Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#1 Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by bumerangss »

Mozda ce me neki osuditi zbog trenutka postavljanja teme ali ponukan smrtovnicom iznenada preminulog kantonalnog zastupnika Adnana Solakovica gdje pise da ce dzenaza biti obavljena u haremu Alipasine dzamije, pitam se, a sad pitam i druge ko ima pravo na ukop u strogom centru grada gdje su ukopani najveci heroji odbrane, sehidi i dobitnici "Zlatnog ljiljana"?

Uz duzno postovanje preminulom, ali koliko znam da on nije bio neki aman-zeman ratni heroj a imao je neki nizi cin koliko znam, ako grijesim nek me isprave oni koji bolje znaju.

Uglavnom, moje pitanje je ko ima pravo na ukop na tom mezarju, ko je taj ko odlucuje, je li to Islamska zajednica, pokop, bakije, vladajuca stranka, stela, koverta ili...?
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by drndalo »

bumerangss wrote:ko je taj ko odlucuje, je li to Islamska zajednica, pokop, bakije, vladajuca stranka, stela, koverta ili...?
Zaokruzi tacan odgovor, vise odgovora moze biti tacno u isto vrijeme...
User avatar
Truba
Posts: 81665
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Truba »

malo skretanje

prijatelj i ja se 1996 vraćamo tramvajom iz škole
a on bio prvo izbjeglica u BG pa onda u ZG :D
bila neka dženaza puna ulica ljudi jedva tramvaj prođe
kad on u prepunom tramvaju
ju kakav je ovo skup

kad lik iza čvoku mu opali ovo je dženaza


ko odlučuje? nemam pojma ali mi čudno što je sulejman tihić pokopan daleko izvan sarajeva
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#4 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Innovation »

Black swan wrote:ali mi čudno što je sulejman tihić pokopan daleko izvan sarajeva
Više stotina Sarajlija oprostilo se danas ispred Parlamentarne skupštine BiH sa Sulejmanom Tihićem. Tabut sa njegovim tijelom potom je krenuo ka Bosanskom Šamcu, mjestu gdje je se rodio i gdje je se želio pokopati.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#5 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by bumerangss »

Black swan wrote:malo skretanje

prijatelj i ja se 1996 vraćamo tramvajom iz škole
a on bio prvo izbjeglica u BG pa onda u ZG :D
bila neka dženaza puna ulica ljudi jedva tramvaj prođe
kad on u prepunom tramvaju
ju kakav je ovo skup

kad lik iza čvoku mu opali ovo je dženaza


ko odlučuje? nemam pojma ali mi čudno što je sulejman tihić pokopan daleko izvan sarajeva
Pa po meni i treba da bude ukopan svako u svom rodnom zavicaju. Vlakovo bi bilo dovoljno za narednih 100 godina za sarajlije a ovako... ubrzo cemo se morati ukopavati u vertikalno a ne horizontalno :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by O'zone »

Zaslužni.

Ko određuje?

Pa onaj ko je nadležan.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#7 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by bumerangss »

O'zone wrote:Zaslužni.

Ko određuje?

Pa onaj ko je nadležan.
Pa ko je nadlezan?
User avatar
Truba
Posts: 81665
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Truba »

Innovation wrote:
Black swan wrote:ali mi čudno što je sulejman tihić pokopan daleko izvan sarajeva
Više stotina Sarajlija oprostilo se danas ispred Parlamentarne skupštine BiH sa Sulejmanom Tihićem. Tabut sa njegovim tijelom potom je krenuo ka Bosanskom Šamcu, mjestu gdje je se rodio i gdje je se želio pokopati.
ma dobro ali eto bio je državnik faktički
možda je trebao u sarajevu šta ja znam
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#9 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by O'zone »

bumerangss wrote:
O'zone wrote:Zaslužni.

Ko određuje?

Pa onaj ko je nadležan.
Pa ko je nadlezan?
Pa isti oni zaslužni.

