Ko je bosnu branio?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Dolina avalona

#1 Ko je bosnu branio?

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 03:09

U Bosni i Hercegovini nazalost postoji vise historija. Bosnjaci/Bosanci imaju svoju, Srbi svoju, Hrvati svoju, Abdicevci svoju itd... Ali je cinjenica da postoji samo jedna historija, a koja je to?

Iz razlicitog citanja i tumacenja historije, historijskih dogadjaja i licnosti, mogu se proizvuci mnogi neistiniti zakljucci.

Vec sada, deset godina nakon agresije, tuzno je to da malo koje dijete zna ko je bio Izet Nanic, Mehmed Alagic, Zajko, Bolo, Hajro...

Prije par mjeseci gledao sam jednu emisiju u kojoj je bilo rijeci o bivsoj YU. U tu emisiju se javila izvijesna gospodja Raza i kazala kako ona stalno prica svome unuku o ljepotama i narodnim herojima iz tog doba. U tom momentu me uhvatila tuga, i da sam mogao pitao bih gospodju Razu dali ona ikada prica svome unuku o nekom Sehidu koji je bosih nogu i sa pistoljem u ruci poginuo pokusavajuci da zaustavi cetnicki tenk. Jeli to on nije zasluzio da ga Raza spomene svome unuku?

Ko je branio Bosnu? Bojim se dana, a sto je vrlo moguce, kada ce nasa djeca u skoli uciti da je ovdje bio samo neki medjuetnicki sukob u kojem je svako svakoga tukao. Dana kada djeca nece znati ko je bio Izetbegovic, a i ona koja budu znala mislice da je bio isti kao i druga dva!
To nece biti nikakav korak unaprijed niti korak prema suzivotu, to ce biti korak u zaborav zasluznih, a zaborav je uvod u novi genocid...!

Ali ono sto me raduje i ohrabruje je cinjenica da je Historija savrsena, jer je nepromjenjiva. I kad tad istina ode na vidjelo a zlocinci odu u zemlju...!

Ucimo svoju djecu da Musliman/bosnjak/bosanac nije visi ni bolji od nemuslimana/nebosnjaka/stranca, ucimo ih suzivotu i prastanju, ucimo ih da budu ljudi, ali ih naucimo i ko su bili Branioci i Sehidi nase Bosne & H. Nije tesko, a moze im itekako koristiti jednog dana...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 13/10/2006 03:10

lijepo...

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 13:34

Da barem nesto zapamtimo i naucimo!

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 14:05

Ali ono sto me raduje i ohrabruje je cinjenica da je Historija savrsena, jer je nepromjenjiva. I kad tad istina ode na vidjelo a zlocinci odu u zemlju...!
Ne bih da te bas ja obeshrabrujem, ali... Zasto onda mnogi ne vjeruju istoriji koja se ucila do prije sesnaest godina?[/quote]

tempora

Post by tempora » 13/10/2006 14:13

Bilo bi lijepo da je sve tako jednostavno, ali nije! Posljednjih 14 godina pokazuju dobro kako smo zapali u mocvaru (h)istorije, a da ne govorim o mistificiranju mnogo cega a ponajvise herojstva. I sta znaci biti heroj?

Jedan vrli komandant proteklog rata, rece za jednog svog borca kako je njegova jedina zasluga u ratu sto je ranio svoja dva suborca folirajuci se (citaj nehotice)okolo.
No mnogi ce ga spomenuti u boljem svjetlu. Ali rijetko ce ko spomenuti inzinjera rodom iz Beograda koji je dao svoj zivot negdje na nekom releju za struju u Sarajevu, zenu iz Bjeljine koja je odlucila ostati i dozivjeti sudbinu svojih sugradjana muslimana ziveci u opasnosti da ce biti silovana, mucena, ubijena. Nece se spomenuti ni onaj koji je rekao Ne zlu niti onaj cije su ruke i noge ostale negdje na asfaltu ili u travi bez puske u ruci ili mogucnosti da bira kojem narodu pripada.......i tako dalje i tako redom.
Ja svome djetetu ne znam sta trebam spomenuti?Moju majku bez noktiju u danima opsade, svoga prijatelja koji vec po treci put vuce kante vode u kolicima a snajper mu puca u kante, svoju prijateljicu "pogresnog" imena na Grbavici, Gorana koji me spasio od snajpera, Negru koja se rodila u ratu........Koga?
Recite mi koga i kako da velicam herojstvo, kad se ono najmanje spominje u pravome svjetlu-u sudbini obicnog, malog covjeka, koji je svojom nevinoscu dozivio najgoru mogucu sudbinu mimo golgote rata-da mu po imenu i mjestu boravka odredjuju koliko je kolicine zla podnio i koliko je vrijedan zivljenja!
:oops:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 14:16

