ko je gdje ravnopravan i na koji nacin

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
sule_krug

ko je gdje ravnopravan i na koji nacin

Post by sule_krug » 14/10/2006 09:16

Novoizabrani član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović ističe da je Republika Srpska ravnopravan i državotvoran entitet u BiH i da svaki sukob u Predsjedništvu u vezi s tim može štetiti svima. Radmanović je, gostujući na Televiziji RS-a, poručio da Predsjedništvo BiH mora odražavati stanje u BiH, a to je moguće samo ako su ljudi ravnopravni, te da ne vidi razlog da se u ovom tijelu ne radi u skladu sa Ustavom BiH i na principu dogovora.(http://www.radio202.ba/news_det.asp?news_id=17804)

kao prvo RS jeste ravnopranvan ali neznam u cemu i drugo nije drzavotvoran , jer nije drzava i nemoze biti drzava dok se narod BiH ne odluci za isto. i kako on navodi da predsjednistvo treba odrazavati ovo stanje , tj stanje u kojem se bih nalazi ne zbog njegovog naroda vec zbog politike koja se servira narodu, netreba odrazavati nego lijeciti. a sto se tice ravnopravnosti , zelio bih skrenuti paznju na npr. rts u kojem su 99,9 % srbi , u vladi gdje je oko 88,8 posto srba ako ne i vise, u svim institucijama RS-a je 99,9 % srba , pa gdje je tu ravnopravnost.
gdje se nalaze nasi bosnjacki odnosno hrvatski grbovi , ili zastave , gdje su ti ljudi danas posto su svi ravnopravni. stvarno me interesuje kako bi se on ponasao da mu sin kaze da ne zeli biti dio njegove porodice . da li bi ga velicao ili otjerao od sebe.
dokle vise da se ovi politicari djele na one i ove. a dragi moji gradjani BiH zelio bih vam poruciti da se pripazite danas jer se pokusava organizovati drzava RBiH po federalnim jedinicama gdje bi svi koji ne zele BiH kao jednu drzavu imali pravo na referendum i otcjepljenje od maticne drzave.
ja licno ne mrzim nikoga i svakoga gledam kao covjeka i covjek moze biti los ili zao . i to je to
religija nacionalizam i sve ostalo treba da bude licna stvar i da ostaje u kuci ili u vjerskim ustanovama ali nikako u javnom zivotu nasih politicara.. takodje bi napomenuo da se mi nesmijemo oslanjati na medjunarodnu zajednicu jer njih ne interesuje unutrasnji ustroj koliko ih interesuje mir . mir je osnovna tema zasto su ukljuceni u sve procese integrcije i uspostavljanja mira. to im je jedini cilj. njih nije briga kako ce i zasto ce bosan biti sta ce biti ako ce biti mmirna. a danas kako znamo skolstvo nas i dalje uci podjelama i nemozemo , zbog toga , ocekivati nista bolje ni sutra . pisite ljudima za koje ste glasali i reci te im sta zelite a ako se budu pravili kreteni da ce sljedece izbore zavrsiti na ulici.
toliko od mene za sada pa se cujemo ubuduce .

kub lajkan

Re: ko je gdje ravnopravan i na koji nacin

Post by kub lajkan » 14/10/2006 09:54

sule_krug wrote:kao prvo RS jeste ravnopranvan ali neznam u cemu i drugo nije drzavotvoran , jer nije drzava i nemoze biti drzava dok se narod BiH ne odluci za isto.

"Drzavotvoran" ti ne znaci da je to samo za sebe drzava, nego da sacinjava (neku) drzavu...

Vodenjak

Post by Vodenjak » 14/10/2006 10:23

kub lajkan wrote:
sule_krug wrote:kao prvo RS jeste ravnopranvan ali neznam u cemu i drugo nije drzavotvoran , jer nije drzava i nemoze biti drzava dok se narod BiH ne odluci za isto.

"Drzavotvoran" ti ne znaci da je to samo za sebe drzava, nego da sacinjava (neku) drzavu...

Koju drzavu? :shock:

:D

kub lajkan

Post by kub lajkan » 15/10/2006 00:47

Vodenjak wrote:
kub lajkan wrote:

Koju drzavu? :shock:

:D

Bilo koju... :D

sule_krug

Post by sule_krug » 15/10/2006 09:20

po cemu je drzavotvoran
a da bi bio drzavotvoran morao bi biti federalna jedinica
ja znam da postoji RS kao teritorijalna jedinica ali ne i kao federalna , prema tome da bi bio drzavotvoran morao bi biti i federalan , ali to nije .
drugo zahvljujuci medjunarodnoj zajednici kojoj je cilj kao sto sam naveo "mir", tako su postali tako reci drzava odnosno federalna jedinica koja nije jos uvijek federalna jedinica po zakonu , ali po svemu drugom jest. i to je problem koji se pokusava , ne sprijeciti , vec realizovati.
a kad se to desi onda smo ga tek p....sili.

