

Prije par godina dok sam šetao bašćaršijom, vjerovatno da mi ostavi osjećaj kako sam omražen, neki bradonja ( made in Beč ) šetajući sa nekim glatko izbrijanim momkom, pogledao me nako mrko preko oka, da bi obrijani dodao:
"JA' Džubreta". Ne uvažavajući ne samo moje osjećaje nego i osjećaje moje supruge pokrivene mahramom kakva bi mogla i u "fahdiji" proči i mojih troje djece pored mene.

E sad "ko je podvalio crvenkapici" ne znam, ovaj decko je u tridesetim ili kasnim dvadesetim. Nije baš ni toliki naivćina. Treba li da razumijem iz ovog da me neko tapše po ramenima odzgo, a zadaje mi udarce odozdo ili da ima dosta obrijanih vehabija, jako potencijalnih terorista.
Ništa ne isključejem. Ljudi su danas prefrgani i skloni svemu. Te se ne bih čudio vidjeti ateistu u prvom saffu odmah iza efendije spremnog da uskoći u mihrab i nastavi predvoditi namaz, ako hodža slućajno izgubi abdest, a ne bih se čudio ni vehabiju vidjet u pozorištu i to u prvom redu kako prati sa suprugom neku antičku predstavu.

Šta reći...
"Medet ya hu"

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 05/01/2012 17:31

svojnasvom wrote: Nazove me novinar i pita me o vehabijama, a ja mu kažem najjobjektivnije što insan može reći, a on me "turi" u kontekst kakav sa samo njemu sviđa i sutra ti pola čaršije ( od ljudi koji te znaju ) selam ne naziva. Ne primjete ljudi "ko u frci".

Došo ti ja iz Jordana i ugostili me na Visockoj kablovskoj nešta oko vehabizma. Na kraju nekakvog intervjua veli meni moj komšija žurnalist Midho iz Srhinja: Ali mi nekako Islamsku zajednicu i Reisa zaobilaziš za razliku od ovog tvog." A ja ga vas zbunjen gledam i ne kontam u sebi: "Kakve sad to veze ima".
[/b]
haman ti neki insan sa televizije :D

nihil_

Post by nihil_ » 05/01/2012 17:54

svojnasvom wrote:Moglo bi se ovdje još dosta paralela podvuci, ali imam želju još samo jednu.

Knjiga, violina, balet, pozorište, pa čak i western stripovi jeste jednako potencijlno fin vjernik, musliman.

A da huliganstvo na utakmicama, čaršija, rekla kazala, jeste jednako potencijalni "terorist."

Prije par godina dok sam šetao bašćaršijom, vjerovatno da mi ostavi osjećaj kako sam omražen, neki bradonja ( made in Beč ) šetajući sa nekim glatko izbrijanim momkom, pogledao me nako mrko preko oka, da bi obrijani dodao:
"JA' Džubreta". Ne uvažavajući ne samo moje osjećaje nego i osjećaje moje supruge pokrivene mahramom kakva bi mogla i u "fahdiji" proči i mojih troje djece pored mene.

E sad "ko je podvalio crvenkapici" ne znam, ovaj decko je u tridesetim ili kasnim dvadesetim. Nije baš ni toliki naivćina. Treba li da razumijem iz ovog da me neko tapše po ramenima odzgo, a zadaje mi udarce odozdo ili da ima dosta obrijanih vehabija, jako potencijalnih terorista.
Ništa ne isključejem. Ljudi su danas prefrgani i skloni svemu. Te se ne bih čudio vidjeti ateistu u prvom saffu odmah iza efendije spremnog da uskoći u mihrab i nastavi predvoditi namaz, ako hodža slućajno izgubi abdest, a ne bih se čudio ni vehabiju vidjet u pozorištu i to u prvom redu kako prati sa suprugom neku antičku predstavu.

Šta reći...
"Medet ya hu"
:-) :-) :D

svojnasvom

Post by svojnasvom » 05/01/2012 19:30

slobodni armirach wrote:
svojnasvom wrote: Nazove me novinar i pita me o vehabijama, a ja mu kažem najjobjektivnije što insan može reći, a on me "turi" u kontekst kakav sa samo njemu sviđa i sutra ti pola čaršije ( od ljudi koji te znaju ) selam ne naziva. Ne primjete ljudi "ko u frci".