tempora wrote:Bilo bi lijepo da je sve tako jednostavno, ali nije! Posljednjih 14 godina pokazuju dobro kako smo zapali u mocvaru (h)istorije, a da ne govorim o mistificiranju mnogo cega a ponajvise herojstva. I sta znaci biti heroj?

Jedan vrli komandant proteklog rata, rece za jednog svog borca kako je njegova jedina zasluga u ratu sto je ranio svoja dva suborca folirajuci se (citaj nehotice)okolo.
No mnogi ce ga spomenuti u boljem svjetlu. Ali rijetko ce ko spomenuti inzinjera rodom iz Beograda koji je dao svoj zivot negdje na nekom releju za struju u Sarajevu, zenu iz Bjeljine koja je odlucila ostati i dozivjeti sudbinu svojih sugradjana muslimana ziveci u opasnosti da ce biti silovana, mucena, ubijena. Nece se spomenuti ni onaj koji je rekao Ne zlu niti onaj cije su ruke i noge ostale negdje na asfaltu ili u travi bez puske u ruci ili mogucnosti da bira kojem narodu pripada.......i tako dalje i tako redom.
Ja svome djetetu ne znam sta trebam spomenuti?Moju majku bez noktiju u danima opsade, svoga prijatelja koji vec po treci put vuce kante vode u kolicima a snajper mu puca u kante, svoju prijateljicu "pogresnog" imena na Grbavici, Gorana koji me spasio od snajpera, Negru koja se rodila u ratu........Koga?
Recite mi koga i kako da velicam herojstvo, kad se ono najmanje spominje u pravome svjetlu-u sudbini obicnog, malog covjeka, koji je svojom nevinoscu dozivio najgoru mogucu sudbinu mimo golgote rata-da mu po imenu i mjestu boravka odredjuju koliko je kolicine zla podnio i koliko je vrijedan zivljenja!
:oops:
Potpisujem. Svaka cast.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 13/10/2006 14:38

Svaka čast Tempori... baš dobar tekst potpisujem svako slovo....

Najgori su mi oni kad krenu sa generaliziranjem, ko je branio i kako koga od koga....

Najgore po meni od svega je da su ljudi znali šta će biti 12. godina poslije agresije i svega onoga..... ko bi zaista branio šta i borio se za svijet u kojem mi danas živimo. Za svijet u kome su sve populacije koje su stradale u agresiji marginalizirane, svijet u kojem je zemlja podjeljena po nacionalnoj osnovi, svijet pun zanemarenih ljudi koji su u potrebi koji nemaju za germe.... svijet u kome su logoraše bivše sklonili da nam ne pričaju kako im je bilo, svijet u kojem se za svoja prava ljudi moraju boriti na ulici, sve u svemu jedan jako jadan i crn svijet je oko nas samo je pitanje ko uopšte gleda oko sebe i ko ima vremana poslušati koju priču pravih povratnika, logoraša, boraca, žena žrtava rata i tako dalje.... da bi sve to malo vidjeli moramo skinuti svoje skupe sunčane naočale i malo okrenuti glavu od mobitela i felgi na autima..... trebamo zapitati se kakav svijet ostavljamo generacijama koje tek dolaze....

Svijet u kojem ratni profiteri diktiraju tempo života i u kojem mi svi baš i nismo svjesni gdje živimo....

Vrijeme je da se krene !!!!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 14:50

tempora wrote: Ja svome djetetu ne znam sta trebam spomenuti?Moju majku bez noktiju u danima opsade, svoga prijatelja koji vec po treci put vuce kante vode u kolicima a snajper mu puca u kante, svoju prijateljicu "pogresnog" imena na Grbavici, Gorana koji me spasio od snajpera, Negru koja se rodila u ratu........Koga?
Trebas spomenuti sve nabrojano!
Samo sjecanje, opomena i znanje nas mogu spasiti od novog genocida!