kao primjer zelio bih navesti sjevernu irsku , pa i skotsku kojese zele , kao i vels , da se odvoje od G. Britain ali im ne usjeva jer ovi koji imaju legitimnost u svijetu ne dopustaju isto. sta je proble,m sa palestinoim. nemaju drzavu niti legitimitet koji bi stao iza naroda i preuzeo odgovornost. ista stvar je isa ostalim teritorijalnim jedinicama koje zele nesto slicno ali ne legitimnim putem.
tako i mi trebamo se ponasati prema RS-u kao teritorijalnoj jedinici ali ne i federalnoj . kako ja vec rece oni su po svemu frederalna jedinica osim po legitimnosti. i nebi smjeli dopustiti da postnu legitimni.
sto pokusavaju.

vlado986

Post by vlado986 » 15/10/2006 17:57

Moj je SAN da u BiH svi budu na cijelom prostoru BiH ravnopravni na jednak način. Dakle i Hrvati i Muslimani i Srbi, Romi, Židovi, Finci, Rusi itd.
Tomu treba težiti. Ja gotovo u svakom postu spominjem kako bi trebalo ukinuti RS. S tim sam zaluđen.
A da bi se to počelo ostvarivati, potrebno je prije svega da Hrvati u BiH više surađuju s Bošnjacima. Pogotovo oni iz Hercegovine.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 15/10/2006 18:26

vlado986 wrote:Moj je SAN da u BiH svi budu na cijelom prostoru BiH ravnopravni na jednak način. Dakle i Hrvati i Muslimani i Srbi, Romi, Židovi, Finci, Rusi itd.
Tomu treba težiti. Ja gotovo u svakom postu spominjem kako bi trebalo ukinuti RS. S tim sam zaluđen.
A da bi se to počelo ostvarivati, potrebno je prije svega da Hrvati u BiH više surađuju s Bošnjacima. Pogotovo oni iz Hercegovine.

Sve je na stolu ,samo treba realizovati ono sto je Ustavni Sud BIH usvojio..a to je pravo konstutivnih naroda na ravnopravnost na cijelom teritoriju BIH..sto u prevodu znaci:

a) Nema vjerskih i jednonacionalnih policija.
b) Obiljezja,himna i zastava i imena entiteta trebaju biti sa zastupljenoscu sva tri naroda

i sta ostaje onim koji zagovaraju entitete kao exkluzivna prava pojedinih naroda...ostaje im da svoje srpstvo/hrvatstvo/muslimanstvo upraznjuju u KUD-ima i po mracnim i zadimljenim kafanama i pjesnickim sijelima.

Koprcaju se jos i opstruisu i odugovalace ali ne zadugo...rijesit ce se i pitanje Kosova jednom...doci ce i BIH na tapet Amerike i EU.

JahijaJilic

Post by JahijaJilic » 23/10/2006 18:13

Ppprocitati Ustav BiH, bosansko muslimanske Federacieje i Republike Srpske pa ce mozda biti jasnije

JahijaJilic

Post by JahijaJilic » 23/10/2006 18:14

popravka
Hrvatsko muslimanske Federacieje i Republike Srpske pa ce mozda biti jasnije

Srpska nas cuva u postivanju zakona i drugih pronevjera u ederaciji

BackSeatDriver81

Post by BackSeatDriver81 » 27/10/2006 00:38

@sulekrug

Primijeni to isto na FBiH i dobićeš isto.

sule_krug

Post by sule_krug » 27/10/2006 21:11

BackSeatDriver81 wrote:@sulekrug

pa pogledaj malo bolje pa ces vidjeti da nije tako ali bi trebalo biti bolje , ja nemislim da je federacija bolja od RS-a ali je ravnopravnost koliko toliko veca nego u rs-u. pogledaj ko su i sta su ljudi na radio stanicama , televizijama, u opcinama i tako dalje. ima se tu jos puno toga odraditi da bi mogli reci da je ravnopravnost na zadovoljavajucem nivou, ali u RS-u je mnogo gora situacija za gradjane koji nisu srbi pa i za srbe koji nisu nacionalisti. to se treba rjesavati . to je moja poenta. ja samo zelim gradjansku drzavu koja ce biti pod vladavinom normalnih , i moralnih zakona.

BackSeatDriver81

Post by BackSeatDriver81 » 27/10/2006 21:15

sule_krug wrote:

pa pogledaj malo bolje pa ces vidjeti da nije tako ali bi trebalo biti bolje , ja nemislim da je federacija bolja od RS-a ali je ravnopravnost koliko toliko veca nego u rs-u. pogledaj ko su i sta su ljudi na radio stanicama , televizijama, u opcinama i tako dalje. ima se tu jos puno toga odraditi da bi mogli reci da je ravnopravnost na zadovoljavajucem nivou, ali u RS-u je mnogo gora situacija za gradjane koji nisu srbi pa i za srbe koji nisu nacionalisti. to se treba rjesavati . to je moja poenta. ja samo zelim gradjansku drzavu koja ce biti pod vladavinom normalnih , i moralnih zakona.