Svrzino kolo.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Danguba »

Cime se ljudi sve bave? :-)
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#11 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by bumerangss »

Danguba wrote:Cime se ljudi sve bave? :-)
Pa interesuje me! Kad ti nisi danguba pa sve znas, deder mi ti odgovori ko odlucuje?
Hoces li i ti u taj harem?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#12 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Danguba »

bumerangss wrote:
Danguba wrote:Cime se ljudi sve bave? :-)
Pa interesuje me! Kad ti nisi danguba pa sve znas, deder mi ti odgovori ko odlucuje?
Hoces li i ti u taj harem?
:lol:

Sta mene gabri ko se tamo kopa. Ja sigurno necu a posto ja necu, ne interesujeme ko ima pravo i ko o tome odlucuje.
Ako me stave na listu, javim vam. :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#13 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by hAZNADAR »

Pisali su BHdani nekada nasiroko o tome.
Kako su za elitu i ekslizivna mjesta ukopa.

Imamo klasni sistem i odredjene klisee danas. Ukop u haremu bilo koje dzamije pogotovo Alipasine je stvar prestiza i veza.

Bilo bi interesantno istraziti u IZ koja je tarifa i koje zasluge za ovakvo prestizno mjesto ukopa.

Tek da se ta lopovska i korumpirana organizacija prikaze u pravom svjetlu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40714
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by dječak sa šibicama »

Odlucuje vjerovatno onaj ko i sastavlja spiskove zasluznih organizatora otpora.

Zna se koji su.
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#15 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by ins »

bumerangss wrote: Uz duzno postovanje preminulom, ali koliko znam da on nije bio neki aman-zeman ratni heroj a imao je neki nizi cin koliko znam, ako grijesim nek me isprave oni koji bolje znaju.
Ja sam bio protivnik i ukopovanja u haremu Alipasine dzamije i pogotovo poslijeratnog ukopavanja na mezarju Alifakovac i slicno, ali u ovom slucaju, s obzirom da mezarje u Alipasinoj dzamiji vec postoji, mislim da Solakovic treba biti ukopan tamo, ako porodica ne zeli na Kovace.

On mozda nije bio ranga Sehovica ili Zajke, ali ja ga cijenim zbog njegove mirnoce i suzdrzanosti, koliko je samo ljudi sacuvao jer nikada nije dozvolio da se krene napamet, pogotovo 1992 i 1993 :thumbup:

On je u stvari jedan od najvise potcjenjenih komadanata odbrane Sarajeva
User avatar
samo_ponekad
Posts: 203
Joined: 25/07/2010 11:22

#16 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by samo_ponekad »

bumerangss wrote:Uz duzno postovanje preminulom, ali koliko znam da on nije bio neki aman-zeman ratni heroj a imao je neki nizi cin koliko znam, ako grijesim nek me isprave oni koji bolje znaju.
Evo i ja ću te ispraviti-komandant je to zaslužio! Osobito u trenucima kda se "lomilo", kada je trebalo odlučiti kome se prikloniti (jesen '93.), kada je trebalo savladati i sopstveni ego, čuvao je "svoju vojsku" i donosio ispravne odluke. Lahka ti ova zemlja boanska, komandante!
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#17 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by calculator »

Danguba wrote:Cime se ljudi sve bave? :-)
A što se ne bi bavili ovim pitanjem? Pa nećete mi groblje praviti usred grada :-) :(

I Kovači kad su otvoreni trebali su biti privremeno rješenje, kad se rat završi svi umrli trebali su biti preneseni na druga groblja. Ali ne, nekom tranzicijskom Bošnjaku svidjela se lokacija, nema blata, a tramvajem se može doći :-)
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#18 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by calculator »

dječak sa šibicama wrote:Odlucuje vjerovatno onaj ko i sastavlja spiskove zasluznih organizatora otpora.