Bojim se dana kada ce biti sramota kazati da smo bili na strani Bosne, na strani Patriota, na strani pravde..., kada djeca nece znati ko je bio ko, ko agresor a ko branilac.

Da se to nebi desilo, kazimo svojoj djeci istinu o ratu, istinu da nisu bili svi isti, istinu da je u Sarajevu ubijeno 1600 djece, istinu o Srebrenici. Istinu o Suadi Dilberovic i malom Sandru Kalesicu(3g.) sa tuzlanse Kapije...

A ponekad spomenimo i goloruke borce koji su sa pistoljem u ruci stajali pred cetnicke tenkove, ....NE nisu svi bili isti...

Odvedimo svoje dijete na neko sehidsko mezarje, proucimo Fatihu i obidjimo kovace nase slobode! Spomenimo i prvog predsjednika BiH, mozda nije bio savrsen ali je ipak bio na strani pravde i pravednika, i nije bio zlocinac a mogao je biti. Neka znaju...

Neka djeca znaju, neka znaju da treba kad odrastu uvjek ispod jastuka da drze pistolj, jer takvo nam je podnevlje...

Neka znaju...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 13/10/2006 15:00

Dolina avalona wrote:
tempora wrote: Ja svome djetetu ne znam sta trebam spomenuti?Moju majku bez noktiju u danima opsade, svoga prijatelja koji vec po treci put vuce kante vode u kolicima a snajper mu puca u kante, svoju prijateljicu "pogresnog" imena na Grbavici, Gorana koji me spasio od snajpera, Negru koja se rodila u ratu........Koga?

Bojim se dana kada ce biti sramota kazati da smo bili na strani Bosne, na strani Patriota, na strani pravde..., kada djeca nece znati ko je bio ko, ko agresor a ko branilac.

Da se to nebi desilo, kazimo svojoj djeci istinu o ratu, istinu da nisu bili svi isti, istinu da je u Sarajevu ubijeno 1600 djece, istinu o Srebrenici. Istinu o Suadi Dilberovic i malom Sandru Kalesicu(3g.) sa tuzlanse Kapije...

A ponekad spomenimo i goloruke borce koji su sa pistoljem u ruci stajali pred cetnicke tenkove, ....NE nisu svi bili isti...

Odvedimo svoje dijete na neko sehidsko mezarje, proucimo Fatihu i obidjimo kovace nase slobode! Spomenimo i prvog predsjednika BiH, mozda nije bio savrsen ali je ipak bio na strani pravde i pravednika, i nije bio zlocinac a mogao je biti. Neka znaju...

Neka djeca znaju, neka znaju da treba kad odrastu uvjek ispod jastuka da drze pistolj, jer takvo nam je podnevlje...

Neka znaju...
oj, de ucite djecu sad, dok imaju 6-10 godina da je bitnije znati da je njegov drug Srbin ili Hrvat ili Bosnjak nego sto je bitno znati pomoci drugu koji je slucajno pao s bicikla..

idete mi na P zivac, i ko sto me Andja skinu
TEMA POSTAJE DEBILNA....

PS Pitaj _Bosanca o cemu pricaju dvojica djecaka kod Tito kafane...
PPS opet svrstavanje u torove, nisu nas samo sehidi branili! :x

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 13/10/2006 15:05

Štulić Džoni, iz plemena starih Azra

3N
3n
zbog čega primatima nikad ne isključuju elektriku
oni u principu i onako rijetko čitaju
a i to što čitaju krive stvari čitaju
pa zašto im onda ne isključuju elektriku

želite li dobro svojoj djeci zaslužni
želite li možda najbolje
ne
ja treniram da gađam
ne
ja treniram da mrzim
ne
ja treniram da slušam
ponekad sam usamljen
a i plašim se
držim te na stolu
gospode

sanjao sam fini party
mnogo ljudi
nigdje žandara
sanjao sam sretna lica
dugo nisam takva gledao
znam za smijeh
zbog čega da se smijem
znam za ples
nikom se ne pleše
znam za noć
vidim
tu je oko mene
kao nesreća na putu
kao život
ili
smrt

ja se zovem pola horvat ljubila sam mrtvog čovjeka
stigao je po zadatku cijelo vrijeme sam ga čekala
proljeće ili možda jesen
ne znam
sjećam se gorjele su svijeće
a ruke njegove tako muške i prozračne
kao putokaz za nešto
za logor
ili
smrt

prisjećam se mnogih stvari ali pamtim
jedan doživljaj
by the way
nisam bio krupna zvjerka morao sam ići do kraja
bila je tako lijepa te večeri
kao kad tamna voda izvire
kao kad neobično zabljesne
kao izvještaj centrali
kao udar
sudbina