Ja ne vidim razliku s obzirom da sam inače iz grada koji se nalazi u FBiH i znam kakvo je stanje. Doduše ne može se generalizovati ni stanje niti u FBiH ali ni u RS-u. Mnogi ovdje na forumu sigurno nikada nisu ni bili u RS. Informišu se najčešće preko (h)avaza ili Senadovog dnevnika i na taj način stvaraju vlastito mišljenje.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 27/10/2006 23:04

sule_krug wrote:

Za ovoliko godina haosa u kojemu ono bosansko zeli, vapi za tim da ispliva, "koliko toliko" nije i ne moze biti dovoljno! :sad:
Samozadovoljstvo, osjecaj da smo "barem malo" bolji, nesposobnost da se otrgnemo od proslosti (sto ne znaci i da je zaboravimo) svakim nas danom samo udaljava od zivota, od buducnosti, od snova o normalnoj zemlji u kojoj bi zeljeli da podizemo svoju djecu...
Zar nije TO bio razlog sto smo i upali u igru koja nam je nametnuta - da gradimo ljepsu i sigurniju buducnost svom potomstvu?
Da li je zaista poredjenje sa onima koji su nas kostali toliko zivota, toliko nesrece, toliko zla nesto sto treba da nas cini mirnijima i pravednijima?
Postoji li iko drugi na ovom svijetu s kim bi mogli da se uporedimo, s kim bi mogli da uporedimo one koji su nas uvukli u lavirint iz kojeg se izlaz i ne nazire?

I inace, zasto nam je potrebno da se poredimo s bilo kime? Da li smo zaista toliko siromasni duhom da nismo u stanju da se sami saberemo i da, kao i oni koji su stali iza pravedne borbe za pravo da zivimo i opstanemo, dignemo glave i krenemo dalje u buducnost nadahnuti nasim dobrim namjerama, nasom iskrenoscu, nasom zeljom da bosanski duh, cije je ime sinonim za ono sto cak i velika Evropa tek pokusava da izgradi, zavlada svuda oko nas?

Zasto, ZASTO nam je tako tesko vjerovati u sebe same bez da gledamo na neke druge, pa bili oni cetnici, ustase, arapi, eskimi ili marsovci...? Zar nismo pokazali i sebi i svijetu da smo vrijedni barem postovanja, ako ne i mnogo vise?

A vrijedni smo mnogo, mnogo vise, samo ne dam nam se nesto... :sad: :sad:

Portir_sa_ruzom

Post by Portir_sa_ruzom » 27/10/2006 23:36

Avalon, mudro zboris, pomalo me cak i rastuzi taj tvoj idealizam!

Fenomen i mentalitet "narodnog veselja dok komsiji krepava krava" predstavlja po mom misljenju konacni poraz ideje o "bosanskom" dok ono etnicko konsolidira normativnu poziciju u nasim identitetima... Sta ces, tak'a nafaka... jednostavno, los vakat za dobre ljude...

Na nama je da nadjemo novi modus za nasu BiH kako bi zadrzali sto vise tog bosanskog, koje kao sto ti to rece vapi da ispliva... format gdje ce etnicko biti potkategorija gradjanskom, ali bice tesko...

Bosanska tolerantnost je na iskusenju, a bez nje nema ni Bosne... Na zalost, najveci ispit je tolerancija upravo prema onima sto ju dovode u iskusenje, etno-nacionalisti svih boja...

Sretno nam svima, kao sto ti rece, vrijedni smo mnogo, mnogo vise, i nadam se da ce nam se dati ubrzo :)

Portir_sa_ruzom

Post by Portir_sa_ruzom » 27/10/2006 23:37

Ispravka: Vodenjak, ne Avalon :-) Sorry :-D

Vodenjak

Post by Vodenjak » 27/10/2006 23:50

Portir_sa_ruzom wrote:Avalon, mudro zboris, pomalo me cak i rastuzi taj tvoj idealizam!

Fenomen i mentalitet "narodnog veselja dok komsiji krepava krava" predstavlja po mom misljenju konacni poraz ideje o "bosanskom" dok ono etnicko konsolidira normativnu poziciju u nasim identitetima... Sta ces, tak'a nafaka... jednostavno, los vakat za dobre ljude...

Na nama je da nadjemo novi modus za nasu BiH kako bi zadrzali sto vise tog bosanskog, koje kao sto ti to rece vapi da ispliva... format gdje ce etnicko biti potkategorija gradjanskom, ali bice tesko...

Bosanska tolerantnost je na iskusenju, a bez nje nema ni Bosne... Na zalost, najveci ispit je tolerancija upravo prema onima sto ju dovode u iskusenje, etno-nacionalisti svih boja...

Sretno nam svima, kao sto ti rece, vrijedni smo mnogo, mnogo vise, i nadam se da ce nam se dati ubrzo :)

Opstanak cijelog covjecanstva je ugrozen ako ono boldirano ne pobijedi!
I upravo zato ne zelim da moji stavovi budu idealizam jer idealizam, po definiciji, predstavlja ono nedostizno...

Ako bih prihvatio da je suzivot, pravo pojedinca, humanost i tolerancija medju ljudima idealizam, onda bih morao i da prihvatim da smo osudjeni na sudnji dan.
A ja u sudnji dan ne vjerujem...
I ne zelim da vjerujem!

Post Reply