Zna se koji su.
Ali-pašino groblje je u nadzoru Islamske zajednice, i IZ odobrava ukop u ovo i ostala njihova groblja. Prema tome, pravo na ukop na ovo groblje ima svaki musliman, član Islamske zajednice BiH.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#19 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by jao_situacije »

pa šta fali ako će ovaj heroj biti ukopan u haremu alipašine džamije
neće valjda podrumaši :-)
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#20 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by calculator »

jao_situacije wrote:pa šta fali ako će ovaj heroj biti ukopan u haremu alipašine džamije
neće valjda podrumaši :-)
Sarajevo je grad prepun heroja, mnogo ih je kao planina velikih, ali politički neaktivnih, i skromnih, koji se nikad nisu kurčili crnim uniformama, niti slikali s motorolama u rukama. Mnogi heroji nisu imali niti će imati para za dostojanstven ukop, neki drugi heroji, čini se, imati će i besplatan ukop :-)

Moje ubjeđenje je da harem Ali-pašine džamije treba ostati u stanju i obliku kakvim ga je zatekao rat, bez novih ukopa, pa ni Solakovićevog.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#21 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by jao_situacije »

calculator wrote:
jao_situacije wrote:pa šta fali ako će ovaj heroj biti ukopan u haremu alipašine džamije
neće valjda podrumaši :-)
Sarajevo je grad prepun heroja, mnogo ih je kao planina velikih, ali politički neaktivnih, i skromnih, koji se nikad nisu kurčili crnim uniformama, niti slikali s motorolama u rukama. Mnogi heroji nisu imali niti će imati para za dostojanstven ukop, neki drugi heroji, čini se, imati će i besplatan ukop :-)

Moje ubjeđenje je da harem Ali-pašine džamije treba ostati u stanju i obliku kakvim ga je zatekao rat, bez novih ukopa, pa ni Solakovićevog.
tako je to uvijek bilo
a ova priča može otići i u drugom smjeru npr. parkuše koja je puna mezara koji nisu ekshumirani i preseljeni itd itd.
ima u ovom gradu puno stvari koje su nelogične i koje se trebaju riješiti prije ove
meni je ovo šupljak samo takav
redukcije vode lutalice gras mup zeleni a mi o haremu alipašine džamije i ukopa
čudan smo mi narod
User avatar
hrasno38
Posts: 31410
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#22 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by hrasno38 »

jao_situacije wrote:pa šta fali ako će ovaj heroj biti ukopan u haremu alipašine džamije
neće valjda podrumaši :-)
Hm interesantno da tu nije ukopan niti jedan obicni borac A BiH, niti jedan ratni invalid prosloga rata pa ne vidim razloga sto bise ukopavali i tada samozvani komandanti. Solakovic jeste bio za svjetlosnu godinu drukciji od samozvanih kmandanata tiopa Cela, Caca i slicnih, jedan sasvim normalan covjek ali ipak ukop u haremu Alipasine Dzamije je nekako bas ogromna cast i u principu nema nikakvog razloga da se tu vise iko ukopava...ipak je to centar grada.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#23 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by bumerangss »

Ukopase ga u prvi saf, do Talijana i ostalih sehida! Koja je to stela! :-)
Onaj Švrakic sto nosa ogrlice, nalet ga bilo, na dzenazu dksao kao kakva kur.. u nakim dimijama i sminkerskim cipama :D
dudoposljednji
Posts: 9
Joined: 26/03/2015 21:25

#24 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by dudoposljednji »

Alipašina džamija i njen harem su kulturno-istorijsko-arhitektonski spomenik. Kako takvi trebaju zadržati svoj izgled. Nikakve dženaze! Ničije!
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#25 Re: Ko ima pravo na ukop u haremu Alipasine dzamije?

Post by Altsa »

Black swan wrote:malo skretanje

prijatelj i ja se 1996 vraćamo tramvajom iz škole
a on bio prvo izbjeglica u BG pa onda u ZG :D
bila neka dženaza puna ulica ljudi jedva tramvaj prođe
kad on u prepunom tramvaju
ju kakav je ovo skup

kad lik iza čvoku mu opali ovo je dženaza


ko odlučuje? nemam pojma ali mi čudno što je sulejman tihić pokopan daleko izvan sarajeva
Ja Koliko znam Tihic je izrazio zelju dok je jos bio ziv da se sahrani u svom rodnom mjestu. meni je ovaj solakovic poznat samo po tome da je u ratnom periodu presretao raju po gradu i vodio u svoju jedinicu na silu.
Post Reply