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 15:08

Kad pricamo o Suadi da spomenemo Olgu ili ne? :roll:

tempora

Post by tempora » 13/10/2006 15:13

Dolina avalona wrote:

Neka znaju...
Moje djete nece drzati pistolj ispod jastuka i ogavna mi je i sama pomisao da covjek misli da se jednom takvom gluposcu moze zastititi!
Znam da je naivno misliti, da bih mogla nesto sprijeciti ukoliko usijane glave opet odluce da se ubijaju ali ne zelim da ucestvujem u jednom takvom razmisljanju! Da budem jos gluplja, pojasni mi kako cu se pistoljem odbraniti od granate, bombardovanja, izgladnjivanja...da ne idem u sulude krajnosti!
Da nije pateticno moglo bi se naci i humora u svemu ovome.

Ne mogu da dijelim niti dobronamjernu naivnost mirci koja se ljuti sto ce se djeca opet uciti da su Bosnjaci, Srbi, Hrvati. Djeca ce se uvijek uciti o tome ko su, pa i onda kada toga budu najmanje svjesni, znat ce se imenovati. A u tome apsolutno nije problem. Nije problem u tome ko je ko i koliko je toga svjestan, vec odnos prema drugome/drukcijem ( po pitanju nacije) :(

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 13/10/2006 16:03

tempora wrote:
Dolina avalona wrote:

Neka znaju...
Moje djete nece drzati pistolj ispod jastuka i ogavna mi je i sama pomisao da covjek misli da se jednom takvom gluposcu moze zastititi!
Znam da je naivno misliti, da bih mogla nesto sprijeciti ukoliko usijane glave opet odluce da se ubijaju ali ne zelim da ucestvujem u jednom takvom razmisljanju! Da budem jos gluplja, pojasni mi kako cu se pistoljem odbraniti od granate, bombardovanja, izgladnjivanja...da ne idem u sulude krajnosti!
Da nije pateticno moglo bi se naci i humora u svemu ovome.

Ne mogu da dijelim niti dobronamjernu naivnost mirci koja se ljuti sto ce se djeca opet uciti da su Bosnjaci, Srbi, Hrvati. Djeca ce se uvijek uciti o tome ko su, pa i onda kada toga budu najmanje svjesni, znat ce se imenovati. A u tome apsolutno nije problem. Nije problem u tome ko je ko i koliko je toga svjestan, vec odnos prema drugome/drukcijem ( po pitanju nacije) :(
ja bih da djeca prvo nauce da su DJECA, onda Bosnaci/Hercegovci a onda , ak obas mora, podjela u torove. Jer jos nisam upoynala dijete koje zna razlikovati torove i imati postovanje prema Drugome. Obicno mu psuje majku ustaskocetnickobalijsku, a ne zna o cemu govori...ili zna...

kako god, kome je do pucanja, pucalo mu se u avliji dabogda.

Galadriela

#14 Re: Ko je bosnu branio?

Post by Galadriela » 13/10/2006 18:06

Dolina avalona wrote: Dana kada djeca nece znati ko je bio Izetbegovic, a i ona koja budu znala mislice da je bio isti kao i druga dva!
]
oprosti, molim te, a po čemu se to alija razlikuje od ostale dvojice?
istu ovu tvoju priču pričaju oni u hrvatskoj, kao i oni u srbiji!
svako vuče na svoju stranu...i svakome je njegov "vrhovnik"bezgrešan!
ostatak tvog posta možda i stoji, ali kad je riječ o političarima, pretjera ga ti!
nijedan od njih nije iz rata izašao bezgrešan! pa ni ALIJA!
TO upamti, pa onda soli pamet o tome šta djeca trebaju znati i nezaboraviti!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:27