Došo ti ja iz Jordana i ugostili me na Visockoj kablovskoj nešta oko vehabizma. Na kraju nekakvog intervjua veli meni moj komšija žurnalist Midho iz Srhinja: Ali mi nekako Islamsku zajednicu i Reisa zaobilaziš za razliku od ovog tvog." A ja ga vas zbunjen gledam i ne kontam u sebi: "Kakve sad to veze ima".
[/b]
haman ti neki insan sa televizije :D
Pitaj moderatora on sve znade.

bijela

Post by bijela » 05/01/2012 19:40

@sns - kakvi su suštinski odnosi između saudi uleme i saudi vlasti?

postoji li antagonizam ako uzmemo u obzir saradnju vlasti sa amerikom, prozapadni life style, pitanje palestine -
a sa druge strane selefijsku orjentaciju uleme?

u kojoj mjeri je zvanična saudi ulema selefijska (u smislu u kojem mi u našem kontekstu razumijevamo to učenje) kad je riječ o vanjskim, međunarodnim, odnosima KSA?

svojnasvom

Post by svojnasvom » 05/01/2012 20:29

bijela wrote:@sns - kakvi su suštinski odnosi između saudi uleme i saudi vlasti?

postoji li antagonizam ako uzmemo u obzir saradnju vlasti sa amerikom, prozapadni life style, pitanje palestine -

u kojoj mjeri je zvanična saudi ulema selefijska (u smislu u kojem mi u našem kontekstu razumijevamo to učenje) kad je riječ o vanjskim, međunarodnim, odnosima KSA?
Hvala bijela na podršci, cime ovu debatu i trud dižeš iznad licnih sukobljavanja. Ipak uložio sam truda u napisano, tako da mi oko ne veseli vidjeti neke komentare.
za njih imam samo dovu
Allahume dribi zalimine bi zalimin wa ahkridžna min bejnihim salimin.
U nadi da ću ih jednog dana orošenih ociju iz daljine posmatrati uceci Božje rijeci:
Nedževte minel kavmi zzalimin.
To je naša bosanska stvarnost, to smo mi.
Last edited by svojnasvom on 05/01/2012 20:35, edited 1 time in total.

nihil_

Post by nihil_ » 05/01/2012 20:31

svojnasvom wrote:
bijela wrote:@sns - kakvi su suštinski odnosi između saudi uleme i saudi vlasti?

Hvala bijela na podršci, cime ovu debatu i trud dižeš iznad licnih sukobljavanja. Ipak uložio sam truda u napisano, tako da mi oko ne veseli vidjeti neke komentare.
za njih imam samo dovu
Allahume dribi zalimine bi zalimin wa ahkridžna min bejnihim salimin.
U nadi da ću jednog dana ih iz daljine posmatrati uceci Božje rijeci:
Nedževte minel kavmi zzalimin.
To je naša bosanska stvarnost, to smo mi.
Izvini prijatelju ali ignorisanje sasvim validnih opaski ovu tvoju diskusiju nece nigdje odvesti. Ne mozes ocekivati da cujes samo ono sto se tebi svidja.

svojnasvom

Post by svojnasvom » 05/01/2012 20:39

Izvini prijatelju, ali ti se obracunaji sa suprotstavljenim ideologijama koje tekst tretira, a ne sa autorovim iskustvom.

Platformas

Post by Platformas » 05/01/2012 21:06

„Dođe čovjek digne u Bugojnu policijsku stanicu uzrak, proglase ga muzičarem. Onaj tamo puca po američkoj ambasadi, pričaju da je lud. Niko nije ni lud, niti je muzičar niti je budala. To je opasnost ove zemlje. Pitanje je samo kad će se to desiti. Ne postoji agencija koja može to predvidjeti, pogotovo kad su individualni napadi u pitanju“

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 05/01/2012 22:50

svojnasvom wrote: Pitaj moderatora on sve znade.
sad ga ja pito, frajer ba veze nema ko si :D

Sretno :-D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 06/01/2012 07:39

fatamorgana wrote: - Wikipedia
ja ti validnog izvora, vikipedija na kojoj svako more napisat svasta, al nema veze i to prolazi kad su veh0bije u pitanju :-)

despina

Post by despina » 06/01/2012 09:17

nihil_ wrote:
svojnasvom wrote:Moglo bi se ovdje još dosta paralela podvuci, ali imam želju još samo jednu.

Šta reći...
"Medet ya hu"
:-) :-) :D
"bradonja" koji prodaje islamsku literaturu preko puta begove džamije je iz čista mira mene nazvao šejtanom i počeo pljuvati okolo.... uz to je još nešto proučio....znači i ja sam omražena :run:

Post Reply