Knjigovodstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#1 Knjigovodstvo

Post by Tesnjak_91 »

Pozdrav,

molio bih ako ima neko iskusan u knjigovodstvenim poslovima da proba odgovoriti na par pitanja.

Dakle, ukoliko poslodavac, u ovom slučaju ugostiteljski objekat koji je prijavljen u FBIH ima zaposlenog koji je prijavljen i živi u RS jel' on dužan slati neke posebne obrasce prema RSu?

Za ove što su prijavljeni u FBIH, i imaju radnike iz FBIH ide ono klasično, obrasci 2002, 2001 i MIP 1023, eh sad znam da na onom sistemu ima i obrazac 2001-A koji je za zaposlenog iz RSa, jel onda to to. Znam da se uplaćuju doprinosi i zdravstveno prema RSu, to nije sporno.
MrRango
Posts: 170
Joined: 10/08/2012 11:47

#2 Re: Knjigovodstvo

Post by MrRango »

Pored obrazaca koji se predaju u našu PU (2001-A i MIP-1023), potrebno je u PURS predati obrazac 1002 koji se u zadnje vrijeme češće kontroliše i šalju nalozi za podnošenje istog, čak i kazne znaju poslati za ne podnešene periode. Potrebno je u najbližoj PURS izvršiti registraciju i pristup njihovom sistemu elektronskog podnošenja prijava i obrazaca. Ako imate eksterno računovodstvo možete dati njima ovlaštenje da u vaše ime predaje te obrasce, ili na sebe/ovlašteno lice u furmi da tražite certifikat pa da lično šaljete.
Zbaoravio sam koji konkretno obrasci se predaju za dodjelu certifikata, najbolje nazovite najbližu PURS i pitajte, ekipa iz PURS Doboj je uvijek bila prijatna i susretljiva na svaki zahtjev i molbu, ne znam za ostale.

Jedna napomena još vezano za radnike iz RS koji se zaposle u FBiH, nakon prijave u našoj PU potrebno je i u njihovoj PU izvršiti prijavu na njihovim obrascima (sad je to sve prebačeno na elektronske prijave), kao i zahtjev u našoj PU za dodjelu Poreske kartice - budući da se FBiH plaća porez.
Post Reply