induendo wrote:Slažem se sa većinom napisanog.Samo mi nije jasno zašto Ramiza ne bi i o tome(partizanima) pričala svom unuku?
Trebala bi i tome naravno!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:31

mIRCerka wrote: oj, de ucite djecu sad, dok imaju 6-10 godina da je bitnije znati da je njegov drug Srbin ili Hrvat ili Bosnjak nego sto je bitno znati pomoci drugu koji je slucajno pao s bicikla..
Nisam rekao da je bitnije ili nabitnije znati ko je sta, ali ipak treba da znaju. Zasto da ne, to je normalno!
Prije u YU smo mislili da je to nebitno, pa vidje li ti kako nam se '92 to obi od glavu!? Tada smo preko noci naucili ko je ko, i to pod kisom granata. Zato je bolje da to naucimo u miru, onda nece biti granata!
Last edited by Dolina avalona on 13/10/2006 19:46, edited 1 time in total.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:32

_BosanaC wrote: Kad pricamo o Suadi da spomenemo Olgu ili ne? :roll:
Naravno i Olga. Prihvatam svoj propust!
I Vikic i svi drugi...

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:37

tempora wrote: Moje djete nece drzati pistolj ispod jastuka i ogavna mi je i sama pomisao da covjek misli da se jednom takvom gluposcu moze zastititi!

Da budem jos gluplja, pojasni mi kako cu se pistoljem odbraniti od granate, bombardovanja, izgladnjivanja...
Nemoj shvatati bukvalno! :roll:
Kada sma napisao "pistolj", mislio sam da nesmijemo vise biti naivni i vjerovati svakome i u svasta!
U proslom ratu smo vidjeli kako dojucerasnje komsije pale kucu komsiji muslimanu.
A ako nas prosli rat nije naucio da moramo biti oprezni, pa mozda i bukvalno cuvati pistolj pod jastukom, e onda smo u belaju!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:41

mIRCerka wrote: kako god, kome je do pucanja, pucalo mu se u avliji dabogda.
Tacno!
A da nebi vise pucali na nas, moramo biti opomenuti i nebiti navni kao prije! Zato moramo uciti djecu da vole i postuju druge bez obzira na nacionalnost, ali i da znaju svoje i lekcije iz proslosti! Da znaju ko je u Bosni ubio 100 000 ljudi, mahom Bosnjaka! To je za njihovo dobro!

Ko zaboravi, ponovice mu se!
Last edited by Dolina avalona on 13/10/2006 19:49, edited 1 time in total.

Dolina avalona

#20 Re: Ko je bosnu branio?

Post by Dolina avalona » 13/10/2006 19:44

Galadriela wrote:
Dolina avalona wrote: Dana kada djeca nece znati ko je bio Izetbegovic, a i ona koja budu znala mislice da je bio isti kao i druga dva!
oprosti, molim te, a po čemu se to alija razlikuje od ostale dvojice?
Po netaknutim crkvama, po ne cinjenju masovnih zlocina, po neubijanju civila, po tome sto je branio zemlju a ne napadao, po tome sto je njegova vojska pocinilia 3% zlocina(pojedinci)...

Gale, citaj malo vise...

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#21 Re: Ko je bosnu branio?

Post by pape » 13/10/2006 19:54

Dolina avalona wrote: Vec sada, deset godina nakon agresije, tuzno je to da malo koje dijete zna ko je bio Izet Nanic, Mehmed Alagic, Zajko, Bolo, Hajro...
:roll: Ni jednog vlaha, ... :oops: .... ili oni ne pripadaju ovoj tvojoj historiji !?

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 13/10/2006 20:11

Potpuno pogresno :D

Branio je Piplica jedno vrijeme :D:D

Inace: Dedic, Hasagic,ostali :D:D

pape

Post by pape » 13/10/2006 20:13

:roll: Jel` taj Piplica vlasina, ... ? :D

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 13/10/2006 20:15

Jest :D:D

Al' zena mu se zove Bejzada pa ga to vadi :D:D:D

pape

Post by pape » 13/10/2006 20:17

horns&drums wrote:Jest :D:D

Al' zena mu se zove Bejzada pa ga to vadi :D:D:D
:roll: E, ... onda je dobro, ... :roll: :oops:

Post Reply